• BIST 122.142
 • Altın 300,140
 • Dolar 5,9403
 • Euro 6,5530
 • İstanbul : 10 °C

TISİAD genel kurulu gerçekleştirildi

TISİAD genel kurulu gerçekleştirildi
Türkiye Irak arasında ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla 17 Nisan’da kurulan TISİAD, Birinci Olağan Genel Kurulunu tamamladı. Dernek Başkanlığına Kurucu Başkan Nevaf Kılıç yeniden seçildi.

Kuruluş çalışmalarını tamamlayan Türkiye-Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TISİAD)’ın 1’inci Olağan Genel Kurulu, Radisson Blue Otel’de yapıldı. Tek liste ile gidilen seçimlerde Kurucu Başkan Nevaf Kılıç, 3 yıllığına yeniden başkanlığa seçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantının Divan Başkanlığı’nı Abdullah Ayan’ın yaptı. Irak’ın petrol rezervleriyle büyüyen bir ekonomiye sahip olduğunu vurgulayan Divan Başkanı Abdullah Ayan, Irak’ın petrol üretiminde Türkiye’nin günlük tüketiminin 3 katına ulaştığını söyledi. “Irak petrol rezervleri günden güne artıyor”
2012 itibariyle 3 milyon varil olan Irak petrol ihracatının 2015’te 6 milyon varile, 2020’de ise 9 milyon varile çıkarılacağının öngörüldüğünü belirten Ayan, Dünya’daki petrol rezervlerinin bitmesi söz konusuyken Irak’taki rezervlerin günden güne arttığını söyledi. “Tüm bu rakamlar bize, yanı başımızdaki kardeş, komşu Irak ile bağların eninde sonunda ticarete yansıyacağının da bir göstergesidir. Komşusu Irak zengin olma yolundaki Türkiye, bu komşusu ile hareket ettiği sürece, çok daha başarılı olacaktır” diyen Ayan Türkiye Irak ihracatının hızlı bir şekilde arttığını söyleyerek Türkiye’nin Irak’a olan ihracatının 12 milyar dolara yükseldiğini de belirtti. “Irak kaybedilmemesi gereken bir Pazar”

Faaliyet raporunun içeriğiyle ilgi bilgi veren TISİAD Başkanı Nevaf Kılıç, Dünyanın ilk 10 ekonomisi olma yolunda hızlı ve sağlam adımlarla ilerleyen Türkiye’nin gücüne güç katmak amacıyla yola çıktıklarını belirtti. Türk iş adamlarının Irak’ın yeniden inşasında aktif rol oynadığını söyleyen Kılıç “Ancak tüm dünyanın pay almak istediği bu gelişimde payımızı kaybetmemek, aksine arttırmak için avantajlarımızı iyi değerlendirmeli, bağlarımızı güçlendirmeliyiz. Halen bakir bir Pazar olup, dünyanın ilgisini çekmeye devam eden Irak’ın siyasi, ekonomik, coğrafi açıdan stratejik açıdan büyük önem taşıdığı da unutulmaması gereken bir gerçek. İşte TISİAD’da bu gerçeğin bilinciyle Türkiye ile Irak arasında güçlü bir köprü kurma çabasındadır” şeklinde konuştu. “Irak bizim uzmanlık alanımız”
TISİAD olarak ülkeye faydalı olmak istediklerini özellikle vurgulayan Kılıç, yeni dönemde aktif bir çalışma sürecine imza atacaklarının altını çizdi. Nevaf Kılıç ayrıca, Irak bizim uzmanlık alanımız” sloganının doğrulunu ispatlarcasına önemli başarılara imza atmayı hedeflediklerini belirtti. Türkiye’den Irak’a 12, Mersin’e 8 milyar dolarlık ihracat
TISİAD’ın en önemli unsurlarından birinin ticari ve ekonomik alanda sağlayacağı katkı olduğunu söyleyen Toros Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. Ahmet Özer, “Bugün Türkiye’nin Irak ile ihracatı 12, Mersin’in ihracatı ise 8 milyar dolardır. Ancak burada, Mersin firmalarının Irak’tan aldığı pay ile yapılan ihracat arasında ki eşitsiz makas sorunu yaşanmaktadır. Yani Mersin’in payı biraz daha artmalıdır. Mersin Limanı’nın Irak’a ihracatta Türkiye’ye sağladığı katkı büyükken, Mersin’e katkısı küçük kalmaktadır. Bunun da iki anlamı bulunmaktadır. Birincisi Mersin’de ticarete, lojistiğe ilgi duyan yeterli yapının olması ve ikincisi de Mersin’de çalışan ancak merkezi başka şehirlerde olan firmalardır. TISİAD, bu işe öncülük yapmalı ve Mersin’in Irak ile ticaretteki payını yukarıya çekmeli, bu zenginliği Mersin’e aktarmalı ve kentin gelişmesine katkı sunmalıdır” ifadelerine yer verdi. “Habur sınır kapısındaki sorunların aşılması için uğraş veriyoruz”
Çukurova Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (ÇUKUROVA SİFED) ve Mersin Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) Başkanı Ahmet Akkurt da, dernekçiliğin zor bir iş olduğunu ancak TISİAD yönetiminin bu bilinç ile yola çıktığını gördüğünü söyledi. Mersin’in orta doğu’nun çıkış kapısı konumunda olduğunu söyleyen Akkurt, Irak’a yönelik ticarette en önemli sorun olan Habur Sınır Kapısı’ndaki sıkıntıların aşılması ile ilgili yetkili makamlara yaptıkları başvurulara olumlu yanıt aldıklarını da anımsatarak, konunun takipçisi olduklarını da altını çizdi. Daha sonra gündemin diğer maddelerine geçildi. Genel kurul yeni yönetim kurulu, yüksek istişare kurulu, denetim kurulu ve bilim kurullarının seçimi ile devam etti. Seçimlerde Nevaf Kılıç’ın yönetiminde; Ahmet Aktaş, Aynur Olğaç, Bünyamin Yüksekbaş, Can Gencay, Cavidan Demirağ, Emrah Deniz, Özlem Andız, Serdar Yıldızgörer, Serhat Yüce, Serpil Karadoğan Ve Şehmus Kayar, Talat Bacgeroğlu yer aldı. www.tasimacilar.com 06.11.2012 / 15:27

Yorumlar
Maas Kılıç
2013-09-21 10:36:15
Tısiad olarak Türkiye Irak arası ilişkilerin geliştirilmesi yönünde iyileştirmeye ön ayak olduklarından eminim ve başarılarının devamını dilerim.
Altan Öztürkcan
2012-11-10 16:48:23
Sayın Başkan'ın facebook'tan açık davetine istinaden katıldım. Bu derneğin önemli bir misyon üstlendiğini düşünüyorum. Gördüğüm kadarıyla Türkiye Irak ilişkileri siyasi nedenlerle kilitlenmiş durumda. Umarım bu derneğin yardımıyla bu kördüğümler çözülür. Başarılar dilerim.
Maas Kılıç
2012-11-08 15:46:30
Ülkemizin kalkinmasina buyuk katkilari olan ve irakla ticaretimizi ve nakliye soktorune buyuk katkilarindan dolayi TISİAD'a basarilarindan dolayi buyuk sukranlarimi sunarim...

Maas kilic
Diğer Haberler
 • Yüzde 316 ile yüzde bin arasında zam geldi.13 Ocak 2020 Pazartesi 09:54
 • Arkas Lojistik yeni Ceo'su Onur Göçmez09 Ocak 2020 Perşembe 13:46
 • DFDS Akdeniz'de önemli atama gerçekleşti08 Ocak 2020 Çarşamba 17:17
 • 2019 yılını rekorla kapattı08 Ocak 2020 Çarşamba 14:06
 • Son teslimatı Digit yapacak08 Ocak 2020 Çarşamba 12:43
 • "Güvenli Ödeme Sistemi" geliyor07 Ocak 2020 Salı 16:44
 • Boeing, THY'ye 150 milyon dolar tazminat ödedi31 Aralık 2019 Salı 15:32
 • DHL ormanı için 13.000 tohum toprakla buluştu31 Aralık 2019 Salı 13:10
 • 2019’u zirvede tamamlayanlar ödüllerini aldı31 Aralık 2019 Salı 13:00
 • MAN, Servis ağını genişletiyor31 Aralık 2019 Salı 12:09
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim