• BIST 1.557
  • Altın 441,900
  • Dolar 7,4740
  • Euro 9,0282
  • İstanbul : -2 °C

Plaka Tahdidini Herkes Destekliyor

Gökhan Kopuz

İstanbul’da nerdeyse sektörün varoluşundan bu yana en çok tartışılan konuların başında gelen ''Plaka Tahdidi'' nin artık uygulamaya girmesini sektörün nerdeyse tamamı istiyor. Bireysel taşımacılardan işletmelere kadar bir çok kurum ve kuruluşta bu talebi destekliyor.

  Türkiye'de 28 ilde plaka tahdidi uygulaması yapılmaktadır. Tahdidin getirildiği hiçbir ilde araç ve hizmet kalitesi artmamış, şikayetler ve sorunlar bitmemiş, yolcu ve taşımacı menfaatine bir kazanım olmamıştır. Ayrıca yolcu taşıma fiyatları da işletme veya bireysel taşımacı lehine artmamıştır. Yüksek akaryakıt fiyatlarına ve işletme maliyetinin yükselmesine rağmen taşıma fiyatları olduğu yerde saymaya devam etmektedir. Tahdit uygulamasının devam ettiği illerde inceleme yaptığınızda bu ve daha bir çok problemi açıkça görebiliyoruz. Buralarda yaşanan problemin ne olduğu ise ortada.

Görüldüğü üzere; hukuki ve teknik alt yapısı olmadan uygulamaya konulan Plaka Tahdidi, tüketicileri olumsuz yönde etkileyen, piyasada haksız rekabet oluşturan ve serbest ticareti darbeleyen, çalışma özgürlüğünü kısıtlayan bir hale dönüşüyor. İster şehirlerarası olsun, ister şehiriçi taşımacılık olsun Plaka Tahdidi'nin bir rant aracı olmaması lazım. Bunun için de teknik ve hukuki altyapısının çok iyi hazırlanması gerekir. Böyle bir çalışmanın yapılmamış olduğunu düşünürsek İstanbul için "Plaka Tahdidi" uygulamasının erken verilmiş bir söz olduğu görüşündeyim.

  Devlet eliyle hiçbir kimsenin, hiçbir grubun, hiçbir zümrenin, birtakım tahditlerle imtiyazlı hale getirilerek rant sağlamasına, zengin edilmesine açıkça karşıyım.

  Kopuz Turizm İmtiyaz Sahibi Gökhan Kopuz olarak; hiçbir dernek, kurum ve kuruluşa bağlı kalmaksızın şahsi görüşüm: Ticari araçlarda plakaların sınırlandırılması anlamına gelen Plaka Tahdidi yerine tüm detayları hesaplanmış bir Kentiçi Toplu Taşıma Yasası ve Mevzuatı ile desteklenmesi, yetkilendirme ve belgelendirme anlamına gelen Plaka Tahdidi'nin, İstanbul gibi diğer iller ile kıyaslanamayacak kadar büyük ve nüfus yoğunluğu olan bir il için daha uygun bir yöntem olacaktır. Bu yöntem sektöre girişleri azaltacak, korsan taşımacılığın önüne geçecek, bu mesleğe emek vermiş insanların emeğinin karşılığı almasını sağlayacaktır. Plaka tahdidinin ise işte bu aşamadan sonra uygulanması çok daha doğru olacağını düşünüyorum.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Bir bilen
01 Şubat 2016 Pazartesi 11:06
11:06
Nihayet gerçekleri görebilen birileri hala bu sektörde var, herseye rağmen Israrla plâka tahdidi deyip de Vatandaşı ve kendimizi kandırmayalım
kemal yürekli
07 Eylül 2015 Pazartesi 13:13
13:13
haksız rekabet dediğiniz;her gün yeni emekli olmuş bi arkadaşın hemen araç alıp 30tl mazot yakılan bi yere 35tl bana yeter nasılsa emekli maaşım var dien kişilere iş verip ekmeğini senelerdir bu yolla kazanmaya çalışan işin gerçek sahibi kişileri ekarte etme rekabetinden mi bahsediyorsunuz!!??
kemal yürekli
07 Eylül 2015 Pazartesi 13:04
13:04
Şu tahdit gelirse rant oluşur diyenlere ortak bi sorum var.Hiç kimse nasıl rant oluşacağını kime ve nasıl zararı olacağından bahsetmemiş.Bir bilen varsa (gökhan bey dahil) birisi açıklasın şu rantı da biz de bilelim.Lafı dolaştırarak "tahdit olan yerlerdeki sorunlar ortada diyerek cümleyi 5. sınıfta okuyan bir öğrenci bile diyebilir.Tahdide karşı çıkarken şu an var olan sorunların devam edebileceğini örnek gösteriyorsun,yani yeni bir sorundan bahsettiğin yok.O zaman şu anki duruma da karşı çıkmalısın ve hatta bi önerin olmalı.haaa yok mu!!o zaman bu tip açıklamaların yazılarının nasıl bi manası var,boş konuşmak dışında

"Devlet eliyle hiçbir kimsenin, hiçbir grubun, hiçbir zümrenin, birtakım tahditlerle imtiyazlı hale getirilerek rant sağlamasına, zengin edilmesine açıkça karşıyım."
bu cümleyi kurdun,bu doğu değil.ama velevki doğru olsun,birilerinin bu yolla zenginolması kime!!! ve özellikle sana nasıl bir zarar getirecek söle de biz de bilelim..
Baran Ceylanlı
06 Eylül 2015 Pazar 12:29
12:29
Plaka Tahdidi ile ilgili okuduğum en aklı başında yorum. Tebrikler Gökhan Bey.
çepni
18 Ağustos 2015 Salı 12:11
12:11
yorum uygulamasını kaldırın. hakaret olmadığı halde sırf yazılana muhalefet olduğunu düşündüğünüz için yazıları yayınlamıyorsunuz.
çepni
17 Ağustos 2015 Pazartesi 14:20
14:20
plaka tahdidi bir rant aracı olmaması lazım. bununla birlikte mevcut taşımacı esnafı da rant(sömürü) aracı olmaktan çıkartılmalı artık.
bir saptama
13 Ağustos 2015 Perşembe 16:07
16:07
öz malı az olan küçük firmalar bu işin karşısındalar.
hak için
13 Ağustos 2015 Perşembe 16:05
16:05
plaka tahdidi yatırım yapmadan para kazanma devrini bitirecektir. bunu istemeyen kolaycılar sömürücüler bu işin karşısındaydı yine karşında olmaya devam ediyorlar.
hayırlısı
13 Ağustos 2015 Perşembe 15:42
15:42
plaka tahdidinin haksızlıkların önüne geçmesi sebebi ile sektörde büyümekte olan şirketlerin büyüme hızlarını hakkaniyet ölçülerine çekeceğini düşünüyorum. böylelikle hiçbir zümre hiçbir zümrenin hakkını almayacağından dolayı kul hakkına da girilmeyecek olaması açısından ahiret içinde bir kazanç olacak inşallah.
bu bütün esnafın görüşü
13 Ağustos 2015 Perşembe 15:20
15:20
devlet eliyle; hiçbir kimsenin hiçbir kimseyi sömürmeyeceği bir sistemi yasa ile sabit olan plaka tahdit düzenlemesi ile sağlaması hiçbir zümreyi rahatsız etmemelidir diye düşünüyorum.
çepni
13 Ağustos 2015 Perşembe 15:16
15:16
plaka tahdidi rant getirmesin. firmaların sömürü ve rant sistemini durdursun. esnaf içinde tüketiciler içinde yeter ve artar.
hak yerini bulacak
13 Ağustos 2015 Perşembe 15:06
15:06
bende hiçbir zümrenin esnafı sömürerek zenginleşmemesi gerektiğine inanıyorum. 23 senelik zararım çok büyük. yapılan haksızlıkları sitemin getirisi mazeretinin ardına sığınarak benden kaynaklı değil diyenlerde kul hakkına girmekten kendisini muaf tutamaz. er yada geç bu dünyada yada ahirette hak yerini bulacaktır.
sömürüye son inşaallah
13 Ağustos 2015 Perşembe 14:14
14:14
plaka tahdidinin, tur firmalarının esnaf üstündeki sömürü halini ortadan kaldırması bile büyük bir haksızlığın önüne geçilmesi için yeterlidir. gerisi çok da önemli değil. ama herkes destekliyor deyip bu işin karşısında olanlar aslında içten içe büyük bir üzüntü duymaktadırlar.
herkes rahat olsun
13 Ağustos 2015 Perşembe 13:51
13:51
yanlış düşünüyorsun. 23 senesini bu sektöre vermiş bir esnaf olarak gördük ki, mevcut sistem çoğunluğu benim gibi esnaf olan insanları firmalara kul köle sömürü kaynağı yapmaktan başka hiçbir sınıfa hizmet etmemiştir. plaka tahdidinin karşısında olanlar da sömürü kaynaklarının bitmesini istememektedirler. Hak er yada geç yerini bulacaktır.
mert aydınoğlu
13 Ağustos 2015 Perşembe 08:40
08:40
katılıyorum bu yazıya.istemiyoruz diyen yok ama içi boş ve hukuki hiç bir çevçevesi belli olmayan tahdid ranttan başka bir şey getirmez istanbula.işin ehli olan, sektörün emekçisi olanı koruyup kollayacak bir düzen olmalı.ömrünü bu sektöre adayanların artık kazanma zamanı...
Servisci Seyfi
12 Ağustos 2015 Çarşamba 17:09
17:09
Gökhan bey, önce plakalarımızı alalım sonra Kentiçi Toplu Taşıma Yasası ve Mevzuatı yerine oturacaktır, siz hiç merak etmeyin.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim