• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501
 • İstanbul : 17 °C

“Temsil yetkisi almaya çalışıyoruz”

“Temsil yetkisi almaya çalışıyoruz”
İstanbul Taşımacılar Birliği Başkanı Ali Bayraktaroğlu İSTAB bünyesindeki çalışmalar ve eğitimlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

 

“Derdimizi dinliyorlar, yapılacak varsa yapılıyor”

Toplu ulaşım hizmetleriyle İSTAB olarak görüşerek bir takım kararlar alarak, toplu ulaşım hizmetlerinin aldıkları kararları UKOME’ye taşımayı başardıklarından bahseden Ali Bayraktaroğlu: ”UKOME orada oluşan bir kurum aslında ama alt tarafta işi hazırlayan Toplu Ulaşım Daire Başkanlığıdır hep karıştırıyor insanlar. UKOME orada karar veren merciinin adı, biz toplu ulaşım hizmetleri ve ulaşım daire başkanlığı ile görüşüp kendi konularımızı pişirip UKOME gündeminden onay alıyoruz.

Sıcağı sıcağına anlatayım, ocak ayında bir üyemizin sorununu aktarmıştık ve aslında birçok üyemizin sorunu olan araçların Maslak, Esentepe ve Zincirlikuyu’da bölgelerinde parklandığı yerde ceza yiyoruz problemiydi. Hemen yazışmalarımızı yaptık dedik ki araçlar daha yolcu alırken yazılan cezalar var, şirket önündeki parklanmalara bizde onay vermiyoruz fakat araç şirketin önüne yanaşıyor 5 dakika içerisinde yolcusunu alırken ceza yazıyorlar şikayeti var konu ile ilgili bir şeyler yapalım dedik. Yaklaşık 4 sene önce bizim önerimizle izin belgelerine parklanma ile ilgili 5-10 dakika gibi bir zaman dilimi yazmıştık ve bu iki taraf içinde iyiydi. Yolcu arabayı bekletmiyordu sigara molası yaparken aracı bekletenlerin önüne geçildi hem de sürücü erken gelip başka bir şekilde oranın trafiğini engellemiyordu. Başvurumuz sonucu haftaya alt komisyon toplantısı düzenleyerek bu konuyu çözeceklerini söylediler. Spesifik bir durum ortaya çıktığında biz ne zaman TUHİM’e gitsek kapıları sonuna kadar açıyorlar, derdimizi dinliyorlar eğer gerçekten yapılabilecek bir şey varsa mutlaka yapmaya çalışıyorlar” dedi.

“Temsil yetkisi almaya çalışıyoruz”

Alt komisyonlarda direkt imza yetkilisi olduklarını ifade eden İSTAB Başkanı, UKOME’nin Bakanlar Kurulu tarafından özel statü ile kurulduğunu söyledi. UKOME’de İTO veya sivil toplum kuruluşu diye bir skala olmadığından dolayısıyla kendilerinin İTO tarafından temsiliyet yetkisi almaya çalıştıklarını, eğer bu yetkiyi elde edebilirsek sektörü daha iyi şekilde temsil edeceklerinin altını çizen Ali Bayraktaroğlu bazen kendilerine usulen soru sorulduğunu, dikkate alıp almama ile ilgili kararları UKOME’nin belirlediğini bu nedenle imza yetkilisi olarak oturduklarında şerh koyma yetkisine kavuşarak mahkemeye taşıma hakkı bulacaklarını söyledi.

"Olumlu geri dönüşler alıyoruz"

Hem okulcu hem personelci hem de turizmci kısacası bütün işleri yapanlar dahil çok çeşitli yelpazede üyemiz var diyen İSTAB Başkanı Bayraktaroğlu: "Baktığınızda üyelerimiz çok geniş bir yelpazeye yayılmış 5 bin araba çalıştırandan 5-10 araba ile yaşamını sürdürmeye çalışan üyemizde var. Tabikide böyle büyük bir aralık içerisinde farklı yaklaşım ve görüşlerde olabiliyor, dünyanın hiçbir yerinde görüş ve oy birliği olmuyor maalesef. Üyelerimizin büyük bölümü görevde olduğumuz bu 6 ay içerisinde olumlu geri dönüşler aldık, kendilerinin yararına inanılmaz girişimlerde bulunuyoruz" dedi.

ali-istab-2.jpg

HAYATTA DEĞİŞMEYEN TEK ŞEY DEĞİŞİM

“Kurumsallaşmaya adım adım ilerliyoruz”

Plaka tahdidi ile ilgili, kurumlarla yazışmalar ekseninde ve İSTAB içerisinde bir sürü değişiklik yaptıklarını anlatan Ali Bayraktaroğlu "Programımız yoktu hemen program satın aldık, hukuk departmanı kurduk üyemizin her hangi biri hukuksal sorunu olduğunda buradan yardımcı oluyoruz. Web sitemiz değişti ve güncel halde, kurumsallaşma adına adım adım ilerliyoruz daha yapacağımız çok iş var " dedi.

Yakıt alımlarıyla ilgili birkaç yakıt firmasıyla anlaşmaları olduğundan bahseden İSTAB Başkanı "İndirim sağlayıp direk üyelerimize yansıtıyoruz. Arvento araç takip sistemi kampanyamız devam ediyor, kamera ve depolamayla ilgili birkaç firmadan fiyat alma aşamasındayız. Lastik firmalarıyla görüşmelerimiz var ama en büyük kalemimiz araç alımı. Mercedes ve Volkswagen’den görüşmeler dahilinde düşük rakamla araç alımı sağlıyoruz" diyerek üye yararına olan herşeyi yapacaklarını ifade etti.

“Eğitim bizim önceliğimiz”

İSTAB üyelerinin eğitimlerden çok mutlu ayrıldığını belirten Başkan Bayraktaroğlu, bundan sonra eğitim bağlamında üç tane ana başlık dahilinde devam edeceklerini söyledi. Eğitim takvimlerini Nisan ayının sonuna denk getirmeye çalışacaklarını ve daha sonrasında devamının geleceğini anlatan İSTAB Başkanı:” Filo yönetimi eğitimi verdik orada insanlar araçlarını nasıl yöneteceklerini öğrendiler. Şimdi müşteri ilişkilerinde nasıl davranacaklarını, nasıl memnun edeceklerini gösteren CRM sistemiyle ilgili eğitim alacağız. Başarı müşteriyi memnun etmekten geçiyor ve bizde memnun etmenin yolunu hocamız gelip bize anlatacak ve teknik olarak öğreneceğiz. Her insan mutlaka eğitilmeli, her şeyi bilen birilerinin olmadığı düşüncesindeyim. Hayatta değişmeyen tek şey değişim, değişmeniz üzerine bir şeyler koymanız gerekiyor, açıklarımız ancak eğitimle kapanır” dedi.

Umut Çelik / tasimacilar.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Turan
07 Nisan 2015 Salı 13:45
13:45
Ali Bayraktaroğlu + hırsız / ilkem turizm + dolandırıcı = şerefsiz
Diğer Haberler
 • Takograflarda yaz saatine dikkat31 Ekim 2016 Pazartesi 11:07
 • Öztürk ailesinin mutlu günü28 Eylül 2016 Çarşamba 14:04
 • Analog Takografları neden değiştiriyoruz?24 Haziran 2016 Cuma 14:56
 • Efa Tur'un Acı günü13 Haziran 2016 Pazartesi 14:25
 • Comvex 2016 Fuarından fotoğraflar26 Mayıs 2016 Perşembe 13:50
 • TEMSA 4 ayda 112 otobüs, 350 midibüs sattı24 Mayıs 2016 Salı 16:30
 • Genç PR'cıya başarılar diliyoruz31 Mart 2016 Perşembe 12:45
 • 25 Mart Eylemi İptal edildi23 Mart 2016 Çarşamba 14:53
 • Servisçiler “oneminute” diyecek14 Mart 2016 Pazartesi 12:01
 • Edirnekapı Eylemenin Helikopter Görüntüleri10 Mart 2016 Perşembe 14:30