Otomotiv ihracatında dış ticaret fazlası

Otomotiv ihracatında dış ticaret fazlası

OİB, 2012 yılı Olağan Genel Kurulu, yönetim ve denetim kurulu üyelerinin yanı sıra birlik üyesi sanayicilerin katılımı ile gerçekleştirildi. Genel kurulda otomotiv endüstrisinin dış ticaret fazlası vermeye devam edeceği vurgulandı.

AB pazarında yaşanan daralmaya rağmen yılın ilk çeyreğinde yüzde 1,88 artış ve 4,6 milyar dolar ihracat ile hedefe emin adımlarla ilerlediklerini belirten Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, otomotiv endüstrisinin dış ticaret fazlası vermeye devam ettiğini söyledi.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) 2012 yılı Olağan Genel Kurulu, yönetim ve denetim kurulu üyelerinin yanı sıra birlik üyesi sanayicilerin katılımı ile gerçekleştirildi. Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) konferans salonunda yapılan genel kurulda, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra oluşturulan Divan Kurulu’nda başkanlığa Münir Ertürk, üyeliklerine de Aysel Bozyiğit ve Burhan Demir seçildi.


Yönetim Kurulu Çalışma Raporu’nun okunması ve görüşülmesinden sonra bilanço gelir-gider hesaplarının oylandığı genel kurulda, yönetim ve denetim kurullarının ibraları gerçekleştirildi.

Genel kurulda konuşan OİB Başkanı Sabuncu, 2006 yılından bu yana Türkiye ihracat şampiyonu olan otomotiv endüstrisinin 50 yılı aşan tecrübesi, birikimi, altyapısı, ürün kalitesi ve global üretim sistemleri ile dünyanın dört bir yanına ihracat yapan ve 2011 yılı hariç son 7 yılda dış ticaret fazlası veren bir sektör olduğunu ifade etti.

“OİB olarak 17 milyar dolarlık hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz”

İhracatta en fazla artışın Rusya Federasyonu’na olduğunu vurgulayan Sabuncu, “Rusya’yı Birleşik Devletler, Cezayir ve Irak takip etti. Ekonomik krizden etkilenen AB ülkelerine ise gerileyen ihracatımızda en fazla azalış sırasıyla Almanya, Fransa ve İtalya’da oluştu” şeklinde konuştu.

2013 yılı beklentileri hakkında da bilgi veren Sabuncu, bu yıl OİB olarak 17 milyar dolarlık ihracat hedeflediklerini söyleyerek, “Siyasal ve ekonomik istikrarsızlıklar bakımından baktığımızda ise Libya, Irak ve Fas gibi ülkelere ihracatımızı muazzam derecede artırdığımızı ve AB ülkelerine ihracatımızda ise düşüşte olduğumuzu görüyoruz. Pazar çeşitliliği ile 2013 beklentimize ulaşacağımıza olan inancım tamdır” ifadelerini kullandı.

Genel kurulun ardından bir konferans veren Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, “Finansal Krizler ve Dünyaya Karşı Türkiye, Dünya ve Türkiye Ekonomisi” konuları hakkında ilgiyle izlenen bir sunum yaptı. 


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.