• BIST 1.536
  • Altın 417,440
  • Dolar 7,6781
  • Euro 9,1125
  • İstanbul : 9 °C

Toplu taşımanın ‘’Bayan Kaptanları’’ İstanbul yollarında

Toplu taşımanın ‘’Bayan Kaptanları’’ İstanbul yollarında
İstanbul trafiğinde Zeynep Alemdar’ı görenler hem seviniyor, hem de şaşırıyor. İstanbul’da bayan otobüs şoförü sayısının artmasını isteyen Alemdar, buna öncülük etmekten mutluluk duyuyor.

Taşımacılar Gazetesi olarak İstanbul’da kullandığı Erguvan aracıyla trafiğe renk getiren Zeynep Alemdar’la bayan otobüs şoförlerinin geleceği ve trafiğin genel sorunlarından bahsettik. Alemdar, ropörtajda İstanbul trafiğinde bayan şoförlerin olmasının bir farklılık yaratacağını ve İstanbul’un çehresini değiştireceğini söyledi. Bayan otobüs şoförlerinin olmasıyla birlikte trafikte saygının artacağını ve özellikle birbirine yol vermeme gibi bir sorun olmayacağını savundu. İstanbul Toplu Ulaşım Otobüsçüler (Erguvan) Derneği (İSTOD) Başkanı Zakir Uzun’un ofisinde gerçekleşen söyleşide Zakir Uzun da toplu taşımada bayan sayısının arttırılması gerektiğini ifade etti. Alemdar, Bayan Kaptanlar Derneği kurmak istiyor
Zeynep Alemdar ‘’Bayan Kaptanlar’’ isminde bir dernek kurmak istediğini söylüyor ve bu konuda oldukça iddialı. Alemdar, Türkiye’de bu mesleğe el atan bayan sayısını arttırmak için kurulacak dernek için gerekli hazırlıklara başlayacağını ifade etti. Metrobüs aracını da kullanmak istediklerini söyleyen Zeynep Alemdar, metrobüs şoförlüğü için belediyenin açtığı sınavları geçtiğini söyledi. 8 Mart 2009 ‘da, Dünya Kadınlar Günü’nde belediyenin kendilerini işe alacağını söylediğini ancak nedeni bilinmeyen bir şekilde iptal edildiğini söyledi. Alemdar ‘’ Metrobüs için işe giriş belgelerimiz verildi. Biz Kağıthane garajında yazılı sınav, İkitelli garajında psikoteknik ve direksiyon sınavlarına girdik ancak hala aldığımız bir netice yok. Toplu olarak randevu talebinde bulunduk Kadir Topbaş’a yapmış olduğumuz başvuru sonucu bize hala geri dönülmedi ’’ dedi. İstanbul toplu taşımasında bayan şoförlerin artmasından duydukları memnuniyeti dile getiren yolcular ise kendi bindikleri hatta bayan şoför bulunmasının sevindirici ve toplu taşıma adına güzel bir yenilik olduğunu belirttiler. Ayrıca, Gürsel Turizm bünyesinde çalışan Zeynep Alemdar, şirketin duyurduğu bayan şoför ilanı üzerine bu işe başvurduğunu ve Gürsel Turizm’in şirket olarak hep arkasında durduğunu da belirtti. ‘’ROPÖRTAJDAN BÖLÜMLER’’
Otobüs şoförü olmaya nasıl karar verdiniz?
Gezmeyi çok seviyordum, özellikle doğu bölgesi taraflarını. Bir şirket görüşmesi için Konya’ya gidiyordum. Yoldayken hostes koltuğuna oturdum. Bolu dağından Konya’ya kadar şoförü izledim ve ertesi günü uzun araç şoförü olmak istedim. Küçükken babamın arabasını kaçırırdık 11 yaşlarında bu araba merakı yeni olan bir şey değil yani. Ağabeyim bile arabayı bilmezken ben ona arabanın özelliklerini gösterirdim. Sonra turizmde bayanlara yer olmadığını fark ettim. Bayanlar bir şekilde kısıtlanmıştı. Şimdi bayanlar erkek şoför olunca rahat olamıyorlar. İlk önce bunu düşündüm, bayanlar için özel bir şoför olsun istedim. Şuana kadar otobüslerle seyahatim sırasında hiç kaza yapmadım. Otobüs sürerken yaşadığınız en ilginç olay nedir?
Ankara’da önündeki araçların kaza yapması sonrasında gördüğüm korkunç manzara beni çok etkilemişti. Şuan 12 metrelik aracı kullanıyorsunuz peki ya 18 metrelik aracı kullanabilir misiniz?
Hepsini kullanabiliyorum, özellikle metrobüs kullanmak istiyorum. Metrobüs projesini için başvurduk ve 14 bayan olarak çağırdılar bizi. 2009 Aralık tarihli sabah gazetesinde ilanlarımız da var. Sınava 14 kadın olarak girdik. Bu kadınların arasından 6 kadın sınavı geçti. Sebebi açıklanmayan bir şekilde iptal edildi. İşe giriş belgelerimiz verildi. Biz Kâğıthane garajında yazılı sınav, İkitelli garajında psikoteknik ve direksiyon sınavlarına girdik ancak hala aldığımız bir netice yok. Toplu olarak randevu talebinde bulunduk Kadir Topbaş’tan ancak hala geri dönülmedi. Topbaş’ın dediğine göre gerekli talimatlar verildi ve alınacağımız söylendi. Ancak hala işe alınmadık. Otobüs yoldayken arıza yaparsa yolcuları tahliye edip aracı tamir edebilir misiniz?
Eski araç olsa yaparız, ancak şimdiki araçlar bilgisayarlı ve otomatik olduğu için pek müdahale edemiyoruz. Tamir etmek mümkün değil. Ancak tam 5 dakikada lastik değiştirim. Bir bayan şoför olarak kullanmaktan en keyif aldığınız otobüs markası nedir ?
Mercedes’ten şaşmam, kullanması çok keyifli. Şoförlük mesleği sizi tatmin ediyor mu? Madencilikten sonra en zor meslek olarak lanse edilen otobüs şoförlüğü sizi zorlamıyor mu?
Dünyadaki en zor meslek bana göre insanları idare etmektir. Ben bunu yapıyorsam ve olumlu tepkiler alıyorsam bunu başarıyorum demektir. İnsanlar erkek şoförlere yapmadığı övgülerini bana sunuyorlar. Otobüs A.Ş'nin verdiği şoförlük eğitimleri yeterli mi?
Konuşma eğitimi gibi eğitimler güzel ancak tatbikat olarak otobüste eğitim olmalı. Kesinlikle eğitim eksiği var. Özellikle konuşma eğitiminde eksiklik var. Şoförün ayakkabısında dahi çamur olmayacak bana göre. Bence bu eğitim eksiği otobüs şoförlüğünde kadın sayısının arttırılmasıyla giderilir. Şuan ki kadın otobüs şoförü sayısı yetersiz. Bir ben varım birkaç arkadaş var. Özellikle erguvan otobüsü işleten mal sahiplerinin her hatta bir bayan şoför alması çok iyi olabilir. Unutmasınlar ki onların eşi de bir gün çalışabilir. Bayan otobüs şoförü olması İstanbul’un çehresini değiştirir mi?
Öncelikle arabaların içi değişir, araçlar pırıl pırıl olur ve özellikle trafikte kimse kimseye yol vermiyor mesela. Bayan şoförlerin sayısı artsa eğer birbirine yol verme konusunda trafik rahatlar. Bayanlar daha saygılı. Ailenizdeki bireyler arasında otobüs şoförü olan var mı? Babanızdan ya da diğer akrabalarından etkilenmiş olabilir misiniz?
Hayır, ailemde uzun yol şoförü yok. Babam devlet memuruydu, ağabeyimde bir üniversitede öğretim görevlisi olarak görev yapıyor. Şoförlük tamamen benim isteğimden kaynaklanıyor. Erguvan araçlarındaki havuz sistemi konusunda düşünceleriniz nedir?
Bence çok güzel birşey. Kimse kimsenin hakkını yemiyor. Hakkaniyetli bir sistem. Rekabeti biraz ortadan kaldırıyor ancak tatlı bir rekabet sürüyor tabiî ki. Özel Halk Otobüsleriyle Erguvan otobüslerin ortak bir havuza dahil olmaları sizce nasıl olur?
Bence Özel Halk Otobüslerinin biraz kendilerini düzeltmelere gerekli. Bence birleşemez ancak barış ilan edilip onlar kendilerini vitrinlerini ve vizyonlarını yenilerse olabilir. O zaman insanlar kaliteyi tercih eder. Güzel bir rekabet olur. Otobüsü servise siz götürüyorsanız servis hizmetlerinden memnun musunuz?
Evet, ben götürüyorum, bazı sorunlar olmasına rağmen memnunum. Mercedes araç mesela çok arıza yapmaz. Mercedes 500 binde arıza yapar diğer araçlar 100 binde arıza yapar. Ancak Mercedes’i güzel kullanmakta önemli. Bayan Kaptanlar Derneği gibi bir derneğini Türkiye’de ilk olarak kurmak ister misiniz?
Böyle bir dernek kurmak isterim. Zaten bununla ilgili düşüncelerim vardı. Bazı şeyleri planlıyorum. Mesela, bundan yıllar önce otobüs duraklarında dakika dakika aracın gelişini haber veren bir tabela düşünmüştüm. Bir gün araç fuarına gittim baktım ki düşünüp yapmışlar. Benden önce davranmışlar. Adana’da bayan şoför sayısı fazla, İstanbul neden geride?
Adana’dan bize teklif geldi ancak biz İstanbul’dan gitmek istemedik. Ankara da böyle bir proje yapılmış ancak çok az kadın müracaat yaptığı için proje rafa kaldırılmış. Buradan mesleğe ilgi duyan bayanlara tavsiyeleriniz var mı?
Öncelikle sevmeleri lazım, ancak bayanların bu işe el atmaları lazım. Ben bu mesleği yapacağım desinler ve mesleğe başlasınlar. Hep birlikte kol kola bu mesleği yapmak isterim. Oya KAYA-İlker SEZER www.tasimacilar.com 24.01.2012 / 11:13

Yorumlar
Hüda Arzu Tortum
2012-02-08 00:28:09
Merhaba Zeynep Hanım..Bir bayan olarak, alışılmışın dışına çıkarak çizmiş olduğunuz bu başarı profiliniz adına, öncelikle sizi çok tebrik ederim...TV proğramındaki görüntülerinizi izlediğimde,göstermiş olduğunuz; azim,başarı ve cesaret beni çok etkiledi ve bir hemcinsim olarak sizinle ayrıca gurur duydum...Metrobüs kullanmak istediğinizi belirttiniz,sizdeki bu azimle ben bunu da başaracağınıza inanıyorum.. En kısa zamanda denk gelmek temennisiyle başarınızın devamını diliyorum.
Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2012-02-03 10:52:50
Zeynep kaptanı tebrik eder, kazasız belasız yolculuklar nasip etsin Allah'ım.Ülke olarak çabuk gaza gelen bir milletiz Fatih Kocaoğlu gibi şahıslar çıkıyor ortalığı karıştırıyor. Size ne efendim bunlardan bu başlığa siyaset karıştırlmasına gerek yoktu. Aklınız sıra muziplik yapıyorsunuz ama bu millet sizin gibi fırıldakları tanıdı gaza gelmez.
Şerafettin Üçer
2012-01-30 21:30:31
Arkadaşlar, bayanlar, annelerimiz, eşlerimiz, kızlarımız neyi tartışıyoruz. Lütfen bu tuzağa düşmeyelim.Bayan şoför arkadaşı tebrik ediyorum. Önünde foğraf çektirdiği Güleryüz marka aracın aynalarını yerli olarak biz üretiyoruz bu konuda herhangi bir sıkıntısı olursa seve seve yardımcı oluruz. Saygılarımla.
Münevver Sandalcı
2012-01-26 19:36:15
ZEYNEP SENİ TEBRİK EDİYORUM. ERKEKLERİN ÜSTÜN DEĞİL EŞİT OLDUKLARINI ANLATMANIN VE ONLARIN YAPTIKLARI İŞLERİ BAYANLARINDA YAPABİLECEKLERİNİN EN GÜZEL ÖRNEKLERİNDEN BİRİNİ GERÇEKLEŞTİRDİĞİN İÇİN SENİ BİRKEZ DAHA KUTLUYORUM HAYAT BOYU BAŞARILAR DİLİYORUM KAZASIZ HAYIRLI YOLCULUKLAR
KAPTAN ZEYNEP ALEMDAR
2012-01-25 20:56:09
Sayın görüşlerini belirten arkadaşlar çok teşekkür ediyorum sizlere, ama belli ki aramızda rahatsız olanlarda var. ben yazılanlara cevap verdim. ayrıca bu yazıya istinaden yazılmıştı ''Yabancı bir turist binmesin bu otobuslere bizler içinde bulundugumuz duruma malesefki boyun eğmiş durumdayız ama ne yazık ki bu görüntüler ancak Türkiye'yi yanlış tanıtan yada Türkiye'nin nereye gittiğini anlatan bir durumla karşı karşıya bırakıyor bizi, biz bu değiliz.Cumhuriyetimizden evvelki görüntüleri istemiyoruz.

Kişisel bilgilerinin görünmesini istemiyor. / 24.01.2012 14:56:47''

soruyorum size acaba bayanlar cumhuriyetten öncemi araç kullanmaya başlamışlardı?

iran diyen arkadaş madem magazin ulaşımda dasınız yazdıklarınız sizin ne kadar cahil olduğunuzu göstermektedir sizi muhatap bile almıyorum umarım kendinizi biraz olsun geliştirme imkanını bulursunuz. ayrıca eminim sizin yaınız kadar ben ülke gezmişimdir ama sizin gibisine hiç rastlamdım üzgünüm.

diğer arkadaşlara da eğer vaktiniz varsa buyrun bir gün bizimle seyahat edin ve ondan sonra görüşlerinizi belirtin. en azından kendinizi savunma hakkınız olsun.

Herşey gönlünüzce olsun saygılarımla
Fatih Kocaoglu
2012-01-25 14:48:25
Yabancı Turist'in Cumhuriyetle ne işi var? Hangi Cumhuriyet Elitist ve Kemalislerin Cumhuriyetimi ? Halk'ın Cumhuriyetimi? Turist'e atmadığımız kazık kalmadı ülke olarak. Şimdi çıkmış Cumhuriyeti alet ediyorsunuz. Turistlerin Başörtüsü diye daha doğrusu inançların revize edilmesi kabul görmesi gibi bir meselelsi yok. Ancak taş devrinde yaşayan taş kafalıların Orta Çağ Türkiyesi'nin İnsanlarının böyle bir sorunu var. İlginç ama bu habere yorum yapman demek ki bu piyasayı bilen birisin.
Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2012-01-24 23:40:37
Öncelikle her iş kolunda bayanlarımızı görmek isteriz. Onlar bizim her şeyimiz. Ne biz erkekler onlarsız nede onlar bizsiz yapabilirler. Biz toplumda bir bütünüz. İşin birazda teknik yönünden bakarsak Bayan Kaptan şoförlerimiz yıllar öncesi şehirler arasında yolcu taşımaya başladılır ve sanırım hala devam ediyorlardır. Ediyorlarsa onların ve tüm kaptan şoförlerimizin yolları açık olsun. Toplum taşımacılıgı veya şehirler arası yolcu taşıması için herkim direksiyon başına gececekse öncelikle rahat bir elbise ile koltukta yerini alması, koltukta rahat bir pozisyon olması, direksiyonu manevra esnasında rahatsız edici objelerin olmaması, gerekirse emniyet kemerinin takılı olması, tuşlara ve düğmelere rahat ulaşabilir olması aracın çevre görüş alanının açık bir konumda pozisyonda olması, maalesef bunların hiç biri Alemdar hm'da görülmüyor. Kendisini bu konularda geliştirmesini öneririm. Ayrıca araçların arıza yapması ile yaptığı yoruma katılamayacağım, güzel kullanma direksiyonu güzel tutmakla olmaz, bakımda kullanılan orjinal malzeme, kaliteli yakıt, eğitilmiş teknisyen, aracını tanıyan ve hangi koşullarda ne yapmasını bilen eğitilmiş, aracını hor kullanmayan, yolcuya saygılı ve aracında bulunan kullanma kılavuzunu okumuş sürücüler, çukursuz bozuk olmayan yollar, aşırı yüklenmeyen araçlar, bunun sonucu Mercedes aracı NON Stop ile Bir Milyon Km yol kat etmiş araç örnekleri olduğu, yüksek taşıma ve çalışma saatleri, Belediyeye yüksek gelir girdisi ile sorunsuz araç, sorunsuz, sürücü, yüksek müşteri memnuniyeti, konforlu taşımacılık. AA
Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2012-01-24 21:05:59
Yorumsuz.8 Mart 2009 ‘da, Dünya Kadınlar Günü’nde belediyenin kendilerini işe alacağını söylediğini ancak nedeni bilinmeyen bir şekilde iptal edildiğini söyledi. Alemdar ‘’ Metrobüs için işe giriş belgelerimiz verildi. Biz Kağıthane garajında yazılı sınav, İkitelli garajında psikoteknik ve direksiyon sınavlarına girdik ancak hala aldığımız bir netice yok. Toplu olarak randevu talebinde bulunduk Kadir Topbaş’a yapmış olduğumuz başvuru sonucu bize hala geri dönülmedi. 14 bayan olarak çağırdılar bizi. 2009 Aralık tarihli sabah gazetesinde ilanlarımız da var. Sınava 14 kadın olarak girdik. Bu kadınların arasından 6 kadın sınavı geçti. Sebebi açıklanmayan bir şekilde iptal edildi. İşe giriş belgelerimiz verildi. Biz Kâğıthane garajında yazılı sınav, İkitelli garajında psikoteknik ve direksiyon sınavlarına girdik ancak hala aldığımız bir netice yok. Toplu olarak randevu talebinde bulunduk Kadir Topbaş’tan ancak hala geri dönülmedi. Topbaş’ın dediğine göre gerekli talimatlar verildi ve alınacağımız söylendi. Ancak hala işe alınmadık.
Kaptan Zeynep ALEMDAR
2012-01-24 16:46:48
Saygı değer okurlar, ben Kaptan Zeynep alemdar. Ben 20 yıldır bu işi yapmaktayım özellikle yabancı turist taşımaktayım ingilizce arapça bilmekteyim ve bu işi profesyonelce yapmaktayım. İran konusuna gelince hiç iran'a gittinizmi acaba? bayanların neleri kullandıkları ve ne konumda neleri yönettiklerini isterseniz bir arştırın ve öyle konuşun cahillik Türk toplumuna yakışmıyor. Cumhuriyete gelince acaba kaç kere ulu önder ATATÜRK'ün ruhuna okudunuz veya okuyorsunuz? unutmayın ki bende bu Cumhuriyetin çocuğuyum. Türküm "Ne mutlu türküm diyene". Hala aramızda örümcek kafalı olanlarda varmış üzgünüm. Dünyada ve ülkemde gezmediğim yer kalmadı her kez beni ayakta alkışlarken, nedense bazıları sindirememekte bırakın artık bizler kardeşiz ve böylede kalalım. Hepinize sevgi saygı ve muhabbetlerimle kazasız günler diliyorum
Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2012-01-24 14:56:47
Yabancı bir turist binmesin bu otobuslere bizler içinde bulundugumuz duruma malesefki boyun eğmiş durumdayız ama ne yazık ki bu görüntüler ancak Türkiye'yi yanlış tanıtan yada Türkiye'nin nereye gittiğini anlatan bir durumla karşı karşıya bırakıyor bizi, biz bu değiliz.Cumhuriyetimizden evvelki görüntüleri istemiyoruz.
Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2012-01-24 14:51:23
Abla, Ceket olmamış kruvaze giyin
Fatih KOCAOĞLU- Magazinulasim
2012-01-24 14:10:15
Muhtemelen Gelebilecek Yorumlar. 1-Allahım ''İran'lı mı oluyoruz orada Başörtülüler otobüs kullanıyor'' 2-Chp'li Meclis Üyeleri Anayasa Mahkemesine Gidecek 3-Durakta Bekleyen Bir Grup Yolcu Şoför Hanımefendi Başörtülü Olduğu İçi Otobüse Binmedim.
Ramazan Tunç
2012-01-24 11:38:38
Sayın Zeynep Hanım sizi tebrik ediyorum. Eğerki bu bayan kaptanlar derneğinizi de kurarsanız erkek kaptanların yapamadığı bir ilki başaracaksınız. Saygılar. Başarılarınızın devamını temenni ederim.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim