UND, Azerbaycan Taşımalarını Ve Hazar Koridorunu Görüştü

UND, Azerbaycan Taşımalarını Ve Hazar Koridorunu Görüştü

29 Nisan tarihinde Azerbaycan Uluslararası Karayolu Taşımacıları Derneği ABADA ile UND, Azerbaycan üzerinden gerçekleştirilen taşımalarda yaşanan güncel sorunlar ve iki Dernek arasında işbirliği fırsatları görüşüldü.

UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu başkanlığındaki UND heyeti, toplantıda, Türk taşımacılarının Azerbaycan üzerinden gerçekleştirdikleri taşımalarda transit geçiş ücretleri, yetersiz Ro-Ro kapasitesinden kaynaklanan yüksek maliyetler, Nahcivan Koridorunda ödenen yüksek ücretler ve Verkhniy Lars sınır kapısında yaşanan beklemeler gibi sorunlar hakkında detaylı bilgilendirmede bulundu.

Azerbaycan Derneği adına ABADA Yönetim Kurulu Başkanı Habib Hasanov’un başkanlık ettiği heyet, UND ile bu sorunların çözümü konusunda işbirliğine ve bu konuda gereken desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti. Türk taşımacıları adına aktarılan konuların bilincinde olduklarını, en kısa zamanda sorunlara ilişkin olumlu gelişmelerin beklendiğini, bu yönde Azerbaycan hükümetin çalışmalar yürütmekte olduğunu aktardı.

Toplantıda UND-ABADA arasında ortak bir çalışma grubunun oluşturulması ve belirli aralıklarla toplantılar düzenlenerek görüş alış-verişinde bulunulması, istatistiksel veri alışverişi, UND’nin faaliyetleri üzerinden kıyaslama çalışmalarının başlatılması ile Türk Konseyi ve BSEC-URTA gibi uluslararası platformlardaki taşımacılıkla ilgili çalışma ve projelere Azerbaycan Derneğinin daha aktif katılımının sağlanması kararlaştırıldı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.