• BIST 1.076
  • Altın 477,626
  • Dolar 7,2293
  • Euro 8,4968
  • İstanbul : 23 °C

UND’den Uluslararası çalışan nakliyecilere açıklama

UND’den Uluslararası çalışan nakliyecilere açıklama
Basın-yayın organlarında yayınlanan “Destek kaldırıldı. Nakliyeci İsyanda” başlıklı haberlere karşın açıklama yapma gereği duyan UND, bakanlıkla birlikte çalışmalarının devam ettiği bilgisini verdi.

Suriye’de yaşanan krizin ardından Ro Ro ile Suriye ardı ülkelere yapılacak taşımalarda Devlet, nakliyecilere araç başına bin dolarlık destek sunulmuştu. Devlet tarafından desteğin 31 Mart itibariyle kaldırılmasının ardından Ro Ro’larda uygulanan navlun fiyatlarında artış oldu.

UND ve Bakanlık çözüm odaklı çalışıyor

Durumun düzeltilmesi bazında desteğin devam etmesi gerektiğini belirten nakliyecilere açıklama yapan Uluslar arası Nakliyeciler Derneği (UND) yönetimi Bakanlıkla birlikte yürütülen çalışmalara ilişkin açıklama yaptı.

Suriye’deki güvenlik sorunu sebebiyle bu ülkenin Türk nakliyecileri için ikili ve transit taşımaların geçilemez duruma gelmesi sonucunda 2012 yılında özellikle Suriye ardı ülkelerle yapılacak ticaretin taşınması için alternatif yol arayışına gidildiğinin vurgulandığı açıklamada;

“Suriye ardı ülkelerle yapılan ticaretimizin zarara uğramaması ve kesintisiz sürdürülebilmesi amacıyla, Hükümetimiz, özellikle Ekonomi Bakanlığımız liderliğinde sektörümüzle işbirliği içinde yapılan çalışmalar sonucunda Mısır’a taşıma yapacak bir Ro-Ro kurulması çalışmalarına başlanmış ve İskenderun ve Mersin limanlarından Mısır’ın Port Said ve Damietta limanlarına taşıma yapan iki Ro-Ro hattı çok hızlı bir şekilde başarıyla hayata geçirildi.

Ekonomi Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan başta olmak üzere tüm bürokratları bu süreçte konuya titizlikle eğilmiş ve ihracatımızın zarar görmemesi için bu Ro-Ro hattında yeni olmanın sıkıntılarını aşmaları amacıyla ilan edilen geçici bir süre ile gerekli desteği fazlasıyla sağlandı. Bu önemli destek sayesinde Mısır üzerinden gerçekleşen 11 bin araçlık taşıma ile Suudi Arabistan’a ve bölgeye olan ihracatımız sürdürülebilmiştir.

Gelinen süreçte, Derneğimize ulaşan taşıma kaynaklı şikâyetler incelendiğinde hizmet sunumunda Kalite-Zaman ve Maliyet problemlerinin halen yaşanmakta olduğu ve hizmet sunan Ro Ro şirketlerinin Bakanlığımızın desteklediği bu geçiş dönemi desteğini taşıma süreçlerinin iyileştirilmesi konusunda gereği gibi değerlendiremedikleri anlaşıldı.

Derneğimiz bu hafta boyunca bir yandan Ekonomi Bakanlığı ile çalışmalar yürütürken diğer yandan Mersin ve İskenderun’da Nakliyecilerimizin problem ve taleplerini tespit çalışmaları yürütmüş ve süreç iyileştirme çalışmalarını başlattı.
Özellikle Ro-Ro şirketleri kaynaklı olduğu anlaşılan bu tür bilgilendirmelerin sektörümüzün görüşü olmadığı ve bölgeye yapılan ihracatımızın ve nakliyecilerimizin zarar görmemesi için Ekonomi Bakanlığımızla birlikte her türlü çalışma zamanında yapılmıştır” ifadeleri yer alıyor.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Raif Ay
2013-04-08 10:19:01

Sayın: Çetin Başkanım, Nakliyecileri emeğine ve ekmeğine sahip çıkması için başlatmış olduğunuz kampanyanın yönetime seçildikten sonra geçen zaman içerisinde sözünüzün sözde değil özde uygulanarak sektörümüze yansımalarının oluşmasını beklemekteyiz.

a) Araçların Yükseklik boyutları ile ilgili yönetmeliğin Araç taşıyıcıları ve Konteynerler için yükseklik sınırlamasının 01.07.2014 tarihine kadar uzatılırken Yarı Römork araç sahipleri için uzatılmaması Sektörün ekmeğini nasıl kaybettiğini göstermiyor mu?

b) C2 Belgeli firmaların Alt taşıyıcı olarak başka firmalarla ortak taşıma yapılmasına yönetmeliğimiz bugüne kadar izin verirken yeni alınan karar ile söz konusu uygulama C2 belgeli firmalara külfet olarak R2 Belgesi alma zorunluluğu getirmesi biz taşımacıların ekmeğini elinden almıyor mu?

c) Bugün itibariyle Hatay'da bulunan taşımacıların araçları Mısır ve Suudi Arabistan'da günlerce beklemekte Ro Ro firmaları teşvik uygulamasının uzatılmamasından dolayı Navlun ücretlerinin yükseltilmesi biz nakliyecileri tamamıyla ekmeğini, emeğini alındığının sizler görmüyor musunuz? Yoksa kurulan Ro Ro hatlarının yürümemesi için Yönetim içerisinde almış olduğunuz üyelerinizden Ro Ro hattının kurulmasına karşı çıkanların olumsuz,yanlı görüşlerinden dolayı Hatay Nakliyecisinin umudu olan Alternatif Hattı kapatılsın mı düşüncesiyle hareket ederek Bölgemizdeki gelişen sektörün durağanlığa itilmesi İflas etmesi,yok olması ekmeğinin elinden alınmasını mı istiyorlar.

Sizlerin bu konularda, Bu sektöre iyi niyetli olarak hizmet edeceğiniz, konusunda şahsım olarak herhangi bir endişemin olmadığı sadece sizi yönlendiren bazı insanların fanatik düşüncelerinden oluşan yanlışların tuzağına düşmemenizi o insanların hırslarına kapılmamanızı temenni ediyor saygılar sunuyorum.

Ferruh ER
2013-04-06 16:15:41
31 Mart 2013 tarihinde teşviğin sona ereceğini bilen UND yönetimi bu tarihten önce Bakanlık nezdinde girişimde bulundu mu?
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim