• BIST 118.485
  • Altın 393,623
  • Dolar 6,8533
  • Euro 7,7488
  • İstanbul : 24 °C

UN Ro-Ro'yu satın almaya hazırım

UN Ro-Ro'yu satın almaya hazırım
Uluslararası Nakliyeciler Derneği UND'nin 37. Genel Kuruluna yeni Başkan Çetin Nuhoğlu'nun "UN Ro-Ro'yu satın almaya hazırım" ifadesi damgasını vurdu.

UN Ro-Ro'nun Türkiye ihracatının önünde ciddi bir engel olduğunu ifade eden Nuhoğlu, fon şirketlerinin kısa dönemli karlılığa odaklı olduğunu bu nedenle de 2014 yılında UN Ro-Ro satılması ihtimalinin olduğunu ifade ederek, "Onun hazırlıklarını yapıyor. Ben bunu birilerine satıp çıkayım diyor" ifadesinde bulundu.

"Türkiye'nin maliyetini artırarak, Türkiye'de ki fiyatları yükselterek bunu sürdürebilmek mümkün değildir" diyen Nuhoğlu, UND üyelerine bir teklifte bulunarak, "Un Ro-Ro'nun hisselerinin 2014 yılında halka açılması ya da satılması söz konusu ise U.N Ro-Ro’yu satın almaya hazırız. 2014’ü hiç bekleme bu grup buradadır ve hazırdır” dedi.

Nurcan GÜNEŞ 


 


 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Ferruh ER
2013-01-24 19:24:25

UN RORO ile rekabet edemeyeceğinizi düşünerek mi satın almaya çalışıyorsunuz.Oysa bu sektör taşın altına elini sokarsa o değerin çok altında aynı işleve sahip RO RO şireketini kurar ve çalıştırır. Ayrıca 2 RO RO şirketinin olması rekabeti getireceğinden sizin tek başınıza hareket etmenizi sağlamak için istemediğiniz bir alternatif mi?

Saygılarımla, Ferruh Er

İbrahim Baki
2013-01-23 10:20:05

Kaynağından çıkan su akacağı yolu kendi bulur. UN Ro Ro 'nun çıkış kaynağı da bellidir. Akacağı yol, varacağı son durak suni olarak belirlenmiş ve yönlendirilmiştir.

Ro Ro'nun kurulmasında UND nin gücü ile yola çıkılmış, bu güç sayesinde kamu-siyasi otoritenin desteğide alınmıştır. Şimdi doğru yöne, gerçek sahiplerine kavuşması zamanı gelmiştir. Bu süreç iyi idare edilmeli, SEKTÖR ve ÜLKE menfaatleri neyi gerektiriyorsa o yapılmalıdır. UND çatısı altında katılımcı, paylaşımcı, şeffaf bir örgütlenme yeterli sinerjiyi yaratacaktır.

Saygılarımla,

Çetin Çimagil
2013-01-23 00:19:21

Sevgili Başkan UN Ro Ro yu almak veya rekabet oluşturacak bir Ro Ro şirketi kurmak gerekliliği çok uzun zamandır nakliyeci dostlarınızın beklentisidir. Söz konusu bu fikriniz son derece isabetli ve heyecan verici bir düşüncedir. Umarız bu düşünceden ibaret olmaz. Sektör kendi Ro Ro'larını alacak güce sahiptir. Yeter ki, şeffaf ve sektörü kapsayan bir oluşum içinde olun. Herkes yanınızda olacaktır. Lakin bundan önceki oluşumlarda pastanın tamamını yemek için gizli kapaklı oluşumlara sizde girerseniz, niyet kötü akibet kötü ata sözümüzden de anlaşılacağı gibi ikinci bir UND Deniz faciası sendromu yaşarız. Bu konuda size desteklerimiz olacağını unutmanızı belirtirim. Bu vesile ile size UN Ro Ro'nun haksız BAF uygulaması hakkında bazı bilgiler vermek istemekteyim. Yazdıklarımda yanlışlar varsa eğer UN Ro Ro yetkilileri hatamı açıklasınlar.

1- UN Ro Ro şirketi BAF uygulamasına..... tarihinde başladı. Bu tarihte bir römorku 1750 € + liman masraflarına gidiş dönüş taşımaktaydı.

2-BAF uygulamasına başladığındaki taşıma navlunun içinde zaten bahse konu yakıt maliyeti vardı. 

3- BAF uyguluyorum derseniz eğer 1750 € nun içinde ki yakıt oranının düşmesi ve artması söz konusudur.

4- 1. Mayıs'tan sonra aldığımız faturalarda 1750 + liman masrafları ve + BAF uygulaması ile alakalı bir bedel (100-200 E arası ) görmekteyiz.

5- Burdan da anlaşılacağı üzere UN Ro Ro şirketi ismi konmamış biz zam uygulayarak BAF uygulamasının gölgesinde iyileştirme yapıyorum diyerek aslında nakliyeciye 200 € civarında bir zam uygulamıştır.

6- Üstelik 1 Mayıs öncesi petrol fiyatları 2012 yılının aralık ayına kadar oluşan petrol fiyatlarından varilinde en az 15-20 dolar arası düşük seyretti Ocak-Mayıs aralığında ortalama 95-100 solar arası olan Amerıkan ham petrolu Mayıs'tan aralığa kadar 80-83 bandında seyretti.

7- İşte işin komik ironiside burada BAF uyguluyorum derken yani navlunların düşmesi beklenirken 100-200 € arası zam yapan UN Ro Ro şirketi aslında petrolünde düşmesinden dolayı eskiye oranla seferlerde 300-400€ fazla navlun tahsil etti.

Yukarda 7 maddede özetlemeye çalıştığım gibi nakliyecilerin ezik bitmiş ve ses çıkartamaz halinden yararlanan tedarik zincirleri bizleri her şekilde kullandılar. Yeni bir Ro Ro şirketi kesinlikle bize lazım görüldüğü gibi.... Son bir sorumda Sayın Talat Aydın'a (müsteşarlığınızın ismi yanılmıyorsam deniz ve ulaştırma müsteşarlığı.) nakliyecilere gelince ceza kesmekte biran terettüd etmiyorsunuz. her hatayı veya uydurduğunuz ve yürütülemez yönetmeliğiniz ile nakliyecilere kestiğiniz cezalar ile kara ulaştırma şube müdürlüğünü darpaneye çevirdiniz. Fakat nakliyecileri soyan bir şirket var ona karşı eliniz kolunuz bağlı biz küçük balık o büyük balık mı yoksa gücünüz ona yetmiyor mu ?

Selamlar,

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim