Türkiye toplu taşıma sektöründe değişim ve dönüşüm stratejileri konuşuldu

Türkiye toplu taşıma sektöründe değişim ve dönüşüm stratejileri konuşuldu

UITP Türkiye Konferansı, 26-28 Mayıs 2021 tarihlerinde, dünyada 500'den fazla şehirde toplu ulaşımda verimlilik, maliyet tasarrufu, stratejik planlama ve optimizasyon teknoloji, çözüm ve hizmetleri sağlayan, Optibus ana sponsorluğunda gerçekleştirildi.

Dijital olarak 3 gün boyunca, gerçekleştirilen konferansın birinci bölümünde, “Verimli toplu taşıma hizmetleri için optimizasyon” teması ile toplu taşıma hizmetlerini nasıl daha efektif kullanabileceğimiz detaylı olarak incelendi.  Bu bölümde, tüm dünyayı 1,5 yıldır etkisi altına alan “COVID-19 Pandemisi” sonrasında “Yeni Normal” atmosferinde toplu taşıma hizmetlerinin optimize edilmesinin toplu taşıma işletmelerinin maliyetlerini nasıl azaltabileceği ve toplu taşıma kullanan yolcu sayısını nasıl arttırabileceği hakkında bir bölüm de yer aldı.  ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama öğretim görevlisi Prof. Dr. Ela Babalık’ın oturum başkanlığında gerçekleştirilen bu bölümde, Optibus Türkiye Strateji Danışmanı Ejder Ormancı, teknolojiye gereken önemi veren şirketlerin alt yapılarındaki değişim ve dönüşüme değinirken, aynı zamanda insan yaşamını kolaylaştıran bir yaklaşım ile meselelere bakılmasının önemini öne çıkardı.

uitp.jpg

Konferansın ikinci bölümünde, son yıllarda sektörün yakından takip ettiği “Sürdürülebilir kentsel ulaşımda temiz ve enerji verimli araçlar” konusu, Avrupa Komisyonu, Ulaştırma Politikası ve İklim Değişikliği Sektör Yöneticisi Dr. Göktuğ Kara’nın sürdürülebilir kentsel hareketlilik planları, AB’nin sürdürülebilir ulaşım politikaları ve elektrikli, hidrojen yakıtlı toplu taşıma araçları başlıklarında detaylandırılarak ele alındı. Toplu taşımada kullanılan araçların nasıl daha çevreci ve sağlıklı hale getirilebileceği, bu şekilde sektörün daha iyi bir geleceğe nasıl dönüştürülebileceği konuları enine boyuna tartışıldı.

Konferansın son bölümünde “Covid-19 Pandemi sonrasında kentsel ulaşımın geleceği” konusu, Türkiye’nin en büyük toplu taşıma işletmelerinin tepe yöneticilerinin katılımıyla, UITP Üyelik, Pazarlama ve Hizmetler, Kıdemli Direktörü, Kaan YILDIZGÖZ, oturum başkanlığında masaya yatırıldı. Bu son oturumda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi - Metro İstanbul Genel Müdürü Özgür Soy, İzmir Büyükşehir Belediyesi - İzmir Metro Genel Müdürü Sönmez Alev, İzmir Büyükşehir Belediyesi - Eshot Genel Müdürü Erhan Bey, Bursa Büyükşehir Belediyesi - Burulaş Genel Müdürü Mehmet Kürşat Çapar ile Kayseri Büyükşehir Belediyesi - Kayseri Ulaşım Genel Müdürü ve UITP Bireysel İşletmelerin Kurumsallaşması Komite Başkanı, Feyzullah Gündoğdu, pandemi sonrası kentsel ulaşımın geleceğini şekillendirecek zorlukları, en iyi uygulamaları ve çözümleri tartıştı.

Sektör çapında tüm toplu taşıma paydaşlarını kapsayarak düzenlenen dijital konferans; toplu taşıma idareleri, işletmeler, politika yapıcılar, bilim enstitüleri ve endüstri kuruluşlarının yanı sıra, hizmet sağlayıcılarını da bu konferansta buluşturdu.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.