• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242
 • İstanbul : 17 °C

Transit geçiş belgeleri Türk nakliyecisini 3 milyon $ zarar ettirdi

Transit geçiş belgeleri Türk nakliyecisini 3 milyon $ zarar ettirdi
Rusya’nın Nisan’da biten transit geçiş belgelerini yenilememesi nakliye sektörünü 3 ayda 3 milyon dolar zarara uğratırken Türki Cumhuriyetlerindeki Türk firmaları tedarik sıkıntısı yaşıyor.

Türk nakliyecisinin Rusya üzerinden geçişine izin sağlayan transit geçiş belgelerinin bitmesi sektörü zora soktu. 24 Nisan’dan bu yana Rus yetkililer ile anlaşma sağlanamazken transit geçiş ülkeleri olan Kazakistan, Türkmenistan ve Özbekistan gibi Türki Cumhuriyetleri’nde faaliyet gösteren Türk şirketleri de tedarik sıkıntısı yaşıyor. Geçen Ay Rus yetkililer ile görüştüklerini ancak olumlu bir cevap alamadıklarını söyleyen Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkanı Ruhi Engin Özmen, Nisan ayından bu yana 3 bin TIR’ın bölgeye sevkiyat yapamadığını söyledi. Sektörün 3 milyon dolara yakın zarara uğradığının altını çizen Özmen “Rus yetkililer, Türk taşımacıların nakliye ihlali yaptığını savunuyorlar. Kazakistan’a yük götüren Türk nakliyecinin araçları boş dönerken Rusya’dan yük aldıklarını iddia ediyorlar. Bunu iki ülke arasındaki yükleme belgesiyle değil de transit geçiş belgesiyle yapmaları nedeniyle mevzuatın ihlal edildiğini ifade ediyorlar. Bu sebepten geçiş belgesi vermiyorlar” dedi.


Bakanlık devreye girdi
Yaşanan durumun Türk cumhuriyetlerinde faaliyet gösteren Türk firmalarına da olumsuz yansıdığını belirten Özmen “O bölgelerde başta inşaat olmak üzere iş yapan Türk firmalarımız var. Bu firmalarda tedarik sıkıntısı yaşıyor” dedi. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi de konuyu Ulaştırma Bakanlığı’na ilettiklerini söyledi. Büyükekşi “İhracatımız açısından sıkıntı yaratıyor. Konunun bir an önce çözülmesi ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor” dedi. Şoförler araçlarda yatıp kalkıyor
Ro-Ro seferlerinin yapıldığı Zonguldak Limanı’nda iki aydır mahsur kalan Türk ve yabancı şoförler, araçlarında yatıp kalkıyor. Yiyecek paralarının kalmadığını belirten sürücüler, sorunun bir an önce çözülmesini istiyor. Şoförler adına yapılan açıklamada, “Sadece Zonguldak Gümrüğü’nde değil, Türkiye’nin tüm sınır kapılarında Kazakistan, Rusya ve Rusya üzerinden geçilecek hiçbir ülke için transit geçiş belgesi verilmiyor. Burada onlarca Türkiye genelinde yüzlerce meslektaşımız ve arkadaşımız mağdur ve zor durumda” denildi. www.tasimacilar.com 21.06.2012/11:49

Yorumlar
Mehmet BAŞARAN
2012-06-22 14:20:06
Bu İkili ve Transit Rusya Geçiş Belgeleri senede bir kaç defa tekerrür eden bir sorundur. Ancak bunun çözümü her seferinde tavizler vererek almak değil paralıya çevirmekle mümkündür. Rusya Transit Geçiş Belgesi için örneğin 300-400 USD ödenerek limitsiz olarak alınabilir. İkili Geçiş Belgeleri de aynı 100-200 USD olarak adlandırılabilir, gerekirse daha fazla paralara limitsiz temin edilebilir. Bu rakamlarda zamanla biz nakliyeciler ve müşterilerimiz tarafından sindirildikten sonra kimsenin bir sorun yaşayacağını düşünmüyorum. Rusya'ya yükleyeceğimiz bir yük için evvela Geçiş Belgesini kaça temin edeceğimizin araştırmasını yapıyoruz ve ardından müşterimize rakam veriyoruz veya imkan sunuyoruz. Transit bir taşımada ise belgeyi para ile olsa bulmak imkansız. Türkmenistan ve Özbekistan dediğimiz soydaşlarımızın da bize vize verirken sağladığı kolaylıklara (!) hepimiz şahidiz. Tek çıkar yol limitsiz paralı Geçiş Belgesi temin etmektir. Romanya Geçiş Belgelerinde olduğu gibi.
Diğer Haberler
 • Temsa'nın elektrikli araçları hazır28 Ağustos 2017 Pazartesi 16:16
 • Kocaelispor’a TEMSA MARATON25 Ağustos 2017 Cuma 11:27
 • Bayraktar Grubu’nda Organizasyonel Değişiklik23 Ağustos 2017 Çarşamba 15:24
 • Bilgehan Kuey Borusan Limanı İcra Kurulu Üyesi oldu23 Ağustos 2017 Çarşamba 13:02
 • Halk otobüs şoförleri eğitimlerini tamamladı21 Ağustos 2017 Pazartesi 16:39
 • Servisçilerin isyanı21 Ağustos 2017 Pazartesi 11:37
 • Servis araçlarına ilan yasağı21 Ağustos 2017 Pazartesi 09:12
 • Turkven’den, MNG Kargo’ya büyük yatırım16 Ağustos 2017 Çarşamba 20:23
 • İnci Akü’den üniversitelilere kariyer fırsatı16 Ağustos 2017 Çarşamba 15:26
 • Karsan'da MaaS Global'e dev yatırım14 Ağustos 2017 Pazartesi 14:20