• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul : 18 °C

Romanya UBAK Belgesi İbraz Edemeyen Taşımacıya Ceza Yağdırıyor

Romanya UBAK Belgesi İbraz Edemeyen Taşımacıya Ceza Yağdırıyor
UND, Romenlerin yaptıkları belge denetimlerinde Türk taşımalarını 3. Ülke taşıması olarak nitelendirdiğini ve UBAK Belgesi’ni ibraz edemeyen taşımacılara cezai işlem uyguladığını belirtti.

Uluslar arası Nakliyeciler Derneği (UND)’den yapılan açıklamaya göre; Romenler yetkililer, Türk nakliyecilerinin Romanya'ya yaptıkları ikili ve Romanya üzerinden gerçekleştirilen Transit taşımalarda denetimleri sıklaştırdılar. Romen Ulaştırma birimlerince gerçekleştirilen taşımaya ait belge kontrollerinde fatura üzerinde başka bir ülkeye ait gönderici ya da nihai varış ülkesi haricinde başka bir ülkeye ait alıcının bulunması nedeniyle Türk taşımaları üçüncü ülke taşıması olarak nitelendirildi.

Romenler cezai işlem uyguluyor

Buna göre Romen Ulaştırma birimleri Türk taşımacılarından UBAK belgesi talep edilmekte ve belge ibrazının yapılamadığı durumlarda cezai işlem uygulanmaktadır.

UND, Türk taşımacılarını uyardı
Söz konusu cezai işlemlerle karşılaşmamak için taşımaya ilişkin evrakların kontrol edilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması konusunda UND Türk nakliyecilerini uyardı. Ayrıca söz konusu uygulamaya ilişkin dernek olarak girişimlerinin AB komisyonu ve diğer ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde devam ettiği bilgisini paylaştı.

www.tasimacilar.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
İbrahim Baki
2013-12-06 21:04:14

KIYMETLİ MESLEKDAŞIM,ARKADAŞIM

Rahatsızlığım sebebiyle yorumunu geç okuyabildim.

Benim YORUMUMA cevap verirken ''cezalara sevindiler '' ibaresini kullanmanı ve sektör adına ayıp etmişler şeklindeki yaklaşımını hayret ve üzüntüyle karşılıyorum. Konuyu saptırma adına iyi bir söylem olarak değerlendirdiğimi de not ediniz.

Buna abiyane tabirle demogoji derler. Bu sektöre 33 yılımı, und'ye 8 yılımı verdim. Yönetim Kurulu gündem maddelerine lütfedip bakarsanız bu tür haksız uyulamaları kaç defa gündeme taşıdığı gayet iyi görürsünüz. Tesbitlerimde bir yanılma yok. Yazdıklarımıda arkasındayım. Konuyu sapıtıp Cezalara Sevindiler gibi kulağa/göze hoş gelen söylemlere indirgemenin, tabiri caizle türbünlere oynamanın bu sektöre faydası olmadı, olmayacaktır da.

Sektör için önemli bir konuda yorum yapmamıza, yorumlarınızla katkı sağlayacakken, sizin gibi saygın bir kişilikden bu türden bir bir yorumun gelmiş olmasını yeniden altını cizerek ifade edeyim HAYRET ETTİM.

Saygılarımızla

Tayfun Gülcüler
2013-12-06 09:03:22

Sayın meslektaşım,

Kimsenin ohh..ohh.. iyi ki bu Romenler cezayı kesti. diye bir sevinç durumu yok. Ve bu şekilde bir yaklaşım çok üzücü bir yaklaşım şeklidir.

Bizim yaklaşımımız yapılacak bir atağın nasıl karşı ataklar doğuracağının hesap edilmemesi ve ortaya çıkan fiili durumun tespitinden ibarettir. Ve oluşan fiili durum aynen şu şekilde zuhur etmiştir.

Kurban bayramı öncesi yaklaşık 20 adet Bulgar aracına 3.000 Euro araç başına ceza kesilmiş akabinde sizinde yakinen bildiğiniz Bulgaristan BAG uygulaması nedeniyle çok sayıda aracımıza ceza kesilmiş devamında araç şoförlerimiz Bulgaristana girmeyi reddettikleri çin ve tabii ki BAG uygulamasının devam etmesi nedeniyle 20-30 km.leri bulan uzun kuyruklar oluşmuş tam da bayram öncesi ihracatımıza muazzam bir darbe vurulmuştur.

Bu uzun kuyrukların başka bir yansıması daha olmuştur. Belki haberiniz vardır belki de yoktur. Kapıkule ve Hamzabeyli'deki tıkanma sebebiyle bir kısım araçlar İpsala sınır kapısını kullanmak istediler ve oradaki yoğunluklar sebebiyle de 3 hafta boyunca her gün asgari 7-8 km.lik kuyruklar devam etti. Bu arada bilgi olması bakımından belirtmek isterim İpsala sınır kapısının karşısındaki Kipu gümrüğünün günlük maksimum araç geçiş kapasitesi 130-150 araçtır.

Neyse sözü fazla uzatmaya gerek yok; kimsenin sizin kadar cesaretli olmadığı fikrini bence taşımamalısınız. Ayrıca bu tür kararları alırken veya alınmasına vasıta olunurken mademki sektör adına hareket ediyorsunuz bunları ortak platformlarda tartışmaya açmalı getiri ve götürülerinin tesbit edilerek ortak kararlar alınmasını sağlamalısınız. Tabii bir de alınan kararların uygun şartlar oluşunca uygulamaya sokulmasında fayda olduğu kanaatindeyim.

Son söz ; Sektör olarak dik durmaktan bahsediyorsunuz ve korkak olmayalım diyorsunuz aynen katılıyorum.

Tayfun Gülcüler

Ali Çiçekli
2013-12-05 18:33:44

Bu habere yorum yapan yorumcuların yorumundan sanki 'ohh ohhh...iyi ki Romenler cezayı kesti.' dermiş gibi bir sevinç içerisinde oldukları anlaşılıyor ki, böyle ise gerçekten bu, sektör adına çok acı verici bir durumdur. Bakanlığı 'sözde' kim yada kimler yanlış yönlendirmiştir ve bu sitem kime ve nedendir?

Yıllarca yabancıların haksız rekabetinden yakınan Türk nakliyecisi lehine, Bakanlığımız ilk kez doğru bir kararla yabancıların ülkemizde rahatça at koşturup yüklerimizi çalmalarını zapt-ı rapt altına alma yoluna gitmiştir. Bunun sizi neden rahatsız ettiğini anlamakta zorluk çekiyorum gerçekten! Fatura ve Ex1 üzerinden denetlenen 3.ülke yükleri toplam taşımaların azami yüzde 10'ununu oluşturur. Kusura bakmayın ama bu azami yüzde 10 için geri kalan yüzde 90'lık Türk taşımacısının ekmeğini başkalarına haksız ve usulsüz şekilde yedirtmeyelim.! Bu yüzde 10'luk taşımalar da kimse kusura bakmasın ama uygun belgeli araçlarla yapılsın.!

Bu arada; Bakanlığın ilk kez Türk taşımacısı için pozitif bakmasını da tüm sektörün saygı ve şükranla karşılaması gerekir. Uygulamadaki çok nadir ve marjinal bazı menfi örneklerden yola çıkarak bu uygulamanın genelini eleştirmek başta sektöre olmak üzere Bakanlığa da haksızlıktır.

Aynı uygulamanın AB üyesi İtalya gibi ülkelerde de yıllarca yapıldığını ama kimsenin buna karşı ses dahi çıkarmadığını da hatırlatmak isterim.

Lütfen sektör olarak dik durmayı öğrenelim. Korkak olmayalım..! Zira;

'KORKUNUN ECELE FAYDASI YOKTUR'

Tayfun Gülcüler
2013-12-05 17:14:52

Hay ağzına sağlık İbrahim BAKİ..

Aynen dediğin gibi, bunun ilk sinyali Kurban bayramı öncesi Bulgaristan araçlarına uygulanan ceza ile başladı. UND yetkilileri bile bu konuyu anlamış algılamış değiller. Sözde sektörün çıkarlarını koruyacaklarmış. Şimdi ne oldu ilk ağızda bayram üzeri milyonlarca Euro zarar etti hem nakliyeci ve hem de ihracatçı tabi sonuçta ülkemiz. Ama hala düzeltmemeye devam ettiriyoruz.

Şimdi sıra Romanya'da onlarda tokatlıyorlar bizi. Daha sırada ne ve kimler var acaba. Sayı karar vericilere sektörü kim ve nasıl anlatıyor da bu işler giderek daha da bir çözümsüzlük noktasına gidiyor. Allah sonumuzu hayretsin.

Tayfun Gülcüler.

İbrahim Baki
2013-12-05 13:05:34

Şimdi hangi atasözünü yazayım da tam bu durumu özetlesin diye düşünüyordum.

RÜZGAR EKEN FIRTINA BİÇER mi desem.

NE EKERSEN ONU BİÇERSİN mi desem. Ç

OK BİLEN ÇOK YANILIR mı desem.

KAŞ YAPALIM DERKEN GÖZ ÇIKARDIK mı desem.

o kadar desemlerim varkı.

Biz kriz idare etmeyi hiç bir zaman beceremedik. Evet haksız uygulamaları engelleyelim, ancak doğruyu yapmak adına, çok uluslu bir şirketin merkezince düzenlenmiş fatura ile Bulgaristan veya Romanya'dan yükleyen aracada fatura yüzünden 3. ülke muamelesi cezayı basarsan, ve de biraz burunları sürtülsün dersen, bunu da kamudaki karar mercilerine doğru dürüst anlatmayıp yanlış uygulamaya canak tutarsan olacağı budur. Yani bedeli yine katkı sağlayacağın dediğin sektöre ödettirirsin. Hayırlı olsun. Katkısı olan herkese de teşekkür ederiz. Ayağınıza kurşun sıkıyorsun dediğimizde gülüp geçenlere ve konuyu saptıranların kulağına da küpe olsun.

Saygılar....

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 258 77 86 - 212 258 77 87 | Faks : 0212 259 78 85 | Haber Yazılımı: CM Bilişim