• BIST 1.212
 • Altın 483,547
 • Dolar 7,7847
 • Euro 9,2433
 • İstanbul : 19 °C

“UND Deniz’i eski yönetim batırdı” iddialarına cevap gecikmedi

“UND Deniz’i eski yönetim batırdı” iddialarına cevap gecikmedi
UND Başkanı R. Engin Özmen’in UND Deniz ile ilgili yaptığı açıklamaya karşılık cevap verme gereği duyan UND Eski Başkanı ve Favor Trans Genel Müdürü Tamer Dinçşahin konuya açıklık getirdi.

Sancaktepe’deki Greeneks Uluslararası Taşımacılık Şirketinde gerçekleştirilen basın açıklamasına UND Eski Başkanı ve Favor Trans Genel Müdürü Tamer Dinçşahin, Greeneks Uluslararası Taşımacılık Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yılmaz, Upi Trans Taşımacılık ve Ticaret Halit Özyurt ve ALC Lojistik Taşımacılık ve Dış Tic.Ltd.Şti Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çiçekli katıldı. Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkanı R. Engin Özmen’in UND Deniz’in batmasında eski yönetimin görevini iyi yapmamasının da rolü olduğunu iddia etmesi sektörde tepki yarattı. Eski başkan Tamer Dinçşahin ve üyeler konuyla ilgili açıklama yaparak merak ettikleri bazı sorulara da Özmen’in cevap vermesi gerektiğini de ifade etti. Toplantıda UND Deniz’in haksız bir rekabete yenildiğini konusunda açıklama yapan UND Eski Başkanı ve Favor Trans Genel Müdürü Tamer Dinçşahin 2001 yılında Genel Sekreter olarak başladığı UND’deki görevi sırasında yoğun çaba harcayarak derneği uluslar arası arena’da sözü dinlenir bir kurum yaptıklarını söyledi.


“UND Deniz sektörün talebi ile kuruldu”
Genel sekreterliğin ardından 4 yıl başkanlık yaptığı, şu anda ise UND Yüksek İstişare Konseyi Başkanı olarak görevini sürdürdüğünü belirtti. UND’de şeffaf bir şekilde hareket ettiklerini söyleyen Dinçşahin, yaptıkları her girişimde sektörün onayını aldıklarını söyleyerek UND Denizin kurulmasına yönelik şunları söyledi:“ UND Deniz Taşımacılığı A.Ş. sektörümüzün ihtiyaçları doğrultusunda, Yönetim Kurullarında görüşülerek ve sektör mensuplarının onaylamasıyla kuruldu. Şirketin kurulmasının amacı yıllardır talep edilen, kamunun ve ihracatçılarımızın da açılmasını istediği Fransa ‘ya Ro Ro taşımacılığı hizmeti sunmaktı. O dönem ki yönetim kurulu, gemi kiralama, liman kiralama, izinlerin alınması, sistemin kurulması ve çalışması için günlerce işyerlerine uğramadan çaba gösterirken, çok başarılı bir hat ortaya çıkarttı. Artık bir iki firma dışında tüm Fransa İspanya, Portekiz hatta İngiltere’ye taşıma yapan nakliyeci arkadaşlarımız Trieste yerin Toulon limanına UND Deniz’in yeni hattını kullanmaya başladılar. 4 aylık sürede Haziran sonuna kadar doluluklarımız yüzde 60 -70’lere, operasyonel kârlılık başa başnoktasına geldi.” “UN Ro Ro karşı çıktığı hatta gemi koydu”
Bu olumlu gelişmeye UN Ro Ro tarafından haksız rekabet uygulanarak karşı gelindiğini savunan Dinçşahin “UN Ro Ro bu zamana kadar tüm talepleri reddederek Fransa hattını yeterli derecede kâr etmeyeceği söylemiyle bu hattın açılmasına karşı çıkmıştı. Bunu gören UN Ro Ro daha önce şiddetle karşı çıktığı Fransa hattına, gemi koyarak o gün ki maliyetinin çok altında taşıma yapmaya başladı” dedi. UND Deniz’in karşılaştığı haksız rekabete yönelik rekabet kurumuna başvurulduğunu söyleyen Dinçşahin rekabet kurulunca“Pendik -Marsilya Ro Ro hattına yıkıcı fiyat uygulamak suretiyle rakibinin dışlanmasına yol açtığına ve Ayrıca fiyatlama dışındaki bazı eylemleri ile rakibinin faaliyetlerini zorlaştırdığına, dolayısıyla UN RoRo işletmeleri AŞ ‘ nin söz konusu eylemlerinin 4054 sayılı kanunun 6. maddesi kapsamında hakim durumunun kötüye kullanılması niteliğinde olduğuna karar vermiştir” şeklinde açıklama yapıldığını belirtti. “UND Deniz’in haksızlıkla karşılaştığı Rekabet Kurulunca Onaylandı”
UND Deniz’in haksız rekabet ile karşı karşıya kalındığının Rekabet kurulunca da onaylandığını belirten Dinçşahin, R. Engin Özmen’in açıklamasına karşılık “UND Deniz’in haksız rekabete maruz kaldığı, Rekabet Kurumu tarafından da tespit edilirken ve bu kuruluş tazminat ödemeye mahkum edilirken, bugün kalkıp eski UND yönetimini suçlamaya kalkmak en hafif deyimiyle vicdansızlığın yanı sıra saçmalamaktır. Rekabet Kurumu gibi çok ciddi bir kurumun yılı aşkın bir sürede, kılı kırk yaran incelemeleri sonrasında verdiği kararın Sayın Özmen’i bu kadar üzmesi hayret vericidir. Rekabet Kurulu ‘’UND Deniz batmamış batırılmıştır’’ demesine karşın, Sayın Özmen; bu karar yanlıştır, adaletli bir karar çıkmamıştır, UND Denizi Yönetim Kurulu batırmıştır diyerek UN Ro Ro’nun avukatlığına soyunmuştur” ifadesini kullanarak bu duruma bir anlam veremediğini belirtti. “Toplam zararımız 8 milyon Euro”
Dinçşahin ayrıca UND Deniz konusunun Genel Kurulda konuşulup aklandığını da sözlerine ekleyerek şunları söyledi: “UND Deniz ile ilgili olarak toplam zararımız 8 milyon Euro, 5,5 milyon Euro‘su UND Gürbulak tarafından ödenmiştir. Onun dışında hiçbir borca ne UND’nin kefaleti vardır nede UND Gürbulak’ın kefaleti vardır. Geri kalan 2.5 milyon Euro içinde iflas erteleme alınmıştır, yani bu borç 5 yıl içinde ödenecek bir borçtur . Borcun en büyük rakamı da kiraladığımız gemilere, Akport limanına, Toulon limanına ve Pegasusadır. Aynı tarihlerde çok önemli bir gelişme yaşanmıştır. UN RoRo, UND Deniz ile temasa geçerek hattan çekilmesi karşılığında tüm zararları karşılayacağı, hatta üzerinde de destek olacağı teklifini getirmiştir. UN Ro Ro’ nun ödeyeceği bu paranın karşılığında bir tek şartı vardı. O da UN Ro Ro’ ya UND’nin açmış olduğu davalardan feragat etmesiydi. Bu konu yönetim kurulunda tüm detayları ile tartışıldı.” Dinçşahin ve Üyelerin UND Başkanı R. Engin Özmen’den cevaplamasını istedikleri sorular ise;
• UN Ro Ro; UND Deniz ‘in son günlerinde 10 milyon Euro ödeyerek UND Denizden faaliyetini durdurmasını istemişti. Ama bir tek şartı vardı UND ’nin açmış olduğu davalarda feragat edecekti. Bizden sonra böyle bir anlaşmaya imza atıldı mı? Yani açıkladığı 5 milyon Euro karşılığında UND ‘nin açtığı davalardan feragat edilmiş midir? • Rekabet kurumu kararı doğrultusunda UN Ro Ro ‘ya karşı tazminat davası açmayacağının taahhüdü verilmiş midir? • Bundan bütün yönetim kurulu üyelerinin, derneğin diğer yetkili organlarının haberi var mıdır? www.tasimacilar.com 20.10.2012 / 22:50

Yorumlar
Nazmi ÖZCAN
2012-11-10 20:08:11

Şirketin nasıl kurulduğu, kurulduğu dönemde kimler ile temas edildi, kimlerden hangi şirketlerden destek talep edildi vb. konularda pek bir fikrim yok. karşılıklı yazışmaları üzüntü ile okuyorum. Persembe ve cuma günkü Lojıport sitesinde de konu ile ilgili başka haberler okudum. Doğrusu sektor adına üzüldüm. Umarım dogru yol bulunur. 1974 senesinden beri bu sektorde çalışmış, 38 sene ve de UND'nın kuruluşunu, kuruluş nedenlerini, Irak Manifestosu satıldığı (1976) bundan da derneğin üç beş kurus ilk defa kazandığı dönemleri de bilen ve yaşayan bir sektör emekçisi olarak bu tartışmaların sektöre ve derneğe fayda sağlamayacağını düşünüyorum. Biran önce ortak bir oluşum ile UND Denız fırmasının dernekte yarattığı, zarar var ise zarar, olumsuz durumun çözüme ulasmasını temenni ediyorum.

Sektörün yeteri kadar dertlerı var. Burada sıralamama gerek yok. Bu kadar dert var iken EN GUNCELI YABANCI PLAKALI ARACLARIN IHRACAT/ITHALATTAN ALDIGI PAY. uzlaşmanın en doğru yol olduğunu düşünüyorum. Herkese hayırlı işler.

Saygı ve Sevgıler

Ali Çiçekli
2012-11-10 11:24:45

Serdar Bey arkadaşıma cevap vermek niyetinde değilim. Çünkü gerçekleri çarpıtıyor ve maalesef günümüz konjonktürüne uygun olarak toplumca yakalanılan 'çarpıtma ve yalakalık' hastalığına kendisi de yakalanmış görünüyor. Yalnızca bir şeyi düzeltip noktalayacağım ve bir daha yazmayacağım.

UND'nin Yüksek Okulu mu var diye sormaktadır? Tabi ki UND'nin Yüksek Okulu yok..! Zira UND yaptırdığı Yüksek Okul'u İstanbul Üniversitesine devretmiş ve kamuya mal etmiştir. İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Yüksek Okulu'na gitme zahmetinde bulunursanız UND üyelerinin yaptırdığı ve içinde pırıl pırıl yetişen gençlerin olduğu Okulu görürsünüz.  Her bir dersliğinde ve odasında katkıda bulunan UND üyesi firmaların isimlerini de görürsünüz..! Ayrıca UND o dönemde sadece bu binayı yapmamış;asıl olan, binada okutulacak eğitim müfredatının hazırlanmasına öncülük etmiş ve Öğretim Görevlisi desteği sağlamıştır. Bu Üniversite ile birlikte bahsettiğiniz Yüksek Okul ve Liseler dahil tüm yurtta sonradan açılan lojistik Programlarına da eğitmen ve müfredat desteği vermiştir.!! Çünkü UND başkası gibi özel şirket değil ki 'Özel Yüksek Okul' açsın ve bundan para kazanmaya çalışsın..!! Bunu bile fark edemiyorsanız başka da söyleyecek bir sözüm yok size..!

UND'nin şimdiki Başkanı ve Yönetimi elbette fedakarca çalışmaktadır ki, bu onurlu bir görevdir. Ama geçmişteki UND Başkanları ve Yönetimleri de fedakarca çalışmışlardır. Hepsine de ayrı ayrı şükran duymak gerekirken, sanki geçmiştekiler hiç bir şey yapmayıp 'yan gelip yatarak zaman harcamışlar' gibi lanse etmenizi ise vicdanınıza havale ediyorum. Bununla birlikte bugünkü UND Yönetiminin, UND'nin Mahkemece hükmolunan yasal haklarına sahip çıkmasını istemek bir suçsa evet biz eski Yönetim olarak suç işledik ve bu suçu işlemeye devam edeceğiz. Çünkü UND'nin haklarını yasal zeminde sonuna kadar takip etmek ve bunun için mücadele vermek her bir UND üyesinin sorumluluğudur. Bundan neden rahatsız olduğunuzu da bu sektöre ve kamuoyuna anlatmanızı istemek ise asla kavga değildir. UND'nin önceki Yönetimleri hiç bir zaman kavganın tarafı olmamış ve Derneği de bölüp gitmemişlerdir. Bundan sonra da kavganın değil; birliğin,dirliğin ama adaletin yanında dik durmaya devam edeceklerdir.!!! Saygılarımla,

Kemal Serdar TÜRKAY
2012-11-08 23:37:27

Konu hakkındaki son sözlerim. Ali Arkadaşımın doğruları yazmadığı gibi el insaf diyor.Ben UN RO-RO işletmelerinde küçük ortak olarak iki hisseye sahiptim. 2008 yılına kadar her yıl kar payı aldım. 3 Tam hisse için UND Benim aldığım Kâr payının 20 veya 30 kat fazlasını aldı. Ama ne kadar kâr payı aldığını tam olarak bilmiyorum. Mazot satış kâr oranlarının çok fazla olduğu dönemde UND Erenköy mazot satış istasyonu her gün 100.000.litre mazot satıyordu. Ne kadar kazanıyordu tam olarak bilmiyorum.15 Milyon Euro değerinde bulunan 3 hisse bu dönemde değerini tamamen kaybetti. 2001 yılların başında UND Sahip olduklarını, 2009 yılında tamamen Yönetim Kurulu hataları nedeni ile kaybedildi.

Ali Arkadaşım Eğitim için çalıştıklarını anlatmış. O Dönemde Uluslararası Nakliyeciler Derneği Lojistik yüksek okulumu açtı. Örneğin Otobüsçüler derneğinin Afyon ve Kütahya'da Şoför yetiştiren okulları varken. Sadece Avrupa ülkelerine 500 Bin TIR çıkışı yapan Türk nakliyecilerinin sürücü yetiştiren bir okulu yok. Oysa Moldova nakliyeciler derneği her yıl 5000 sürücüyü eğitmekte ve ülkeleri için büyük kazanç sağlamaktadır. Mars Nakliyat firmasının Sektörümüz için çok başarılı bir yüksek okul açmış her yıl sektörümüz için çok faydalı gençleri yetiştirmektedir. Horoz Nakliyat firmalarının öncülük ettiği Lojistik Lisesini açmıştır.

UND Derneğinin sahip olduğu bir okulumu var, Bizim bilmediğimiz.? Bizler 63 Ortak olarak BKT RO-RO firmasının bütün parasını nakit olarak koyduk. Tekirdağ limanı içinde bulunan Gümrük binasını ve alt yapısını yaptık. 200 TIR Kapasiteli öz mal 1 Gemi ve 100 TIR kapasitesi kiralık 1 Gemi ile Tekirdağ limanından TRİESTE limanına 8 sefer yaptık. BKT RORO sahip olduğu Geminin hızının yetersiz kalması üzerine Yönetim Kurulu seferleri durdurdu. O dönemde UND Derneğinin parası ve tüm sorumluluğu ile hiçbir araştırma yapılmadan kurulan UND Deniz firması ile Sektörümüzün faydası için hep birlikte hareket edilmesi için kaç defa bir araya gelindiğini Onur YÜCEL Arkadaşımızın bu toplantılarda nelerin konuşulduğunu bilmesi mümkün değildir.

Hiç kimse iyi niyetle 10 milyon EURO UND Derneğine zarar vermemelidir. BKT RORO firmasının ortakları her türlü fedakârlık yapmaya hazırdı. Ama o günkü UND yönetiminde sorumlu hiç bir Arkadaşlarımız hiçbir tanesi tek bir söz söyleyeme imkânları yoktu. Tek bir kararı o gün Yönetimde bulunan arkadaşlarımız almadı. O günde kendilerine söyleneni yaptılar. Bu günde kendilerine söyleneni yapmaktadırlar. Dost olmanın, bir olmanın ve birleşmenin faydalarını göremediler.

Sektörün, malını, hakkını ve menfaatlerini korumak herkesin görevidir. Sürekli kavga edenlerden yenen de, yenilen de, zarardadır. Belki birinin zararı diğerinden biraz fazladır. Fakat her an düşmanlık ve tedirginlik içinde olmaları, Sektörün büyük gücünü ve enerjilerinin boşa çıkardığı için Bizler RODER Derneğimizi kapatarak UND ile birleşme kararı aldık. Ben her şeyin en iyisini doğrusunu bilirim diyerek, sürtüşmenin devam etmesi UND Derneğimizi tamamen bitirecek zararların büyümesini getirecektir. O günlerde emekler, güçler, en başta gönüller birleşseydi, huzur ve mutluluğun yanında Sektör içinde bulunan herkesin hakları, menfaatleri, daha iyi korunduğu, hemen görülecekti. Birlik olunsaydı kimse zarara uğramayacaktı. Herkes kazançlı ve huzurlu olacaktı.

UND Eski yönetim kurulu arkadaşlarım Yapılan yanlışları bu günde devam etmektedirler. Bu gün yönetimde olan Başkanımız ve Yönetim kurulunda bulunan Nakliyeci arkadaşlarımız fedakârca canla başla çalışmakta yapılan hataları ve yanlışları düzeltmek için uğraşmaktadırlar. Dernek sevgisi sorumluluk almaktır. Dürüst Namuslu, Korkmadan, Kaçmadan elini taşın altına koymaktır. Derneğimizi Uluslararası Nakliyecilerden başkası kurtaramaz. Saygılarımla

Onur Yücel
2012-11-01 17:31:28

Sayın Ali Çiekli, son söylenecek sözü, son derece net olarak yazmıştır.
"BATMADI, BATIRILDI"
Tabii ki, basrol mevcut RO_RO şirketinin..
Ancak;
Aynı zamanda hurda gemileri çalıtırmakta başarılı olamayan diğer şirketciğin yöneticileri, Kapasitesi olan ve hatırlarının geçtiği
arkadaşlarımızı TEK-TEK arayarak "UND gemisine binmeyin, bizimle beraber hareket etmeye mecbur olsunlar " demedıler mi ?
Kapasiteleri var, yönetime gelsinler, Yeni RO-RO şirketi de kurabilirler, sektöre katkıları olacak düşüncesi ile UND YÖNETİMİNE monte edilen saygıdeğer meslektaşlarımız, UND RO-RO ya acaba kac arac bindirmiştir ?
SONUC OLARAK: Hatalı yönetmiş olsalar dahi, özveri ve iyi niyetle hareket ettiklerini biliyoruz. Bu arkadaşlarımızı yargılamadan önce aynaya bakalım ve daha da ileri giderek içimizdeki İRLANDALILARI görelim..
Derneğin adı ile RO-Ro dan büyük servet sahibi olan arkadaşlarımızın ellerini cebe atmalarının, bir an önce yeni bir RO-Ro şirketine öncülük ederek, tüm sektörün katılımı ile hayata geçirmelerinin sektöre olan vicdan borçlarını çok az aşağıya çekmek için gerekli olduğununa inanıyorum...

Saygılarımla

Ali Çiçekli
2012-10-25 12:10:37
Sayın Serdar Türkay Bey ve diğer yorumcu arkadaşlar ile Değerli Meslektaşlarım,

Öncelikle Bayramınızı içtenlikle kutlar, bu mübarek günde böyle bir konu ile sizleri meşgul ettiğimiz için üzgünüz ama yapılan bu haksız yorum ve suçlamalara daha fazla sessiz kalamazdık.

Yorumlarınızı gerçekten büyük bir hayret ve şaşkınlıkla okuyoruz. Nasıl bir ruh hali içerisinde bunları yazdıklarınızı anlamakta zorluk çekiyoruz.

Serdar Bey'e öncelikle şunu hatırlatmak isterim. Demokratik bir seçim sonucu değişen UND Yönetimine tahammül edemeyip kişisel egoları için sektörü iki ayrı meslek kuruluşuna bölen ekibin içerisinde değil miydiniz?

Yine kendisine sormak isterim: Acaba o günlerde Roder UND ile birleşmeseydi bugün Roder diye bir dernek kalacak mıydı? Bunları Roder-UND birleşmesine katkı sunan ve bu kararı alan her iki Derneğin Yöneticilerine olan şükran ve saygılarımı muhafaza ederek yalnızca size soruyorum Serdar Bey? Her şeye rağmen ve bence geçmiş UND ve Roder Yönetimlerinin yaptığı en saygın ve olumlu işlerden birisi bu iki Derneği birleştirmeleridir.

Her şeyi ve hayatı sadece maddiyattan (parasal varlıklardan) ibaret sayan sizin anlayışınıza göre geçmiş UND Yönetimlerinin 10 yılda bir şey yapmadığını söylüyorsunuz! El insaf..! El vicdan..!

Şimdi size sadece kısa bir hatırlatma turu yaptırmak isterim: 2001 yılında UND Yönetimine gelen Değişim anlayışıyla, öncelikle UND kişisel bilinirlilikten kurumsal bilinirliliğe, ulusal ve uluslararası saygınlığa taşındı. IRU, Uluslararası Konvansiyonlar vb.. hiç bir organizasyonda o güne kadar adı geçmeyen UND kısa süre içerisinde uluslararasında en etkin bir meslek kuruluşu olmuş ve UND 2.nci Başkanı ilk kez IRU Yönetim Kuruluna kadar seçilmiştir. IRU,Türkiye ve tüm Ortadoğu ile Afrika operasyonlarını Türkiye'de, bu dönemde açtığı, Daimi Temsilcilik tarafından yürütmeye başlamıştır.

Yıllardır el atılmayan Mesleki Eğitime el atılmış ve bu dönemde ilk kez Lojistik Eğitimi ihdas edilerek Lisans düzeyinde öğretim veren Üniversite kurulmuştur. Ondan sonra ülkemizin hemen tüm Üniversitelerinde Lojistik Eğitim Programları açılmış ve sektörün eğitimli insan kaynaklarına kavuşması sağlanmıştır. UND bu dönemde hem ulusal hem uluslararası tüm sektörel organizasyonlara ve çalışmalara aktif olarak katılmış ve Türk Taşıyıcısının ufkunu genişleterek haklarını korumuştur.

Ülkemizin en geri kalmış bölgesindeki Gürbulak Gümrüğünü kısa sürede yenilemiş ve yap-işlet-devret modeliyle işletmeye alınmıştır. Sektör için durmadan çalışan 'beğenmediğiniz' ve bugün 'yerden yere vurduğunuz' o yönetim tüm bu işleri ifa etmek için Derneğin bütçesini kullanmamış ve tüm YK Üyeleri her bir icraat için gittikleri yurt içi ve yurt dışı tüm seyahat masraflarını ceplerinden karşılamışlardır.

Sektöre hizmet etmeyi kendine şiar edinmiş o Yönetim,en zor şartlarda RoRo işine de el atarak sektörü tekelci zihniyetin doğal menfi sonuçlarından koruyarak, sürdürülebilir dengeli bir fiyat ve hizmet politikasının tesisini amaç edinmiştir. Kısa sürede ve çok zor şartlara rağmen bu hedef gerçekleştirilmiş ve o zaman 'hayal' olarak görülen Fransa Roro hattı açılmıştır.

Ancak maalesef, o zaman Fransa Roro hattını 'hayal' olarak gören ve bugün UND Deniz Yönetimini eleştiren meslektaşlarımız, tamamı UND'ye ait bu hatta bir gün olsun destek olmamışlardır.

Ne var ki,UN Roro şirketi Fransa hattına koyduğu ilk gemiye 10'larca araç vererek hem daha önce 'hayal' dedikleri hattın bir gerçek olduğu konusunda kendi kendileriyle çelişmişler hem de ne yazık ki rakip güçlü Roro firmasını destekleyerek kendi öz malı olan UND Deniz'in sonunu hazırlamaya başlamışlardır.

Asıl sorgulanması gereken bu arkadaşların o günkü bu 'manidar' davranışlarıdır.
'UND'nin gelirlerini yemişler' diyebilen Gürkan Dolan adlı yorumcu arkadaşı ise kendi vicdanına ve
Allah'a havale ediyorum.!

UND Deniz Yönetiminin hesabını veremeyeceği tek bir kuruş yoktur..! Hesaplar oldukça şeffaf ve her türlü denetimden geçmiştir. UND Deniz'in zarar ettiği söylenen paralar çarçur edilmemiş, aksine bu sektörün cebine girmiştir. UND Deniz faaliyeti süresince Roroyu kullanan taşımacılarımız kısa bir hesap yapsınlar lütfen o dönemde yaptıkları sefer sayıları ve buna ödedikleri Roro navlunu ile aynı süre içinde bugün yaptıkları sefer sayıları için ödemeleri gereken Roro navlunu toplamlarını karşılaştırsınlar. Elde edecekleri fark UND Deniz'den kendi kasalarına giren paradır.! Ama bundan acısı aradaki bu farkın şimdi kasalarından uzun süreli olarak çıkmaya devam edecek olmasıdır.! Çünkü artık roro navlunu 'fahiş' artışını dengeleyecek başka bir kuruluş yoktur..!


UND Deniz batmamıştır, batırtılmıştır.! Bunu biz değil Türk Adaleti ve Mahkemeleri de söylemiştir. Böylece UND'nin kayıplarını tazmin için büyük bir fırsat doğmuştur. Ancak bunu, başta bugünkü UND Yöneticileri olmak üzere, tüm sektörün sevinçle karşılayıp dört elle sarılması gerekirken büyük bir hezeyan içinde olmaları 'akıl tutulması' değilse nedir?

Saygı ve Sevgilerimle,
Serdar Türkay
2012-10-24 13:02:39

Uluslar arası Nakliyeciler Derneği yönetiminde 2001 yılından sonra Genel Sekreterlik ve UND Başkanlığı yapan Sayın Tamer DİNÇŞAHİN, ve o dönemde görev yapan Arkadaşlarımın 21 Ekim 2012 günü Basın önünde yapmış oldukları açıklamaları üzüntü duyarak okudum.

Sanki Derneğimizi yönettikleri dönemde harcadıkları emekleri ve çalışkanlıkları ile derneğimizin amaçlarını, Hedeflerini belirleyerek, Kendi iradeleri ile Biz Uluslar arası taşımacıların geleceğini şekillendirdiniz. Ülkemizde büyüme dönemlerinde sektörümüze öncülük etmeyi belirlediniz.

Ekonominin şekil değiştirmesiyle sektörün önemini her geçen gün öne çıkartmak için yapısal değişimleri sanki hızla uyguladınız.veya derneğimizi sanki ileriye taşıdınız. Sizler görevi devir aldığınızda UND Etiler merkezi, Mecidiyeköy ofisleri, Nakit parası, Çatalca arazisi, Her yıl UN RO-RO hissesinden gelen 1 milyon Euro geliri Erenköy Akaryakıt istasyonundan 3-4 milyon Euro mazot satışından gelir vardı, O dönemde Sadece UN RO-RO hisseleri 12 ile 15.Milyon Euro tutarındaydı. Bu hisselerin değerini hatalı tutumuz ile hiçbir değeri olmayan değersiz bir hisse haline getirdiniz. Hiç bir Araştırma yapmadan tamamen Türk ortakları olan Ülkemizde ikinci RO-RO Firması olarak kurulan 73 Nakliyeci firmanın ortak olduğu BKT RO-RO kurulmuşken ve defalarca birlikte çalışma ortamı için bir araya gelinmesi için en uygun şartların ortaya konmasında rağmen %99 UND Sermayesi, %1 hissesi sizlerin olan UND Deniz A.Ş Firması için daha işin başında %1 ile girerek hiç bir sorumluluğu kabul etmediniz.

Siz Dernek Başkanı olarak veya Yönetim kurulu olarak tek bir çabamı gösterdiniz,Söz hakkınız oldu'mu.?.

Şimdi niye Ben görmedim, Ben Duymadım, Ben Anlayamadım diyerek Rekabet kurumunun verdiği kararın arkasına gizleniyorsunuz. Hiçbir şey yapmadan çok iş yapıyormuş gibi görünerek UND derneğimizi Büyük bir borç içine sürüklediniz.UND tarihinde ilk defa masalarına Bilgisayarlarına haciz gelmedi'mi.? Üzerinden bu kadar zaman geçmesine rağmen Daha bile UND Deniz RO-RO firmasının gemilerine binen Tır araçlarının Navlun borçları ödendi'mi.? Ülkemizin en önemli Sivil toplum örgütümüzü kendi küçük çıkarlarınız için vekâlet altına soktunuz. Sektöre hizmet etmediniz. Hiç bir şekilde kurtuluş imkânı kalmadığı için toplu olarak istifa ettiniz.

O gün RODER yönetimin almış olduğu birleşme kararı olmasayd., Bu gün UND Derneği ortada bile olamazdı.


Saygılarımla

K.Serdar TÜRKAY

Gürkan Dolan
2012-10-24 12:46:19
UND eski yönetiminin açıklamalarını talihsiz ve aciz olarak bulmaktayım. Derneği yönetmiş olan bu yönetim derneğin gelirleri üzerine oturmuş olmasına ve gelirleri yemesine rağmen ,derneği icra ve hacize getirmiş bir yönetimdir.Bunun sonucunda istifa etmiş ve buna rağmen bu açıklamaları sektörün önüne çıkıp basın açıklaması yapması çok büyük bir hatadır. Roder derneği kapanmamış olsaydı bugün UND diye bir dernek olur muydu ? Sektörün buna cevap vereceğini ümit ederim.
Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2012-10-23 13:45:04
UND Deniz kişilerin ve sektörün talebi üzerine kuruldu , fakat derneği yönetebilmek ve ileriye götürebilmek , hem sektörün hem de derneğin çıkarlarını gözetebilmek gerekliydi. Dernek taşımacıların talepleri doğrultusunda onlara avantaj sağlamak için çalışarak karlılık sağlamalıydı.Bunu sağlayamayadı ve derneği ileriye götürmek yerine geriye götürdü..
Diğer Haberler
 • İş Sağlığı ve Güvenliğinde Ford Otosan’a 9 ödül birden01 Ekim 2020 Perşembe 11:30
 • UTİKAD tarihinde bir ilk01 Ekim 2020 Perşembe 10:45
 • Lojistik Trend Radarı sonuçları28 Eylül 2020 Pazartesi 12:16
 • Servis Sektörü UKOME toplantısında25 Eylül 2020 Cuma 16:17
 • Öğrenci ve personel servislerine zam24 Eylül 2020 Perşembe 17:27
 • Servis Sektörü eylemde23 Eylül 2020 Çarşamba 15:27
 • Anadolu Isuzu'nun Gezici Kütüphanesi okullarda23 Eylül 2020 Çarşamba 13:03
 • Petrol Ofisi'nden güneş enerjili istasyon16 Eylül 2020 Çarşamba 11:11
 • Ticari araçta üretim yüzde 27 daraldı14 Eylül 2020 Pazartesi 17:59
 • Filosuna 10 tane çekici ilave etti14 Eylül 2020 Pazartesi 17:55
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim