• BIST 1.524
  • Altın 438,496
  • Dolar 7,4448
  • Euro 9,0064
  • İstanbul : 3 °C

Servisçilere KDV şoku!

Servisçilere KDV şoku!
İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği, yürürlüğe giren 117 sayılı KDV Genel tebliği ile servis sektörünün çok ciddi KDV yükü ile karşı karşıya olduğunu belirtti.

İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği(İSTAB) Yönetim Kurulu Başkanı yürürlüğe giren 117 sayılı KDV Genel tebliği ile servis sektörünün ciddi bir KDV yükü ile karşı karşıya kaldığını belirtti. Orduhan, “K.D.V’lerin geri ödemesi vergi müfettişlerinin incelemesi sonucu eğer evraklar “tam ise” en iyi durumda 6 ay içinde olacak. Buna hangi servis firması dayanabilir” şeklinde sıkıntısını dile getirdi. “Servis sektörü çok ciddi bir KDV yükü ile karşı karşıyadır”
İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği(İSTAB); 1 Mayıs 2012 itibariyle yürürlüğe giren 117 sayılı KDV Genel tebliğine olan tepkilerini ortaya koydular. İSTAB Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orduhan yazılı olarak yaptığı açıklamada; 14 Nisan 2012 tarih 28264 sayılı resmi gazetede yayınlanan 117 sayılı KDV Genel tebliği 1 Mayıs 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi. Bu bağlamda servis sektörü çok ciddi bir KDV yükü ile karşı karşıyadır” dedi. “KDV iadelerindeki beklemeye firmalar dayanamaz”

117 sayılı KDV Genel tebliğini rakamlarla izah eden Orduhan, “A isimli fabrikanın işçilerini aylık 100.000 + KDV (118.000 TL) bedelle taşıdığımızı var sayalım. Aynı iş yerini sıfır karla taşıyor olalım. Dolayısıyla çalışan araçlara aylık 100.000+KDV (118.000 TL) ödeme yapılacağını varsayalım. Yani servis firmasının cebine 109.000 TL ödeme girecek, 118.000 TL tedarikçisine ödeme çıkacaktır. Aradaki 9.000 TL ilk etapta firmalardan çıkacaktır. Özellikle personel servis hizmeti veren firmalarımızın konuya daha hassas yaklaşmaları gerekmektedir, zira direkt veliden tahsilât yöntemiyle öğrenci servis hizmetlerinde müşteri tarafında tevkifat(kesinti) yapılmayacaktır. Sonrasında bağlı olduğumuz vergi dairesinden geri alınması için müracaat edilecektir. Bu müracaat sonrası merkezi denetim elemanı olan vergi müfettişinin tüm belgelerimizi incelemesi sonucu iade edilmesi mümkün olacaktır. Bu inceleme iyi ihtimalle 6 ay gibi bir süre içinde olacaktır. Hangi firmanın gücü bu kadar beklemeye yeterli olabilecektir. K.D.V. iadelerinde yaşanan sıkıntıları ve işleyen süreç herkes tarafından bilinmektedir. Bu işlem sonunda servis firmaları olarak devletten alacaklı olacağız, ama ne yazık ki bu alacağın tahsilâtı aylar hatta yıllar sürecektir. Oda evraklarımız tamsa” dedi. “Bu yükün altından firmalarımız nasıl kalkacak“
K.D.V. iadelerinde yaşanan sıkıntılarla ilgili maliyeden bir dizi istekleri olduğunu belirten Orduhan, “Maliyeden beklentimiz, biriken KDV alacaklarımızın ay içinde nakden iadesi veya ilgili ay içinde ödememiz gereken diğer vergi ve SGK ödemelerinden mahsuplaşma yöntemiyle iade edilmesidir. Konunun bu doğrultuda ivedilikle çözüme kavuşturulması isteğimizdir” şeklinde konuştu. Abdullah Karlıdağ www.tasimacilar.com 08.05.2012/17:40

Yorumlar
Evren ORBAY
2012-07-18 10:26:11
HİÇ BİR DESTEK VEYA TEŞVİK OLMADAN SADECE KENDİ SERMAYE VE İŞ GÜCÜYLE YAPILMAYA ÇALIŞAN VE HER KOŞULDA VERGİ, YOL BELGESİ, SSK'LI İŞÇİ ÇALIŞTIRAN BİR HİZMET SEKTÖRÜNE BU YAPILAN KDV TEVKİFATI İLE TAMAMEN BİTİRİLMEYE ÇALIŞILMAKTADIR. GENEL OLARAK BAKILDIĞINDA ASLINDA BU SEKTÖR HEM HİZMET VE HEMDE TRAFİK KONUSUNDA YOĞUNLUK AZALTICI BİR ÇÖZÜM YOLUDUR.BİR AN ÖNCE YAPILAN BU HAKSIZLIĞIN ÖNÜNE GEÇİLMELİ VE SERVİS İŞİYLE UĞRAŞAN TEDARİKÇİLERİN HAK SAHİBİ OLMALARINI UMUYORUM.
İsa AYDIN
2012-05-11 09:44:04
Sevgili başkanımız Hakan ORDUHAN'ın söylediklerine katılmamak elde değil ama umuyorumki bu uygulama yıllardır sadece KDV karı bana kalsa yeter diye iş alan ve bu yolla sektörü baltalayan meslektaşlarımıza ders olur.
Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2012-05-11 09:17:59
Servisçi arkadaşlarım bu çıkan 117 sayılı katma değer vergisi tevkifat uygulaması sadece biz servisciler için değil serbest çalışan karikatüristen reklamcılardan, yemek fabrkaları, inşaat işleri ile uğraşanlar,etüd plan danışmanlık şirketleri, tadil bakım onarım yapanlar, organizasyon şirketleri, güvenlik şirketleri, konfeksiyoncular hepsi tevkifat uygulaması içine alınmıştır. Sadece servisciler için yapılan bir uygulama değildir. Serviscilerin belini bükeceği kesindir. Ekonomide her şey iyiye gidiyor derken böyle bir uygulamanın konması düşündürücüdür.En çok vergiyi veren esnaf olarak yaktığımız 4 liralık mazotun 3tl. si vergidir. Bunun yanında gelir vergisi plaka vergisi kasko KDV muhtasar SSK, bağkur derken kesilen faturaların tamamı nerede ise vergilere gitmektedir. Bu sektör vatandaşın devletten hiç bir yardım olmadan kurdugu bir sektördür. İşsizliğe karşı katkısı yarattığı istihdamla büyüktür. O halde devletin kendi kendini yaratıp devlete yük olmayan bu sektörü koruması lazımdır. Oda başkanları oturdukları koltuklardan kalkıp sektör sorunlarını çözmelidir. Yoksa onu biz yaptık bunu biz yaptık gibi ucuz reklamlarların peşini bırakmalıdır.
murat erdoğan
2012-05-10 15:31:35

Sevgili Hakan ORDUHAN'a katılıyorum .Söyledikleri sektöre büyük yükler getirecektir can çekişen bir sektörün bu yükü kaldırması çok zordur.Dolayısı ile sektör çalışanları esnaflar ve firmalar Bunların başı olarakta İTO ve İSAROD gibi odalar ile Dernekler bir araya gelip aynı şeyleri telafuz etmediği dertlerimizi ortaya dökmediği sürece daha bir çok sürprizler yaşayacağız .İstanbul servisçiler Derneği olarak her türlü birlikteliğin içinde olmayı ve büyük çaplı bir iş yavaşlatma eylemini resmi makamların bizi dinlemesi için gerekli görüyoruz ve yukarıda ismini yazdığımız kurum ve kuruluşlarıda bu görevin içinde olmalarını diliyoruz.

İstanbul Servisçiler Derneği adına Murat ERDOĞAN

Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2012-05-09 20:26:01
Belediye; taksi, minibüs ve halk otobüslerinde uyguladığı tahditi neden serviste uygulamaz. Öbür şehirler yanlış mı yapıyor, İstanbul Belediye mi.Tahdit yoksa önümüzdeki beldiye seçiminde oy moy yok.
biten bir sevisci
2012-05-08 23:33:25
Haldeki kamyonetçiler 3 yıldır belediyenin ertelediği otopark zammına karşı, 1 gün halde çalışmayıp, girişi kapattılar, büyükşehir hemen toplandı, zamları görüşmeye. servis sendikasyla haberleşirsen onlar gösteri yapıyormuş. Serviscilerle ilgili hem Gebzede , hem İstanbul büyükşehir önünde gösteriyi, servis sendikası yaptı. Haberler vermedi okulların açıldığı gün 6 şubatta. Tamam internette görüntülü haber vardı. daha sonra internetten servis sendikası sitesinden , servisciler için Ankarada ve İstanbulda çok şeyler yaptıklarını gördüm. Özellikle, belediye bilirkişi raporunun, tahdit kanunu uygulanmalı raporu bence çok önemli. Servisciler için çalışan birileri varmışta haberimiz yokmuş. Tanıdıklarıma servis sendikasından bahsediyorum. Birde istanbullu veliler öteki şehirlerden 2 kat pahalı taşınıyormuş. Bizim cebimize girmeden , işletmecilere gidiyor ya. Arkadaşlar tüm seviscilere servis sendikasından haber verin. Birtek adam gibi mertce mücadele eden bir onlar birde ist servis derneği görünüyor orda. Belediiye taksi minibüs halk otobüslerinde uyguladığı tahditi neden serviste uygulamaz. Öbür şehirler yanlış mı yapıyor, ist belediye mi.Tahdit yoksa önümüzdeki beld. seçide oy moy yok. Hayırlı işler.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim