• BIST 98.466
 • Altın 222,976
 • Dolar 5,6706
 • Euro 6,5506
 • İstanbul : 18 °C

“Yeni Tourmalin, turizmde fark yaratacak”

“Yeni Tourmalin, turizmde fark yaratacak”
Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik ve Satış Direktörü Murat Anıl, Adana Büyükşehir Belediyesine gerçekleştirilen Avenue teslimatının ardından Adana fabrikasında sektörel basınla bir araya geldi.

 

"Hedeflediğimiz noktayı gördük"

Dinçer Çelik,şehirlerarası otobüs pazarı geçen yıla göre hareketli başladığını söyleyerek "Biz yüksek talebe yönelik hazırlığımızı yapmıştık. Sektörün merakla beklediği 41+1 kişilik Safir VIP aracımızı da pazara sununca yoğun bir talep ile karşılaştık. Ocak-Şubat ayı ile birlikte çok yüksek adetlerde otobüs satışımız oldu ve yüzde 48’lere kadar ulaşan ciddi bir pazar seviyesi elde ettik. Yılın ilk üç ayında hedeflediğimiz noktaya geldiğimizi gördük. Bu yıl şehirlerarası otobüs pazarının geçen yılın üzerine çıkma ihtimali var. Bizim payımız yine en az geçen yıl seviyesinde olur. Midibüs pazarı ise şehirlerarasının aksine bütün yıla eşit seviyelerde yayılıyor. Burada hem kısa mesafe hem turizm hem de servis pazarının taleplerinin olması etkili, Bizim bu süreçte başarılı olmamızın en büyük etkenlerinden birisi de pazarı iyi okumamız oldu. Taşımacı dostlarımız ürünleri tanıdıkça, kazanımların farkına vardıkça bizim pazardaki seviyemiz, payımız da büyümeye devam etti. Mersin’de 60 adetlik, Van’a 32 adetlik, Adana Büyükşehir’e ise ilk etapta 20 Avenue teslim ettik. Adana ile bu süreçte teslimatımız 100’e ulaşacak. Nisan ayının sonuna doğru Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne CNG’li Avenue teslimatımız var. Biz ilk 6 ayı toplam otobüs pazarında lider olarak bitirmeyi bekliyoruz. Şehiriçi, büyük otobüs ve midibüs pazarının büyümeye devam edeceğini düşünüyorum” dedi.

"Halk ulaşımda kalite istedikçe belediyeler otobüse yatırım yapıyor"

Seçimlerin otobüs pazarına herhangi bir olumsuz etkisinin olmayacağına inandığını belirten Dinçer Çelik,"Belediyelerin vatandaşlara hizmetlerinin değdiği, farkedildiği ilk alan ulaşım ve bizim otobüslerimiz. Konforlu, yüksek teknolojili, güvenli araçlarımız yolculara değerken; en düşük yakıt yakan araç olan Temsa araçlarıda belediyelere bu hizmette büyük katkı sağlıyor.  Bugün dünya kadar yatırım yapın, yaptığınız yatırımlar insanlara değmiyorsa, o yatırımları çok insan fark etmiyor. Yeni çıkan Büyükşehir Kanunu ile beraber belediyelerinin etki alanları genişlediği için onlar da halka ulaşmak için önceliği otobüs yatırımına verdiler. Halktan da artık ciddi bir baskı var. Daha konforlu, kaliteli, güvenli kentiçi ulaşım hizmeti isteniyor” dedi.

dincer-bey.jpg

"Temsa,Aselsan ile rüyayı gerçekleştirecek"

Yüzde yüz elektrikli otobüs konusunda Aselsan ile imzaladıkları sözleşmeyi hatırlatan Dinçer Çelik, “Aselsan’ın merkezini ziyaret ettiğimizde gerçekten ülkemiz adına çok önemli bir misyonu üstlendiğini gördük. Her Türk vatandaşının övüneceği bir şirket haline gelmiş. Müthiş şeyler yapıyorlar. Ve özellikle uzmanlık dalları daha çok savunma sanayi ile ilgili ama diğer sektörlere değen çok başarılı uygulamaları var. % 100 yerli otobüs’ e yönelik olan bu projenin başlamasından büyük mutluluk duyuyoruz.  Temsa nın rüyası idi, imzalar atıldı, gerçekleşmesi için ilk adımlar atılmış oldu. Bu Türkiye’de bir ilk olacak. Aselsan ile iyi bir takım olduk, başarma duygusu her şeyin önünde artık” dedi. 

"Temsa’nın elektrikli aracı Mayıs’ta geliyor"

Temsa’nın kendi argesi ile üretimini planladığı elektrikli otobüsün Mayıs ayı gibi hazır olacağına değinen Dinçer Çelik, “Aselsan dışında bizim kendi çalışmamız 9.5 metrelik bir araç üzerine. Bu araç Mayıs ayı gibi hazır olacak ama elektrikli otobüsün ülkemizde yaygınlaşması için 4-5 yıl var daha. Biz üretimin ardından elektrikli otobüsümüzü bazı yerlerde tanıtacağız. 9.5 metrelik olacağı için maliyeti biraz daha uygun bir araç olacak” dedi.

TÜRKİYE KENDİ ARACINI ÜRETİYOR,PAZAR ÇOK GÜÇLÜ

"Avrupa pazarında ikinci sıradayız,birinciliğe az kaldı"

Avrupa pazarında daha büyük seviyede bir rekabet yaşandığına dikkat çeken Dinçer Çelik, ‘Avrupa’daki üretici sayısı Türkiye’dekinden daha fazla. Türkiye pazarına ithal olarak giren otobüs oranı çok düşük.  Bu, Türkiye’deki üreticilerin de bir yerde hem gücünü, hem pazarı iyi tanıdığını ve iyi yönlendirdiğini gösteriyor. Avrupa’da en fazla otobüs kapasitesi yılda 10-11 bin otobüs üretimi ile İsveç’te. 8 bin otobüs ile Türkiye 2’inci, 7 bin kadar otobüs ile Almanya geliyor. Beş yıl içinde Türkiye pazarının 1’inci sıraya çıkacağını düşünüyoruz.  8 otobüs üreticisinin üretim kapasitesi 15 bin seviyelerinde.  Üreticilerin büyük çoğunluğu şehir içi ürün üretiyor. Şehirlerarası ve midibüs üretimi yapanlar kendi içinde farklılaşıyor” dedi.

Temsa Genel Müdürü Çelik ”Otobüs sektörü olarak içinde bulunduğumuz imkanları kullanmazsak başkalarına nasıl anlatacağız? Otobüsün içinde olacaksın ki derdini anlatabilesin ” diyerek sahada oldukları mesajını verdi.

"İçeride kabul görmeyen dışarıda rağbet görmez"

Dış pazarda başarılı olmanın en önemli gerekliliğinin iç pazarda güçlü olmak olduğunu ifade eden Dinçer Çelik "Bir şirket öncelikle kendi evinde güçlü olmak zorunda. Bizim özellikle son birkaç yıldır yapmaya çalıştığımız da bu. Kendi evinde, kendi pazarında güçlü olmayan, ürünleri kabul görmeyen bir şirketin dış pazarda bir yere gelebilmesi oldukça zor. Biz tüm ürünlerimizi gözden geçirdik ve ürünlerimizi konumlandırmayı yeniden yaptık” diyerek iç pazarın öneminden bahsetti.

2015 yılında 400-500 adetlik bir seviyede ihracat hedeflediklerini de belirten Çelik; “Avrupa’ya 250-300 civarında otobüsümüzü ihraç edeceğimizi düşünüyoruz. Ağırlık yine Fransa ve Almanya’da olacak" dedi.

Satış ve satış sonrasına yönelik büyüme çizgisinin de devam ettiğini belirten Dinçer Çelik, “2014’te Samsun bayimiz Felek Otomotiv Temsa ailesine katıldı. Erzurum ve Diyarbakır’da birer yeni bayimiz oldu. Açılışlarını Nisan ayında yapacağız.”

57 KİŞİLİK CRUİSE TURİZMİNE ÖZEL TOURMALİN GELİYOR

“Temsa pazar payını büyütüyor”

Ocak ve Şubat ayı sonu itibariyle toplam şehirlerarasında 236 otobüs satıldığını ve 112’sinin Temsa olduğunu belirten Satış Direktörü Murat Anıl, “Şubat sonu itibariyle yüzde 48 pazar payımız var. Safir VIP teslimatlarımız sürecek. Pazarın ihtiyaçlarını iyi tespit edip, siz de doğru ürünü pazara sunarsanız başarıyı da yakalarsınız. Bir de kamunun alımlarına yönelik siz doğru planlama yapar ve bunu iyi yönetirseniz bu alanda da başarıyı yakalarsınız.  Biz bu yıla yine çok hazır girdik ve tüm belediyelerde ilk aranan şirket olduk.

Midibüs pazarında aylık bazda 250-300 adet ürün satılır. Şubat sonu itibariyle bu pazarda 646 adet araç satıldı. Temsa 200’ün üzerinde bir satış seviyesi elde etti ve 27-29 kişilik segmentte yine pazar lideri olduk. Haziran’a kadar bu ivmenin süreceğini düşünüyoruz. Sonrası için de aslında çok karamsar olmaya gerek yok. Çünkü Türkiye’de sezon başlıyor, okullar kapanıyor. Kapandıktan sonra seyahat mevsimi açılıyor. Ekim- Kasım aylarına kadar biz bu hareketlenmenin devam edeceğini, sonrasında da Euro normuna geçiş ile birlikte yeni ürünlerin tanıtımlarının getireceği heyecanın 2016’ya taşınabileceğini düşünüyoruz” dedi.

“Her ihtiyaca uygun aracımız var”

Temsa’nın bir avantajının da Türkiye’de 27 kişilikten, 54 koltuğa kadar, şehir içi ulaşımda ise 103 kişiye hatta 18 metrelikte 150’ye kadar taşıma kapasitesinde ürün üreten tek fabrika olmasını gösteren Murat Anıl, “Temsa’nın uzmanlık alanı da buradan kaynaklanıyor. Her ihtiyaca göre ürünümüz var. Bir tur operatörü işini çeşitlendirmek istediğinde onun talebine uygun ürünleri biz sunuyoruz. Yine de yeni ürünleri de pazara sunmaya hazırlanıyoruz” dedi.

“Yeni Tourmalin Cruise turizminde fark yaratacak”

Cruise adı verilen daha büyük ve lüks segmentte olan gemi turizmi için büyük araçlar istendiğini anlatan Satış Direktörü Murat Anıl,”Gemi turizmine de uygun, özellikle 57 kişilik bagajsız günü birlik turlara çok uygun bir otobüsü Temmuz veya Ağustos ayında pazara sunacağız. Tüm beklentileri karşılayan bir araç olacak. Tam bu işe yönelik bir araç olacak. Bu otobüsümüz iki otobüsün yaptığı işi tek başına yapabilecek, üstelik maliyetlerin bu kadar önem arz ettiği bu dönemde hem çok uygun yakıt sarfiyatı ile hem de yolcu taşıma kapasitesi ile operatöre de fark yaratacak olduğuna inandığımız bir ürün. Bu da tabi Temsa’nın yıllardır deneyimi olan turizme bakış açısını gösteriyor. Yeni Tourmalin sektörde fark yaratacak”  diyerek yeni ürünlerine güveninin tam olduğunu gösterdi.

Yeni araçları Tourmalin’in Temsa’nın amiral gemisi olacağını ifade eden Murat Anıl, ”Safir’i etkileyen bir durum söz konusu değil ikiside farklı kulvarlarda yol alacak” dedi.

murat-bey.jpg

“Batum’da potansiyel çok büyük”

Bir vesile ile Batum’a gittik ve orayı görünce Türkiye’de taşımacılığın ne kadar geliştiğini görmüş olduk diyen Temsa Satış Direktörü Murat Anıl ” Her yerin kendine göre dinamiği var, o bölgedeki insanlarında zamanla değişime alışacağını tahmin ediyoruz. Metro Turizm bir önderlik yaptı, Türkiye’deki faaliyetlerinin yanında bir kulvar açarak araçlarımızı oraya taşıdılar kendilerine müteşekkiriz. Batum gelişime açık bir bölge gelecekte turizm açısından büyük pay alacağını öngörüyoruz” diyerek gelecekten umutlu olduklarını belirtti.

Sözlerine devam eden Murat Anıl,”Turizm ülkemizin lokomotif sektörü haline geldi, Gürcistan’da servis anlamında kısa mesafe olarak en iyi hizmete sahibiz. Gittiğimizde billboard’larda araçlarımızı ve resimlerimizi gördük gururlandık, Temsa’yı izlemeye devam edin” dedi.

temsa-1.jpg

 

ebru-murat-giris.jpg

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
felek bilgin 77
27 Ağustos 2017 Pazar 21:10
21:10
Yorumunuz e oKol numara 77
Diğer Haberler
 • Krone'den Türkiye için önemli açıklamalar28 Eylül 2018 Cuma 14:21
 • Çevre dostu beton mikseri28 Eylül 2018 Cuma 14:09
 • Temsa, ''Geleceğe hep umutla bakıyoruz''27 Eylül 2018 Perşembe 14:37
 • IAA 2018'de Elektrikli Renault Trucks27 Eylül 2018 Perşembe 13:36
 • Scania IAA'da yeni ürün gamını sergiledi24 Eylül 2018 Pazartesi 15:17
 • Elektrikli yeni Temsa sahnede20 Eylül 2018 Perşembe 12:37
 • BMC, yeni ailesi TUĞRA ile geri döndü19 Eylül 2018 Çarşamba 18:45
 • Anadolu Isuzu'da IAA Hannover 2018'de19 Eylül 2018 Çarşamba 18:27
 • Karsan’dan Hannover Fuarı Çıkarması19 Eylül 2018 Çarşamba 17:36
 • Daimler yeni Actros ile IAA fuarında19 Eylül 2018 Çarşamba 16:38
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2000 TAŞIMACILAR.COM | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 258 77 86 - 212 258 77 87 | Faks : 0212 259 78 85 | Haber Yazılımı: CM Bilişim