• BIST 97.988
 • Altın 242,791
 • Dolar 6,2605
 • Euro 7,3554
 • İstanbul : 23 °C

Sahteciliğe Hapis Cezası Geldi

Sahteciliğe Hapis Cezası Geldi
Sahtecilik yaptığı kesinleşen sanıklardan her ikisi de suçlu bulunarak 2 yıl 1 ay hapisle cezalandırılmalarına karar verildi. Bu kararla sahteciliğin, TCK’da bulunan “Resmi Belgede Sahtecilik” suçunu oluşturduğu kesinleşti.

Sahtecilik ile ilgili davaya konu olan olay; Tırsan Treyler tarafından 2009 yılında satılan yarı römork üzerinde rehin kaydı bulunmasına ve araç hakkında yakalama kararı olmasına rağmen söz konusu araca merdiven altı üreticisi tarafından yeni üretilmiş araç gibi fatura düzenlenerek satılmasıyla gerçekleşti. Söz konusu araç üzerinde yakalama kararı olmasına karşın aracın şasi numarası siliniyor, merdiven altı üretici tarafından araca yeni bir şasi numarası veriliyor. Yeni bir şasi numarası ve başka bir üreticiye ait Uygunluk Belgesi ve fatura karşılığında tekrar trafiği tescili yapılıyor.

 

Yapanın Yanına Kar Kalmadı

   Tırsan Treyler Hukuk Direktörü Av. Arb. Tülay Yavuz’un 2010 yılında adli makamlara yaptığı başvurunun ardından söz konusu yargı süreci başladı. Bugüne kadar treylerde sahteciliğin hukuken yeterli derecede bilinmeyen ve daha önce hakkında emsal karar oluşturmamış bir alan olmasından dolayı yargı süreci 5 yıl gibi uzun bir zaman aldı. İlk şikâyet başvurusu takipsizlik kararı(kovuşturulmasına yer olmadığına dair karar) ile sonuçlanmasına karşın Avukat Arabulucu Tülay Yavuz’un ısrarlı takibi ve çabaları sayesinde konu Asliye Ceza Mahkeme nezdinde yeniden değerlendirildi. Böylece sahtecilik, hukuka aykırılık, yapanın yanına kar kalmadı.

 

Karar Emsal Olacak

   Sahtecilik treylerlerin bankalar ve finans kurumları tarafından finanse edilmesini güçleştiriyor ve sektörü büyük zararlara uğratıyor. Usulsüz şekilde piyasaya çıkan araçların uyması gereken teknik zorunlulukları karşılayıp karşılamadığı kimse tarafından bilinmiyor ve ortaya çıkan araçlar trafikteki can ve mal güvenliğini önemli ölçüde tehdit ediyor. Tüm bunların ışığında Büyükçekmece Asliye Ceza Mahkemesi tarafından alınan kararla; treyler sahteciliğinin yasal zemini ortaya konulduğundan, treyler üreticileri ve nakliyeciler mağduriyeti ortadan kalkıyor. Karar emsal olacak ve diğer davalarda mağdurların korunması için yasal zemin oluşacak. Zira treyler sektöründe sahtecilikle ilgili birçok dava bulunuyor.

 

TREDER’in Çabaları Sonuç Verdi

   Bugün gelinen noktada TREDER’in Başbakanlık, Bakanlıklar ve Kolluk Kuvvetleri nezdinde yaptığı bilgilendirici çalışmaların sonuç vermeye başladı. Treyler sektörünün sağlıklı gelişimi nakliyeciler arasındaki haksız rekabetin önlenmesi ve emek hırsızlığın son bulması açısından mahkemenin kararı çok önemli oldu. TREDER, söz konusu kararlılığını arttırarak devam ettirmeyi, sektörün kanayan yarasını durdurmayı hedefliyor.

 

Treyler Alırken Dikkat!

   Sahtecilikle ilgili olarak nakliyeciler treyler alırken dikkatli olmalı. Alacakları sıfır veya ikinci el treylerlerin başka bir üreticiye ait olduklarına dair şüpheleri var ise mutlaka söz konusu üretici ile irtibata geçmeleri gerekiyor. Bu konuda hangi üreticiye ait olduğundan emin olunmadığında TREDER ile de irtibata geçilebilir. Çünkü deneyimli nakliyeciler bile piyasadaki sahteliklerin mağduru olabiliyor.

 

Sahtecilik (change) Nedir?

   Trafiğe tescili yapılan,  ruhsatında ‘rehinli’ ibaresi bulunan borçlu treylerlerin, sahteci firmalar tarafından şasi numaraları siliniyor, yeni bir şasi numarası ile başka bir üreticiye ait bir uygunluk belgesi ve uygun olmayan bir faturayla tekrar trafiğe tescili yapılıyor. İşleri kötü giden nakliyeciler ve bu işi kendisine meslek edinmiş organize suç örgütleri bu yola başvurmaktadırlar. Bu tip sahtekârlıklar, işini hakkıyla yapan nakliye firmaları ve treyler üreticilerini, çok büyük bir haksız rekabet ile karşı karşıya getirmektedir.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Renault Truks yeni nesil Elektrikli kamyonları09 Temmuz 2018 Pazartesi 15:43
 • DAF Kamyon yapılandırıcı sistemi09 Temmuz 2018 Pazartesi 11:52
 • Volvo Trucks’ın servis yarışması VISTA sona erdi04 Temmuz 2018 Çarşamba 11:28
 • SAF HOLLAND, Sauer Germany Qualıty Parts markasını tanıttı20 Haziran 2018 Çarşamba 12:31
 • Ford Trucks tercihi KAM I BUS oldu06 Haziran 2018 Çarşamba 11:33
 • Rusya'da Tırsan rüzgarı esecek06 Haziran 2018 Çarşamba 09:37
 • Lojistik sektörü Tırsan'ı seçti31 Mayıs 2018 Perşembe 15:16
 • Tırsan yeni teslimat28 Mayıs 2018 Pazartesi 17:06
 • Krone yılda 9 bin adet treyler üretiyor22 Mayıs 2018 Salı 16:36
 • DAF tamamen elektrikli kamyona geçiyor18 Mayıs 2018 Cuma 15:35
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 258 77 86 - 212 258 77 87 | Faks : 0212 259 78 85 | Haber Yazılımı: CM Bilişim