• BIST 1.494
  • Altın 438,448
  • Dolar 7,3998
  • Euro 8,9571
  • İstanbul : 4 °C

Türk nakliyecisi Almanya’da takograftan dertli

Türk nakliyecisi Almanya’da takograftan dertli
Uluslararası taşıma yapan Türk nakliye firmaları analog takografla ilgili Almanya’da ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalıyor.

Bir Türk nakliye firması Almanya’da yapılan polis kontrolünde satışı gerçekleştirilen ve ruhsatı yenilenen araçta analog takografı, dijital takografa çevirmediği için bin 500 Euro ceza yedi. Bu cezanın nedeni ise Avrupa Birliği(AB)’ndeki takograf yönetmeliğinde bulunan “ruhsat yenilenir ise takografta dijitale çevrilir” ibaresinden kaynaklanıyor.


Takograf üreticisi firmalar tarafından, Uluslararası taşıma yapan nakliye ve lojistik firmalarının satışı gerçekleşen araçların eski ruhsatlarının bir fotokopisini yanlarında bulundurmalarıyla bu problemin çözülebileceği ifade edildi. Türk nakliyecisinin bu tarz cezalarla karşı karşıya kalmalarının nedeni olarak da ilgili Türk bakanlıklarının, düzenlemeleri eksik yapmaları ve AB birimlerine resmi olarak Türkiye’deki uygulama hakkında bilgi vermemelerinin de katkısı olduğu belirtildi. www.tasimacilar.com 12.07.2012/18:08

Yorumlar
Vahap Tan
2012-07-13 04:32:41
Ülkemiz AB ilerleme sürecinde olup henüz Birlik Üyesi olmadığından, AB takograf Mevzuatına direkt olarak tabi değildir. Ancak, AETR taahhütlerimiz açısından AB Ülkelerine giriş çıkış yapan araçlarımız belli şartları yerine getirmek durumundadırlar. Bu taahhütlerimiz arasında "ruhsat değişikliği olduğunda araçtaki takografın dijital takogtafla değiştirileceği" gibi bir zorunluluk yoktur. Türkiye'de tescil edilen bir araca Almanya'da böyle bir cezanın uygulanması dolayısıyla ve kanaatimce kanunsuzdur.

AETR taahhütlerimiz açısından 16 Haziran 2010 itibarı ile yeni tescil araçlara dijital takograf takılması zorunludur. Bu cihazların yasal rutin kalibrasyonlarını yetkili servislere yaptırılması ve cihazların çalışır durumda tutulması, gerekli sürelerde sürücü kartlarındaki verinin indirilmesi dışında bir zorunluluk (şimdilik) yoktur. Almanyada yaşanan bu olayın münferit bir olay olduğunu düşünüyorum.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim