• BIST 79.416
 • Altın 125,685
 • Dolar 3,0799
 • Euro 3,3434
 • İstanbul : 16 °C

Tasarruf, Dayanıklılık ve Performansın Yeni Adı Ford Cargo 1846T’yi Kullananlar Anlattı

Tasarruf, Dayanıklılık ve Performansın Yeni Adı Ford Cargo 1846T’yi Kullananlar Anlattı
Ford’un İnönü Fabrikası’nda küresel pazar için ürettiği Yeni Ford Cargo 1846T’nin dayanıklılığını, teknik özelliklerini, konforunu ve sağladığı yakıt tasarrufunu bu kez Ford değil, Ford Cargo 1846T’yi kullananlar anlattı.

Ford’un yeni üyesi, nakliyecinin yol arkadaşı, tamamen tasarruf, konfor ve güç için tasarlanmış Ford Cargo 1846T’yi Gaziantepli Kardeşler Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Ertuğrul Emre Uçar ve Ford Cargo 1846T kullanıcıları Talha Nakliyat İdari İşler Müdürü Halil İbrahim Dorul ve Mali İşler Müdürü Uğur Ataman değerlendirdi.

Yeni Ford Cargo 1846T rakiplerinden çok farklı

Yurtiçinde ve uluslararası arenada taşımacılık yapan müşterilerin beklentilerine uygun olarak Türk mühendisleri tarafından geliştirilen Ford Cargo 1846T kullanıcılarının ifadesi ile ‘Ford markasının gücü, konforu ve dayanıklılığı ile bütünleşmiş, nakliye firmalarının tüm taleplerine fazlasıyla cevap veren bir araç… 1846T bu özellikleri nedeniyle ağır ticari araç sektöründe rakiplerinden çok farklı…’


‘Filomuzu Ford Cargo markasıyla büyüttük’

Ford Cargo 1846Tçıkmadan önce 1838T çekici kullandıklarını belirten Talha Nakliyat İdari İşler Müdürü Halil İbrahim Dorul, filolarında bulunan kamyon ve çekicilerin tamamının Ford markası olduğunu özellikle belirterek, aslında çok eski bir Ford kullanıcısı olduklarının altını çiziyor. Talha Nakliyat’ın kuruluşundan bahseden Dorul, Talha Nakliyat’ın 2011 yılında Yusuf Küçük tarafından kurulduğunu ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti; ‘100’ün üzerinde kendi öz malımız olan kamyonet, kamyon ve TIR’ımız ayrıca çeşitli boylarda araçlarımız var. Bu araçlarımızla biz taşımacılık sektöründe pek yapılmayan bir iş yapıyoruz. Ambar tarzı taşımacılıkla kargo taşımacılığı arasında bir iş icra ediyoruz. Ağırlıklı olarak tekstil ürünleri taşıyoruz’ dedi. Firmaların büyük depolarından ürünleri alıp, mağazalarına kadar sevkiyatlarını gerçekleştirdiklerini aktaran Dorul, ‘İzmir, Kocaeli ve Ankara’da aktarma merkezlerimiz mevcut. Bu aktarma merkezlerimiz ile Ege Bölgesi’ne, Orta Anadolu ve Batı Karadeniz Bölgeleri’ne taşıma yapıyoruz. Ağırlıklı olarak perakende sektörüne hitap ettiğimiz söylenebilir’ şeklinde firmalarını tanıtarak, bilgi verdi.


‘Geleceğin firması olma iddiamızı Ford’la gerçekleştireceğiz’

Talha Nakliyat’ın 2011 yılından beri büyüme sürecinde olduğunu belirten Mali İşler Müdürü Uğur Ataman ise, 6000 metrekarelik bir araç parklarının olduğunu, 2300 metrekarelikte aktarma merkezlerinin bulunduğunu anlattı. 80 tane kamyonlarının, 10-12 tane kamyonetlerinin olduğunu aktaran Ataman, bu araçların da kamyonun giremeyeceği bölgelere sevkiyat yaptıklarını anlattı. Ataman sözlerini şöyle sürdürdü; ‘Daha genç bir firma olduğumuz için piyasada herkes bu işi kiralama usulü yapıyor ama biz öz malımızla çalışmayı tercih ediyoruz. Bizim nakliye alanında geleceğin firması olmak gibi bir iddiamız var, bu iddiamızı da Ford’la gerçekleştireceğiz’ şeklinde konuştu. Bu doğrultuda yakın dönemde 4 adet Ford Cargo 1846T’yi filolarına kattıklarına söyleyen Talha Nakliyat İdari İşler Müdürü Halil İbrahim Dorul, daha önce de Ford Cargo 1838T kullandıklarını belirterek, ‘şuan da 9 tane çekicimiz var. Filomuzda kamyon ve TIR’larımızın tamamı Ford markasıdır’ dedi.

‘Ford Cargo 1846T’ler piyasadaki birçok araçtan üstün’

Kısaca neden Ford Cargo 1846T sorumuzu şu ifadelerle cevapladı; ‘Yerli yedek parça, bayii, fiyat, yakıtta tasarruf… Bir taşımacı olarak başka ne isteyebilirsiniz ki? Özellikle Ford’un 1846T özelliklerinde bir araç almaya kalktığınızda arada ne kadar büyük farklılıklar olduğunu göreceksiniz. Ayrıca 1846T’nin görselliğini çok beğendim. Bu sebeplerin toplamında da filomuz açısından daima Ford’u tercih ediyoruz. Ford Cargo 1846T’ler teknik özellik olarak da pek çoğundan üstün bir araç şeklinde düşüncelerini paylaştı.


‘Ford’un yarattığı ‘dayanıklılık’ algısı insanları yönlendiriyor’

İlk aracının Ford olduğunu söyleyen Dorul ise, ‘İlk o zaman Ford’la tanıştık. Ford’un piyasadaki duruşu da bellidir. Ford eskiden beri piyasada olan bir firma, kamyonlarının dayanıklılığı herkes tarafından kabul görmüş bir gerçektir. Benim çocukluğumdan kalma; ‘alırsın Ford, olursun Lord’ sloganı beyinlere kazınmış bir slogan’ dedi. Bunun temelinde genel bir anlayışın olduğunu hatırlatan Dorul, bu anlayışın tecrübeye dayanan bir anlayış olduğunun altını çizdi. Ford markasının yıllara dayanan tecrübesine vurgu yapan Dorul; ‘markanın yarattığı ‘dayanıklılık’ algısı insanları yönlendiriyor. Örneğin Ford 1846T Çekici’yi yeni çıkardı, yeni bir araç, deneyimini hiç bilmiyoruz ama Ford olduğu için güvendik ve aldık’ diyerek Ford markasına duydukları güveni dile getirdi.

‘Özellikle şoförlerimizden gelen geri bildirimler de çok olumlu yönde’

1846T’leri ilk ikisini 4 ay önce diğer kalan 2 tanesini de 1 ay sonra aldıklarını belirten Ataman ise; ‘Bize ilk etapta test aracını getirdiler. Elimizde hiç yokken 3 tane çekici oldu. Otomatik vitesliler, binek otomobil gibi kullanılabiliyor, çok rahat… Bindik, bir tur attık, hemen 2 tane alalım dedik. Test amaçlı getirilen araçlar, biz de 1 ay kadar kaldı. Bir süre kullandık. Özellikle şoförlerden gelen geri bildirimler de çok olumlu yöndeydi. Şoförlerimiz başka yerlerde yabancı marka araçlarda kullanmışlar, böyle olunca biz şoförlerimizin geri bildirimlerini de dikkate aldık ve onlara güvendik. Biz de denedik aracı ve tercihimizi de bu yönde yaptık’ dedi.

‘1846T almamak için bir sebep aramak gerek’
Ford Cargo 1846T’nin öne çıkan teknik özelliklerini ise Ataman şu şekilde yorumladı; ‘Her şeyden önce motoru diğer markalardan güçlü, 460 PS, torklu da bir araç, görsel olarak da çok hoş ve yanı sıra ekonomik bir araç… Dolayısıyla almamak için bir sebep aramak gerek aslında…'

‘Motor ve şanzıman oldukça güçlü’

‘Firmamda kullanıldığı için söylemiyorum, gerçekten Ford güzel bir araç yapmış’ diyen Ataman, 1846T’nin özelliklerine dair şunları söyledi; ‘Zaten içindeki motor da, şanzımanı da güçlü ve ayrıca aracın sürüşü de oldukça konforlu… 1846T’lerin alındığı günden bu yana egzozu hiç soğumadı’ diyen Ataman; “Araçlar 7/24 yolda çalışıyorlar. Şoför geliyor, aracı diğer şoföre teslim ediyor ve gidiyor. Henüz en ufak bir sıkıntı yaşamadık’ diyerek memnuniyetini dile getirdi.

Talha Nakliyat, öz kütlesi ağır yük taşıyanlara 1846T’yi tavsiye etti

Ağırlıkta tekstil ürünleri taşımalarına rağmen bir dönem Ankara geri dönüşlerinde alçı, praktiker gibi malzemeler de taşıdıklarını belirten Ataman, 1846T’lerle ağır ürünler taşıdıklarında da herhangi bir sorunla karşılaşmadıklarını özellikle belirtti ve nakliye sektöründe öz kütlesi ağır mal ve ürün taşıyan firmalara da Ford Cargo 1846T’yi tavsiye etti.

‘1846T’nin çekişini zorlayacak bir ürün olduğunu sanmıyorum’
 

Taşıdıkları tekstil ürünü özgülünde de ağırlık olarak aracın hiç yüzde 10’nun üstüne çıkmadıklarını hatırlatan Dorul, alçı taşımacılığında çekici anlamında kesinlikle bir zorluk yaşamadıklarının altını çizdi. Dorul, 1846 T’nin çekişini zorlayacak bir ürün olduğunu sanmadığını da özellikle belirtti.

‘Servise periyodik bakım dışında girmiyoruz’

Servise ne gibi şikâyetlerle gittiğini sorduğumuzda ise, Talha Nakliyat İdari İşler Müdürü Dorul, şu ifadelere yer verdi; ‘Biz daha çok periyodik bakım için gidiyoruz, bunun dışında servise girmediğimiz için servis bizden çok şikâyetçi sanırım’ dedi.

‘1846T ile en iyi yakıt ekonomisini sağlıyorlar’

Sohbetimize katılan Gaziantepli Kardeşler Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Ertuğrul Emre Uçar, Talha Nakliyat’ın kendilerinin son derece önem verdiği, müşterilerinden ziyade dostlarından bir tanesi olduğunu belirterek, bu dostluğun önemini şöyle anlattı; ‘Satışa başladığımız ayda Talha Nakliyat’a ilk faturalarımızı kestik. Talha Nakliyat bizim ilk satış yaptığımız firmalardan bir tanesidir’ dedi.

Servis olarak dostluklarının çok daha öncesine dayandığını belirten Uçar; ‘Filolarındaki tüm araçların servis hizmeti veriyoruz kendilerine, bununla beraber kendileri ile geliştirdiğimiz ticari ilişkiden de öte bir çözüm ortağı gibi çalışıyoruz. Yıllara dayanan ilişkimizde onların bize duyduğu güven ve bizim onlara duyduğumuz güven ve bizim onlara sergilemiş olduğumuz hizmet anlayışı sonucunda kendilerine yeni ürün gamlarımızdan Ford Cargo 1846T’den bahsetmiştik. Daha önce 1838 araçlarımızı kullanıyorlardı. 1846T’nin kendileri için daha uygun ve daha verimli olacağını düşündüğümüz için önermiştik. Bu araçlar ile de şuanda en iyi yakıt ekonomisini sağlıyorlar. Kendilerinin de belirttiği gibi araçlarımız servise gelmiyor ve işleri hiç aksamıyor, biz de yaptığımız bu işten keyif alıyoruz’ diyerek Talha Nakliyat’la aralarındaki sıcak dostluğa vurgu yaptı.

‘Bizim araçlarımız gidiyor’ demek bizi mutlu ediyor’

Yaptıkları işe yıllardır, ticari kaygılarla bakmadıklarını belirten Uçar, çalıştıkları firmaların servis hizmetlerinden, almış oldukları ürüne kadar ticari olarak değerlendirmediklerinin altını çizdi. Uçar, sözlerine şöyle devam etti; ‘Yaptığımız operasyonlarda dostluk ticaretin ötesine geçtiğinde yaptığımız ticaret bize zevk vermeye başlıyor. Şöyle ki, trafikte Talha Nakliyat logolu bir araç gördüğümüz zaman ‘bizim aracımız gidiyor’ diyoruz, bu da bizi mutlu ediyor’ dedi. ‘Biz sadece araba almıyoruz, bilgi ve teknoloji de alıyoruz’

‘Bizim de en büyük tedarik kalemimiz araç’ diyerek söze giren Ataman, tedarikçilerimizin bu yaklaşımda olmaları bizim için çok önemli… İstiyoruz ki, tedarikçimiz bize çözüm ortağı olsun. Biz her şeyi bilemeyiz özellikle de araç gibi teknik bir mesele de çözüm bulmak bazen zorlaşabiliyor’ dedi. ‘Böylesine teknik konularda Gaziantepli Kardeşler gibi sorunlara çözüm odaklı yaklaşan firmalar bizim açımızdan da çok daha efektif oluyor’ diyerek sözlerine devam eden Ataman, Gaziantepli Kardeşlerden sadece araç almadıklarını, bilgi ve teknoloji de aldıklarını belirtti.

Ford Cargo 1846T’ler yakıt konusunda çok tasarruflu

‘Taşıma ve nakliyenin asıl öznesi araç, araç olmadan bu işi yapmak ve sürdürebilmek imkânsız’ diyen Ataman, dolayısıyla her firmanın araçta aradığı bir takım özellikler olduğuna vurgu yaparak, listenin başını da yakıtın çektiğini belirtti. Ford Cargo 1846T’lerin yakıt tasarrufu konusunda Ataman şunları ifade etti; ‘Bir şirket olarak elbette ticari kaygılarımız da var. Eğer bir araç fiyat olarak daha uygunsa ve yakıt tasarrufunda çok daha iyi ise, o zaman elbette ki 1846T’yi tercih etmek gibi bir durumumuz olmazdı. İşletme maliyetlerinin düşük olması her zaman tercih sebebimiz. Fiyat uygun olabilir fakat yakıt, bakım-onarım, aracın gerçekten sorunsuz yürümesi bizim için önemli kalemlerdir. Ford Cargo 1846T’ler de yakıt tasarrufunda yüzde 32 gibi bir oran söz konusu bu oran piyasadaki araçlara ciddi fark atıyor. Ford’un bir önceki çekicisine göre yüzde 7-8 oranını biz ölçtük. Kaldı ki, 1838T’de çok yakan bir araç değildi. Araç doluyken de boşken de kullandığınızda bu tasarrufu yapabiliyorsunuz’ diyerek 1846T’lerin yakıttaki cimriliğine dikkat çekti.

‘Çok olumlu geri dönüşler alıyoruz’

Ford Cargo 1846T kullanan ve çok daha ağır yük taşıyan nakliye firmalarının görüşlerini değerlendiren Gaziantepli Kardeşler Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Ertuğrul Emre Uçar, 1846T gözlemlerini şöyle aktardı; Aracımızı yeni bir firmaya vermiştik. Karşıda Dilovası’nda ağır şartlar altında çalışıyor, demir çelik çekiyorlardı. Bu firma bizim 1838 aracımızla yıllardır yakıt tasarrufu sağlıyordu. Çok kısa mesafe çalışıyor ve alabildiğine dolu bir şekilde dik yokuşlar çıkıyor. 1846 aracımızı denemelerini istedik ve onlar da 1 hafta kadar bir süre denediler. Çok iyi bir yakıt ekonomisi sağladılar ve inanılmaz mutlu oldular. ‘Biz bu rakamı hiçbir araçta sağlamadık, çok güçlü bir motor ve bizim o yokuşta ihtiyacımızı karşılayan bir araç’ dediler ve bu sebeple de tercih ettikleri bir araç oldu. Aynı şekilde akaryakıt ve kimyevi madde taşıyan bir firma yakıt sarfiyatı konusundaki 1846T’den oldukça memnun… Çok olumlu geri dönüşler alıyoruz’ dedi.

‘1846T’de full garanti sistemi ilgiyi artıyor’

1846T’nin bu kadar çok tercih edilmesinin ilk nedeni yakıt tasarrufu olduğunu belirten Uçar, ikinci nedeni olarak ise, full garanti sistemine değindi. Uçar, konuyla ilgili şu şekilde bilgi verdi; ‘Diğer markalarda 1 yıl gibi bir süre full garanti olmasına rağmen bizim 1846T’lerde 2 yıl sınırsız kilometre ve hatta artı 1 daha uzatılmış yani toplam 3 yıl sınırsız kilometre garanti verebiliyoruz. Ayrıca müşterilerimiz bakım paketlerini de satın alabiliyor ve taşıt kredisi üzerinden kredilendirebiliyor. Böylece indirimli ve fiyat artışlarından etkilenmeden araçlarının bakımlarını düzenli yaptırabiliyorlar. Bu, 1846T’nin tercih edilmesinde önemli bir diğer faktör oluyor. Tabii bir nakliyeci için garanti her şey demek’ dedi.

‘Full garanti ve uzun garanti süresi belirleyici’

Full Garanti sisteminin karar verme sürecinde ne kadar etkili olduğunu sorduğumuz Talha Nakliyat İdari İşler Müdürü Halil İbrahim Dorul ise, şunları aktardı; ‘Kesinlikle çok belirleyici bir etken oldu. Şanzıman, enjektör, motor pahalı parçalar. Geçen gün farklı marka bir araç ile ilgili bir sorun yaşadım. Bu elbette çok büyük bir avantaj, bir de garanti kapsamına bu kadar uzun bir sürenin verilmesi kesinlikle etkili oldu’ dedi.

‘15 dakika kullandık, 2 tane alalım dedik’

Aracı kullanan şoförlerin güvenlik, konfor, yol tutuş, kullanım ile ilgili geri dönüşlerini sorduğumuz Ataman, şoförlerinin çok mutlu olduklarını belirterek; ‘İlk günden arayanlar oldu hatta yoldan beni arayanlar oldu. Araçlar çok iyi, seyahate çıkmış gibiyiz, çok konforlu dediler. Otomatik olması diğer araçlara göre avantajlı, aracın içinin konforu çok iyi, biz deneme sürüşünde 15 dakika kullandık, 2 tane alalım dedik’ şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

‘Aracın performansı çok güçlü’

Gaziantepli Kardeşler Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Ertuğrul Emre Uçar, farklı firmalardaki şoförlerin 1846T ile değerlendirmelerini şu şekilde aktardı; ‘Şoför arkadaşların bizimle paylaştıkları ilk şey, aracın performansına yönelik yorumlar oluyor. Aracımız performans olarak çok güçlü çünkü motor çok güçlü… Motor, şanzıman ve defansiyel üçlemesi tam bir uyumlu içerinde bu da hem yakıt tasarrufu sağlıyor hem de gücü çok daha iyi hissetmenize neden oluyor. Aracın torku çok yüksek, torkun yüksek olması düşük devirlerde daha ekonomik sürüş sağlamasına neden oluyor. İlk kullanan şoför arkadaşlar farkı hissederek öncelikle bunu dile getiriyorlar. Kabin konforu olarak araç maksimum düzeyde zaten kullanılan parçalar olarak değerlendirirsek, 1. sınıf koltuklara ve 1. sınıf süspansiyon sistemine sahip… Uzun yola giden şoförler o kadar rahat ki, binek otomobil gibi diyorlar’ diyerek şoförlerin değerlendirmelerini paylaştı.


‘Ford Cargo 1846T 5 yıldızlı otel gibi’

Kabin, döşeme bölümü hakkında teknik detaylarından bahseden Uçar, Ford Cargo 1846T’lerde kullanılan sürücü koltuğunun dünyada üretilen en üst düzey 1. sınıf koltuk olduğunu belirterek, bu koltuklar için Ford markasının çok ciddi anlamda yatırım yaptığının altını çizdi. Uçar, ‘kabine bağlı 4 havalı süspansiyon sayesinde sürücü yol bozuk bile olsa hiçbir şekilde hissetmiyor. 1838’lerdeki ön görseller, torpido, gösterge saatleri tamamen değiştirilmiş. Aracın ön bölümü tamamen başka bir dizayna sahip oldu. Dijital bir ekran var. Bu ekran Ford markasının mavisini temsil ediyor. Mavi güven veriyor. Tüm bunlar ilk bakışta müşteriye oldukça çekici geliyor. Direksiyonumuz daha küçük, ele çok daha rahat oturabilir ve kavranabilir bir özelliğe sahip bu da şoföre rahatlık ve güven duygusu veriyor. Tüm bunları bir kefeye koyduğumuzda ilk oturduğunuzda 1846T’lerde çok başka bir dünyanın içinde gibi hissediyorsunuz. Her şey elektronik, araç içinde her şeyi tek bir düğme ile yapabiliyorsunuz. Ergonomi son derece güzel… Bugün binek bir otomobilde ne varsa 1846T’lerin içinde fazlası var. Biz artık 1846’ları bu özellikleri nedeniyle 5 yıldızlı otel olarak tabir ediyoruz’ diyerek, 1846T’leri müşterilerin gözünde bu kadar vazgeçilmez kılan özelliklerini anlattı.

Araç takip sistemi ile oturduğunuz yerden denetim

Bir diğer konu olarak Ford’un müşterilerine sunduğu avantajlı bir sistem olarak Filobil- filo yönetim sistemine de değinen Uçar, ‘Filobil sistemi ile anlık olarak şoförün neler yaptığını, araçta ani yakıt kayıpları yaşanıyor mu, şoförün araç kullanırken yolda yaptığı belirgin hatalar var mı? Tüm bunların hepsini anlık olarak takip edecekleri bir filo yönetim sistemimiz var. Sistem online filobil.com.tr web sitesi üzerinden takip edilebiliyor. Sistemin içinde bir SIM kart var. SIM kart sinyal veriyor, GPRS aracılığıyla cep telefonu frekansı gibi internet üzerinden takibi yapılabiliyor’ dedi. Uçar, sistemin maliyete kattığı değere göre çok ucuz olduğunu da sözlerine ekledi. Uçar; ‘ilk yıl aylık ücret ödenmiyor, ilk yıl Ford’a ait, 2’nci yılda da 8-10 lira gibi ücret aylık SIM kart kullanım bedeli ödeniyor ayrıca bir hizmet bedeli kullanım boyunca ödenmiyor’ şeklinde bilgi verdi.

Ford Cargo 1846T’lerde güvenlik en üst düzeyde

Ford Cargo 1846T’lerde güvenlik konusunda da bilgi veren Ertuğrul Emre Uçar, 1846T’lerde treyler ve yükün güvenliği için ESP bulunduğunu kaydetti. ESP’nin en belirgin özelliğinin ise, arka tarafa takılan çekicinin güvenliğini sağladığını belirtti. Çekicilerde ön ve arkanın bağımsız hareket kabiliyetine sahip olduğunu hatırlatan Uçar, ‘aracın arka tarafının savrulmasına karşı dengeleme sistemini oluşturmak için yapılmış elektronik bir sistem var. Bu araçlarımızda standarttır. Araç alma niyetinde olan çoğu firma açısından ESP belirleyici oluyor. Onun haricinde standart sistemlerimiz zaten mevcut. Bu noktada fren ya da sürüş güvenliği konusunda hiçbir endişe taşımıyoruz’ dedi. Uçar sözlerine şöyle devam eti; ‘Araçta normal bir hırsızlık olayına karşı immobilizer(çipli oto anahtar sistemi) var. Bu da zaten başlı başına bir güvenlik sistemidir. Hırsız, aracı yürütemez fakat 1846T’nin içine girdikten sonra çıkmak ister mi onu bilemem’ diyerek esprili bir şekilde cevap verdi.

‘Satış süreci tamamlanan 1846T’lerde şoföre eğitim veriyoruz’

Şoförün aracı nasıl ve ne şekilde kullanması gerektiği konusuna da önem verdilerini belirten Uçar, bu sebeple şoför eğitimini ciddiye aldıklarını ifade etti. Uçar konuyla ilgili şu bilgileri verdi; ‘Biz aracın satış sürecini tamamladıktan sonra aracı kim kullanacaksa veya operasyon şefi kimse o gelsin diyoruz. Ne yapması gerektiğini yolda giderken hangi devir aralığında ekonomik devri bulabileceğini, gelebilecek muhtemel bir arızada ne yapması gerektiğini, servis ve bakım aralıklarına kadar her şeyi anlatıyoruz. Hatta elektronik düğmelerin nasıl ve ne şekilde kullanılması gerektiğine kadar anlatıyoruz’ dedi. Özellikle egzoz emisyon normlarının sürekli değiştiğini hatırlatan Uçar, bu faktörlerin araçların kullanım biçimlerini de değiştirdiklerini aktardı. Eski araçlarda iyice devrini aldıralım da öyle vites atalım denilirken, yeni araçlarda daha düşük devirde vites değiştirmenin hem yakıt ekonomisi sağladığına hem de araç parçalarının ömrünü uzattığına vurgu yaptı.

Alev ARSLAN / Oya KAYA

www.tasimacilar.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Muhammet
20 Kasım 2015 Cuma 11:39
11:39
Türkiyenin en adi arabası ford tür bmc bile sizden iyi araba yapiyor
Muhammet
20 Kasım 2015 Cuma 11:38
11:38
Türkiyenin en adi arabası ford tur
merli
26 Temmuz 2015 Pazar 02:27
02:27
yerli en iyisi
Diğer Haberler
 • Genç PR'cıya başarılar diliyoruz31 Mart 2016 Perşembe 12:45
 • 25 Mart Eylemi İptal edildi23 Mart 2016 Çarşamba 14:53
 • Servisçiler “oneminute” diyecek14 Mart 2016 Pazartesi 12:01
 • Edirnekapı Eylemenin Helikopter Görüntüleri10 Mart 2016 Perşembe 14:30
 • Plaka Tahditi için Cumhurbaşkanı'na çağrı26 Şubat 2016 Cuma 13:27
 • Plaka Tahditi süreci sıkıntıda17 Şubat 2016 Çarşamba 12:19
 • DAF sorumluluklarını yerine getirmiyor29 Ocak 2016 Cuma 17:22
 • Varan seferlerini durdurdu14 Ocak 2016 Perşembe 16:52
 • Has Turizm’in Acı Günü04 Aralık 2015 Cuma 15:02
 • Duayen Otobüsçü Hayatını Kaybetti02 Aralık 2015 Çarşamba 10:35