• BIST 1.205
 • Altın 482,899
 • Dolar 7,8839
 • Euro 9,2918
 • İstanbul : 18 °C

UND Yönetim Kurulu değil UN Ro Ro batırmış

UND Yönetim Kurulu değil UN Ro Ro batırmış
UN RORO, UND Deniz’in açtığı ‘’Yıkıcı ve Haksız Rekabet’’ davasında suçlu bulundu ve 841 bin 199 lira 70 kuruş cezaya çarptırıldı.

Rekabet Kurulu UND tarafından kurulan UND Deniz A.Ş. firmasının büyük zarar ederek kapanmasının nedeninin UN Ro Ro firmasının yıkıcı ve haksız rekabeti olduğuna karar verdi. Onurlu davranışı bugün rekabet kuruluda onayladı
UND Deniz’in 10 milyon Euro zarara uğratılarak kapanmasının ardından bir önceki UND Yönetimi kendilerinin kusurlu olmamasına karşın, Türkiye’ye örnek olacak bir davranışla Yönetim Kurulundan istifa etmişti. Ancak davanın sonuçlanmasıyla beraber, UND Deniz’in zararından dolayı Yönetim Kurulundan istifa eden üyelerin esasen yanlış yönetimden dolayı kusurlu olmadığı, zararın ve UND Deniz’in devam edememesinin ana sebebinin piyasada hâkim şirket (tekel) konumunda olana UN Ro Ro’nun haksız ve yıkıcı rekabeti olduğu Rekabet Kurulunca tescillendi.


Alınan nihai kararda;
UN Ro Ro İşletmeleri A.Ş. tarafından UND Deniz Taşımacılığı A.Ş.'nin UN Ro Ro İşletmeleri A.Ş. ile Ulusoy Ro Ro İşletmeleri A.Ş. arasındaki bilet tanıma ve hizmet sunuşu sistemine kabul edilmemesinin 03.05.2007 tarih ve 07-37/380-141 sayılı Kurul kararında getirilen muafiyet koşuluna aykırı olmadığına ve dolayısıyla söz konusu uygulamanın 4054 sayılı Kanun'un 4. maddesi kapsamında ihlal teşkil etmediğine, UN Ro Ro İşletmeleri A.Ş.'nin, Türkye-Avrupa arasındaki Ro Ro hatlarında gerçekleştirilen tekerlekli ve mobil yük taşıyan Ro Ro gemileri ile yapılan tarifeli deniz taşımacılığı hizmetleri pazarında hâkim durumda olduğuna, UN Ro Ro İşletmeleri A.Ş. tarafından UND Deniz Taşımacılığı A.Ş.'nin UN Ro Ro İşletmeleri A.Ş. ile Ulusoy Ro Ro İşletmeleri A.Ş. arasındaki bilet tanıma ve hizmet sunuşu sistemine kabul edilmemesinin, 4054 sayılı Kanun'un 6. Maddesi kapsamında hâkim durumun kötüye kullanılması niteliğinde olmadığına oybirliği ile karar verilirken ayrıca; UN Ro Ro İşletmeleri A.Ş.'nin;
Pendik-Marsilya Ro Ro hattında yıkıcı fiyat uygulamak suretiyle rakibinin dışlanmasına yol açtığına ve fiyatlama dışındaki bazı eylemleri ile rakibinin faaliyetlerini zorlaştırdığına, dolayısıyla söz konusu eylemlerin hâkim durumunun kötüye kullanılması niteliğinde olduğuna ve bu nedenle, Kanun’un 16. maddesi ile “Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar ile Hâkim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezalarına İlişkin Yönetmelik”in 5. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi, ikinci fıkrası ve 7. maddesinin birinci fıkrası hükümleri uyarınca, 2011 mali yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayri safi gelirlerinin takdiren binde 4’ü oranında olmak üzere UN Ro Ro İşletmeleri A.Ş.’ye 841 bin 199 lira 70 kuruş (sekizyüzkırkbir bin yüzdoksandokuz TL. Yetmiş KR.) idari para cezası verilmesine oyçokluğu ile karar verildi. UND yönetiminin konuyla ilgili nasıl bir tutum sergileyeceği merakla beklenirken, UND Deniz’in zararlarının tazmini için UN Ro Ro aleyhine dava açıp açmayacağı da henüz bilinmiyor. www.tasimacilar.com 04.10.2012 Saat:19:05

Yorumlar
Ömer Faruk Yıldırım
2012-12-01 00:31:02
Sektörün geleceği için Und tarafından kurulan
Und deniz tekelci bir zihniyet sayesinde sektöre
Batırılıyor Türk yargısı bunun farkına varıp gereğini
Yapmak istiyor ama bu seferde sektörün temsilcisi
Und bunu engelliyor bu ne yaman çelişki.
Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2012-10-18 00:05:57
Nakliyeciye zarar verecek biri varsa, o da bir başka nakliyecidir...
çetin
2012-10-14 03:37:07
Yıllardır söylüyoruz ama nafile kimsenin anladığı yok. Biz nasıl bir sektörüz önümüze ne konuyorsa direk kabul edip duruma ayak uydurmaya çalışıyoruz. Ses çıkartamıyoruz hakkımızı arayamıyoruz armaya kalkanları da oyun bozan kabul ediyoruz.

Herkes rakibinin batmasını bekliyor ki pazar payını yükseltmek pazara hakim olmak için. Ama herkes yoğun bakımda hayata devam ediyor. Bunların bir örneği de UND Deniz kimse destek olmadı. Büyük balık yuttu ama birileri mahkemeye başvurmayı akıl etmiş. Bakın sonuç ortada bir şekilde zarar şimdi tanzim edilecek ve UND nin üzerinde ki borç yükü kalkacak.

Peki denen bu davranışı başka noktalarda yapmıyoruz. Mesela her aracın gümrüğe gitmesinden memnun muyuz veya bakanlığa ödediğimiz paralar ve bakanlığın kestiği cezalara razı mıyız? Neden bunları kafamızı eğip kabul ediyoruz padişahlıkla yönetilmiyoruz neden hakkımızı hukuki yollarda aramıyoruz.

Neden?
Hakan Yılmaz
2012-10-11 14:36:47

SORU İŞARETİ 

Çevre,

enteresan kelime? neye lazım, neye hizmet eder, önemli mi acaba? 

Ortak;

UND %99,5, TTK yeni değişti,haberi olan var mı? 

CEO;

CV 'sini gördünüz mü? 

Yetkin personeller;

şimdi nerelerde çalışıyorlar? zaten gemiler hep geç gitti geldi! araçlar limandan çıkamadı! 

Liman;

şuanda Fransa roroları hangi limana çalışıyor, 

ÖTV 'siz yakıt;

beş koldan, beş kurumumla, ellibeş gün çalışmadık, kendiliğinden ilk gemiye binenler yakıt almadı zaten? 

Rorolar;

bizden sonra, hangi şirket için, hangi hatta çalışmaya devam ettiler, operasyonel kolaylıklı, son derece ekonomik post modern gemiler olabilirler mi?  

Acenta;

şuanda kime hizmet veriyor? 

Yazılım;

sektör ne kullanıyor, biz ne kullandık? 

Rezervasyon;

UND DENİZ'den önce böyle bir kelime duyan oldu mu? 

Uçak;

Sayemizde artık herkes direk Marsilya 'ya uçabiliyor? Yanlız saatleri yanlış ayarlamışız, sürücüler çok insani saatlerde uçuyorlar! 

Bakın ama İzlanda 'da volkan patladı uçaklar kalkamadı biz sürücüleri toplayıp otobüse kiralayana kadar araçlar bir gün geç hareket etti limandan! bu kabahat öngörmeliydik.

...

...

...

aslında biz bir şey demedik; Rekabet Kurumu UN RORO sizi batırdı dedi.

bu hatta tekeldir dedi. 

aslında biz sektör için onurlu bir mücadele yaptık. kendi onurumuzla da devam edeceğiz.

ya sizler?
Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2012-10-08 22:58:39
Açıkca ve anlaşılır dilde yorumlamak gerekir;

UND Deniz, UN RO-RO karşısında yapılmış muhteşem bir hamle ve Türk Nakliyecisinin kazancı için atılmış harikulade bir adım olduğunu zamanında bazı kişiler bir çok kez vurgulamıştı, ve evet gerçekten çok kahramancaydı!

Bugün bakıldığında ilk akla gelen hataları neydi peki?

UND Deniz Şirketini kuran kişiler hiç kusura bakmasınlar, hiç isimlerine ve çevrelerine güvenmesinler, özünde çok çok iyi insanlar olabilirler ama global ve profesyonel düşünemediler çünkü; bu sektördeki insanlara güvendiler, Dernekçiliğe güvendiler...

Kaç kişi şirket ortağıydı hatırlamıyorum ama 6-7 kişi olduğunu sanıyorum, neden bütün UND üyeleri şirket ortağı olamadı? işte bu önemli sebep yüzünden destekçi bulunamadı ve sektörün zenginlerinin ortağı olduğu UN RO-RO (aşağıda KRR gerçeği açıklanacak) belki 1-2 ay zarar bile etmiş olsa UND Deniz'i saf dışı bıraktı...

Hadi şirket ortağı olamadı üyeler, peki pazarlama kampanyası gerçekten profesyonel mi yapıldı? Denizciliği bilen profesyonelleriniz gerçekten var mıydı? Global bir kadro gerçekten oluşturuldu mu? Frasa ve İtalya ile anlaşmalar yapıldı mı? Fransa sorun çıkarttığında, Amerika mı müdehale etti? yoksa daha önceden Fransa veya İtalya ile anlaşmalar sağlam temeller atılarak mı yapıldı yoksa gözükara adımlar mı atıldı? bu iş gerçekten ne kadar ciddiye alındı? ne kadar güven sağladı? ve kim kime anlattı yapılan adımları? UND üyelerini arkanızda zannedip profesyonel kadro oluşturmayı arka plana mı attınız?

Otobüs İş Birimi Genel Müdürlüğü’nden sonra UND Deniz’de CEO olarak göreve başlamak nasıl bir iştir? 3 ay gibi kısa bir zaman sonra istifa etmek acaba bu şirketten hiçbir şey olmayacak ve bunun sorumluluğunu ben alamam demenin başka bir yolumudur? veya ben bu işlerden hiç anlamam uzatmanın anlamı yok demek midir? yoksa ben aslında çok zekice fikirler sunuyorum ama fikirlerim dikkate alınmıyor mu demektir? tüm bu gelişmeler UND Deniz'e TIR'larımızı vermemiz için sebep değil...

Bahsedilen konular çok da önemli olmasa da asıl konuyu kaçırmayalım;

KKR nedir?

Binlerce ortağı var. New York Merkezli. KKR, küresel dünyanın tam göbeğinde. Bizim gibi siyasetçi destekli yaşamaya alışmış arabesk ülkelere KKR modeli, ters ve yabancı geliyor. Diyeceksiniz ki; "Peki, bu KKR nasıl çalışıyor?"
Model belli. Kaldıraçlı satış (Leverage Buy) yöntemiyle şirket alıp satıyor. Açıkçası büyümek isteyen, para arayan her şirketin kapısını çaldığı bir özel fon şirketi. KKR, satın aldığı bir şirketi ortalama 5 ile 7 yıl arasında portföyünde tutuyor. Yeniden yapılandırıyor. Bu dönemde şirketi daha kârlı ve verimli hale getiriyor, ölçeği büyütüyor, kesinlikle şirketin yönetimine karışmıyor. Sonunda çok daha iyi bir fiyata şirketi satıyor. Türkiye, kaldıraçlı satışı Mey İçki ve TAV'la öğrendi. UN Ro-Ro satışıyla daha iyi kavradı.

Aralık 2007’den beri KKR yönetimi altında yatırımlarına devam eden U.N Ro-Ro, filosunun büyüklüğünü 13 Ro-Ro gemisine çıkarmış (yaklaşık olarak 47 KM gemi kapasitesi)

Peki olayın şu boyutunu biliyorsunuz değil mi hepiniz?
KKR'nin Türk yatırım ortakları??? UN RO-RO'nun zamanındaki büyük pay sahipleri... aslında KKR'ye fon sağlayarak ve Roder yönetiminde de bulunmanın verdiği avantajla satış kararı çıkartarak aslında KKR'ye satış yapmış görünürken, büyük hisseleri kendi ellerinde tutmak...

UND Deniz'in yaptığı ile alakalı örnek bulamadım, Don Kişotçuluk desem değil...

Ne diyelim.
Hakan KELEŞ
2012-10-08 12:55:42
CİDDEN BİR ANLAM VEREMİYORUM, BU HABER GEÇEN HAFTA İÇİ DÜŞTÜ SİTEYE. ŞU ANA KADAR HİÇBİR MESLEKTAŞIMDAN MENFİİ VEYA MÜSPET BİR YORUM GELMEMESİ GERÇEKTEN ÇOK MANİDAR DURUYOR. SON YILARDA YAPTIĞIMIZ MESLEKTE AKIL TUTULMASI YAŞAYAN SEKTÖRÜMÜZÜN BU KONUDA DA DUYARSIZ KALMASI GERÇEKTEN DÜŞÜNDÜRÜCÜ BİR DURUM. HER KONUDA YORUMLARINI YAZMAKTAN ÇEKİNMEYEN DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIMIN BU KONUYA DEĞİNMEMELERİNİ, BANA DOKUNMAYAN BİN YIL YAŞASIN FELFESİ İLE ELE ALDIKLARINI DÜŞÜNMEK BİLE İSTEMİYORUM. ANCAK BU KADAR İLGİSİZ KALININCA BU KONUDA İKİ SATIR YAZMAK İSTEDİM. BELKİ GÖRÜŞLERİMİN ARDINDAN MENFİ VEYA MÜSPET YORUMLARIN GELMESİNE BİR KATKI SAĞLAMAK ÜMİDİ İLE, TÜM MESLEKTAŞLARIMA SAĞLIKLI, BOL KAZANÇLI VE HUZURLU YARINLAR DİLERİM. SAYGILARIMLA HAKAN KELEŞ
Diğer Haberler
 • İş Sağlığı ve Güvenliğinde Ford Otosan’a 9 ödül birden01 Ekim 2020 Perşembe 11:30
 • UTİKAD tarihinde bir ilk01 Ekim 2020 Perşembe 10:45
 • Lojistik Trend Radarı sonuçları28 Eylül 2020 Pazartesi 12:16
 • Servis Sektörü UKOME toplantısında25 Eylül 2020 Cuma 16:17
 • Öğrenci ve personel servislerine zam24 Eylül 2020 Perşembe 17:27
 • Servis Sektörü eylemde23 Eylül 2020 Çarşamba 15:27
 • Anadolu Isuzu'nun Gezici Kütüphanesi okullarda23 Eylül 2020 Çarşamba 13:03
 • Petrol Ofisi'nden güneş enerjili istasyon16 Eylül 2020 Çarşamba 11:11
 • Ticari araçta üretim yüzde 27 daraldı14 Eylül 2020 Pazartesi 17:59
 • Filosuna 10 tane çekici ilave etti14 Eylül 2020 Pazartesi 17:55
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim