• BIST 89.644
  • Altın 336,639
  • Dolar 6,6029
  • Euro 7,2441
  • İstanbul : 8 °C

Suriye Sınırı’nda Alternetif Liman Arayışı

Suriye Sınırı’nda Alternetif Liman Arayışı
Suriye Sınır Kapısı’nın kapanması ardından oluşturulan Ro-Ro Hattı ve bu hatta faaliyette bulunan şirketlerle ilgili yaşanan çeşitli sıkıntılar bölge taşımacısının kendi çözümünü kendisinin bulmasına sebep olmuştur.

2014 yılında HATAY RORO Kombine Taşımacılık İşletmeleri A.Ş. faaliyetine başlamış idi. Diğer yandan, Nisan ayında Mısır tarafından yapılan açıklama ile Türkiye – Mısır arasındaki karayolu anlaşmasının sonlandırılacağı bildirilmişti.

  Bunun üzerine, HATAY RORO yönetimi son derece stratejik bir karar alarak seferlerini Süveyş Kanalı üzerinden devam ettirmiştir. Sürücülerin transferi ise Mısır üzerinden yapılmaktaydı. Ancak, Mısır hükümetinin artık sürücülerin yaptığı yeni vize başvurularını kabul etmemesi bir başka engel olarak ortaya çıkmıştı. Suudi Arabistan’ın vize uygulaması (sürücü ile aracın aynı sınır kapısında girme zorunluluğu) nedeniyle de Sürücü transferleri direkt olarak bu ülkeye yapılamamaktaydı. 

 

Alternatif Liman Arayışı

   Yaşanan bu sorunla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı başta olmak üzere tüm kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşlarına ziyaretler gerçekleştirilmiş, talepler iletilmiştir.  Diğer yandan, HATAY RORO alternatif çözümler üzerinde çalışmaya başlamıştır. Böylece Akabe Limanı-Ürdün olabilecek en uygun alternatif liman olarak seçilmiş ve gerekli yapıyı oluşturmak, maliyetleri tespit etmek üzere Ürdün’e bir dizi seyahat düzenlenmiştir.

   İlk olarak mayıs ayı başında HATAY RORO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Yusuf Hatay, Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Abdurrahim Kılıç ve Genel Koordinatör Mine Kaya’dan oluşan heyet Amman Büyükelçiliğimiz ve Ticaret Müşavirliğimizin yoğun gayretleri ve destekleri ile Ürdün Ulaştırma Bakanı, Sanayi ve Ticaret Bakanı, Ürdün Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı ve Akabe yönetiminden sorumlu ASEZA Başkanı’nı ziyaret etmiştir. 

   Bu ziyaretlerde,  Akabe Limanı ile İskenderun Limanı arasında kurulması planlanan hattın etkin, verimli ve fizibil olması için karayolu geçiş ücretleri ile liman ücretlerinde indirim yapılması talebi ana gündemi oluşturmuştur. Bu talepler Ürdün Hükümeti yetkilileri tarafından da son derece olumlu karşılanmış ve gerekli çalışmaların yapılacağı sözü verilmiştir.

   Ardından, geçtiğimiz hafta HATAY RORO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Güler, Yönetim Kurulu Üyesi Abdurrahim KILIÇ ve Genel Koordinatör Mine Kaya’dan oluşan heyet tekrar Amman’a bir ziyaret gerçekleştirmiş; Ulaştırma Bakanı, Sanayi Odası Başkanı ve ASEZA Başkanı ile tekrar bir araya gelmiştir. Bu görüşmelerde elde edilen sonuçlar memnuniyet vericidir.

 

HATAY RORO Ürdün’den Sevindirici Haber İle Döndü

    Alınan bilgiye göre; bundan sonra limanda ihracat/ithalat araçlarına uygulanacak liman elleçleme ücretlerinde transit geçiş yapacak uygulanacak ücretler % 40 indirimli olacaktır.

   Diğer yandan, uzun yıllardır Türk Karayolu Taşımacıları tarafından karayolu geçiş ücretinde indirim talep edilmekte ancak bir sonuç alınamamaktaydı. Nihayet yapılan düzenleme ile Karayolu Yol geçiş ücretinde % 50 indirim (ton x km x 0,02 JD şeklindeki uygulama) yapılmasına dair kararın hazırlandığı ve yakında Resmi Gazetede yayımlanmasının ardından yürürlüğe gireceği HATAY RORO    heyetine bildirilmiştir. Bu gelişme tüm sektörümüz için önemli bir gelişmedir.

 

Suudi Arabistan Müjdesi

   Tüm bu gelişmeler yaşanırken HATAY RORO yönetimi bir yandan da Suudi Arabistan’a sürücülerin transferi konusuyla ilgili yoğun çaba sarf etmiş; kamu girişimlerinin yanı sıra S. Arabistan ihracatçıları ve özel sektör ile de görüşmelerini sürdürmüştür. Böylece, heyetin Türkiye dönüşünde S. Arabistan’da Türkiye’ye önemli miktarda ihracat yapmakta olan bir firma ile yapılan ortak girişimler olumlu sonuçlanmış; söz konusu ihracatçı firma kefaletinde sürücülerimizin artık Suudi Arabistan’a uçakla transferi mümkün hale gelmiştir.

   Bununla ilgili gerekli tüm dokümanlar hazırlanmakta olup, uçak transferinin NAS AIR ve THY katkılarıyla sürdürülmesi yönünde çalışmalar tamamlanmak üzeredir.  İlk transferin ise Duba’da araçlarını gemiye bindirip Türkiye’ye gelecek olan sürücülerle başlatılması hedeflenmektedir. 

hatay-roro-2.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim