Avrupa pazarı, otomotiv endüstrisinin yüzünü güldürdü

Avrupa pazarı, otomotiv endüstrisinin yüzünü güldürdü

Otomotiv endüstrisi, AB’ye yönelik ihracatta son dönemin en iyi çıkışını yaptı. Uzun zamandır gerileme yaşanan AB ülkelerine ihracat, Şubat ayında yüzde 11 oranındaki artış gösterdi.

Otomotiv ihracatında Şubat ayındaki yüzde 9’luk yükseliş endüstriye gelecek için umut verdi. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Başkanı Orhan Sabuncu, “Ana pazarımız AB’de de toparlanma sinyalleriyle gaza daha sağlam basacağız” dedi.

Türkiye şubat ayında önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6 artışla 11 milyar 692 milyon dolarlık ihracata imza atarken, otomotiv endüstrisi ülke genelindeki ihracat artış hızını aşarak yüzde 9 büyümeyi yakaladı. Avrupa pazarına yapılan ihracat çok uzun bir aradan sonra artış gösterdi.

Otomotiv endüstrisinin Şubat ayı ihracat raporunu hazırlayan Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), sektörün geçen yılın aynı dönemine göre bir milyar 787 milyon dolarlık dış satışa imza attığını bildirdi.

Sektör bazında ihracatta liderliğini sürdüren otomotiv endüstrisi, Şubat ayında otobüs, minibüs ve midibüs ürün grubu dışındaki tüm alanlarda dış satışlarını artırdı. OİB Başkanı Orhan Sabuncu, özellikle binek otomobil grubundaki artışın kendilerini umutlandırdığının altını çizerek, bunun gelecek adına olumlu sinyaller verdiğini kaydetti.


Otomotiv, ihracatta son 5 yılın en iyi Şubat ayını gördü

Şubat ayı verilerinin otomotiv ihracatında Türkiye’nin yüzünü güldürdüğünü söyleyen Sabuncu, AB ülkelerine yönelik yüzde 11 ihracat artışının, Türkiye otomotiv ihracatına olumlu yansıdığını belirtti.

Alternatif pazarlardan Amerika ve Afrika ülkelerine yönelik artışların da devam ettiğinin altını çizen Sabuncu, 2008 yılından bu yana şubat ayının en iyi ihracat rakamına ulaşıldığını da sözlerine ekledi.

Binek otomobiller gaza bastı

Otomotiv ihracatında ürün grupları incelendiğinde, otomotiv yan sanayi yüzde 7 artış ve 756.1 milyon dolarla ilk sırayı aldı. Bunu yüzde 10 artış ve 592.4 milyon dolarlık dış satışla binek otomobiller, yüzde 18 yükseliş ve 338 milyon dolarlık ihracatla eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar izledi.

Otobüs minibüs ve midibüs ürün grubu ise yüzde 12 gerilemeyle 75 milyon 421 bin dolar ihracata imza atarken diğer başlığı altındaki ürünler de yüzde 33 artışla 26 milyon dolarlık dış satış gerçekleştirildi.

Fransa ve İtalya güldürdü

Şubat ayında ilk 4 ülkeye ihracatta önemli artışlar oldu. Fransa ve İtalya’daki ihracatta yaşanan düşüşün durup yerini yükselişe bırakması dikkat çekti.

Geçen ay, Almanya’ya yüzde 11 yükselişle 255 milyon, Fransa’ya yüzde 6 artışla 211 milyon, Birleşik Krallık’a yüzde 62 büyüme ile 173 milyon, İtalya’ya da yüzde 19 gelişme ile 165 milyon dolarlık ihracat yapıldı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.