3 yıl içinde 81 ilin giriş çıkışına denetim istasyonu kurulacak

3 yıl içinde 81 ilin giriş çıkışına denetim istasyonu kurulacak

Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürü Ali Rıza Yüceulu, önümüzdeki 3 yıl içinde, 81 vilayetin giriş ve çıkışına yol kenarı denetim istasyonları kurulacağını belirtti.

Zonguldak'ın Ereğli-Alaplı ilçesi arasındaki karayolu üzerinde faaliyet gösteren, ağır tonajlı araçların kontrol edildiği kantarda incelemelerde bulunan Kara Ulaştırması Genel Müdürü Ali Rıza Yüceulu yaptığı açıklamada Ereğli ve Zonguldak'tan yılda yaklaşık 9 milyon ton yükün bu yoldan geçtiğini söyledi.


Mevcut kantarın, bölgenin coğrafi konumuna göre doğru yerde olduğunu belirten Yüceulu, şöyle konuştu: “Bu güzergâhta günde ortalama 800, yılda ise 230 bin ticari araç geçiyor. Dolayısıyla ağır tonajlı araçların denetlenmesi, yol güvenliği ve emniyeti açısından son derece önemli. Çünkü ağır tonaj yüzünden yollarda yılda yaklaşık 2 milyar dolarlık bozulma oluyor. Aşırı tonaj nedeniyle aracın da ekonomik anlamda zarar görmesi ve yıpranması söz konusu. Frene basıldığında durma mesafesi artacağından kazaya da sebebiyet verilebiliyor. Burada yapılan denetimler taşıyıcı ve vatandaşın lehinedir. Mevcut kantarı, Karayolları Genel Müdürlüğünden devraldık. Bölge koşullarına göre kantarın burada olması doğru. Şu anda bir başka kantar yeri de mevcut değil, ama araştırıyoruz. Akçakoca ilçesi mevkisinde bir iki yer tespit edildi, inceleme yapılıyor. Eğer koşullar uygun olursa, yılsonuna doğru büyük ihtimalle çalışmalarımızı bitirebiliriz. Mevcut kantarın kalkması da ancak o zaman olabilir.”


81 ile denetim istasyonu geliyor
Ulaştırma Bakanlığınca, ülke genelinde yapılan çalışma sonucunda 6 bin kilometre olan bölünmüş yol ağının 19 bin kilometreye çıktığını anımsatan Yüceulu sözlerine şöyle devam etti:”Bu sayede kazalarda da yüzde 23 azalma oldu. Teslim aldığımız 24 adet yol kenarı denetim istasyonunu 60'a çıkardık. Kısa vadede 100, orta vadede 200, uzun vadede de 300 adete ulaşmayı hedefliyoruz. Türkiye'de, önümüzdeki 3 yıl içinde 81 vilayetin giriş ve çıkışına yol kenarı denetim istasyonları kuracağız, bunda kararlıyız. Denetimler sadece tonajla alakalı olmayacak. Aynı zamanda İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı arasında protokoller yapıldı. Buna bağlı taşımacılıkları da denetim altına alacağız. Herkesin buna göre tedbirini alması gerekiyor. Devlet hem yolunu, hem de vatandaşını koruyacaktır.” Yüceulu'nun denetimlerinde, Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Daire Başkanı Yılmaz Kılavuz ve Bolu Ulaştırma Bölge Müdürü Bülent Mesci de hazır bulundu.


www.tasimacilar.com 15.01.2011 11:55