• BIST 110.932
  • Altın 175,003
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul : 15 °C

SGS artık Makedonya'da da asıl sorumlu

SGS artık Makedonya'da da asıl sorumlu
SGS'nin Makedonya’da Asıl Sorumlu olma yönünde yaptığı çalışmalar ve Makedon Gümrüğü ile olan entegrasyon tamamlandı.

 

Artık SGS TransitNet sisteminden direk olarak tüm Makedon gümrük idarelerine T1 beyanları sunmak mümkün hale geldi. 

SGS gerek teminatı gerekse de entegrasyonu bir çok pilot/deneme aracı ile gerçek ortamda denenmiş ve sorunsuz olarak çalışır hale getirdi. Makedonya'yı müşterilerilerinin kullanımına hazır hale getiren şirket üstelik bu işlemler esnasında hiçbir Makedon Spedisyon’a ihtiyaç duyulmadığını belirtti. 

Buna göre aşağıdaki taşımaları daha ekonomik bir şekilde yapmanız mümkün olacak.

  1. Türkiye’den Makedonya’ya yapacağınız taşımalarda, SGS TransitNet sisteminde sadece tek bir data girişi yaparak, Türkiye’den Makedonya sınır kapısına kadar geçerli Türk T1’ini ve Makedonya sınır kapısından iç gümrüğe kadar geçerli olan Makedon T1’ini, sadece 5 EUR (KDV dahil) ek ücret ödeyerek sunabilirsiniz.
  2. Türkiye’den Yunanistan-Makedonya’yı transit geçerek Sırbistan’a veya diğer Avrupa Ülkelerine yapacağınız taşımalarda, SGS TransitNet sisteminde sadece tek bir data girişi yaparak, Türkiye’den diğer Avrupa ülkelerindeki nihai varış gümrüğüne kadar geçerli Türk T1’ini ve Makedonya’nın bir sınır kapısından diğer sınır kapısına kadar geçerli olan Makedon T1’ini, sadece 5 EUR (KDV dahil) ek ücret ödeyerek sunabilirsiniz. Bu tür taşımalarda Sırbistan kapısında ayrıca bir Sırp T1’ine ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır.
  3. Almanya, İtalya, Polonya ve Macaristan’dan , Sırbistan-Makedonya-Yunanistan’ı transit geçerek Türkiye’ye yapacağınız taşımalarda, SGS TransitNet sisteminde sadece tek bir data girişi yaparak, Almanya, İtalya, Polonya ve Macaristan’dan Türkiye’deki nihai varış gümrüğüne kadar geçerli T2’yi ve Makedonya’nın bir sınır kapısından diğer sınır kapısına kadar geçerli olan Makedon T1’ini, sadece 5 EUR (KDV dahil) ek ücret ödeyerek sunabilirsiniz. Bu tür taşımalarda Sırbistan kapısında ayrıca bir Sırp T1’ine ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Bu yöntem, Sırbistan’dan yükleme yaparak Makedonya’yı transit geçip Yunanistan’a giriş yapacak araçlar için geçerli değildir.
  4. Makedoya’dan Türkiye’ye yapılacak taşımalarda ise Makedonya’nın aktarma beyanı ile Makedonya-Bulgaristan sınır kapısına kadar gelip, Bulgar giriş gümrüğünden direk Türkiye’ye T2 açmak mümkündür. Aynı seçenek Yunanistan için geçerli değildir.

Beyanınız gümrüğüne sunulduktan sonra Makedon gümrüğü tarafından atanacak olan bir MRN numarası SGS TransitNet sistemine düşecek. Bu MRN numarasını şoförünüze SMS veya telefon ile ulaştırmanız yeterli olacak. Herhangi bir çıktı alınmasına, faks veya e-mail gönderilmesine gerek bulunmamakta. Ayrıca herhangi bir spedisyon firmasına da ihtiyaç olmaksızın şoförünüz MRN ve diğer evraklar ile birlikte ilgili gümrüğe giderek işlemlerini kendi başına kolaylıkla yaptırabilmekte.

SGS Transitnet Makedonya’ya yapılan taşımaların yanısıra; Makedonya’yı transit geçerek Sırbistan’a ve diğer Avrupa ülkelerine ve tersi yönde taşıma yapan araçlarında T1/T2 sisteminden oldukça ekonomik koşullarda faydalanabilmesi için önemli bir adımı atmış oldu.

sgs-manset.jpg

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 258 77 86 - 212 258 77 87 | Faks : 0212 259 78 85 | Haber Yazılımı: CM Bilişim