• BIST 124.329
 • Altın 296,807
 • Dolar 5,9351
 • Euro 6,5763
 • İstanbul : 1 °C

UN Ro-Ro: "Tekel suçlamalarının sebebi yaklaşan UND seçimleridir"

UN Ro-Ro: "Tekel suçlamalarının sebebi yaklaşan UND seçimleridir"
Uluslararası taşımacılık alanında faaliyet gösteren bazı şirketler bugün yaptıkları basın açıklamasında UN Ro-Ro fiyatlarında ciddi artış olduğunu ifade etmişti. UN Ro-Ro yetkilileri bu iddiaların doğru olmadığını belirtti.

Uluslararası taşımacılık alanında faaliyet gösteren bazı şirketler tarafından yapılan basın açıklamasında, UN Ro-Ro'nun navlun fiyatlarının çok yüksek olduğu ve kredi kartlı rezervasyon sistemi ile yüklü miktarlarda teminat istediği ifade edilmiş ve UN Ro-Ro'nun bu çağrıyı dikkate almaması durumunda da belli bir süre Ro-Ro hattını kullanmama veya limanlara girişi kapatma gibi eylemler yapacaklarını duyurmuşlardı. Nakliyecilerin yaptığı bu açıklamanın ardından UN Ro-Ro yetkilileri de yazılı bir basın açıklaması göndererek, navlun fiyatları ve kredi kartlı rezervasyon sistemi hakkında yapılan duyuruda ki bilgilerin gerçeği yansıtmadığını belirtti. Navlun fiyatlarımız 1 yıldır değişmedi
U.N. Ro-Ro'nun uyguladığı navlun fiyatlarında son bir yılda hiçbir değişiklik olmadığı belirtilirken ayrıca, U.N. Ro-Ro ile taşıma yapmak isteyen nakliyecilerin herhangi bir şekilde teminat verme zorunluluğu bulunmadığı da ifade edildi. "Ödeme şekli ile ilgili bir zorunluluk yok"
Yapılan açıklamada, U.N. Ro-Ro ile taşıma yapabilmek için nakit, vadeli çek ve çeşitli bankalarla yapılan anlaşmalar çerçevesinde kredi kartı ile ödeme yapılabildiği belirtilirken, bu ödeme şekillerinin tamamen taşımacıların seçimi ve isteğine bağlı olduğu ve U.N. Ro-Ro tarafından ödeme şekliyle ilgili herhangi bir zorunluluk şartı aranmadığı bildirildi. "UND seçimlerine yönelik spekülatif haberler yapılıyor"
Son günlerde UN Ro-Ro ile ilgili haberler sıklıkla basında yer almakta ve Rekabet Kurulu'nun UN Ro-Ro ile ilgili verdiği "haksız rekabet uyguluyor" kararının ardından UND'nin niçin UN Ro-Ro'ya tazminat davası açmadığı sorusu konuşulmaktaydı. Öyle ki UND eski Başkanı Çetin Nuhoğlu, mevcut Başkan Ruhi Özmen'e UN Ro-Ro'nun tekel olup olmadığı sorusunu yöneltmiş ve "UN Ro-Ro İstanbul'da tekeldir" cevabını almıştı. Bu konuya ilişkin UN Ro-Ro yetkilileri basına gönderdikleri açıklamada şu ifadelere yer verdi; "U.N. Ro-Ro olarak belirli dönemlerde Türkiye’de Ro-Ro taşımacılığı alanında tekel olduğumuz suçlamasına maruz kalmamızın sebebi, yaklaşan UND seçimlerine yönelik maksatlı ve spekülatif haberlerdir. Bulunduğumuz pazarda hem rakibimiz olan firmayla, hem de karayoluyla sürekli olarak rekabet etmekteyiz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da karayolu taşımacılarımıza yüksek kaliteli ve rekabetçi fiyatlarla hizmet sunmaya devam edeceğiz." www.tasimacilar.com 27.12.2012 Saat:17:40

Yorumlar
Ali Çiçekli
2012-12-28 12:10:26

UN RORO GERÇEĞİ...

1-UN Roro Tekeldir.Bunu sadece sektörel firmalar değil bağımsız Türk Mahkemesi olan Rekabet Kurumu da söylüyor.Zira Tekelciliğini koruyabilmek adına, karşısında kurulan bir başka Roro Şirketi olan UND DEniz'i pazar dışına haksız şekilde çıkarma suçunu işlediği bu Kurumca tescillenmiştir.

2-İstanbul ve Marmara ile Akdeniz Bölgesinden Avrupa'ya giden bir başka Roro Hattı yoktur ki UN Roro diğer hatla rekabet ettiğini nasıl söyleyebilmiş! Bu ifade ile kastettiği Çeşme Ulusoy Roro'su ise, bu iddia gerçekten uzaktır.Çünkü o hat sınırlı olup ağırlıklı olarak İzmir'li nakliyecilere hitap etmektedir.Kaldı ki Un Roro'nun geçmiş dönemden beri bu hatla rekabet etmek bir yana,işbirliği yaptığı, önceki Rekabet Kurumu Kararlarında da mevcuttur.

3-UN Roro maliyetleri kara yolu maliyetlerinden yüksektir.Ancak bir çok nakliyeci filo yapılanması gereği Roro hattını kullanmak zorundadır ve UN Roro bu zorunluluğu çok iyi bildiğinden bunu lehine çevirmektedir.

4-Ödeme konusunda Banka Teminatı zorunlu olmadığı doğru olmakla birlikte Un Roro'nun uygulamasında nakliyeci buna zorlanmaktadır.Zira Banka teminatı verip Kart kullanan nakliyeciye dönem sonunda verilen iade, kullanmayandan bir kaç puan fazladır.Ayrıca vade konusunda da Kart kullanmayan nakliyeci zor durumda kalmaktadır.Nakliyeciler bu DBS Kartını almak için Bankalardan ek kredi çıkarmakta yada mevcut kredi limitlerini doldurmaktadır.Bu da nakliyeciye ek maliyetler ve sıkıntılar yaşatmaktadır.

5-Un Roro'nun bir yıldan beri zam yapmadığı savı doğru değildir.Zira son bir yılda uygulamaya konulan BAF uygulaması bir çeşit zamdır.Zira BAF uygulaması başladığında esas alınan navlun ücretinde hiç bir değişiklik yapılmamıştır.Oysa BAF uygulaması başladığında, o zamanki navlun ücretinden BAF oranında bir indirim yapılıp indirimli navlun ücreti esas alınarak BAF başlatılmalıydı.Bununla birlikte,UN Roro'nun pazar dışına çıkardığı UND Deniz faaliyette iken uyguladığı navlun ile bugün uyguladığı navlun arasında,giydirilmiş ek ücretlerle birlikte(liman,bilet,hafta sonu farkı,kantar,vs..)yaklaşık yüzde 30 fazlalık vardır.

6-UN Roro rezervasyon sisteminde bazı büyük nakliyecilere 'tren bağlantısı da bahane edilerek' özel sıra avantajı sağlamakta ve küçüklerin hakkını yemektedir.Öyle ki,bu özel avatajdan faydalanmayan bir çok nakliyecinin araçları limana önceden varmış ve sırada olmasına rağmen aynı gün gemiye bindirilmemekte ve çoğu kez günlerce beklemektedir.Bunun yerine 'özel büyüklerin' çok sonradan limana varış yapan araçları bindirilmektedir.(UN Roro 'özel büyüklerin' büyük miktardaki 'özel rezervasyonlarını' hafta sonu değil de nispeten taşımaların daha düşük olduğu hafta içlerine pekala kaydırabilir)

7-Hafta sonlarında alınan 100'er euro navlun farkı haksızdır.Zira Türk ihracatçısı genelde malını hafta sonu hazır etmekte ve ihraç ile ithal taşımalarının büyük bir çoğunluğu hafta sonlarında yapılmaktadır.UN Roro bunu fırsat bilerek kendi lehine çevirip ek bir navlun farkı almaktadır

8-UN Roro'nun tekel olduğunun dile getirilmesinin, UND seçimleriyle hiç bir alakası yoktur.Zira bunun böyle olduğu çok önceden dile getirilmekte ve nakliyecilerin roro sıkıntıları UND seçimlerinden yaklaşık 1-2 yıl öncesinden beri dillendirilmektedir.Son günlerde yani UND seçimleri öncesinde bu şikayetlerin daha yüksek sesle dillendirilmesi oldukça normaldir. Zira nakliyeci,bu seçimi de fırsat bilerek UND'yi yönetmeye aday olanlardan, kendisine sahip çıkmasını istemektedir. Bu da nakiyecinin en masum ve doğal hakkıdır.

Not:Bu satırların yazarı asla UN Roro düşmanı değildir ve Roro'nun bu sektör için zaruri olduğunu bilmektedir.Yalnızca UN Roro ile sektörün barışık olmasını ama bu barışıklığın ancak ortak akıl,adil bir ücret politikası,herkese eşit yaklaşım ve sağlıklı çalışma koşullarıyla sağlanabileceğini savunmaktadır.

Saygılarımla,

Öğr.Grv.Ali Çİçekli

Onur Yücel
2012-12-27 19:07:06

Gerçek suclular;
UN RO-RO yu, Türk'ün parası ile yankilere satanlardır.
Çetin beyin,satmayın bu sektöre ihanet ediyorsunuz dediğine hep beraber şahit olduk.
Ancak, başta ULUSOY Grubu olmak üzere, büyük ortakların tamamı yapılan ahlaksız teklifin karşısında direnemediler.
Uluslararası nakliye sektörünü sömürerek, Çok büyük paralar kazandıkları şirketi, yankilere kaptırmaktansa, borsaya kota etme becerikliliğini gösteremediler, göstermek istemediler.

Bugün, UND DENIZ'e destek vermedi, UN RORO yanlısı dedikleri, Arkadaşımız Engin bey, baronların desteğiyle yönetime geldi.

Tamer başkanların, Çok iyi niyetle ve özveri ile başladığı projenin fiyasko finalini kucağında buldu.
Kararlarını desteklemek veya yermek hakkına sahibiz ..
Sevgili meslektaşlarım,
Taraf olmayan bi taraf olur. İnandığınız tarafa destek vermeniz demokratik hakkınız.
Ancak;
2003 senesinden itibaren, sektörün altına bilinçli olarak dinamit koyan belli güçlere, bölünmüşlüğü görme zevkini tattırmayın !

2013 senesinin tüm sektörümüze, insanlığa, hıristiyan ve islam alemine hayırlar, dostluk,kardeşlik, huzur ,sağlık , bol kazançlar getirmesini temenni ederim.

saygılarımla

Diğer Haberler
 • Yüzde 316 ile yüzde bin arasında zam geldi.13 Ocak 2020 Pazartesi 09:54
 • Arkas Lojistik yeni Ceo'su Onur Göçmez09 Ocak 2020 Perşembe 13:46
 • DFDS Akdeniz'de önemli atama gerçekleşti08 Ocak 2020 Çarşamba 17:17
 • 2019 yılını rekorla kapattı08 Ocak 2020 Çarşamba 14:06
 • Son teslimatı Digit yapacak08 Ocak 2020 Çarşamba 12:43
 • "Güvenli Ödeme Sistemi" geliyor07 Ocak 2020 Salı 16:44
 • Boeing, THY'ye 150 milyon dolar tazminat ödedi31 Aralık 2019 Salı 15:32
 • DHL ormanı için 13.000 tohum toprakla buluştu31 Aralık 2019 Salı 13:10
 • 2019’u zirvede tamamlayanlar ödüllerini aldı31 Aralık 2019 Salı 13:00
 • MAN, Servis ağını genişletiyor31 Aralık 2019 Salı 12:09
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim