Dudaroğlu, Man'ı Türkiye'de kamyon üretmeye davet etti

Dudaroğlu, Man'ı Türkiye'de kamyon üretmeye davet etti

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) ve Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) işbirliği ile organize edilen ‘MAN Türk Tedarikçi Günü’ Münih MAN Truck Forum’da gerçekleştirildi.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) ve Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) işbirliği ile organize edilen ‘MAN Türk Tedarikçi Günü’ Münih MAN Truck Forum’da gerçekleştirildi. TAYSAD Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu, yeni teşvik paketi ile sağlanan imkanları hatırlatarak, MAN’ın kamyon üretimini Türkiye'de yeniden başlatmasını istedi. Toplantıda Türk otomotiv endüstrisinin üretim ve ihracat potansiyeline yönelik bir sunum yapan OİB Başkan Vekili Ömer Burhanoğlu, Türk tedarik sanayinin avantajlı yönlerini MAN yetkilileriyle paylaştı. MAN’ın Türkiye ve dünyanın önde gelen ticari araç üreticilerinden olduğunu belirten Burhanoğlu, Türkiye’nin de Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasındaki üretim sıralamasında ticari araçlar ve otobüste birinci, toplam üretimde altıncı ve binek araçlarda sekizinci olduğunu hatırlattı. Gelişmiş yan sanayisiyle otomotiv endüstrisindeki 3 bini aşkın KOBİ’nin 2011 yılında 8.5 milyar dolar ihracata imza attığını kaydeden Burhanoğlu, "Üretimimizin yüzde 70’i ihracat odaklı. Türkiye ile Almanya arasındaki ticari dengeye göz attığımızda ise 2011 yılında ihracatımız 14 milyar dolar seviyelerine ulaşırken, ithalatımız 23 milyar dolar oldu. Toplam ticaret hacmimiz 37 milyar doları geçti." dedi.


"Krizle gerileyen ihracat, eski günlerine dönüyor"
2008 yılında 3.4 milyar dolar ile rekor seviyesine ulaşan Türkiye’den Almanya’ya otomotiv ihracatının, 2009 küresel krizinde 1.8 milyar seviyesine gerilediğini hatırlatan Burhanoğlu, bu rakamın 2010’da 2.4 milyar dolara, 2011 sonu itibariyle de 3 milyar dolar seviyelerini yeniden yakaladığını söyledi. Burhanoğlu'nun verdiği bilgiye göre, 2011 yılında ihracattan yan sanayi 2 milyar dolar, binek otomobiller 600 milyon dolar, eşya taşımaya mahsus ticari araçlar 200 milyon dolar ve otobüs-minibüs-midibüs sınıfı da 200 milyon dolar pay aldı. Öte yandan Türkiye ağır kamyon üretimi rakamlarında ise 2011 yılında Mercedes Benz Türkiye 18 bin, Ford 9 bin, BMC 5 bin ve Renault’un 4 bin üretim adedini yakaladı. Türkiye ağır kamyon pazarında 12 bin dolayındaki ithalatın 3 bin 700’ünü MAN kamyonlarının ithalatı oluşturuyor.


“MAN’a yatırım çağrısı”
TAYSAD Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu ise Türk tedarikçilerinin gelişen Ar-Ge yetkinliklerine değinerek, ülke genelindeki 118 Ar-Ge merkezinden 37 tanesinin TAYSAD üyesi olduğunun altını çizdi ve bu sayıyı 2013’de 75 adede çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Yeni teşvik paketi ile sağlanan imkanlara da değindiği konuşmasında Başkan Dudaroğlu, MAN’ın Türkiye’deki yatırımlarını artırması çağrısında bulunarak, kamyon üretiminin ülkemizde yeniden başlatılması talebini aktardı. Açılış konuşmalarının ardından başlayan B2B toplantılarında, Türk tedarikçiler, MAN satın alma sorumluları ve mühendisleri ile karşılıklı görüşmeler gerçekleştirdi. Etkinliğin öğleden sonraki bölümünde, günde 250 adet kamyon üretim kapasitesine sahip, birçok operasyonun otomatik ve yarı otomatik hatlarda yapıldığı kamyon fabrikasının montaj hattı ziyaret edildi. MAN Merkezi Satınalma-Otobüs Başkan Vekili Lutz Ziegler, Strateji ve İş Geliştirme Yöneticisi George Von Massenbach ve Strateji Müdürü Kerstin Walch’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinliğe, 20 Türk tedarikçi firmadan temsilciler katıldı. www.tasimacilar.com 28.05.2012/10:53