• BIST 1.538
  • Altın 411,115
  • Dolar 7,5140
  • Euro 8,9854
  • İstanbul : 7 °C

Servisçilerin Tevkifat sıkıntısı ortadan kalktı

Servisçilerin Tevkifat sıkıntısı ortadan kalktı
İSTAB’ın Tevkifat uygulamasına yönelik azimli çalışmaları sonunda meyvesini verdi. Sektöre ciddi bir finans kaybı yaşatacak olan uygulama yeniden düzenlenerek servisçilerin lehine gelişti.

İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği(İSTAB) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orduhan, Beşiktaş’taki dernek binasında düzenlediği İSTAB Yönetim kurulu üyeleri Köksal Yüzbaşıoğlları, Naci Ateş ve Ahmet Karakış’ın da yer aldığı basın toplantısında servis sektörünü zor duruma sokacak olan Tevkifat uygulamasının sektör lehine düzenlendiğini duyurdu.


“Mayıs ayı itibariyle uygulama sonlandırıldı”
117 sayılı KDV tebliğinin içinde yer alan Tevkifat uygulamasının devam etmesi durumunda sektörü finansal açıdan zor durumda bırakacağını söyleyen İSTAB Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orduhan uygulamanın kaldırılmasıyla finansal yükünde kaldırıldığını ifade etti. Orduhan, “117 sayılı KDV tevkifatının içinde yer alıp, daha önceden de birçok sektörde devreye giren bir uygulama. KDV’nin hızlı ve çabuk tahsilinde önemli bir enstrümandır. Bu bağlamda son yıllarda birçok sektörün içine çekildiği uygulama servis sektörünü de içine almıştır. Yoğun çalışmalarımız sonucunda Mayıs ayı itibariyle uygulamaya son verildi. Servis firmaları artık KDV tevkifatına maruz kalmayacaklar, ancak servis firmaları tedarikçilerine ödeme yaparken tevkifat uygulaması yaparak yüzde 9’u vergi dairesine yatıracaklar” şeklinde konuştu. TC. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığınca, Katma Değer Vergisi Sirküleri/63 Tevkifat Uygulaması gereği 21.06.2012 Tarih KDVK-63/2012-3 ile belirtilen “3065 sayılı Katma Değer Vergisi(KDV) kanununun uygulamasına ilişkin sirküleri birleştirilen 60KDV No.lu sirkülerin ‘2. İşgücü Temin Hizmetlerinde Tevkifat Uygulaması’ bölümü başlığıyla birlikte yeniden düzenlenmiştir” şeklinde ifade edildi.
“Tevkifat devam etseydi ne olacaktı”
Eğer tevkifat uygulaması devam etseydi ne olacaktı? sorusunu Hakan Orduhan şu şekilde özetledi: “Diyelim 100+%18 KDV alarak 118 liraya taşıdığımız bir yer için sıfır marjda çalıştığımızı varsayarsak, 100+%18 KDV=118 lira ödeme yapıyorduk. tevkifat uygulaması başladığında 100+%18 KDV aldığımız yerden 100+%18 KDV’nin yarısı 109 lira ama tedarikçiye öderken 100+KDV+tevkifat=118 lira ödeyerek ciddi bir finansman açığıyla karşı karşıya kalacaktık. Bunu kapatmak için devletten sürekli alacaklı kalıp, bu alacağı da yıllara sirayet eden bir çalışma ve vergi incelemesi sonunda almamız söz konusuydu ki buda imkansız gibi görünen bir şeydi. Buda kazancın yüzde 9’unu direkt devlete bırakan bir uygulama olacaktı ki bizim sektörümüzün böyle kazançları böyle uygulamaları yok. Bu uygulama olsaydı birçok firmanın kapanması söz konusu olacaktı.” İSTAB’ın çalışmaları meyvesini verdi
Uygulama başlarken taşıyıcı firmaların karşılaşacakları mali yüklerin göz ardı edildiğini söyleyen Orduhan İSTAB Yönetimi olarak konuyu KDV daire başkanlığına bildirdiklerini ve Gelir İdaresi başkanlığını da ziyaret ettiklerini söyledi. Orduhan sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Yapmış olduğumuz ziyarette KDV’nin tevkifatı servis firmalarını bekleyen sıkıntılarını bundan sonraki süreçte duyulacak olumsuzlukları ve modelin nasıl olması gerektiğini izah ederek bir görüşme silsilesi oluşturduk. Bunun sonucunda yaptığımız çalışmalar Gelir İdaresi başkanlığınca kabul gördü ve bunla ilgili acilen sirküler yayınlanarak hayata geçirildi.” “24 Haziran akşamına kadar beyannameler düzenlenmeli”
Hakan Orduhan ayrıca Beyanname verme süresinin 24 Haziran’da son bulduğunu hatırlatarak, bu zaman zarfında Tevfikat vermiş olan firmaların düzeltme beyannamesi verip işlemi düzeltmeleri gerektiğini ve taşımalarını yapmış olan firmaların da taşımasını yapmış oldukları şirketlere kesmiş oldukları faturaları da düzeltmeleri gerektiğini, yoksa finanse ettikleri miktarı geri alamayacaklarını özellikle vurguladı. Oya KAYA www.tasimacilar.com 22.06.2012 / 21:22Yorumlar
Guven Aksöz
2013-04-15 14:49:05
Servisci kardeşim plaka tatitini sadece İSAROD istiyor.Bunlardan madet unmayin. Ticaret odaları odalari firmalar ve İstab gibi firma dernekleri en büyü engel. Gelin bu sömürgecilere karşı kendi odamızda toplanalım. Ticaret odalarına ödediginiz her aidat ayagınıza sıkılmış bir kurşundur
Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2013-02-21 22:46:05
sayın başkan resımde yakışıklı çıkmışsınız bu yakışıklılığı bırazda servisçi arkadaşların yanında ğörmek isteriz koltukta oturarak konuşmak ğüzel ve rahattır şu şirketleri savunmaktan artık vaz ğeçin tedarıkçilerin sorunlarıyla ilğilenin istanbulda plakaların donmasını neden istemiyorsunuz bu insanların günahlarından vebalınden kurtulamazsınız allah sızden bunun acısını elbet bırğün çıkarır bizler hala ğebze bolgesine ğiremıyoruz istanbulda rahat servıs çekemiyoruz artık bızlerede sahıp çıkın.
Oğuz Erdem
2012-07-22 19:41:26
İSTAB’ın çalışmaları meyvesini verdi. Evet Verdi Belli, Şirketlere Güzel Bir MEYVE Tabagı Sunuldu İçinde de Tatlı Olarak Biz Emekciler Sunulduk. Elbet Bir Gün Servisçi Arkadaşlar Olarak Hakkını Aramayı Ögreniriz. Sosyal Medya Ayagını Fazla İyi Kullanamıyoruz. Bir Ara Gelemiyoruz, Hep KİŞİSEL Düşünüyoruz. Benden Çıkıp Biz Dediğimiz Zaman İnanın O zaman Bir Çok Sey Farklı Olacaktır. Yokmu Hakkını Veren şirket Çok. Yokmu Hak Yiyen Şirket Çok. Yokmu İşini Düzgün Yapmayan Servisci Arkadaş Çok. DüZgün Yapmayan Oda Çok.
Özer Berberoğlu
2012-07-21 22:38:51
Bir arkadaş Hakan Orduhan'ın plaka tahdidinede katkı yapmasını istemiş.. Asıl istemeyen zaten Hakan Orduhan değil mi? Ondan merhamet dilenen zavallı arkadaşım hiç kusura bakma ama biz servisçiler bu kadar aptal olursak işte firmalarda bizi güzelce sömürürler.. Onlar için adalet,insaf ,vicdan hak getire.. Durmadan servisçinin hakkını yiyorlar. Baksana KDV'yi kendilerine aldılar.. Biz ise zaten sömürülmek için yaratılmışız. Ayrıca şunu unutmayın bizden kesilen yüzde dokuzluk KDV de firmaların cebine girecektir. Onlar fatura alarak bizden kestikleri KDV yide ceplerine atacaklar.. Allah daha çok versin onlara. Asıl doymaz onlardır çok şükür ben onlardan çok daha tokum. Kimsenin çoluk çocuğunun rizkini cebime atmayacak kadar tokum çok şükür. Ama bu devran böylede gitmez. Bir zamanların Kenan Evreni'ne bakın. Gün döndü devran döndü.. Gün ola hayrola arkadaşlar.. Servis firmalarına bol haram kazançlarına haram katsın rabbin alemin. Bana ise hakkımın dışında birşey vermesin. Ama benden hakkımı yiyenlerden hesap soracağımıdas unutmasın o firmalar ve Yılmaz savunucuları Hakan. Benim güçlü olduğum zamanda mutlaka gelecektir.
Kadir Kaplan
2012-07-01 00:55:01
Sayın hakan beyin KDV üzerinde ki azimli çalışmalını plaka tahdidi üzerinde yapmasını bekliyoruz çünkü bu azimli duruşun sonu onu gösteriyor, eğer ki biz servisçiler olarak Gebze sınırına girdiğimiz de aracımız 60 gün bağlanıyorsa ve yine istanbul içinde ankara ve bilecik plakalı araçlar rahatça servis çekebiliyorsa bunda bir sorun var diye düşünüyorum. Bu sorunları da görmemezlikten gelmeyin lütfen birazda bu işin yüzde 99 sıkıntısını çeken insanları düşünerek hareket edin, bu zamana kadar servisçiler yararına bir tek adım atıldığını görmedim, ve ayrıyetten şu gazetelerdeki dizayncıların gereksız reklamlarına son verilsin asılsız bilgilerle çoğu insanın hayatını karartıyolar.. tamamına yakın kredi 3000 lira kazanç deyip göz boyama yapıyolar, lütfen yanınada 1.500 lira senet 1000 lira yakıt 500 lira masraf, gibi şeyleride yazmayı unutmasınlar, çünkü insanımız bu durumdan dolayı aracını satıp kendi aracına şoför olarak başalayan insanlar var.

Saygılar....
Kerim KABAN
2012-06-26 21:05:54
Yine büyükleri kurtardılar. Vurun arabacıya daha söylenecek çok şey var. Ama neyse biz arabacıyız başımıza bi iş gelir nemelazım biz susup eyvallah diyelim. Firmaları zenginliklerine zenginlik katalım.
Bahadır İnalpolat
2012-06-25 18:18:29
Yine şirketlerin lehine dönüyor çarklar, ne zaman bu işin asıl sıkıntısını çeken servisciler yararına bişey yapılacak merak ediyorum. Aslında plaka tahdidi olmadıkça bizim yararımıza hiçbişey olmaz nedenmi? Servis araçları kontrolsüzce mantar gibi çoğalıyor, adam işi bilmeden tamamına kredi alarak dalıyor sektörün içine. İşin ciddiyetini anladıktan sonrada olan olmuştur artık borç batağına yavaş yavaş sürükleniyor. Sonra ne mi oluyor? benim 100 tl ye aldığım işi 80 tl ye çaresizce düşürüp alıyor. Buda kimin işine yarıyor tabiki şirketlerin. Oysa plaka tahdidi olsa şirketler böyle acımasızca ezemez servisciyi, ama nedense herkes şirketlere yararına çalışıyor. Nedendir bilmiyorum ama belediyenin bundan ne çıkarı var. Neden 22 büyük ilde plaka tahdidi uygulanıyor da istanbul'da uygulanmıyor? İstanbul belediyesinin plaka tahdidini uygulamayarak eline ne geçiyor. Bundan ne gibi bir çıkarı var çok merak ediyorum, Büyük tur şirketlerimi engel oluyor?
MUSA YILMAZ
2012-06-25 11:43:14
KDV TEFKIFATINDAN SERVİŞ TAŞIMACILIĞI MUHAF OLDUĞU SOYLENMEKTEDİR. SON YAYIMLANAN 63 SAYILI TEBLİĞDE BOYLE BİR DURUM GÖRÜNMEMEKTEDİR. HANGİ TEBLİĞ İLE MUHAF OLMUŞLARDIR. ÇÜNKÜ BAZILARI TURİZM TAŞIMACILIĞINIDA SERVİS TAŞIMACILIĞI GİBİ DEĞERLENDİRMEKTEDİR. SAYGILARIMLA MUSA YILMAZ ELBİRLİK KUŞADASI
Harun Çakmak
2012-06-24 11:23:39
arkadaşlar benim anlayamdığım firmadan kesilmeyen hala arabacıdan kesilecek mi? bilgi verebilirmisiniz? tşklr..
Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2012-06-23 18:02:03
Olan yine arabacıya oldu diye söyleneceğinize düşük paralara çalışmayın sayın arabacı arkadaşlar sizler düşük paralara çalıştıkça firmalar burnu hep yukarda birazcık dişimizi sıksak firmaların hepsi arabacı bulamayacak bulamayıncada araba alacak bugun en iyi haliyle bir araba 40.000 TL'den aşağı değil bütün firmalarda gidip araba alacak halleri yok mecburen firmalarda düşük paralara iş almayacak arabacılarda hakkını alacak trafikle uğraşan biz, yolcuyla uğraşan biz, arabayla uğraşan biz kusura bakmasın firmacı arkadaşlar lütfen arabacıları düşünün yoksa arabacılar biter. arabacılar biterse firmalar yolcular lokomotif gibi çekmeye çalışır. sayın hakan bey lütfen arabacılara yardımcı olun...
Enes
2012-06-23 16:11:59
olan yine arabacılara oldu yani...
Güven Çamoğlu
2012-06-23 11:28:05
Olan yine arabacıya oldu yani.. Aradaki servis firması yırttı fakat esas işi gören arabacı /araba sahibi yine üç kuruşa talim etmeye devam yani öylemi? Mazot+ Bakım+ Lastik+ Vergi, birde aradaki servis firmalarının kestiği 30-40 lira evrak parası iyice kuşa döndü aldığımız para.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim