• BIST 110.932
  • Altın 174,858
  • Dolar 4,0586
  • Euro 4,9825
  • İstanbul : 14 °C

Plaka Tahditi için mücadele sürüyor

Plaka Tahditi için mücadele sürüyor
Kartal İBB Ek Hizmet Binası önünde Servis esnafı ve Dernekler plaka tahditi için 2. basın açıklamasını yaptı.

Tahditten geri adım yok

Şubat ayındaki UKOME toplantısında plaka tahdidi yerine alternatif modelin çıkmasının ardından servisçiler protesto eylemlerine devam ediyor.  İBBToplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nün Kartal’daki binası önünde, basın açıklamalarını yapan sektör temsilcileri tahdit dışında başkabir modeli istemediklerini yineledi.

11 Şubatta gerçekleştirilen UKOME toplantısında, İstanbul’daki servisçilerin heyecanla beklediği plaka tahdidi yerine ‘10 yıllık belgelendirme’ şeklinde alternatif bir model çıkmıştı. Karara servisçiler yoğun tepki göstermiş, AKOM önünde yaptıkları basın açıklaması ile plaka tahdidi sözünün yerine getirilmesi taleplerini ifade etmişlerdi. Servisçilerin karara tepkisi, geçen hafta gerçekleştirilen ikinci basın açıklaması ile devam etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nün Kartal’daki binası önünde, 2 Mart Çarşamba günü gerçekleştirilen basın açıklamasına; İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği (İSTAB) Başkanı Ahmet Karakış, İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası (İSAROD) Başkanı Hamza Öztürk, İTO Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Orduhan ve binlerce servisçi esnafı katıldı.

“BAŞKA MODEL DEĞİL PLAKA TAHDİDİ İSTİYORUZ”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden, Cumhurbaşkanı’nın sektöre verdiği sözü yerine getirmesini beklediklerini belirten İSTAB Başkanı Ahmet Karakış; “Bundan tam 9 ay önce, servis sektörü, Sayın Cumhurbaşkanımızın plaka tahdidi müjdesiyle adeta yeniden doğdu. Yıllardır beklediğimiz ve uğruna çok mücadeleler verdiğimiz plaka tahdidi uygulamasıyla, gerek esnafımız, gerekse firmalarımız, geleceğe daha güvenle bakacak, daha düzenli, kontrollü, kaliteli bir işleyişe kavuşacaktı.  Cumhurbaşkanımızın esnafa verdiği müjdenin Sayın İBB Başkanımız tarafından da gerek yazılı gerekse görsel basında telaffuz edilmesi, aileleriyle birlikte yüzbinlerce insanın umudu oldu. Tek gayesi, mesleğini huzur ve güven içinde yaparak evine ekmek götürme peşinde olan servis sektörünün umutlarıyla oynamaya hiç kimsenin hakkı yoktur. Tüm kamuoyu bilmelidir ki, servis sektörü kendisine vaat edilen, sektörümüzün sorunlarına çare olacağına inandığımız, esnafımızın ileriki yıllara güvenle bakabileceği, Ankara’da, Kocaeli’nde, İzmir’de Bursa’da olduğu gibi, Türkiye’mizin birçok ilinde uygulanan şekliyle bir düzenleme istemektedir.  Bunun adı plaka tahdididir”   dedi.

“UMUTLARIMIZLA OYNAMAYIN”

Şubattaki UKOME’dençıkan alternatif modeli sektörün asla istemediğini de vurgulayan İSTAB Başkanı Ahmet Karakış; “11 Şubat 2016 tarihinde yapılan UKOME toplantısında İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nce hazırlanan ve konuya alternatif olacağı söylenen düzenleme, sektörümüz için belirsizliklerle dolu sorun yumağıdır. Biz sorunlarımıza sorun katan, konunun etrafından dolaşan uygulamalar istemiyoruz. Sektörün beklentisi açık ve nettir; buda plaka tahdididir. İstanbul servisçisine verilen sözün yerde kalmayacağına inanıyoruz.  25 Mayıs’tan sonra sektöre plaka tahdidi beklentisinden dolayı yaklaşık 10 bin adet araç daha girdi.  Maalesef sektör 25 Mayıs öncesini arar hale geldi. Bizler İstanbul servis sektörü olarak memleketimizi, milletimizi seven, ülkemize katkı sağlayan, istihdam yaratan, vergi ödeyen, hizmet eden, en değerli varlıkların emanet edildiği insanlarız.  Bin kez söyledik, yüz bin kez daha söyleyeceğiz. Umutlarımızla oynamayın, artık tahammülümüz yoktur. Cumhurbaşkanımızın verdiği sözün gereğini yapın.  Çözüm beklentimizin adı; plaka tahdidir, başka modeller bulduk diyerek etrafından dolaşmayın” diyerek mesaj verdi.

“EYLEMLER DEVAM EDECEK”

Esnafın hakkını aradığını belirten İSAROD Başkanı Hamza Öztürk de; “Bugün buraya toplanmamızın sebebi;  Büyükşehir Belediyesi’nin tam 9 ay boyunca plaka tahdidi diye çalışıp daha sonra adını kendilerinin bile koyamadıkları bir model ile esnafın karşısına çıkmasıdır. Sıkıntı büyük. Bize sözü veren kişi Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan,  uygulamayanlarise iki, bilemediğiniz dört tane bürokrat. Bunun başka bir açıklaması yok. Kadir Topbaş’a sorduğunuz zaman;‘Mesele bitmiştir başkanım’ Sayın Cumhurbaşkanımıza sorduğunuz zaman;‘Mesele halledildi sizin haberiniz yok.’  Halledilen hiçbir şey yok. Şu anda esnafa uygun görülen elinden alınandan çok daha az. 25 Mayıs öncesini arar haldeyiz. Hakkımızı alana kadar bu eylemlere devam edeceğiz”  diye konuştu. 

 

 

 

 

Yapılan Basın açıklaması ise şöyle;

Basınımızın çok kıymetli mensupları, değerli oda başkanlarım, sektörümüzün kıymetli temsilcileri ve cefakâr meslektaşlarım.

Bugün İSTAB veİSAROD olarak düzenlemiş olduğumuz programa katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyor, şükranlarımızı sunuyoruz.

Değerli meslektaşlarım,

Bundan tam 9 ay önce, servis sektörü, sayın Cumhurbaşkanımızın plaka tahdidi müjdesiyle adeta yeniden doğdu. Yıllardır beklediğimiz ve uğruna çok mücadeleler verdiğimiz plaka tahdidi uygulamasıyla, gerek esnafımız, gerekse firmalarımız, geleceğe daha güvenle bakacak, daha düzenli kontrollü, kaliteli bir işleyişe kavuşacaktı.  Cumhurbaşkanımızın esnafa verdiği müjdenin Sn. İBB Başkanımız tarafından da gerek yazılı gerekse görsel basında telaffuz edilmesi, aileleriyle birlikte yüzbinlerce insanın umudu oldu.

Bu gün burada bu sözün hala yerine getirilmemiş olmasından dolayı bir aradayız.

Tek gayesi, mesleğini huzur ve güven içinde yaparak evine ekmek götürme peşinde olan servis sektörünün umutlarıyla oynamaya hiç kimsenin hakkı yoktur.

Tüm kamuoyu bilmelidir ki, servis sektörü kendisine vaat edilen, sektörümüzün sorunlarına çare olacağına inandığımız, esnafımızın iler ki yıllara güvenle bakabileceği, Ankara da, Kocaeli’nde, İzmir’de Bursa da olduğu gibi,  Türkiye’mizin birçok ilinde uygulanan şekliyle bir düzenleme istemektedir. BUNUN ADI PLAKA TAHDİDİDİR.

11. ŞUBAT 2016 tarihinde yapılan Ukome toplantısında İBB toplu ulaşım hizmetleri müdürlüğünce hazırlanan ve konuya alternatif olacağı söylenen düzenleme, sektörümüz için belirsizliklerle dolu sorun yumağıdır. Biz sorunlarımıza sorun katan, konunun etrafından dolaşan uygulamalar istemiyoruz.

Sektörün beklentisi açık ve nettir buda PLAKA TAHDİDİR. İstanbul servisçisine verilen Sözün yerde kalmayacağına inanıyoruz. 

Değerli meslektaşlarım,

Bildiğiniz üzere 17.02.2016 tarihinde AKOM önünde plaka tahdidi talebimizle ilgili esnafımızın ve sektör temsilcilerimizin katılımı ile bir basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasından sonra tekrarİBB yetkilileriyle görüşerek; servis sektörünün tüm Türkiye’de uygulanan şekilde plaka tahdidi talebini tekrar ilettik. İBB’ nin getirdiği uygulamanın sektöre fayda yerine zarar getireceğini ve kabul görmeyeceğini anlattık.

26 Şubat 2016 tarihinde ulusal ve sektörel basına Sn. Cumhurbaşkanımıza hitaben bir ilan verdik. Bu İlanda İBB’nin sektörün beklediği şekilde plaka tahdidi ile ilgili bir adım atmadığını anlattık.

Ayrıca araçlarımıza asılmak üzere 50.000 adet afiş yaptırdık ve bunları bütün meslektaşlarımıza dağıttık.

Değerli basın mensupları 25 Mayıs’ tan sonra sektöre plaka tahdidi beklentisinden dolayı yaklaşık 10.000 adet araç daha girdi.  Maalesef sektör 25 Mayıs öncesini arar hale geldi.

Bizler İstanbul servis sektörü olarak memleketimizi milletimizi seven, ülkemize katkı sağlayan, istihdam yaratan, vergi ödeyen, hizmet eden, en değerli varlıkların emanet edildiği insanlarız.

Bin kez söyledik yüz bin kez daha söyleyeceğiz.

Umutlarımızla oynamayın artık tahammülümüz yoktur.

Cumhurbaşkanımızın verdiği sözün gereğini yapın.

Çözüm beklentimizin adı, PLAKA TAHDİDİDİR, başka modeller bulduk diyerek etrafından dolaşmayın.

Bu gün burada esnafıyla, firmasıyla, sektör temsilcileriyle kenetlenmiş dimdik ayakta duran servisçilere şükranlarımı arz ediyorum. 

img_9793.jpg

img_9811.jpg

img_9838.jpg

img_9841.jpg

img_9806.jpg

img_9846.jpg

plaka-tahditi-(1).jpg

plaka-tahditi-(2).jpg

plaka-tahditi-(3).jpg

plaka-tahditi-(4).jpg

plaka-tahditi-(5).jpg

plaka-tahditi-(6).jpg

plaka-tahditi-(7).jpg

dsc_5251.jpg

dsc_5374.jpg

dsc_5228.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
türk gücü
17 Ekim 2016 Pazartesi 10:40
10:40
PARA VERİPMİ PLAKA ALDINIZDA RANTA ÇEVİRMEYE ÇALIŞIYORSUNUZ ?? diyen arkadaşlar benim babam sene 1994 yılında bi araba parası verdi plaka sahibi olucam diye ............yaptığınız yoruma bakılırsa hala sizin kadar rant peşinde koşmuyo bilip bilmeden saçma sapan yorum yapmayın... daha dün araba alıpta "O plakaları siz nasıl para vermeden aldıysanız, bu herkesin hakkıdır. Rant peşinde koşuyorsunuz" diye yorum hakkını kendinize saklayın..... servisin s harfinden anlamadan kolay yoldan bişey sahibi olmaya çalışıyosunuz ohhh ne ala dünya
ibrahim
09 Ekim 2016 Pazar 10:20
10:20
Bu taşeron sisteminin elde ettiği ranttan emekçi insanımız evine ekmek götüremiyor başkalarını düşünerek biraz insaflı olun yazınızı öyle yazın
Muhammet
25 Haziran 2016 Cumartesi 18:56
18:56
Arkadaşlar daha yazı yazmasını bilmiyorsunuz, kalkmışsınız yorum yapıyorsunuz. Yok parasız plaka alıpta rant peşindeymişiz, yok plaka olmasın böyle daha iyiymiş. Yahu elinsaf. Biraz elinizi vicdanınıza koyun. Plaka tahditi sadece İstanbulda mı isteniyor ve ayrıca sadece servis araçlarında mı plaka tahditi var ? Diğer illerde nasıl belli bir ücret karşılında plaka alınmışsa ve taksilerde ve dolmuşlarda nasıl plakalar tahdit olmuşsa, hakkı olan servis esnafınında plaka almasından daha doğal olan birşey yok.
Yusuf
10 Haziran 2016 Cuma 10:51
10:51
O plakaları siz nasıl para vermeden aldıysanız, bu herkesin hakkıdır. Rant peşinde koşuyorsunuz.
MUSA
27 Nisan 2016 Çarşamba 09:52
09:52
PARA VERİPMİ PLAKA ALDINIZDA RANTA ÇEVİRMEYE ÇALIŞIYORSUNUZ ??
Yuksel yılmaz
11 Mart 2016 Cuma 06:25
06:25
Sayın baskanımdan ben geldıı gunden berı hep memmunum ve halen topbas baskanımdan memmunum o bana arananı yak dese yıne yakarım onun ıcın o yuzden pılaka mılakaya gerek yok o ısını bılır bence pılaka cıkmasın boyle daha ıyı
Yuksel yılmaz
11 Mart 2016 Cuma 00:45
00:45
Bende servıscıyım ama ben memmunum halımden sayın topbasa saygılar sevgıler bana kalırsa cıkmasın pılaka be zaten ıstenıyom olmasın ben bu sekıl halımden memmunum ıyı geceler sıze
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 258 77 86 - 212 258 77 87 | Faks : 0212 259 78 85 | Haber Yazılımı: CM Bilişim