• BIST 1.329
 • Altın 450,327
 • Dolar 7,8115
 • Euro 9,3377
 • İstanbul : 11 °C

Servisçiler korsan yasası mağduru

Servisçiler korsan yasası mağduru
İstanbul Ulaş İş Sendikası ve İstanbul Servisçiler Derneği (İSDER) üyesi bir grup, 'korsan taşımacılık yasası’nın yanlış yorumlandığı iddia ederek, eylem yaptı.

UKOME’nin öğrenci servisi taşımacılığı yapan kişilere verdiği yol belgesi için çok sayıda belge istemesi nedeniyle uzun kuyruklar oluştu. İşlemler tamamlanana kadar geçici olarak verilen yol belgesi ise trafik polisleri tarafından yeterli bulunmayınca servisçiler ve polisler arasında köşe kapmaca başladı. İstanbul Servisçiler Derneği (İSDER) üyeleri bu sorunu İstanbul’da geçerli olmayan plaka tahdidi uygulamasına bağlarken, belli bir tahdit olsa, bir plaka verilse sorunun çözüleceğini belirttiler. Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Anadolu Yakası Şubesi önünde toplanan servisçiler, İstanbul’da plaka tahdidi uygulanmaması nedeniyle mağdur olduklarını dile getirdi. Okulların açılmasıyla, yeni eğitim sisteminin artı ve eksilerinin ne olacağı kamuoyunda tartışılırken, İstanbul’da binlerce öğrenciyi okullarına getirip götüren servisçiler, UKOME ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü arasındaki koordinasyonsuzluk nedeniyle mağdur edildikleri iddiasıyla eylem yaptı. Kartal’daki UKOME Anadolu Yakası şubesi önünde toplanan servisçiler, içinde öğrencileri olduğu halde araçlarının durdurulup, kendilerine korsan araç muamelesi yapılarak bağlandığını söyledi.


“Bizi terörist ilan ettiler”
Servisçiler adına konuşan Türkiye Ulaş-İş Sendikası 2’nci Başkanı ve İSDER Başkanı Murat Erdoğan, vergi levhaları olmasına rağmen korsan araç olarak görüldüklerini belirterek, “Toplu ulaşım hizmetlerini yöneten müdürlük ve UKOME bizi terörist ilan etti. Bize, ' bu işi yapmayın, bırakın bu işi' dedi. Biz de diyoruz ki bizim başka geçim kaynağımız yok, biz bu işi yapacağız” şeklinde konuştu. 2003 yılından günümüze kadar olan uygulama da UKOME servis şoförlerine okullar açıldığı günden itibaren 15 gün ile 1 ay arasında müsaade vererek bu zaman zarfında evraklarını tamamlayıp yol belgelerini almaları için süre veriyordu. Ancak bu yıl gelen yeni talimatla şoförlere verilen geçici yol belgesi kabul edilmemeye başladı. durum böyle olunca tüm ekiplere talimat verildi ve araçlar vergi levhası ile geçici yol belgesi olmasına rağmen bağlanmaya başlandı. Araçların içerisinde yolcu varken durdurulup bağlanması nedeniyle, İSDER Başkanı Murat Erdoğan, öğrencilerin ve ailelerin mağdur olduğunu belirterek “Yolda kalan öğrencilerimiz servis şoförü arkadaşımızın ikinci aracı varsa onla gönderiliyor, yoksa taksi kiralanıyor. O da olmazsa kendi imkânlarıyla evlerine gidebiliyorlar” dedi. “Yasa yanlış yorumlandı”
Korsan taşımacılık yasasının yanlış yorumlandığını bu nedenle korsan muamelesi gördüklerini iddia eden Murat Erdoğan “Siz korsansınız” aracınızı bağlayacağız diyorlar” diyerek UKOME’nin verdiği yol belgesinin trafik ekipleri ve zabıta ekipleri tarafından tanınmadığını belirtti. UKOME’nin verdiği belgeye sahip olsalar dahi 4 bin lira ceza kesildiğini ifade deden Erdoğan, “Biz adam öldürmedik, birinin malına canına kast etmedik, devlet malına zarar vermedik” diyerek tepkisini dile getirdi.


“Öğrencileri soyduruyorsunuz!”
Servis sektörünün, 70 bin araç ile İstanbul’da en çok aracı olan sektör olduğunu dile getiren Erdoğan, 90-92 makama çeşitli bilgiler, belgeler sunduklarını dile getirerek, “Dedik ki ‘Bakın bu sıkıntılarımız var. İstanbul’da plaka tahdidi yok, dışarıdan sektöre giriş çok, fiyatlar yüksek, öğrencileri burada soyduruyorsunuz. En azından fiyatları yarıya düşürün, bizim plaka tahditlerimizi verin biz işimizi yapalım. Kimse bize bilgi belge sormasın” şeklinde konuştu. Erdoğan: “UKOME bizi gasp ediyor”
Erdoğan, “UKOME denilen kuruluş, taksilere dolmuşlara hizmet verirken biz tahdit olmamamıza rağmen belge alacaksınız deyip bizden 50 lira alıp, bizi gasp ediyor. Türkiye’nin 40 vilayetinde plaka tahdidi uygulanırken İstanbul’da uygulanmaması doğru mudur, değil midir? Bunu çözebilmiş değiliz” diyerek Resmi makamların bilgi veremediğini dile getirdi. Yaşadıkları sıkıntıların bir an önce çözülmesini beklediklerini söyleyen Murat Erdoğan, çözüm olmaması halinde eylem yapacaklarını belirterek, “Bizim araçlarımızı bağlamaya devam ederlerse, E-5’e çıkacağız, havalimanlarına, köprü giriş, çıkışlarına, araçlarımızı çekip yolu kapatacağız. O zaman gelsin çözsün kim çözecekse bu işi” şeklinde konuştu. www.tasimacilar.com 25.09.2012 Saat:16:28

Yorumlar
hayati kuru
2012-11-13 09:54:04
Bu korsan yasasını neden çıkardılar zaten her türlü mağdur olan servisçi esnafı adamlar bize terörist muamelesi yapıyorlar. Benim aracım arıza yapsa arkadaşım olan veya meslektaşım benim servisimi taşıyamıyor neden çünkü ozaman korsan durumuna düşüyor vergi levhası olduğu halde. Benim memur arkadaşladan ricam lütfen gerçek korsanları yakalayın bizim plaka vermemize gerek yok onlar zaten belli insanlar. Lütfen elinizi helal ekmeğimizden çekin, o meşhur oda başkanlarıda uyumaya devam etsinler
Gökhan ÖZ
2012-09-25 23:33:38
İstanbul'da da yaklaşık 35 ilde olduğu gibi servis plakaları ticari hale getirilmeli.Böylece serviscinin de öğrenci velilerinin de hakları yenmemiş olur.Bu servis hizmeti veren her bir bireyin en doğal hakkıdır.(Biz de insan taşıyoruz) Herzaman Ulaş-iş sendikasının ve İSDER'in yanında ve destekçisi olacağız.
Doğan KUDALAK
2012-09-25 23:01:31
Merhaba Sayın başkanım. Yazdıklarınızı sonuna kadar desdekliyoruz.

Biz bu tıcaret odasına neden aidat ödüyoruz, neden bizim arkamızda kimse yok.Sizden ricamız bizim sesimiz olun sesimizi devlete duyurun Sayın başkanım.
En ufak birşey olana kadar ticari çalışan Taksiciler Otobüscüler Minübüscüler hemen birlik olup bir şekilde devletten haklarını alıyorlar.

İnanın kendi aracımızın borcunumu ödeyelim, devlete aracın banrolumu trafık siğortasınımı kaskosunumu servıs bakımınımı, Kdv,yimi SSk,yımı mazota gelen farkkımı muhasebeciyemi yoksa polis çevirecek korkusumu.

Lutfen sizden ricamız bu giderler hesaplansın ona göre karar verilsin başkanım.

Taşeron firmadan mazot farkını istiyorsun taşeronun yetkılısı sesini nası yükseltiyor fark mark yok diyor allah aşkına ne olucak böyle,
Bütün servisci arkadaşların sorun bakın ceplerinde çay dahi içecek paraları bile yoktur.

Sayın Başbakanımız hep gidip taksicelerin sorununu dinliyor niye bu sektörde bi taksicimi var niye bizi dinlemiyor Lutfen Sayın Başbakanımızı davet edin sorunlarımızı anlatalım, başkanım, yoksa bu sektör yavaş yavaş bitiyor.işsizlik artıyor, kımsenın haberı bile yok.

Teşekkür eder sizden hayırlı haberlerinizi bekleriz. Saygı değer Başkanım.


Saygılarımla.
Diğer Haberler
 • Kapıdan Kapıya 48-72 saatte Teslimat06 Kasım 2020 Cuma 17:40
 • Kordsa NASA için üretiyor03 Kasım 2020 Salı 11:27
 • Ekol'den "Ata'mıza aşkımız engel tanımaz"projesi03 Kasım 2020 Salı 10:49
 • En fazla patent alan marka Anadolu Isuzu02 Kasım 2020 Pazartesi 13:09
 • Delphi Technologies ADAS Kit'i pazara sundu01 Kasım 2020 Pazar 13:17
 • Araç satışları rekor kırdı01 Kasım 2020 Pazar 10:54
 • Savaş Petrol ZF Aftermarket'in müşterisi oldu23 Ekim 2020 Cuma 17:48
 • Anadolu Isuzu'dan Sürdürülebilirlik Raporu23 Ekim 2020 Cuma 16:36
 • Meyeks, Iveco bayisi oldu19 Ekim 2020 Pazartesi 16:18
 • ZF'de yeni departman kuruldu14 Ekim 2020 Çarşamba 12:58
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim