• BIST 122.142
 • Altın 300,140
 • Dolar 5,9403
 • Euro 6,5530
 • İstanbul : 10 °C

Sinirleri Zorlayan, Sınır Kapısı Kapitan Andrevo

Sinirleri Zorlayan, Sınır Kapısı Kapitan Andrevo
Sınır kapılarında Türk nakliyecilerine uygulanan keyfi davranışlar süre dursun, geçtiğimiz günlerde Kapıkule’nin Bulgar sınır kapısında kelimenin tam anlamıyla bir ironi yaşandı ve Bulgar taşımacıları eylem yaptı.

Türk taşımacılarına cehennem azabı yaşatan Bulgaristan, geçtiğimiz günlerde Türk araçlarına yapılan kontrollerde CMR ve UBAK, tarih uyumsuzluğu gibi basit kullanım hataları sebebiyle yüzlerce Türk nakliyecisine ve araçlarına 2 bin 600 Euro ceza yazmış, yaşanan bu gelişme üzerine taşımalarda aksamalar meydana gelmişti. Türk nakliyecilerine sınır kapılarını sırat köprüsüne çeviren Bulgaristan bu son örnekle bir kez daha Türk taşımacılarına karşı düşmanca tavrını ortaya koymakla kalmadı, haksız kazançları Türk yetkililerinin radarına yakalanınca ayağa kalktı.

Protesto değil, rant kavgası

Kapıkule’nin Bulgar tarafındaki Kapitan Andrevo kapısını kapatarak eylem yapan Bulgar taşımacılarının eylem için seçtikleri süreç kafa karıştırmaya devam ediyor.

Sınırda Türk nakliyecilerinin yaşadığı sorunlara ek olarak, Bulgar araçlarının uluslararası anlaşmalarla hükme bağlanan kota uygulamasını delmek ve haksız kazanç sağlamak amacıyla Türkiye’den aldıkları üçüncü ülke taşımalarını Bulgaristan yüküymüş gibi göstererek Bulgaristan aktarması ile AB ülkelerine taşıdıkları iddia ediliyordu. Türk yetkililerince yapılan ihracat beyannamesi kontrolleri ile malın gideceği nihai ülke ile boşaltma noktasındaki uyumsuzluk ortaya çıkınca haksız kazanç sağlayamayan Bulgar taşımacılarının rahatsızlıklarının adı, “protesto” oldu.


Bulgar Taşımacıları neye isyan ediyor?

Her nedense böyle bir iklimde eylem kararı alan Bulgar taşımacıları eylemin bedelini de yine Türk nakliyecilerine ödetti. Türk makamlarının haksız rekabeti önlemek amacıyla denetim ve kontrolleri arttırması üzerine Bulgar nakliyeciler isyan edip Kapitan Andrevo ’yu ulaşıma kapattı.

Keser Döner Sap Döner, Gün Gelir Hesap Döner

Türk makamlarınca arttırılan kontrol ve denetimlerden birinin geçtiğimiz günlerde Türk Gümrük kapılarında uygulanması sonucu sadece 6 Bulgar aracına işlem yapılması Bulgar yetkilileri ve nakliye şirketlerini çileden çıkartarak Bulgar firmalarının anında reaksiyon vermelerine yol açtı. Özellikle SOMAT, PİMK gibi Bulgar firmalarının başı çektiği TIR’lar eylem yaparak, Kapıkulenin Bulgar tarafındaki Kapitan Andrevo kapısını geçişlere kapattı. Yapılan eylemle Bulgar taşımacılık şirketleri gümrük kapısında bir ironiye de imza attılar. Çok daha fazla sayıda Türk nakliyecisine kat be kat fazla ceza yağdıran Bulgaristan sadece 6 araca kesilen ceza ile gümrük kapısında eylem kararı aldı. Aksamalara, yaşanan maddi kayıplara ve gecikmelere neden olan Bulgar taşıma şirketlerinin düzenlediği protesto nedeniyle Bulgaristan-Türkiye sınırındaki Kapitan Andreevo Gümrük Kapısı'nda TIR ve kamyonlar gün boyunca beklemek zorunda kaldı.

Bu ne tahammülsüzlük, bu neyin kavgası?

Türkiye tarafındaki gümrük yetkililerinin Bulgar TIR ve kamyonlarına farklı işlem yapıp geçişleri zorlaştırdıklarını öne süren taşımacılar, protesto düzenlendi. Protestocular, sorunlarını alana gelen Bulgaristan Ulaştırma Bakan Yardımcısı Albena Lazarova'ya iletti. Gelişmeleri eylem alanına dönen gümrük kapısından takip eden Bulgaristan Ulaştırma Bakan Yardımcısı Albena Lazarova protestocuların isteklerini dinledikten sonra en kısa zamanda Türkiye yetkilileriyle gerekli görüşmelerin yapılacağını söyledi.

Sınırda 6 araca kesilen ceza ve Türk nakliyecilerine oldu eza

Son alınan bilgilere göre, Türk nakliyecileri kendilerine sağlıklı bilgi verilmediğini, yol kenarında beklemekten başka çareleri olmadığını aktardılar. Türk şoförler, geçişlerin son derece yoğun olduğu Kapitan Andreevo Gümrük Kapısı'nda benzer sorunların sıklıkla yaşandığını belirttiler.

Angelov: ‘Bulgar şirketleri büyük zarar görüyor!’

Yıllardır Türk nakliyecilerine sınır kapılarında sistematik olarak işkence uygulayan Bulgaristan, yapılan ihracat beyannamesi denetimlerinde sicilini bozmuş olmanın ve haksız kazanç kapılarının kapanacağı endişesi ile genel kabul görmüş ve herkes tarafından uygulanan rutin kontrollerin acısını yine Türk nakliyecilerden çıkarmak istiyor. Sınır kapısında, Bulgar nakliyecilerine uygulanan ceza-i işlemlerden son derece rahatsız olan, Bulgaristan Oto Taşımacılık Birliği (BASAT) Başkan Yardımcısı Petko Angelov da yaptığı açıklamada, Bulgar kamyonların Türk gümrüklerindeki işlemlerinin özellikle yavaş yapıldığını öne sürdü. Angelov, işlemlerin uzun sürmesi yüzünden zaman kaybettiklerini ve müşterilerine kaliteli hizmet veremediklerini söyledi.

Türk Nakliyecileri ölsün mü?

Türk nakliyecilerine pes dedirten açıklamalarını sürdüren Angelov, Bulgaristan'ın Edirne Başkonsolosluğu'nun çalışmalarından memnun olmadıklarını da ifade ederek "Kimse derdimizi dinlemek istemiyor. Bulgar şirketleri büyük zarar görüyor" dedi ve BASAT yetkilileri, sorunlarına kısa vadede çözüm bulunmaması durumunda Bulgaristan-Türkiye sınırındaki tüm gümrük kapılarında eylem yapacakları uyarısında bulundu. 


 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2013-05-14 13:03:18

TÜRK NAKLİYECİLERİNİ BU DURUMUA DÜŞÜREN KARAYOLU TAŞIMA KANUN DEĞİŞTİRİLMELİ;

1- YETKİ BELGELERİN TÜMÜNDE İSTİAP HADDİ SINIRLAMASI KALDIRILMALI VE YETKİ BELGESİ ÜCRETLERİ DÜŞÜRÜLMELİ.

2- İKİNCİ EL ARAÇ İTHALATI SERBEST BIRAKILMALI.

3- YURTİÇİ TRAFİK YASAKLARI KALDIRILMALI.

4- YABANCI ARAÇLARIN TRAFİK, GÜMRÜK KONTROLLERİ KONUSUNDA MEMURLAR EĞİTİLMELİ CEZALAR YABANACI ÜLKE SEVİYELERİNE ÇEKİLMELİ.

5- AĞIR VASITALAR İÇİN UYGULANAN GÜNLÜK 10 SAAT TRAFİK YASAĞI UYGULMASINA SON VERİLMELİ.

6- YABANCI ÜLKELERDE TABELA ŞİRKETİ KURUARAK ÇALIŞAN FİRMALARA MÜSAADE EDİLMEMELİ.

7- TÜRKİYE'YE KOTA UYGULAYAN TÜM ÜLKELERE YAPTIRIMLAR MİSLİ İLE YAPILMALI.

8- TÜRKİYENİN ALTERNATİF ÇIKIŞ KAPISI OLAN RO RO ŞİRKETİNE TEKEL GÜCÜNDEN KAYNAKLI.

9-GÜMRÜK VE ULAŞTIRMA BAKANLIĞI VE DERNEK NEZDİNDE KOORDİNELİ ÇALIŞACAK ÜSTÜ BİR KURUL OLUŞTURULMALI.

Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2013-05-13 21:13:27
1.- Bulgar araclarını kullanan fırmalara sormak lazım, bu durumdan memnunlarmı?
2.- UN Ror-ro , Ulusoy Denızcılık..Bulgar aracları sadece romork olarak ıhracatta/ıthalatta ro-ro ıle seyahat etmektedır,bunu engelleyen kanun yokmudur ?
3.- Tek engelleme yontemı, Turkıye ıcı kullanacaklar her km ye bellı bır yol vergısı konulmalı.
Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2013-05-11 12:45:32

Asıl kabahatli olan, bizdeki ulaştırma ve gümrük bakanlıkları yetkilileridir.

Her konuda ahkam kesen, üfürükten teyyare selam söyle o yare babında laf üretenler, konu Türk Tırlarının, dolayısıyla Türk şirketlerinin üzerine oynanan oyunlar ve tezgahlara gelince gagalarını açmamaktadırlar. Nasıl olsa, sırtlarını devlete dayamışlar, cepleri de dolu. Niye bu tür dertlere bulaşsınlar ki. Rahatları bey de yok. Yiyin efendiler yiyin. Arada yırtılan hacı bekir'in yakası olsun. Ekmek parası için her zorluğa katlanan Tırcının yada firmasının ensesine vurup, lokmasını almaya çalışan gavura da, aman sesinizi çıkarmayın. Hatta alkış tutun.

Ali Çiçekli
2013-05-10 20:04:12

Yıllardır araçlarımıza yüksek ve keyfi ceza kesen Bulgarlar, kanunsuz ve kuralsız taşıma yapan bir kaç araçları durduruldu diye kıyameti koparıp kanun dışı yolu kapatıyorlar ve Bulgar Devleti de onları seyrediyor hatta destekliyor..!!

Kaldı ki, bunlara Türkiye tarafından ceza da yazılmadı..! Çünkü ülkemizde yabancı araçlara 'henüz' ceza kesilemiyor. Türk nakliyecileri olarak Ulaştırma Bakanlığından ve Hükümetimizden beklentimiz, yabancı plakalı araçlara, dışarıda Bulgarların bizim araçlara yaptığı gibi ve mütekabiliyet esasına uygun olarak ceza kesilmesini düzenleyen mevzuatın acilen hayat geçirilmesidir. Biz komşu Bulgar nakliyecilerinin ülkemize gelmesine karşı değiliz ama kural dışı ve haksız rekabetle taşıma yapmalarına karşıyız.Ulaştırma Bakanlığımız,Gümrük Müdürlerimiz ilk kez yabancı plakalı araçları böyle ciddi bir şekilde kontrol etmeye başladılar. Allah razı olsun onlardan.. Zira biz yıllardır Bulgaristan'da Gümrüğün,BAG polisinin ,vs... kontrolleri, baskısı, zulmü ve bize kestikleri büyük cezalarla karşı karşıyayız. 1500-3000 Euro ceza kesiyorlar ve bunu peşin Bankaya yatırmadan aracımızı bağlayıp salmıyorlar. Hafta sonuna denk geldiğinde ise pazartesiye kadar beklemek zorunda kalıyoruz. Bize bu zulüm yapılırken Bulgar nakliyeciler ses çıkarmıyorlar ve kıs kıs gülüyorlar bize..!

Ama bizim sahibimiz yok ki..? Bu haberin altındaki resime baktım ve canım öyle acıdı ki..! ne yazık ki kapıyı kapatma eylemi yapan Bulgar şirketine ait çekicinin arkasında bizim dernek Und eski başkanının dorsesi var..! Adam Bulgar nakliyecisini kullanıp para kazanıyor tabii, gariban Türk nakliyecisini düşünür mü hiç..? Allah şimdiki yönetimden ve Ulaştırma bakanlığından razı olsun tekrar...Bu bulgarlara ceza yazılmıyor ama en azından kontrol etmeye başladılar. İnşallah birileri yarın yine bizim Bakanlığı ikna edip bu sıkı kontrolden vaz geçirmez.. Bence sıkı ve sağlam durmak lazım...

Sayın Başbakanımızın dediği gibi durmak yok,yola devam...

Erol Güzeladam
2013-05-10 18:20:47

ADAMLAR YILLARCA İNİM İNİM İNLETTİLER. BURNUMUZDAN GETİRDİLER VE HALEN DE GETİRMEYE DEVAM EDİYORLAR. İDDİA EDEREK SÖYLÜYORUM BULGARİSTAN'DA CEZA YEMEYEN TÜRK TIR'I YOKTUR. DUYARLILIĞI GÖREBİLİYORMUSUNUZ? 6 TIR İÇİN EYLEM YAPIP BİNLERCE ARACIMIZI DURDURABİLİYORLAR VE ULAŞTIRMA BAKAN YARDIMCILARI DA HEMEN OLAY MAHALLİNE GELİP DERTLERİNİ DİNLİYOR.

HAYDİ BİRLİK OLMA VAKTİDİR.

Diğer Haberler
 • Yüzde 316 ile yüzde bin arasında zam geldi.13 Ocak 2020 Pazartesi 09:54
 • Arkas Lojistik yeni Ceo'su Onur Göçmez09 Ocak 2020 Perşembe 13:46
 • DFDS Akdeniz'de önemli atama gerçekleşti08 Ocak 2020 Çarşamba 17:17
 • 2019 yılını rekorla kapattı08 Ocak 2020 Çarşamba 14:06
 • Son teslimatı Digit yapacak08 Ocak 2020 Çarşamba 12:43
 • "Güvenli Ödeme Sistemi" geliyor07 Ocak 2020 Salı 16:44
 • Boeing, THY'ye 150 milyon dolar tazminat ödedi31 Aralık 2019 Salı 15:32
 • DHL ormanı için 13.000 tohum toprakla buluştu31 Aralık 2019 Salı 13:10
 • 2019’u zirvede tamamlayanlar ödüllerini aldı31 Aralık 2019 Salı 13:00
 • MAN, Servis ağını genişletiyor31 Aralık 2019 Salı 12:09
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim