• BIST 94.896
 • Altın 278,903
 • Dolar 5,8598
 • Euro 6,5130
 • İstanbul : 17 °C

UND, Ağustos ayı taşımacılık değerlendirmesi

UND, Ağustos ayı taşımacılık değerlendirmesi
Ağustos 2019 Taşımacılık istatistikleri değerlendirme raporu yayımlandı.
Ağustos ayı taşımacılık sayıları üzerinden genel bir değerlendirme yaptığımızda, Türk ve yabancı araçlar Ocak-Ağustos toplamında geçen yılın aynı dönemine göre %4 artış ile 1.052.813 adet ihracat taşıması gerçekleştirilmiş oldu ve böylece taşımacılık sektörü ilk defa Ağustos ayında 1 milyon adet ihracat taşımasını üzerine çıkmış oldu. İhracat taşımalarımızın %78 Türk, %22 ise yabancı araçlarca taşınmıştır.Türk araçlarının geçen yılın Ağustos ayında 88.587 adet olan ihracat taşıma sayıları 2019 yılı Ağustos ayında %11 artış ile 98.558 adet oldu. Türk araçlar geçen yılın aynı dönemine göre ise Ocak-Ağustos toplamında %5 artış ile toplam 818.704 adet ihracat taşıması gerçekleştirdiler.
 
Transit taşımalarda yetersiz belge sorunları düşüş sebebidir 
 
İhracat yaptığımız önemli Avrupa ülkelerine başta Almanya -%4, İtalya -%14 ve Fransa -%11 olmak üzere taşıma sayılarımızın düşmesi dikkat çekmektedir. Avrupa ülkelerine toplamda %1 düşüş yaşanmıştır. Orta Avrupa ve Batı Avrupa ülkelerine yapılan taşımalarımız ihracat parametreleri dışında incelendiğinde, transit geçiş koridorlarında yaşanan yetersiz geçiş belgesi kotası ve transit taşıma engellemeleri düşüş sebebi olmaya devam etmektedir. Halihazırda Macaristan belgelerinin kısıtlı olması ve güzergâh üzerindeki ülkelerde transit geçiş belgesi sorunları sebebiyle taşımalar farklı güzergahlar üzerinden yüksek maliyetlerle yapılmaktadır. Yakın zamanda gerçekleştirilen Türkiye-Çekya çalışma yemeğinde de Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan, TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ve Bakanlıklarımızın değerli bürokratlarınca da transit taşımaların serbestleştirilmesi gündeme gelmiştir.

Türkiye'nin Rusya ile olan ilişkileri Türk taşımacılarını olumlu etkiliyor

Türkiye Cumhuriyetlere yapılan ihracat taşımalarımız ise önemli derecede artmıştır. Türkiye Cumhuriyetleri arasında büyük artışın olduğu Özbekistan’a ve büyük bir potansiyele sahip olan Rusya’ya yeterli sayıda geçiş belgemizin olmaması ve Rusya’ya/Rusya’dan yapacağımız taşımalarda vize sorunları yaşanması bölgeye olan ihracatımızın gelişimini engellemekteydi. Yakın zamanda Rusya vizesinin çözüme kavuşturulması ve Özbekistan belge sayısının arttırılmasının olumlu etkilerini daha ilk aydan görmeye başlamıştık, 1 Eylül’den itibaren Azerbaycan vizesinin de kaldırılmasıyla birlikte önümüzdeki dönemlerde bu bölgelere ihracatımızın ve ticaretimizin artarak devam edeceği öngörülmektedir.
 
Körfez ülkeler ile Türkiye arasında bir koridor oluşması faydalı olacaktır.
 
Ortadoğu ülkelerinde Irak’a, Suriye’ye ve İran’a taşımalar daha istikrarlı devam etmekte olmasına rağmen körfez ülkelerine yapılan taşıma sayılarında düşüşler görülmektedir. Körfez İş Birliği Ülkeleri’ne yüksek ulaşım maliyetleri ve transit güzergâh sorunları devam etmekte, açılan Suriye-Ürdün sınır kapısında maliyetlerin fazla olması ve güvenlik sorunları olması sebebiyle Türk taşımacılarca bu alternatif kullanılamamaktadır. Körfez İş Birliği Ülkeleri ile Türkiye arasında uygun maliyetli bir koridor oluşturulması durumunda taşımaların artması beklenmektedir. Ortadoğu bölgesine yapılan ihracat taşıma sayılarımızda Ocak-Ağustos toplamında geçen yılın aynı dönemine göre %11 artış yaşanmıştır.
 
İthalat taşımalarımızda Avrupa ülkelerinden -%6 düşüş, Ortadoğu ülkelerinden ise -%19 düşüş olmasına rağmen BDT ve Orta Asya ülkelerinden %20 oranında artış olması dikkat çekmektedir. İthalat taşımalarında Ocak-Ağustos toplamında da yaşanan -%6 düşüş, taşımacılarımızın dönüş yönünde çok ciddi sorunlarla karşılaştığının göstergesidir. Bu düşüş özellikle Avrupa ülkelerinden boş dönüş sayılarının toplamda %14 artmasına sebep oldu, yabancı araçların ise Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye boş giriş sayıları %47 oranında arttı. Ocak-Ağustos 2019 döneminde sadece Avrupa’dan 76.000 adetten fazla yabancı araç ülkemize yük almak üzere boş giriş yapmıştır.
 
BDT ve Orta Asya ülkelerinden yapılan boş giriş sayısının düşmesi ve yine bu ülkelere yapılan ihracat ve ithalat  taşımalarının daha istikrarlı görünmesi olumlu sonuçlardandır. Yapılan incelemelerde ihracat ve ithalat taşımalarımızın Avrupa’dan Asya ülkelerine doğru yön değiştirdiği, önümüzdeki dönemlerde Rusya ile iyileştirilen ilişkilerin etkisi, Çin ile imzalanan karayolu taşımacılığı anlaşmasının ve Özbekistan ile yenilenen karayolu taşımacılığı anlaşmasının da meclisimizden geçmesiyle birlikte bölgenin öneminin ve taşıma sayıları ile dış ticaretimizin artacağı ön görülmektedir.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Üretim yüzde 11, İhracat yüzde 6 azaldı16 Eylül 2019 Pazartesi 12:08
 • UND, Ağustos ayı taşımacılık değerlendirmesi13 Eylül 2019 Cuma 15:44
 • Ağustos'ta 189 adet kamyon satıldı13 Eylül 2019 Cuma 11:29
 • Murat Şahsuvaroğlu'nun Faiz değerlendirmesi12 Eylül 2019 Perşembe 16:18
 • ODD, Ağustos ayı pazar verileri05 Eylül 2019 Perşembe 15:46
 • Yılın sürücüsü aranıyor26 Ağustos 2019 Pazartesi 11:58
 • Otomotiv ihracatta yine ilk sırada yerini korudu13 Ağustos 2019 Salı 17:52
 • OYDER Başkanı pazarı değerlendirdi05 Ağustos 2019 Pazartesi 13:38
 • Otomotiv sektörü kan ağlıyor02 Ağustos 2019 Cuma 12:34
 • TNB’den TREDER üyelerine ARTES eğitimi26 Temmuz 2019 Cuma 17:05
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim