• BIST 1.325
  • Altın 462,669
  • Dolar 7,8681
  • Euro 9,5144
  • İstanbul : 7 °C

S Plakalı araç sayısına talep yoğun

S Plakalı araç sayısına talep yoğun
Eğitimde 4+4+4 kademeli yasasının TBMM tarafından onaylanmasının ardından öğrenci taşımacılığında kullanılan S Plakalı araçların bölgesel olarak sayıların ve fiyatlarının artışı gündeme geldi.

Çorum belediyesi ve Bursa belediyesinin servis taşımacılığına yönelik S Plakalı araçlarla ilgili yaptığı uygulamalarda Çorum Belediyesi Eğitim yasasının değişmesiyle birlikte bölgeye araç alımını arttırırken, Bursa Belediyesinin uygulamasında ise; Ruhsatsız yolcu taşımacılığına yönelik cezaların arttırmasıyla S Plakasına yönelik araç alımları arttı. Çorum'da S plakalı araç sayısı arttı
Çorum belediye meclisi öğrenci taşımacılığında kullanılan S Plakalı araç sayısının arttırılması amacıyla yeni bir düzenlemeye geçti. Bu amaçla TBMM’de kabul edilen yeni eğitim yasasıyla birlikte şehir merkezine faaliyet gösteren S Plakalı araç sayısını arttırma kararı aldı. Yeni yasayla birlikte S Plakalı araçlara ihtiyaç duyulacağını vurgulayan Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü “Yeni yasayla birlikte öğrenci taşıma kapasitesi yüzde 15 oranında artması tahmin ediliyor. Bu kapsamda 115 yeni S plakalı araca ihtiyaç duyulacak. Ancak biz ilk planda bu ihtiyacın yarısı kadar yeni S plakası satmayı planlıyoruz. İhtiyaca göre bu sayıyı artırabiliriz” şeklinde konuştu. Bursa belediyesi cezaları arttırarak S Plaka fiyatlarını da arttırdı
Bursa Belediyesi de uygulamasında ise; ruhsatsız çalışan ticari araçlara uygulanan para cezasının 3 katına çıkarılması uygulanan cezaların caydırıcı nitelikte olması S plakasına yönelik satışlara olan ilgiyi artırdı. Bu amaçla yapılan ihalelerde Kentte servis taşımacılığı yapmaya yetkili araç sayısının yetersizliğinden dolayı, ruhsatsız çalışmaların önüne geçmeyi amaçlayan uygulamada 100 bin 750 TL bedelle açık artırmaya sunulan plakaların fiyatlarında herhangi bir indirime gidilmesinin söz konusu olmadığı da belirtildi. Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 6321 sayısı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un 3. Maddesi’nde yapılan düzenleme ile ruhsatsız çalışan ticari araçlara yönelik ağır yaptırımlar getirildi. Buna göre, 2918 sayılı Kanunun ek ikinci maddesine şu fıkralar eklendi: “İlgili belediyeden izin veya ruhsat almaksızın, belediye sınırları dâhilinde ticari amaçlı yolcu taşıyan kişiye, araç sahibine, bağlı bulunduğu durak, işyeri ve işletmelerin sorumlularına birinci fıkrada gösterilen idari para cezası üç kat olarak, fiilin işlendiği tarihten itibaren bir yıl içinde tekerrürü halinde ise beş kat olarak uygulanır. Ayrıca, araç her defasında altmış gün süre ile trafikten men edilir. Ayırıcı işareti bulunmayan üçüncü fıkra kapsamındaki araçlardan taşımacılık hizmeti alanlara da birinci fıkrada belirtilen cezanın üçte biri oranında idari para cezası uygulanır.” Bu düzenleme ile daha önce 650 TL olarak uygulanan idari para cezası bin 950 TL, bir yıl içinde tekrarı durumunda ise 3 bin 250 TL olarak uygulanacak. Daha önce 15 gün olan trafikten men cezası ise yeni düzenleme ile 60 güne çıkarılmış oldu. Karayolları Trafik Kanunu’nda bulunan maddelere göre idari para cezası uygulama yetkisini elinde bulunduran polis ve jandarma, denetimlerinde yeni cezaları uygulamaya başlarken, Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri de ruhsatsız çalışan ticari araçlara yönelik denetimlerini artırdı. Bursa Servis Aracı İşletmecileri Odası Başkanı Sadi Aydın, yasadaki yeni düzenleme ile cezaların artması ve denetimlerin de sıklaştırılmasını olumlu karşıladıklarını belirterek, bu sayede yaşanan haksız rekabetin de ortadan kaldırılabileceğini söyledi. www.tasimacilar.com 07.06.2012 / 12:29

Yorumlar
Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2013-01-27 12:44:20

Sayın istanbul büyükşehir belediye başkanı Kadir Topbaş size sesleniyorum.Türkiye genelinde s plaka kanunu var ama maalesef istanbulda yok.Ben yaklaşık 12 senedir servisçiyim.Düzenli olarak vergi, kasko,trafik sigortası,koltuk sigortası gibi şeyler ödüyorum size soruyorum.Acaba biz bu vergileri ödüyerek suçmu işliyoruz.Benim bu meslekten başka işimde yok emeklide değilim.istanbul gibi zorlu bir kentte yaşıyorum 5 kişilik bir ailem var başka gelirimde yok çocuklarımda küçük.

Evde başka çalışanda yok.Sayın başkan kendinizi benim yerime koyun.Acaba siz geçinebilirmisiniz.Ben bir servisçi olarak evime ekmek getiremez oldum.Benim gibi onbinlerce servisçinin sorunları var bu sorunlara lütfen bir çözüm bulun.Bizi bu tur şirketlerinin elinden kurtarın.

Saygılarımla...

Srol
2013-01-12 12:32:29
sayın başkanım neden plaka tahdidi vermiyosun iki üç sevisçi arkadaşımın evine gir gör nasısıl geçiniyro gödügün zaman bakalım vicdanen rahat edebilecekmisin taşıma firmaları rahat ihale fiyatlarını düşürüp mazot firmasından yüzde 6 arabacıdan yüz 4 alıyor birde ihaleyı düşük aldım araçgünlük fiyatından yüzde 10 düşürüyor soruyorum başkanım buduruma arabacı ne kadar dayanacak bandrol öde sigorta öde kdv ver vergi ver lastik al periyodik bakım yaptır kasko yaptır koltuk sigortası yaptır kredi öde bu şarlarda nasıl geçinmemizi bekliyounuz geririsini size bırakıyorum.

 Saygılar
Poyraz Efe
2012-09-19 16:00:03
Sayın İstanbul B.Ş.B.Başkanı Kadir Topbaş size seleniyorum. Bu servis plakası neden istanbul'da hala yok. Bizde öbür illerdeki servisciler gibi vergimizi veriyoruz, yol kağıtımızı alıyoruz. Ama hala istediğimizi alamıyoruz. İllaki bizdemi kaçak yapalım. Bu işi biz vergimizi verip bu işi yaparken kaçak çalışanlarda aynı işi yapıp aynı parayı alıyor. Burda bir adaletsizlik yokmu sizce.
İsmet Erci
2012-06-10 23:54:42
Sayın istanbul büyük şehir belediye başkanı Kadir Topbaş sesleniyorum; diyer illerdeki S plaka kanunu istanbul'da geçmiyormu? Burası ayrı bir cumhuriyetmi? ama doğru ya Ankara'da Bursa'da İzmir'de daha birçok şehirde İstanbul gibi saygın, büyük firmalar yok da ondanmı acaba. Sayın başkana sormak isderim saygılarımla.
Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2012-06-10 00:22:47
Bu servis tahdit yasası, Türkiyede uygulanıyorda İstanbul'da belediye neden uygulamıyor. Türkiye doğru yapıyorsa, İstanbul neye dayanarak uygulamıyor,açıklamak zorunda sebebini. İstanbul belediyesi, Yasa uygulanmalı diyen kendi bilirkişi raporunu neden uygulamaz. Burası hukuk devletiyse, kaynak servis sendikası. Eğer istanbul doğrusunu yapıyorsa, Diğer iller yanlışmı yapıyor, veya suçmu işliyor. Öyleyse, tüm Ülkede kaldırdım servis yasasını diye TBMM'den çıkartırsın yasayı olur biter. Yada İstanbul'da da uygularsın kanunu. Gebze uyguluyor, istanbul uygulamıyor. Gebze servisi istanbul'da çalışıyor, 34 servisler gebzede bağlanıyor başka ülke gibi. Ortada mağdur olan 1.5 milyon veli var. 2 kat fazla para ödeyen 1 yılda 1 milyar dolar. Bu yasasızlık nedeniyle, veliden çıkan paralar, servisci elinden işletmeciler tarafından alınarak, 2 yaş 2 ithal marka arabaya yurt dışına gidiyor ve servisçi sürünüyor. Birkaç kişi bedavadan kul hakkı yiyerek soyuyor Yetkililerin gözü önünde servisci ve velileri. Buna dur diyecek bir Allah'dan korkan insan evladı yokmu? Yetkililer, yetkili kurumlar nerede. Yetkililer, insanlar birbirine girincemi ortaya çıkacak. Tahditli taksiciya koruyan yasa çıkaranlar, İstanbul'daki bu yasa tanımazları, birkaç kişinin insafına bırakılmış esnafı, 2 kat para ödeyen milyonlarca veliyi, yur dışına giden 2 yaş araç paralarını, işsiz kalan yerli araç fabrika ve işçilerini, görmezlermi. Görmezlerse, Belediye seçimlerinde, bizde görmeyiz. Gözyaşı-kul hakkı üstüne kurulan saltanata Allah müsade etmez. İşinden atılmamak için isnini yazamayan, servis sendikasından bir servisci.
Güven Çamoğlu
2012-06-08 12:04:58
Çorluda'da bir şöförler odası var tam Allahlık, ancak aidat toplamayla uğraşıyorlar. Buradada S plakası mecburiyeti var ama pek takan ve sallayan yok, eğer bir gün taşımacılar.com olarak gelip burada bir gözlem yaparsanız (tabi direk şöförler ile konuşup) buradaki keşmekeşliği ve lakayıtlığı görürsünüz.
Lütfen bir gelin İstanbula 45 dakikalık mesafe..
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim