• BIST 110.248
 • Altın 155,545
 • Dolar 3,8262
 • Euro 4,5259
 • İstanbul : 8 °C

TOFED, 47. İftar yemeğini düzenledi

TOFED, 47. İftar yemeğini düzenledi
Karayolu yolcu taşımacılığının tek çatı örgütü TOFED, düzenlediği iftar yemeği ile Edirne’den Diyarbakır’a kadar sektöre hizmet veren tüm paydaşları aynı sofrada 47’nci kez buluşturdu.

16 Haziran Perşembe akşamı Gala Kaşıbeyaz restoranda düzenlenen iftar yemeğine katılım da bir hayli yoğun oldu. Mercedes-Benz Türk, Temsa, Isuzu, Otokar gibi araç üreticisi firmalar ve ZF Türk, Harward,  Sorax,  Biletall,  Neta Uydu gibi yan sanayi firmalarının üst düzey yöneticileri ile Türkiye’nin her ilinden TOFED’e bağlı dernek temsilcileri de iftara katıldı. Yemekte ayrıca Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, İstanbul Ulaştırma Bölge Müdürü Cem Murat Yıldırım ve tüm Ulaştırma Bölge Müdürlüğü çalışanları da sektörle aynı sofrada buluşma heyecanını paylaştı.

 

Türkiye Otobüsçüler Federasyonunun tarihi hakkında katılımcılara bilgiler veren Genel Başkan Birol Özcan, sektörün içinde bulunduğu sıkıntılar ve TOFED’in bu konular ile ilgili çözüm arayışları hakkında da bilgiler verdi.
 

Özellikle havayolu, denizyolu ve tren ile yapılan yolcu taşımalarında artış yaşanması sebebiyle karayolu yolcu taşımacılarının zorlu bir süreçten geçtiğini belirten Başkan Birol Özcan; “Biz sektör olarak diğer taşıma modlarına karşı değiliz.  Ancak hiçbir kamu desteği ve teşviki almayan sektörümüzün; kamu desteği almış havayolu ve tren gibi yolcu taşıması yapan kurum ve kuruluşların, haksız rekabetine teşkil edecek uygulamalarından mustarip olduğumuzu dile getirerek, bu yanlışlara bir son verilmesini ilgili kamu otoritelerinden talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Bilet Fiyatları 5 Yıldır Yerinde Sayıyor

 

Havayolu firmalarının yolcunun az olduğu sezonlarda otobüs bilet ücret tarifesinden daha ucuza bilet kestiğini de hatırlatan Özcan, bu durumun karayolu yolcu taşımacılığı sektöründe bilet fiyatlarının son 5-6 yıldır yerinde saymasına neden olduğunu ve ulaşım modları arasında haksız rekabete yol açan bu uygulamaların engellenmesi gerektiğini, bunun da ancak havayolu şirketlerinde uygulanacak taban ücret tarifesi ile mümkün olacağını belirtti.

 

Hem Havada Hem Karada Haksız Rekabet

 

Ayrıca havayolu firmalarının,  kendi yolcularını karayolu ile çevre il ve ilçelere göndermek ve hava alanlarına getirmek için, özel şirketlerle taşımacılığı tekelleşmeye götürecek yüksek bedeller karşılığında anlaşmalar yaptığını da hatırlatan Özcan, entegre taşımacılık modelinde tüm karayolu yolcu taşıma aktörlerinin havayolunu kullanan yolcuları gidecekleri varış noktasına taşıma hakkına eşit olarak sahip olması gerektiğinin de altını çizdi. Bu nedenle havaalanlarının içinde ya da çevresinde ara durak statüsünde ve otobüs terminali görevi yapacak yolcu aktarma merkezlerine ihtiyaç olduğunu söyleyen Özcan, Havaş, Havataş, Havabus gibi havaalanından şehir merkezine taşımacılık yapması gereken firmaların, il dışına çıkarak şehirlerarası yolcu taşımacılığı yaptığını belirterek; “Havayolu firmaları artık sadece havada değil karayolunda da bizlerle haksız rekabet içerisindedirler. Bu hukuksuzluğun bir an önce durdurulmasını istiyoruz” dedi.

 

TOFED’in Önerisi Oy Birliği İle Kabul Edildi

 

Son yıllarda sektörün karşılaştığı bir diğer sorunun da ilgili Belediyeler tarafından sektör mensuplarının görüşü alınmadan otobüs terminallerinin yer seçiminden inşası ve işletilmesine kadarki süreçte verilen hatalı kararlar olduğunu söyleyen Özcan; “Yeni terminaller inşa edilmeden evvel Ulaştırma Bakanlığı nezdinde;   içinde sektör mensuplarının, sivil toplum kuruluşlarının ve üniversitelerden temsilcilerin olacağı bir komisyonun oluşturulması ve bu komisyonun alacağı karara göre terminallerin inşa ettirilmesi ve işletilmesi gerekir.  TOFED olarak bizim bu önerimiz 30 Büyükşehir ve 51 il belediyesinin katıldığı Antalya’da gerçekleştirilen terminallerle ilgili çalıştayda oy birliği ile kabul edilmiştir” bilgilendirmesinde bulundu.

 

Galip Öztürk’ten Selam

 

İftar yemeğine TOFED ve Metro Holding Kurucu Onursal Başkanı Galip Öztürk’ün kızı Metro Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Çiğdem Öztürk de katıldı. “Türkiye’de otobüsçülük tarihi adına dönüm noktası olan TOFED’in kurulma kararı babam Galip Öztürk ve arkadaşları tarafından alındığında ben henüz ortaokul çağlarındaydım” diyen Öztürk, kuruluşundan bu güne geride bırakılan 11 yılda TOFED’in sektör sorunlarına çözüm üretilmesi noktasında belirleyici rol üstlenmiş bir meslek kuruluşu haline geldiğini belirtti.

 

TOFED Sektörün Yegâne Gücü

 

Hükumet ve bakanların, sektörle ilgili kararlar alırken masada mutlaka TOFED’in de yer aldığını belirten Öztürk; “Bizleri moralsiz bırakmak, çalışma azmimizi ve kararlılığımızı olumsuz yönde etkilemek isteyenlere inat, bugün TOFED artık sektörümüzün yegâne gücü haline dönüşmüştür. Hiç kuşkusuz bugün sorun değil, çözüm üreten bu yapıya kavuşulmasında sektörün desteği ve gayreti son derece önemliydi” dedi.

 

Kız Çocuklarına İyi Eğitim Aldırın

 

Erkek egemen bir sektörde kadın istihdamı konusuna da değinen Öztürk, “Otobüsçü bir aileye mensup olmak kadar, sizler gibi sıcakkanlı, özverili, ahlaki değerleri her zaman ön planda tutan insanlardan oluşan otobüsçülük camiasında bir bayan olarak bulunmak da bir o kadar avantajlı. Siz değerli büyüklerimden isteğim, kız çocuklarınıza iyi eğitimler aldırın ve bu mesleği seçmeleri için onları teşvik edin. Böylece sektörümüzdeki kadın sayısı artmış olurken, otobüsçülüğün erkek egemen bir sektör olmadığını da dosta düşmana göstermiş oluruz” ifadelerini kullandı.

 

Problemleri Elbirliği İle Çözeceğiz

 

TOFED’in düzenlediği iftar yemeğine İstanbul Ulaştırma Bölge Müdürü Cem Murat Yıldırım ile tüm Ulaştırma Bölge Müdürlüğü çalışanları da katıldı. Tüm sektörü bir araya getirdiği için TOFED’e teşekkür eden Yıldırım, üniversite okuduğu yıllarda karayolu yolcu taşımacılığı sektörü ile tanıştığını ve o dönemden bu döneme dek sektörün gelişmesine bizzat şahit olduğunu belirtti. “Şu an İstanbul’daki problemleri çözmek üzere görevlendirilmiş bulunmaktayım. Tabi ki bunu yine el birliği ile birlikte yapacağız” diyen Yıldırım, karayolu yolcu taşımacılığı sektörünün varlığını sürekli devam ettireceğini belirtti.

 

Halka En Fazla Dokunan Sektör

 

Halka en fazla dokunabilen sektörün karayolu yolcu taşımacılığı sektörü olduğunu söyleyen Yıldırım konuşmasını şöyle sürdürdü; “İstanbul’a göreve başladığımdan beri yaklaşık 3 aydır Sayın Birol Başkan ve sektörün diğer temsilcileri ile görüşüyoruz. Ortak bir danışma kurulu oluşturduk. Yakın zamanda bu kurulu harekete geçireceğiz. Sektörün düzenleyicisi olarak biz, uygulayıcısı olarak ise sizler neler yapabileceğimizi, neleri daha da iyi yapabileceğimizi birlikte planlayacağız. Yakın zamanda bunun sonuçlarını da inşallah hep birlikte göreceğiz. Eski bir denizci, şimdi karayolu yolcu taşımacılığının bir mensubu olarak sizleri denizci selamı ile selamlayayım; pruvanız neta (ufkunuz açık) rüzgârınız kolayına olsun.”

 

ankara++.jpg

dsc_5706.jpg

dsc_5712.jpg

dsc_5713.jpg

 

dsc_5730++.jpg

dsc_5752+.jpg

dsc_5754++.jpg

dsc_5777++.jpg

dsc_5779++.jpg

 

genel-001.jpg

genel++.jpg

gma++.jpg

isuzu-003.jpg

mapar.jpg

mercedes-2.jpg

metin-tiris++.jpg

 

minitur,-latif-bey,++.jpg

sakarya++.jpg

 

sahinler-man++.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • İSED'ten esnafa çağrı06 Eylül 2017 Çarşamba 16:04
 • Kühne + Nagel Türkiye TEİD üyeleri arasına katıldı05 Eylül 2017 Salı 13:13
 • İntermobil, TREDER üyeleri ile biraraya geldi23 Ağustos 2017 Çarşamba 15:39
 • Deniz Ticaret Odası Seçimlerine Doğru…23 Ağustos 2017 Çarşamba 15:25
 • Otomotiv sektörü Ar-Ge’de de lider21 Ağustos 2017 Pazartesi 16:18
 • İSTAB, Milli Birliğin Ve Demokrasinin Yanında19 Temmuz 2017 Çarşamba 15:22
 • 296 saatlik zorlu eğitim sürecinden geçtiler14 Temmuz 2017 Cuma 16:54
 • Otomotiv sektör ihracatı ilk yarıda yüzde 22 arttı14 Temmuz 2017 Cuma 16:42
 • UND’nin İftar yemeği sektörü buluşturdu22 Haziran 2017 Perşembe 17:25
 • İSTAB’dan Vali Şahin’e ziyaret31 Mayıs 2017 Çarşamba 13:08