• BIST 1.578
  • Altın 442,548
  • Dolar 7,3571
  • Euro 8,9378
  • İstanbul : 9 °C

UND’de sistemi korumaya çalışırken istenmeyen kişi oldum

UND’de sistemi korumaya çalışırken istenmeyen kişi oldum
Uluslararası Nakliyeciler Derneği(UND) İcra Kurulu Başkanı’ndaki görevinden istifa eden Mine Kaya, sistemi korumak adına yaptığı duruşlardan dolayı UND’de istenmeyen kişi konumuna geldiğini belirtti.

12 yıldır Uluslararası Nakliyeciler Derneği çatısı altında hizmet veren ve 30 Haziran 2012 itibariyle UND’deki görevinden ayrıldığını yazılı bir açıklama ile sektöre duyuran Mine Kaya, UND’de ciddi mesailer ve emek harcadığını karşılığının da “istenmeyen kişi” ilan edilerek verildiğini vurguladı. UND Yönetiminden gerekli desteği alamadığını ifade eden Kaya, yıllardan beri süre gelen sistemi değiştirmek suretiyle yönetimin İcra Kurulu makamını etkisizleştirmeye çalıştığını belirtti. Kaya, “Yönetim Kurulunca İcra Kurulu makamı yokmuş gibi davranıldı. Oysaki UND’de yıllardır süre gelen sisteme göre İcra Kurulu Başkanı direk yönetim kurulu Başkanına bağlıdır. Ancak yeni yönetim ile birlikte İcra Kurulu makamı etkisizleştirildi. Benle birlikte sadece icra kurulundan 14 kişi istifa ettirildi. Tüm bu durumlara karşı sonunda bir takım şeylerin düzeleceğine inancım kalmamasından dolayı istifa kararı aldım” dedi. “Zorla izin kullandırıldım, mailim ve telefonum elimden alındı”

Derneğe hiç zarar vermediğini aksine derneğin ve dernek ürelerinin çıkarlarını korumak için gece gündüz çalıştığını ifade eden Mine Kaya, “30 Mayıs itibariyle zorla izne gönderildim. İzinde olduğum dönemde birilerinin talimatı ile iletişim kanallarım kapatıldı. Mailim ve cep telefonum elimden alındı. Bu durumlar karşısında ne diyeceğimi şaşırdım. Herkesin Allah yolunu açık etsin, küs değilim dargın değilim. Ankara’da yaptığım hizmetlerden dolayı plaket vermek istediler ama mazeret uydurdum gitmedim. Karşılaştığım bu olaylardan sonra benim için plaketin anlamı kalmamıştı” diyerek dert yandı. “Yönetim ile ters düştüm”
UND‘de yıllardan beri süre gelen sistemin yeni yönetim tarafından değiştirilmek istenmesinden dolayı yönetimle ters düşen Mine Kaya, makamının yetkilerinin sınırlandırılmak istendiğini bu nedenlerden dolayı istifa ettiğini belirtti. UND’deki kurumsal yapı gün geçtikçe çöküyor diyen Kaya, UND’den kırgın ayrılanların sadece kendisinden ibaret olmadığını da söyledi. Mine Kaya ayrıca, korumaya çalıştığı sistemin 2004 yılında Ulusal Kalite Ödülü almaya hak kazanmış ilk STK(Sivil Toplum Kuruluşu) olduğunu da sözlerine ekledi. “İşleri yavaşlatmakla eleştirildim ama İcra Kurulu Başkanlığı yaptım”
UND’de makamının ve kendisinin yıpratıldığını ifade eden Mine Kaya, çeşitli yollarda istifa edilmeye zorlandığı ve sonunda bir takım şeylerin düzeleceğine inancının kalmamasından dolayı istifa kararı aldığını açıkladı. UND tarafından bürokratik davrandığı ve işleri yavaştan aldığı yönünde eleştiriler alan Mine Kaya eleştirilere şöyle cevap verdi: “Aksine ben hızlılıktan yanayım. Ben bürokraside 5 yıl çalıştım oradan da zaten bu yüzden ayrıldım. Madem ben işleri yavaşlatıyordum da nasıl UND Ankara temsilciliğinden İcra Kurulu Başkanlığına yükseldim bu dernek tarihinde bir ilktir.” “Benim dönemim başarılı bir dönemdi”
UND’de kendi döneminde UND Deniz ve eğitim konularında ciddi atılımlar yaptıklarını vurgulayan Kaya, UND Deniz’in yeterince desteklenmesinden dolayı başarısız olduğunu belirtti. Kaya, “ Dijital takograf ve ADR’li taşımacılık konularında eğitmen yetiştirmek amacıyla IRU ile bir dizi çalışma yaptık ve bu iki konuda ciddi atılımlar gerçekleştirdik. Kendi adıma benim dönemimde başarılı bir dönem geçirdiğimizi düşünüyorum.” “İsteğimle ayrıldım ama kırgınım”
6 yıldır UND İcra Kurulu Başkanı olarak görev yaptığını ve ayrılırken bulunduğu makamın hak etmediği durumlarla karşı karşıya kaldığını belirten Mine Kaya, ayrılış biçiminden dolayı kırgın olduğunu belirtti. Kaya, “Ayrılış tarzı bakımından hiç hak etmediğim durumlarla karşılaştım. Eski UND başkanlarından Çetin Nuhoğlu ve Tamer Dinçşahin ile çalıştım. 6 yıl da İcra Kurulu Başkanı olarak çalıştığım UND’ye hiç zarar vermedim. O yüzden bu yaşadıklarımı hak etmediğimi düşünüyorum.” “UND’de çalışmaktan hiç pişman olmadım”
UND’de çalışmaktan dolayı pişman olmadığını belirten Kaya, çalıştığı dönem içinde UND’nin kendisine çok şey kattığını vurguladı. Kaya, “UND’den 12 yıl çalıştım. UND’de de bana çok şey kattı bende UND’ye. Öğrencilere ve sektöre ciddi katkı sağladığımı düşünüyorum. Tüm bunların bana verdiği manevi haz hiçbir şeye değişmem. UND’den ayrılmak istemezdim kurumu çok seviyorum. Hepimiz için hayırlısı olsun böyle olması herkes için daha iyi olacağını düşünüyorum.” “Yönetim değişir ise UND’ye geri dönmeyi düşünebilirim”
UND’nin bu yönetimi ile bir daha çalışmasının mümkün olmadığını belirten Kaya, “Önümüzdeki seçimde yönetim el değiştirir o gelen yönetim de bana göreve dön çağrısı yapar ise dönmeyi düşünebilirim. Çünkü bu kurumda çalışmayı seviyorum. 12 yılımı bu kuruma verdim hemen kopma olmuyor” diyerek UND’ye dönüş konusunda bir açık kapı bıraktı. “UND sorunları çözmek için Ankara’dan başlamalı”
UND’nin belli başlı sorunları çözebilmesi için her haftasını Ankara’da geçirmesi gerektiğini vurgulayan Mine Kaya sorunları şöyle sıraladı: “Mesela C2’li nakliye şirketleri birbirlerine yük veremiyor. Yabancı lojistik şirketleri bizim nakliyecimize göre zaten daha iyi durumda. Bu tarz problemleri çözemezsek nakliyecimiz hep kaybedecektir. Birde yeni yapılan yeni düzenlemeye göre birim taşıt oranının yarısı kadar kiralık çekici alınabiliyor. Yani 40 adet çekiciniz var ise 20 adet kiralık çekici ve yarı römork edinebiliyorsunuz ve bu mevzuata uyum sağlama süresi de yılsonuna kadar. Bu durumda olan şuanda 123 nakliye firması var. Bu nakliye firmalarının kiralık araçları park çekilip C2’den düşecek. Bu firmalar nasıl organize olacak, üstelik krizde devam ediyor. Nakliye firmalarının bu mevzuata uyabilmeleri için süre uzatılmalı ya da yeniden düzenlenmesi lazım. Bu yeni mevzuata geçiş çok keskin olacak ve UND bu konuda herhangi bir girişim yapmıyor. Ben ayrılırken bu konuda çok uyarılarda bulundum.” “Engin Bey geldikten sonra ilişkiler yumuşadı”
UND’nin Yönetim Kurulu Başkanlığına gelmesi ile üyelerle kavgasız, gürültüsüz ve daha yumuşak bir iletişim kurulduğunu belirten Kaya, UND’nin şuan ki yönetiminin eksilerini şöyle sıraladı: “Üyelerle UND arasına mesafe girdi ve başkan ulaşamaz hale geldi. Lojistik ve nakliye firmaları bu derneğe birlik ve beraberlik olsun diye üye oluyorlar, sektörde sorunların toplu bir şeklide dile gelmesi için üye oluyorlar yoksa büyük nakliye firmaları kendi işlerini gayet güzel hallediyorlar bir derneğe ihtiyaçları yok. Ama o sinerji yavaş yavaş kayboluyor.” “Sektöre danışmanlık yaparak hizmet edeceğim”
Gelecekle ilgili çok uzun soluklu planlar yapmadığını belirten Mine Kaya, lojistik sektöründen kopmadan bilgi ve birikimini sektöre aktaracağını belirtti. Kaya, “Yazılı açıklama yapıp ayrıldığımı duyurduktan sonra Türkiye’nin her yerinden UND’den ayrıldığım için üzgün olduğunu belirten nakliyeciler aradı. Bakanlık geçmişimi ve UND’de edindiğim tecrübeleri ve bilgileri yine sektörle paylaşmak istiyorum. Bu sektör gerçekten çok zorlu bir sektör hayatını yolda geçirenlerle dolu. Bu sektör ülke ekonomisine yüzde 40 katkı sağlayan bir sektör. Ancak ciddi de sıkıntı yaşayan bir sektör o yüzden bu sektörde kalıp tecrübelerimi insanlara aktarmak istiyorum. Nakliye sektöründe yer alan şirketlerin karlılıklarını arttırmak, şirket içindeki sorunlara çözüm bulmak amacıyla danışmanlık yapmak istiyorum ve şuanda 2 şirketle de bu tarz bir çalışma içindeyiz. Yani kısacası bu sektörde daha var olmaya devam edeceğim.” Abdullah KARLIDAĞ www.tasimacilar.com 16.07.2012 / 11:12

Yorumlar
Umut ÖZSOY
2012-07-25 14:32:52
Mine hanım UND ile özdeşleşmiş UND nin ve sektörün en önemli değerlerindendir. Kendisine yapılan bu davranışı kesinlikle hak etmiyordu. Şu bir gerçekki UND Mine hanımın da gitmesiyle saygınlığını ve sektördeki tarafsizlığını yitirmiş; değil sektörde,nakliyeciler içerisinde saygın bir konuma gelmek, güvenirliği ve tarafsızlığı en çok tartışılan dernek olmuştur. Mine hanım ve UND, öğrencilere ve sektörün geleceğine ışık tutarken sektörü geliştirecek insanlara yol gösterirken şuanki yönetimin Malum okulu ve malum şirketini UND ile iş ortağı gibi yönetmesi herkesi rahatsız etmektedir. UND Mine hanımın değerini ne kadar bilmesede Bu sektör çok iyi bilmektedir. UND ve yönetimin Malum şirketi arasındaki birleşimin ve büyük ortaklığın da sektör için hayırlı olmasını dilerim.
Adem Şahin
2012-07-25 13:47:20
UND Tamer Bey'in istifasının ardından zaten yavaş yavaş öğrencilere verdiği desteği çekmeye başlamıştı. Şimdi Mine Hanım'ın da istifası ile UND sektörün öğrenci ayağı ile tamamen bağları koparacaktır. Hem Tamer Bey'in hem de Mine Hanım'ın bu derneğe çok ciddi emekler harcadılar. Umarım herşey dilediğiniz gibi olur. Saygılarımla ...
Özkan Kaya
2012-07-16 16:03:40
KIZIMLA İFTAHAR EDİYORUM. DOĞRU İNSAN SALLANIR AMA YIKILMAZ.HELE BÖYLESİNE DONANIMLI İSE. ALLAH DAİMA YARDIMCISI OLACAKTIR. BİLİYORUM..

SAYGILARIMLA
ÖZKAN KAYA
ULAŞTIRMA BAKANLIĞI EMEKLİ GEN.MÜD. YARDICISI,
DSİ ATATÜRK BARAJI BÖLGE MÜDÜRÜ
(EMEKLİ)
Aytac Akgul
2012-07-16 14:15:37

Bu haberi duyunca inaniyorumki herkes gozlerine inanamamstir.

Cunku UND Mine hanimsiz var olamaz en azindan UND nin iletisimi disariyla eskisi gibi olmayacaktır. Mine hanim'in Turkiye lojistik ogrencileri ve Turkiye'deki lojistik egitimi icin yaptiklari ortadadir. Mine hanimi sevmeyen ve onun basarisiz oldugunu dusunen bir kisi bulamazsiniz. Bu kararin yanlis oldugunu tum ogrenciler ve eski ogrenciler olarak dusunuyoruz.

Gorevine tekrar gelmesini istiyoruz.

Saygılarımla,
Aytaç Akgül

Ferruh ER
2012-07-16 13:03:26
Makam ve mevkiiler geçicidir. 12 yıl gibi oldukça uzun soluklu bir süreçten geçilerek bugüne gelinmiştir. Hem Bürokraside yer almış hemde 12 yıl UND de görev almış Sayın Mine Kaya'nın kırgın bir şekilde ayrılması etik olmamıştır.Kendisiyle bu süreçlerde sorunlarımızla ilgili fikir alışverişinde bulunmuşuzdur.Sorunlara yaklaşım tarzı ve çözüm önerileri hep yapıcı olmuştur. Yeni yönetimin elbette tasarruf hakkı vardır. Ne olup bittiği ile ilgili hiçbir bilgimiz yok.Bu konuda yönetimin mutlaka açıklama yapması gerekir diye düşünüyorum. Sayın Mine Kaya'ya bundan sonraki çalışma hayatında başarılar diliyorum. Ferruh ER
Gülsen GÖKÇE
2012-07-16 12:40:21
Sadece yaradılana Yaradan'dan ötürü saygım olduğundan; ''Alma mazlumun ahını, çıkar aheste...aheste...'' diyorum. Gerçek profesyonellik pişmek, bu yolda Ülkemize ve Dünya'mıza değer katmaktır. U.N.D.'nin gerçek benliğine, ''açıklık'' ve ''şeffaflık'' ilkesi, donanımı, gerçek emek sarfedenleri, bilgi kültürü , az laf çok iş felsefesi, kendi pazarlamasını yapanlara endekslenemeyecek güzel geleceğine inancım sonsuz. Saygılar,
İbrahim Baki
2012-07-16 12:25:06
Çok değer verdiğim her zaman birlikte çalışmaktan büyük bir memnuniyet duyduğum bilgi birikimi ve sektör adına gayretlerine saygı duyduğum bir insanın bu şekilde UND'den ayrılmış olmasının hayret ve şaşkınlığı içindeyim. Bu tür makam ve mevkilere yükselen insanların o makamı dolduracak olgunluğa erişmelerinin ağır ve zor bir bedelel ödemekle mümkün olabildiği gerceği göz ardı edilmemeliydi. Kaldıki, UND'nin üyelerinin her tür şikayet ve taleplerine çok içtenlikle cevap verdiğine, bu sektör için olağan üstü gayret sarf ettiğine şahit olmuşumdur. İnsanların bu şekilde tabiri caizle harcanıyor olması ne kalite ödülü almış bu derneğe nede bu sektöre maalesef yakışmadı. UND yönetim kurulu yedek üyeside olsam benim gibi arkadaşlara danışılmadığı gibi üyelerede danışılmadığı anlaşılmaktadır. Bu yönetim anlayışı elitize olmuşdur. Sektör adına bu kararı ferden almış ve uygulamaya koymuş arkadaşların bu tutumunu kınıyorum. Sivil toplum örgütlerinde demokrasi anlayışının yerleşmemiş olması gerceği ile bu uygulama ile yeniden yüzleşilmiştir. Meslek kökenli bir sivil toplum örgütünün idare edilme anlayışı bu olamaz. Tabana yayılmayan bir idare anlayışının sorunları sağlıklı algılamasıda mümkün deyildir. Sn.Mine hanıma bugüne kadarki calışmalarından dolayı şahsım ve sektör adına teşekkür ediyorum. Bundan sonraki yaşantısındada sağlık ve başarılar diliyorum. Saygılarımızla,
F.Onur YILMAZ
2012-07-16 12:12:42
Sayın Mine KAYA; Lojistik sektörünün duayen isimlerinden birisidir. UND kimliği altında kendisini ve derneğini Üniversiteler ile sürekli iş bilriği içinde tutmuş, aktif görevde rol alan almayan öğrencilerin yanında yer almıştır. Fakat görmekteyim ki UND Öğrenci işbirliği SayınTamer bey ile birlikte sona ermiştir, öğrencilerle UND'nin mevcut projelerinde görevlendirilmeye devam edilmektedir evet, ancak önceki yönetimde öğrencileri Binali Yıldırım'ın karşısında konuşmacı olarak çıkma fırsatı yaratan UND'nin son bir buçuk senedir öğrenciler için yarattığı bu tür bir fırsat zaten olmamıştır. UND yönetimi sadece mezuniyet törenlerine katılmayı ve birkaç okulun konferansında konuşmacı olarak yer almayı tercih etmiştir. Mine Hanım'a bu sektörün bitmek bilmeyen sorunlarının yanı sıra "eğitimli" geleceğine, gençlerine verdiği destekten dolayı bir kez daha teşekkür ederim. F.Onur YILMAZ İstanbul Arel Üni.Lojistik Kulübü Başkanı (2008/2009-2009/2010)
Gökhan YURTYAPAN
2012-07-16 11:44:38
UND için büyük bir kayıp. UND için üzüldüm,çok değerli ve tüm mesaisini derneğe harcayan bir Başkanı kaybetti. Umarım birgün tekrar UND Icra Kurulunun basında görürüz. Başkanım yolunuz açık olsun. Sevgiler & Saygılar
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim