• BIST 1.547
  • Altın 441,428
  • Dolar 7,3841
  • Euro 8,9719
  • İstanbul : 14 °C

Takograf hileleri “ağır kusur” sayılsın

Takograf hileleri “ağır kusur” sayılsın
Uluslararası Takografçılar Derneği Başkanı Mustafa Çobanlı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın, takograf cihazlarındaki hilelerin önlenmesine yönelik çıkardığı yönetmeliğin halen hayata geçirilmediğini belirtti.

Çobanlı, yaptığı açıklamada, TIR, kamyon ve otobüs gibi karayolu taşımacılığı yapan araçlarda kullanılan takograf cihazlarında yapılan çeşitli hilelerle, can ve mal kaybına davetiye çıkarıldığını belirtti.
Takograf cihazlarında yapılan hileler ile hız limitlerinin üstünde giden araçların yasal hız sınırında gidiyormuş gibi gösterildiğini ifade eden Çobanlı, bu durumun araç muayenesinde tespit edilmesi halinde “hafif kusur” olarak değerlendirildiğini kaydetti. “Yönetmelik biran önce hayata geçirilmeli”
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın, takograf kusurlarının araç muayenelerinde ağır kusur olarak değerlendirilmesi için yönetmelik yayımladığını hatırlatan Çobanlı, şunları kaydetti: “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın yayımladığı 12 Ocak tarihli 'Takograf Cihazları Muayene ve Damgalama Yönetmeliği'nde, takograf cihazının kalibrasyonunun yapılmamasının araç muayenelerinde 'ağır kusur' sayılması istendi. Yönetmelikte, bu konuda gerekli düzenlemenin yapılması için 15 Mart'a kadar süre tanındı. Ancak, halen araç muayene istasyonlarında bu yönetmelik hayata geçirilmedi. Bakanlığın çalışması çok önemli bir gelişme ve takografçılar olarak bakanlığın bu girişimine destek veriyoruz. Ancak, takograf cihazlarındaki hilelerin önlenmesine yönelik bu yönetmeliğin bir an önce hayata geçirilmesini bekliyoruz. Bu yönetmelik halen uygulanmıyor ve muayene istasyonları takograflardaki hileleri halen hafif kusur olarak değerlendiriyor. Ulaştırma Bakanlığı'nın bir an önce harekete geçmesi ve muayene istasyonlarındaki kriterlerin değiştirilmesi gerekiyor.” "40 bin araç tehlike saçıyor"

“Takograf Cihazları Muayene ve Damgalama Yönetmeliği”nde uygulama tarihi olarak belirtilen 15 Marttan sonra yaklaşık 40 bin aracın muayene istasyonlarından geçtiğini, ancak bunlarda takograf cihazlarına yönelik hilelerin ağır kusur olarak değerlendirilmediğini belirten Çobanlı, “Yollarda tehlike saçan bu araçların yeniden muayeneye çağrılmaları ve muayene istasyonlarındaki kriterlerin yönetmeliğe göre düzenlenmesi için suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyoruz” dedi. www.tasimacilar.com 02.04.2012/14:24

Yorumlar
Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2012-05-01 19:40:02
Kamyoncular senelerce böyle kullandı hem kamyoncular hemde önceden hileleri yapan takografcılar haksızdır. Bir kanun varsa Dünyanın her tarafında uygulanıyorsa Türkiyedede uygulanacak hangi kamyoncu fakir 100.000 TL'ye kamyon alıyon 50 TL vermiyon bırakın bu işleri dişinizi dokununca hemen müdahale.
Mahmut Çobanlı
2012-04-11 21:53:55
Ben 12s enelık kamyoncuyum bırakın biz gibi garıban komyoncuyu 40 bin arac tehlike sacıyomuş adım atım yer trafik kaynıyo gelbin kamyona ile ilcelere yoldakgişsene degişmeseı ladara alıcı kuş gibi bizi beklıyolar takograf dene ahır kusur olacakmış devlet napacanı bilir acele etmez zamana bırak .
Kamyoncu
2012-04-10 21:32:07
Sayın devlet büyuklerim bu işi bırakın saten her taraf ladar 40 bin araç tehlike sacıyomuş yalan. 1 ayda 2 defa ceza yedim, şimdi takografcılarda sıfırlama yapmıyolar. Trafik sıkılından dolayı kac takografcı ya gidiysem. Ama şimdi molamıda veriyorum acelede etmiyorum. Cezayı yediğim icin akılandım. Böyle sıkı tarafik denetim olsun daha bişey olmaz.
Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2012-04-10 21:24:56
Sen hangi hakla devleti mileti suc duyurusuna hazırlanıyorsun. sen neyi biliyosun kamyoncunun cebinde paramı var zengin parası olan bu işe girsin kücük esnaf yapamasın bu işi yok öyle yapma bu ne bicim dernek takograf haklarını savunuyomuş sen hiç bir hakı savunamasın sen kendine dernekten gelen paralarla gecin yeterr bu mileti daha parasal konuma kitleme önce takografları düzeltsinler onuda söylesene yazsana buraya ellebile sıfırlanıyo neresini mühürleyecen hadi söyle tip onayını nasıl kaldırdılar ileriye attılar gercekci olalım takograf düzelmeden ahır kusura hayır şimdiden başladılar bakanlıktan onay alanlar 40 damgalam-sensör saglamsada bozuk 50 ayar 50 km müşür 180 toplam 40_50-50-180- bu arac frenlerden kaldı dört tekel 600tl bakım yedek parca tüv 186 tl 32 eksoz muyanesi bu kamyoncu para kazanacakta bunları yapacak. Gerisini devlet büyüklerimize bırakıyorum. Sayın dernek sen zengini tutuyosun kucuk esnafı hiç sayıyosun dükan kırasını bagkuru yatırıyoruz kimi kime şikayet ediyosun. Seriyatın kestiği parmak acımaz. Unutma Allaha havale ediyorum sen gibi insanları.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim