• BIST 1.061
  • Altın 477,157
  • Dolar 7,2075
  • Euro 8,4903
  • İstanbul : 29 °C

Saat yasağı Bireysel Kamyoncuyu bezdiriyor

Saat yasağı Bireysel Kamyoncuyu bezdiriyor
Saat yasağına takılan kamyoncular köprü girişlerinde uzun süre beklemekten bir hayli şikayetçi. Kamyoncular sıkıntılarının bir an önce giderilmesini bekliyor.

Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) aldığı karar doğrultusunda, İstanbul’da trafik yoğunluğunu azaltmak için, D-100 Karayolu, TEM otoyolu ve ile bağlantı yollarına, sabah 06.00-10.00 ile akşam 16.00-22.00 saatleri arasında, kamyon, TIR, çekiciler ve akaryakıt tankerleri giremiyor.

Uygulamanın başladığı 2010 yılından bu yana saat kısıtlaması kamyoncuların sorunlarının başında geliyor. 06.00-10.00 ile akşam 16.00-22.00 arası olmak üzere toplamda 10 saat köprüye çıkamayan araçlar körü civarındaki TIR parklarında mecburi bekleme yapıyorlar.

Köprü trafiğinin yoğun olduğu saatlerde trafiği azaltmak amacıyla İstanbul’da 2010 yılından bu yana uygulanan saat kısıtlaması kamyoncuları mağdur ederken yaşanan trafik sorununa da tam anlamıyla çözüm olamadı. Yasaklı saatlerin bitmesinin ardından aynı anda yola çıkan ağır ticari araçlar bu kez de saatlerce beklemelerinin kaybını hız yaparak kapatmaya çalışıyor.

Gün içerisinde 10 saat trafiğe çıkamadıklarını, saat yasağının kalkmasıyla birlikte ise aynı anda yola çıktıklarını belirten kamyoncular trafik azalacak diye kendilerinin mağdur edildiğini ancak bunun trafiği düzenleme açısından yinede çözüm olmadığını savunarak saat kısıtlamasında yeni düzenlemelerin yapılmasını talep ediyor.


Kamyon terörü niçin olur?

Köprüye girebilmek için uzun saatler bekleyen nakliyeciler, taşıdıkları ürünlerin farklılık gösterdiğini bazı araçlarda sebze meyve gibi çabuk bozulabilen ürün taşıdıklarını belirterek, “Trafik aksamayacak diye ürünlerimiz bozuluyor. Zaten olması gereken fiyatların çok altında taşıma yapıyoruz. Bozulan ürünlerin parası da bizden çıkıyor. Kazandığımız 3 kuruş para da cebimize girmeden gidiyor. Ürünleri yetiştirebilmek için acele ediyoruz. 5 saatlik yolu 3 saate indirmek için ayağımızı gazdan çekmiyoruz.” Diyerek niçin “kamyon terörü”nün oluştuğunu özetliyor.

Yükünü alan kamyonun yola çıkmasını isteyen kamyoncular en azından bozulacak ürün taşıyan araçlar için geçiş önceliği sağlanması gerektiğini vurgulayarak, zaten uluslar arası nakliyeciler ile mücadele edebilecek kapasitede araçlarının olmadığını, açık kasada taşınan ürünlerin de bekleme sürelerinin uzunluğu nedeniyle daha çabuk bozulduğunu belirttiler. Köprü girişlerinde bekleyerek geçen sürede ürünleri teslim edecekleri adreslere ulaştırabileceklerini ifade eden kamyoncular uygulamanın sadece kendileri için zaman kaybı olduğunu söyledi.

Zamanla yarışan kamyoncunun zamansız derdi “trafik cezası”

“Kamyoncuların kaza yapmasının nedeni saat yasağıdır bizce” diyen kamyoncular, zamanla yarıştıklarını bu nedenle de yükleri boşaltmak için acele etiklerini ifade ederek kamyoncuların bekletilmesinin haksız bir uygulama olduğunu iddia ettiler. Problemlerinin üzerine birde trafik cezalarının eklendiğini ifade ederek patlama noktasına geldiklerini belirten kamyoncular, Bakanlığın bir an evvel konuya yönelik çözüm getirmesi gerektiğini ifade ettiler.

Görüştüğümüz nakliyecilerin çoğu 100 ceza puanını doldurmak üzere olduklarını ifade ederek “Zaten kazancımız yetmiyor. Ehliyetimizi geri alabilmek için bir sürü para veriyoruz. Ehliyetimiz alındıktan sonra bir de 2 ay çalışamıyoruz. Bozulan ürün parası, ceza parası, bekleme süresince TIR parklarına verdiğimiz para… derken bize bir şey kalmıyor. Para kazanamadıktan sonra ne yiyeceğim ben?” sorusunu yönelterek sitemde bulundu.

Karayolları Trafik Yönetmeliği’ne göre, son bir sene içinde 100 ceza puanını aştığı tespit edilen sürücülerin, sürücü belgeleri 2 ay süre ile geri alınıyor ve bu iki aylık geri alınmanın ardından sürücüler ehliyetlerini geri alabilmek için herhangi bir sürücü kursuna başvurarak Trafik ve Çevre Bilgisi eğitimi almaları ve o kurum tarafından ders bitiminde bunun belgelendirilmesi gerekiyor.

Nurcan GÜNEŞ – Oya KAYA 


 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Ali Çiçekli
2014-05-30 10:34:38

Buradaki yazıya ve altında yorum yazan tüm yorumculara katılmamak elde değil. Hepsi yazılarında yüzde yüz haklılar. Hepsinin yüreğine sağlık.

Ben uluslararası taşımacıların sorunlarını güzel bir şekilde açıklayan Onur Yücel Bey'e ek olarak çok daha acı bir durumu ifade etmek istiyorum. Bu yasaklar sadece Türk plakalı araçlar içindir. Yabancı plakalı araçlar bu yasaklara uymak zorunda değillerdir ki zaten uymasalar da onlara ceza yazılamıyor mevzuat gereği. Bu durum biz Türk nakliyecileri aleyhine inanılmaz bir haksız rekabet yaratıyor.

Örnek: Diyelim ki birisi Türk diğeri de Bulgar plakalı iki tır aynı anda Cuma günü saat 15.30 da Erenköy'de gümrük çıkışını bitirsin. Türk plakalı araç FSM'yi geçmek için akşam saat 22.00'a kadar beklemek zorunda. Ama Bulgar plakalı araç beklemeden devam edecek ve kuvvetle muhtemel ki saat 22.00'da Kapıkule'yi geçmiş ve yoluna devam etmiş olacak. Bizim Türk plakalı araç ise ancak sabah karşı Kapkule'ye varacak ve tüm araçlar yaklaşık aynı saatte çıkıp aynı saatte oraya vardıkları için oluşan kuyruk sonucu ancak bir sonraki gün öğleye doğru Kapıkule'den muhtemelen çıkmış olacak. Bu arada takografını da doldurduğu için (kuyruk beklerken de dur kalk yaptığı için tako çalışıyor) kapıyı geçip 9 saat dinlenmek zorunda kalacak sonra da yoluna devam edecek.

Bu zaman zarfında Bulgar plakalı araç muhtemelen Avusturya veya diğer bir Avrupa ülkesine varmış olacak. Yabancı ülkelerin Türk nakliyecilere uyguladığı kota, vize, tren gibi geçiş engelleri yetmezmiş gibi bizim Devletin bizlere uyguladığı bu engelleme Türk nakliyecisine reva mıdır? Defalarca konu UKOME Yetkililerine iletildi ama maalesef olumlu bir sonuç alınamadı.

Umarım ve dilerim ki UKOME Yetkilileri yada daha üst merciler bu anlamsız ve haksız durumu yeniden düşünüp düzeltir.

İsmail Demirci
2014-05-29 18:36:24
kamyon yasagı 100 puan doldu ver ehliyetini iki ay onu bekle buna benzer ankaranın çıkarmış oldugu yasa adıaltında kararlarla insan ları canından bezdiriyorlar birde tırafik polislerine vermiş ler ceza makbuzu adamlar ceza kesmek için komutlanmışlar.

Ceza kesmekten başka hiçbir işe yaramıyorlar hergün birkaç kamyoncu çıdırma noktasına geliyor bu insanların seslerini duyurması için katliyamı yapması gerekiyor heryere bubi tuzagı gibi kurulup tuzaga düşürüyorlar ondansonrada ceza kesiyorlar kahrolsun budüzün garibanın cebindeki parayı yasa adı altında çalıyorlar haram zıkım olsun buna ve budüze ve ona hizmet edenlere yazıklar olsun beni de canımdan bezdirdiler şımarık ukala tırafik polisleri
Osman Akduman
2013-11-15 22:07:56
Bence Otomobillere de yasak yapılması lazım. Kamyon olmazsa hallere yiyecek taşınmaz. Bunlar düşünülsün. Birde saatler biraz açılsın 5 ile 8 mesela normal...
YÜCEL YILMAZ
2013-03-19 14:21:23

"Ticaret'in kalbi kamyoncudur" Ukome ve Belediyenin işi yasak getirip ticareti durdurmak değildir. Trafiği rahatlatmak için çözüm bulmaktır. Yakında herkesin ehliyeti 100 ceza puanından el konulacak. Ukome ve belediyeye müracat ettim ikiside senin derneğin yok mu?onlar niye ilgilenmiyor dediler. Dernek sadece aidat toplamasını biliyor dedim. Allah herkesin yardımcısı olsun...

Selamlar/Saygılar

YILMAZ LOJİSTİK

YÜCEL YILMAZ

Onur Yücel
2013-03-18 11:55:35
x gazetesinin yayın yönetmeni, Telekom veya Saracoğlundaki locasına bir an önce gitmek ve arkadaşlarıyla içtikleri sarabın ve puronun kalitesini tartışmaya yetişebilmek için, çok yazılar yazdılar ve Basın baskısı ile önce BBB, ardından da UKOME teslim oldu. Bu saçma sapan kararın arkasında çok büyük bilinçsizlik var.

1-Sayın Sadettin TANTAN ağabeyimiz ,bu abuk subuk kararlara karşı çıkmıştı."KEYİF BEKLER, EKONOMİ BEKLEMEZ" diyerek bayram arifelerindeki yasağı kaldırmıştı !
8 saatlik Mesai zamanında,6 saat dönmesine müsaade edilen tekerlek, ekonomiye ne kadar faydalı olabilir ?

2- Bekleyen araçların kaç tanesinde motor harici ısıtma var ? Bu zavallı çilekeş şoförler parklarda (!) ateş yakarak etrafında ısınmaya çalışıyorlar. Allah korusun en ufak bir hatada, bütün tır parkı yanar. UKOME ve Büyükşehir Belediye Başkanının bütçesi bu zararı karşılamaya yeter mi ? Sayın yayın yönetmeni şarabını yudumlarken, bu zavallı insanların bir nevi saatli tutsak kamplarında sefil olmaları ne kadar insanlığa sığar ?

3-Aynı anda trafiğe çıkan binlerce aracı, gün içinde saatlere bölmek daha akıllı değil midir ?
Sayın BBB 4 araç 16 koruma ile zaten trafik sıkıntısı yaşamıyor.(Sayın Vali halk ile, kurallara uyarak yol alır, BBB ve korumaları yol açarak seyreder. Florya çıkışı itibarıyla gözlemleyebilirsiniz))

4-Uluslararası nakliye yapan araçlar da ise durum daha da vahim ! Kimi zaman 15 dakika ile gümrüğe yetişemeyen, yol yasağına takılan bir aracın, 1 seferi heba olmaktadır. Boşaltamayan veya gümrükleyemeyen bir araç, nasıl sefere çıkabilir ?

5-Halkalı gümrüğünde gümrüklenen bir aracın, PENDİK'ten kalkan RO_RO gemisine yetişebilmesi yol yasaklarından dolayı mümkün değildir. Ayrıca Halkalı'da saat 15:30 da gümrüklenen bir aracın 3,5 km lik BASIN EKSPRES YOLU ve Mahmutbey gişelerinden O-2 EDIRNE YOLUna bağlanmasına da müsaade edilmemektedir.

New York,Manhattan'ın göbeğine ihtiyaç halinde, 53 feetlik bir araç girebilmektedir. Çünkü New York Belediye başkanı,nakliyeciyi karşısına almaktan korkar. Nakliyeciler Yolu veya kontağı kapatırlarsa, beni senato bile kurtaramaz bilincine sahiptir. Aynı bilince BBBaşkanının da sahip olmasını umut ederim.

Yolları kapatan tüm idarecilere, yılmadan hizmet götüren Tüm çilekeş şoförleri allaha emanet ediyorum. Biraz daha sabır lütfen !

Saygılarımla
Latif Güven
2013-03-17 20:17:05
Kamyonların saatini yasaklayarak 4 saat sonraya daha kapalı bir trafik aktarılıyor D 100 ( E 5 ) yasaklanabilir ancak uluslar arası olarak yapılan ancak şehiriçi yola dönüştürülen E 80 ( TEM ) kapanıyor bütün yol kenarları otopark zaten 4 tane var 80-100 T.I.R ile doluyor diğerleri kaderine yol kenarına çekiyor trafik daha tehlikeli bir hal alıyor yetkililer trafiği rahatlatma çabalarında özel araçlarda plaka kısıtlamasına gidilebilir veya kamyon yasağını ters yönlerde açık tutulabilir
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim