• BIST 117.651
  • Altın 167,390
  • Dolar 3,9258
  • Euro 4,8136
  • İstanbul : 16 °C

TÜVTÜRK, Türkiye’deki Araç Muayene Süreci Üzerine Sunum Yaptı

TÜVTÜRK, Türkiye’deki Araç Muayene Süreci Üzerine Sunum Yaptı
Uluslararası Motorlu Araç Muayene Komitesi’nin (CITA) toplantısı İspanya’nın Sevilla kentinde düzenlendi. Toplantıda, araç muayene süreçleri, elektrikli ve hibrit araçların muayenesi ve trafik güvenliği gibi konular paylaşıldı.

CITA’nın bu yılki toplantısının teması “Yola Elverişlilikten Faydalanma Stratejileri” olarak belirlendi. TÜVTÜRK’ün yanında, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı temsilcileri ve Türkiye Akreditasyon Kurumu TÜRKAK’ın da katıldığı toplantıda araç muayene konusunda, uluslararası düzenleyici organlar, yöneticiler, operatörler, araç muayene ekipmanları imalatçıları gibi sektör ve kurumdan 40’ın üzerinde konuşmacı söz aldı. İki gün süren toplantıda, “Teknik Muayeneler İçin Yeni Teknolojilerdeki Zorluklar”, “Gelişmekte Olan Ülkelerde Periyodik Araç Muayenesini Daha Ulaşılabilir Hale Getirmek” ve “Tip Onayı ve Muayene Standartları Açısından Geleceğe Yönelik Entegre Bir Yaklaşım” gibi sunumlar da yapıldı.
Toplantıda elektrikli ve hibrit araçlarda konuşuldu

Toplantıda görüşülen konulardan biri de, yeni teknoloji ürünü olan hibrit ve elektrikli araçların muayenesi oldu. Yeni teknolojilerde karşılaşılan zorlukların ele alındığı çalıştaylarda e-hareketlilik, artan hibrit araç sayısı, elektrikli araçlar için yeni muayene metotları gibi konulara görüşüldü.


Büyükkalfa: ‘TÜVTÜRK sürecinden beri kazalarda düşüş yaşandı’

Kongreye TÜVTÜRK adına Genel Müdür Kemal Ören, COO Aykut Özgülsün, Kamu İşleri Direktörü Ahmet Bulut ve Kurumsal Gelişim Direktörü Emre Büyükkalfa katıldı. Emre Büyükkalfa tarafından oturum başkanlığı üstlenilen bir çalıştayda da Brezilya, Hindistan, Türkiye, İspanya, Güney Afrika gibi ülkelerin deneyimleri dinlendi. Bu ülkelerde araç muayene faaliyetlerinin kurulum ve sonraki aşamalarında yaşanan ve süregelen zorluklar, edinilen tecrübeler aktarıldı. Büyükkalfa, toplantıda TÜVTÜRK’ün operasyona başladığı 2008 yılından beri, Türkiye’de trafik kazalarında yaşanan düşüşün, yenilenen araç muayene süreci ile ilgisini anlattı. Sunum, yabancı katılımcılardan büyük ilgi gördü.

Türkiye, CITA’ya 2009’dan beri üye

CITA, yol güvenliği ve çevrenin korunmasına yönelik iyileştirmeleri, aynı zamanda zorunlu araç muayenesi konusunda en başarılı uygulamaları hayata geçirmeyi amaçlamış, kar amacı gütmeyen, Türkiye dahil olmak üzere 50 ülkeden yaklaşık 110 üyesi bulunan uluslararası bir kuruluş. 1958’de kurulan CITA, zorunlu araç muayenesindeki yetkinliğinden dolayı AB Komisyonu ve Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu tarafından tanınıyor. TÜVTÜRK 2009’dan beri tam üye olduğu CITA’nın “Standartlaştırılmış Muayene Sonuçları: Uyumlaştırılmış, Geliştirilmiş Standartlar; Eğitim; Kalite” çalışma grubunda yer alıyor.

www.tasimacilar.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 258 77 86 - 212 258 77 87 | Faks : 0212 259 78 85 | Haber Yazılımı: CM Bilişim