• BIST 1.540
  • Altın 441,945
  • Dolar 7,4040
  • Euro 8,9983
  • İstanbul : 13 °C

UTD, bürokrasiyle değil siyasetle görüşmek istiyor

UTD, bürokrasiyle değil siyasetle görüşmek istiyor
Uluslararası Takografçılar Derneği(UTD) Ulaştırma, Denizcili ve Haberleşme Bakanlığı önünde yaptıkları basın açıklaması ile araç muayene istasyonlarında yapılan takograf kontrollerinin “ağır kusur” sayılmasını talep ettiler.

UTD; Ulaştırma, Denizcili ve Haberleşme Bakanlığı önünde yaptıkları basın açıklaması ile TÜVTURK muayenelerinde takograf kontrollerinin “ağır kusur” sayılmasını talep ederek bu problemin bürokrasi ile değil siyasi irade ile çözüleceğini ifade ettiler.


“Takograf cihazları yönetmeliği kanayan yara”
UTD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çobanlı yaptığı açıklamada; “Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bir türlü gereken talimatı TÜVTurk’e vermemiştir. Dolayısıyla, araç muayene istasyonlarında yapılan takograf kontrolleri halen “hafif kusur” kapsamında iletilmektedir. Karayolları trafik güvenliği açısından önemi hepimizce bilinen takograf cihazlarının ülkemizin kanayan yarası trafik kazalarının azaltılması yönündeki fonksiyonu idrak edilmiş olmasına rağmen, takografların hala araç muayenelerinde “hafif kusur” kapsamında değerlendirilmesinin sonuçları maalesef ağır olmaktadır” AB girişlerinde “ağır kusur” ülke içi “hafif kusur”
“Sonuç olarak; hileli, kalibrasyonsuz, damgasız ya da uygunsuz takograf cihazı takılı araçlar karayollarımızda tehlike saçmaya devam etmektedir” şeklinde serzenişte bulunan Çobanlı sözlerine şöyle devam etti: “İşin ilginç tarafı ülke içi uygulamalarında “hafif kusur” olarak ısrarla sürdürülen takograf kontrolleri, AB ülkelerine giriş yapan araçlar için “ağır kusur” kapsamında değerlendirilmektedir. Bu durumda akla akıla gelen, ‘bizim insanımızın can ve mal emniyeti AB ülkelerindeki vatandaşlardan daha mı az değerlidir’ sorusudur. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın her iş ve projede gösterdiği hassasiyeti bu konuda da göstereceğini umuyoruz”


“Bürokrasi ile çözüm bulamıyoruz”
Açıklama sonunda Uluslararası Takografçılar Derneği Yetkilileri ile görüşmeye gelen Karayolları Düzenleme Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Güner ile görüşmek istemeyen dernek yetkilileri Ulaştırma, Denizcili ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile görüşmek istediklerini dile getirdiler. UTD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çobanlı 15 Mart’tan bu yanan bürokrasi ile görüştükleri ve hiçbir çözüm alamadıklarını belirterek bu konuyu Ulaştırma, Denizcili ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile görüşmek istedikleri dile getirdi. Ayrıca Çobanlı basın açıklamalarının önümüzdeki süreçte TBMM ve Başbakanlık önlerinde devam edeceğini belirterek sözlerini noktaladı. www.tasimacilar.com 04.06.2012/13:15Yorumlar
Mustafa ÇOBANLI
2012-06-06 17:44:01
Dogru yolda ilerleyen Derneğimize desteklerini esirgemeyen tüm üretici ithalatçı ve servis arkadaşlarımıza minnettarız saygılarımla.
BÜLENT OKAN ARIÇ
2012-06-05 14:07:21

Arkadaşlar yıllardır bu cihazları siz üretmedinizmi? Neden bir anda hatalı, usulsuz takograf ilan etiniz ve ilan ettiğiniz bu takograf cihazlarını Türkiye yolarında tehlike saçtığını söylüyorsunuz. Pekala, bu cihazları neden birden kaldırımasını istemediniz ve neden bu cihazların bayiliği için afaki bedeller istiyorsunuz. Neden bazı illerde bazı takograf cihazları tek bir firmanın yada tek bir şahsın elinde. Ha pekala neden kaliteli ve neden hiçbir müdahaleye açık olmayan bir takograf cihazı üretmediniz. Bunları da geçtik neden bu ısrar. Ağır kusur olsun yoksa yurtdışından gelen cihazların bir an önce satılması yoksa bir rantmı var. Birde açılan takograf istasyonları yönetmelikteki kıritere uygun olmayanlar var. Bunların yaptıklar ve yapılan işler karşılıgında bakanlığın yayınladıgı üceret fazlası alınıyor ve tip onayı olmayan bir cihaz için neyse nedenler çok bence şapkamızı önümüze koyup iyi düşünmek lazım. Bu ülke bizim burda yaşıyanlar bizleriz birbirimizi aldatmadan doğru ve Allah dogu her işimizi yapmalıyız ne dersiniz yanlı dedigim birşer varmı sizce.

BÜLENT OKAN ARIÇ 0533 2094790

Kimlik bilgilerinin görüntülenmesini istemiyor
2012-06-04 17:59:40
UTD DERNEK BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ. TAKOGRAF TÜRKİYE'DE KANAYAN BİR YARADIR. BUNUNLA İLGİLİ SANAYİ BAKANLIĞIMIZIN YAPTIĞI ÇALIŞMALARDAN DOLAYI KENDİLERİNE TEŞEKKÜR EDİYORUZ. ÇÜNKÜ TAKOGRAF SERVİSLİK KRİTERLERİNİ ÇIKARTMIŞLARDIR VE TAKOGRAF SERVİSLERİ HIZLI BİÇİMDE TÜRKİYE GENELİNDE YAYGINLAŞMIŞTIR AMA ULAŞTIRMA BAKANLIĞINDA TIKANMIŞTIR. AVRUPA'YA GİDEN BİR ARAÇ TAKOGRAFI NİZAMİ ÇALIŞMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLÜYOR. AMA TÜRKİYE İÇİNDE ÇALIŞMASA DA ÖNEMLİ DEĞİL DİYOR. BUDA BU İŞİN NEKADAR YANLIŞ OLDUĞUNU GÖSTERİYOR. ARAÇ MUAYENEYE GİTTİĞİNDE SORUYORLAR YURD İÇİ İSE TRANSİT GEÇİRİYORLAR AMA YURD DIŞI İSE ZORUNLU OLARAK TAKOGRAF KALİBRASYON İSTİYORLAR UMARIZ YAKINDA BU PROBLEMLERDEN KURTULURUZ.
Vahap Tan
2012-06-04 15:53:27
Sn. Çobanlı'yı tebrik ediyor, görüş ve önerilerine aynen katılıyoruz. Takograf trafik kazalarının azaltılmasında son derece önemli bir denetim aracıdır. Dolayısıyla takograf konusunda yapılmış tüm düzenlemelerin, en aktif bir biçimde kamunun tüm ilgili kesimlerince uygulamaya konulması gerekir. Araç muayene istasyonlarında yapılan takograf kontrollerinin "hafif kusur" kapsamında değerlendirilmesi kabul edilemez. Hele, aynı araç muayene istasyonlarının AB Ülkelerine taşımacılık yapan araçlarda takograf kontrollerini "ağır kusur" kapsamında değerlendirirken ülke içi kontrollerde hafif kusur olarak kabul etmesi insanımızın canına verilen değeri (ya da değersizliği) ortaya koymaktadır. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın konuya bir an önce çözüm bulması ve araç muayene istasyonlarında yapılan takograf kontrollerinin "acilen" "ağır kusur" kapsamına alınması gerekir. Saygılarımla Vahap Tan...
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 258 77 86 | Haber Yazılımı: CM Bilişim