• BIST 96.817
 • Altın 222,372
 • Dolar 5,3440
 • Euro 6,0869
 • İstanbul : 7 °C

Sektörde Kadının Yeri Tartışıldı

Sektörde Kadının Yeri Tartışıldı
Kaptanlar Kulübü'nün organize ettiği, sektörün kanaat liderlerini biraraya getirdiği Ulaştırma Platformu: Panel ve Ödül Töreni'ne sektörün lider kadınları damgasını vurdu

7 Mart'ta İTÜ ARI Teknokent'te gerçekleştirilen etkinlik; sektörde kadın istihdamının öneminin tartışıldığı panelle başladı. Panelin açılışını Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin yaptı. Törende ayrıca, kadın istihdamına yönelik gerçekleştirdiği projelerden dolayı Fatma Şahin'e “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Başarılı Kurum Ödülü”, başarılı bilgi ve iletişim teknoloji uygulamalarından dolayı İETT Genel Müdürü Arif Emecen'e de “Akıllı Ulaşım Sistemleri Başarılı Kurum Ödülü” takdim edildi.

İTÜ ARI Teknokent'te düzenlenen “Ulaştırma Platformu: Panel ve Ödül Töreni” etkinliğinde, sektörün önde gelen federasyon ve firma yöneticileri biraraya geldi. Şehirlerarasından turizme, servisten kentiçine kadar sektörün önde gelen yöneticilerinin katıldığı törende, Ulaştırmada Lider Kadınlar Zirvesi adlı panelin ardından, Ayın Kaptan Şoförü Ödülleri, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Başarılı Kurum Ödülü ile Akıllı Ulaşım Sistemleri Başarılı Kurum Ödülü sahiplerini buldu.

 Törene; Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İETT Genel Müdür Arif Emecen, TOBB Sektör Meclisi Başkanı ve TOF Genel Başkanı Mustafa Yıldırım, TOFED Başkanı Birol Özcan, TÖHOB Genel Başkanı İsmail Yüksel, TTDER Genel Başkanı Sümer Yığcı, IPRU Genel Başkanı ve Isuzu Satış&Paz. Direktörü Fatih Tamay, İSAROD Genel Başkanı Hamza Öztürk, TURODER Başkanı Adnan Değirmenci, TOFED Genel Sekreteri Mevlüt İlgin, TOFED Başkan Yrd İrem Bayram, TOF Genel Başkan Yrd İbrahim Artırdı, TOF Genel Başkan Yardımcısı Tahsin Yücefer, İstab Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Neğiş, İETT Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Bağış, TÖHOB Genel Sekreteri Onur Orhon, İstanbul özel halk otobüsleri şirket yönetim kurulu başkanları, Temsa Pazarlama ve Yurtdışı Satış Direktörü Kadri Özgüneş, Temsa Kurumsal İletişim Müdürü Ebru Ersan, Otokar Pazarlama Müdürü Tarkan Burak, Isuzu Pazarlama Müdürü Şebnem Uygurtürk, Mercedes Benz Türkiye Grup İletişim Şefi Başak Demiryumruk Dikici, Ulaştırma Platformu Koordinatörleri Ekrem Özcan ve Kemal Karayormuk ve sektörün önde gelen yöneticileri katıldı.

Mercedes-Benz Türk Pazarlama İletişimi Grup Şefi Başak Demiryumruk Dikici yaptığı konuşmada, Mercedes-Benz Türk’te 14 yıldır çalıştığını belirtti. Erkek egemen bir sektörde çalıştığını ancak kadınların sahaya inmesi gerektiğini söyleyen Başak Demiryumruk Dikici, “İş hayatında ve her alanda kadın yapamaz demek doğru değildir, kadın isterse daha da iyisini yapabilir. İşlere kadınlar daha detaycı, erkekler daha teknik bakıyor. Kadınlar her zaman bir yerlerde var olmalı. Dünyayı değiştirecek olan erkekler değil, kadınlardır. İş aslında insanın kendisinde bitiyor. Kadınlar gelin sahaya inin diyorum” dedi.

TEMSA Kurumsal İletişim Müdürü Ebru Ersan da Temsa’da 12 yıldır çalıştığını belirtti. Üretim sektöründe ve fabrikada çalışmanın apayrı bir gurur olduğunu ifade eden Ebru Ersan, Temsa’nın her kademesinde kadın çalışanların olduğunu kaydetti. Kadınların her alanda çalışabildiğini ve çalışabileceğini vurgulayan Ebru Ersan, kadınların detaycı bakışının işlerin çözülmesinde çok önemli bir etken olduğunun altını çizdi. Son 5 yılda Temsa’dan kadın çalışan istihdamının arttığını belirten Ersan, “Üretimden yönetime kadar her alanda kadın çalışanlarımız var” dedi. Ersan son olarak, E ehliyetine sahip olduğunu ve fabrika içinde misafirleri geldiğinde bazı zamanlar otobüs kullandığını sözlerine ekledi.

Isuzu Pazarlama Müdürü Şebnem Uygurtürk de yaptığı açıklamad şunları söyledi: “19 yıllık profesyonel çalışma hayatımın 13 yılında ticari araç sektöründe çalıştım. Bir erkek lisesinden mezun oldum. Daha önce kamyon sektöründe çalışıyordum. Son iki yıldır otobüs sektöründe çalışıyorum. Türkiye’de kadın çalışan istihdamı yüzde 30. Bizim bu istihdamı yüzde 50’lere çıkarmamız lazım. Baktığınız zaman Avrupa’da bir sürü otobüs ve kamyon şoförü kadın çalışan var” dedi.  

Best Van Yönetim Kurulu Üyesi İrem Bayram, “4 yıldır Best Van Turizm’de genel müdür olarak çalışıyorum. Erkeklerin egemen olduğu bir ortamda çalışıyorum. Kadınlar özellikle kompleks olayların içinden çok daha hızlı çıkıyor. Ben otobüse çıktığımda yolcularımızın yüzde 50’sinden fazlası kadınsa, evet biz bu işi iyi yapıyoruz diyorum. Bizim amacımız kadın yolcuyu çekebilmek. 2016 yazından bu yana bir kadın kaptanla çalışmaya başladık. Şu an aileler çocuklarını teslim ediyorlar” dedi.

İETT’den Büşra Buran da, “2010 yılında İETT Genel Müdürlüğünde çalışmaya başladım. Şu an hizmet kalitesiyle ilgili çalışıyorum. 2016 yılında TÜİK’in yayınladığı verilere göre Türkiye’de kadın çalışanların oranı yüzde 30. Bir araştırmaya göre yurtdışında yönetimde kadınların olduğu şirketlerde, olmayanlara göre yüzde 7 daha fazla karlılık elde edildiği görülüyor. Ulaşım politikalarında kadınlara daha ihtiyacımız var. Çünkü girift problemleri kadınların daha hızlı çözüyor” dedi.

Çukur&Yılmaz Hukuk Bürosu’ndan Özlem Kurt Karayürek de, hukuk dünyasında kadın istihdamı ve iş hayatında kadın istihdamı üzerinde bir konuşma yaptı.

Panelde “Sektörde Kadının Yeri” Tartışıldı

“Ulaştırmada Lider Kadınlar Zirvesi” başlıklı, 2 oturumdan oluşan panelin açılışını Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin yaptı. Sektörde kadının yeri, sektöre katkıları ve kadın istihdamı konularının görüşüldüğü oturumlardaki konuşmacılar şu isimlerden oluştu:

Oturum 1: Konuşmacılar:

Moderatör: Ekrem Özcan

 • Başak Demiryumruk Dikici - Mercedes-Benz Türkiye,
 • Ebru Ersan – TEMSA
 • Şebnem Uygurtürk – ISUZU,

Oturum 2: Konuşmacılar:

Moderatör: Kemal Karayormuk

 • Büşra Buran – İETT,
 • İrem Bayram – Best Van,
 • Özlem Kurt Karayürek – Çukur&Yılmaz Hukuk Bürosu,

 

Sektörün En Prestijli Ödülleri Sahiplerine Takdim Edildi

Şanlıurfa Astor Turizm'den Mehmet Taylan'a 2016 Yılın Kaptan Şoförü ödülünün verildiği törende; Otokar Servis, Isuzu Turizm, Temsa Kentiçi ve Şehirlerarası Ayın Kaptan Şoförleri olmak üzere toplam 4 kategoride Ayın Kaptan Şoförü ödülleri verildi. Ödül alan kaptanlar şu isimlerden oluşuyor:

Otokar Servis Ayın Kaptan Şoförü Ödülü Alanlar:

 • MEHMET ALİ KAZAR – GÜRSEL
 • CELAL ÖZKAN – TRANSAY
 • FERİDUN USTA –  TÜRSAN

Isuzu Turizm Ayın Kaptan Şoförü Ödülü Alanlar:

 • SERKAN TANGAL – YILTUR
 • ERHAN ŞENER – TEMİZSOY
 • GÜVEN ŞAHİN – BAYINDIR SEYAHAT

Temsa Kentiçi Ayın Kaptan Şoförü Ödülü Alanlar:

 • ALİ İHTİYAR – İETT
 • MURAT KARAVEL – ESHOT
 • HAKAN ÇİÇEK – İSTANBUL OTOBÜS A.Ş.

Şehirlerarası Ayın Kaptan Şoförü Ödülü Alanlar:

 • ALİ SUN – ADIYAMAN ÜNAL
 • MEHMET MERMİ – DAĞISTANLI
 • OSMAN SABAZ – İNAN

“Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” Başarılı Kurum Ödülü Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne

Sektörde toplumsal cinsiyet eşitliğine dikkat çekmek ve firmaların, sivil toplum kuruluşlarının bu yönde projelerini, girişimlerini artırmaya yönelik olarak, Otokar öncülüğünde tüm aktif federasyonların katılımıyla başlatılan 'Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekliyoruz' mottolu projede, başarılı kurum ödülü Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne verildi. Kadın çalışan istihdamı ve toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik projelerinden dolayı, başarılı kurum ödülü Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sn Fatma Şahin'e takdim edildi. Şahin, ödülü, TOBB Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım, TOFED Genel Başkanı Birol Özcan, Otokar Pazarlama Müdürü Tarkan Burak, Kamu Satış Müdürü Mahir Özşeker, Ulaştırma Platformu Koordinatörleri Kemal Karayormuk ve Ekrem Özcan'ın elinden aldı.

“Akıllı Ulaşım Sistemleri” Başarılı Kurum Ödülü İETT'nin..

Karayolu Yolcu Taımacılığı sektöründeki tüm aktif federasyon ve lider üretici firmaları tarafından hayata geçirilen, Kaptanlar Kulübü tarafından koordine edilen Ulaştırma Platformu, 2017 yılı itibariyle yeni bir projeyi daha hayata geçirdi. Ulaşımı destekleyen gelişmiş bilgi ve iletişim teknoloji uygulamalarını, hareketliliği ve güvenliği artırarak hayata geçiren kurumları sektörde öne çıkarmak, bu uygulamaların farkındalığını artırmak ve paylaşımını artırmak amacıyla, Akıllı Ulaşım Sistemleri Başarılı Kurum Ödülü verilmesini kararlaştırdı. Bu kapsamda, ilk ödül, Akıllı Ulaşım Sistemleri özelinde gerçekleştirdiği başarılı çalışmalardan dolayı, İETT Genel Müdürü Arif Emecen'e takdim edildi.

Sn Emecen ödülü, TOBB Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım, TOFED Genel Başkanı Birol Özcan, TÖHOB Genel Başkanı İsmail Yüksel, IPRU Genel Başkanı Fatih Tamay, TTDER Genel Başkanı Sümer Yığcı ve Ulaştırma Platformu Koordinatörleri Ekrem Özcan ve Kemal Karayormuk'un elinden aldı.

 

kaptanlar-klubu-(2).jpg

kaptanlar-klubu-(1).jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Uygulama 2020'ye ertelendi03 Ocak 2019 Perşembe 08:20
 • Yetki belgeleri, Takograf ile ilgili değişiklikler02 Ocak 2019 Çarşamba 14:03
 • Euromaster Türkiye'ye güveniyor02 Ocak 2019 Çarşamba 12:38
 • Isuzu 198 patent ile otomotivde ilk sırada02 Ocak 2019 Çarşamba 12:05
 • TREDER'den SAF-Holland'a ziyaret19 Aralık 2018 Çarşamba 14:52
 • BMC Kirpi ailesi ile Türk askerinin yanında17 Aralık 2018 Pazartesi 16:39
 • Otomotiv İhracatında performans hız kesmedi17 Aralık 2018 Pazartesi 15:03
 • Trafik polisinin bile haberi yok Şoförlerin nasıl olsun ?17 Aralık 2018 Pazartesi 11:40
 • Castrol, Ukrayna ve Orta Asya Direktörlüğü’ne Türk isim14 Aralık 2018 Cuma 16:39
 • Mercedes-Benz Türk'te bayrak değişimi10 Aralık 2018 Pazartesi 12:07
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim