UND, Sırbistan Güvenlik Ve Özel Trafik Kontrol Dairesi İle Takograf Cezalarını Görüştü

UND, Sırbistan Güvenlik Ve Özel Trafik Kontrol Dairesi İle Takograf Cezalarını Görüştü

Uluslarası Nakliyeciler Derneği heyeti 10.06.2021 tarihinde Sırbistan Güvenlik ve Özel Trafik Kontrol Daire Başkanlığı ile Belgrad ’ta toplantı gerçekleştirdi. Toplantının ana gündem maddesi Sırbistan’da ülkemiz araçlarına uygulanan cezai yaptırımlardı.

Gerçekleştirilen görüşmelerde Türk Nakliye firmalarına uygulanan cezalara ilişkin makbuzlar Sırbistan makamlarına takdim edildi ve uygulanan cezaların uluslararası AETR konvansiyonu ve Sırbistan ulusal mevzuatına göre incelemeleri yapıldı. Sırbistan makamları tarafından UND'nin tüm taleplerine şeffaf ve açıklayıcı bir biçimde cevap verildi ve bundan sonra oluşabilecek soru ve sorunlar için UND'de özel irtibat bilgileri oluşuturuldu.

Sırp makamları uygulanan cezai yaptırımların hemen ödenmesi halinde %50 indirim yapıldığını itiraz edilmesi halinde ise en yakın nöbetçi mahkemeye Türkçe hizmet veren tercüman eşliğinde sevk edilerek savunma hakkı tanındığını belirtti.

Ayrıca, Uluslararası Nakliyeciler Derneğine üye firmalarının uygulanan cezanın haksız olduğunu düşünmesi durumunda UND  aracılığı ile kendileri ile irtibata geçilmesini istendi

und-sirbistan-guvenlik-ve-ozel-trafik-kontrol-dairesi-ile-takograf-cezalarini-gorustu-4.jpeg

Ceza makbuzlarının yalnızca Sırpça dilinde olmasının firmalarımız için oluşturduğu mağduriyeti dile getirerek, Bu doğrultuda Sırp makamları tarafından İngilizce açıklamaların yer aldığı standart bir ceza tutanağı hazırlanıp paylaşıldı.

Diğer taraftan, Sırp makamları tarafından her ihlal için hem sürücüye hem de firmaya ceza kesildiği bilgisi paylaşılmış olup sürüş ve dinlenme sürelerinde 15 dakikaya kadar olan ihlallerde tolerans gösterilerek firmaya ceza kesilmeyeceği bilgisini paylaşmıştı.

Toplantı neticesinde ülkemiz firmalarına uygulanan ceza tutanaklarında yer alan maddeler teker teker incelenmiş olup söz konusu ceza maddelerine istinaden UND tarafından bilgilendirme kılavuzu hazırlanacak.

Son olarak, sahadaki uygulamaların incelenmesi amacıyla, UND, Sırbistan Güvenlik ve Özel Trafik Kontrol Dairesi ile ortak denetim gerçekleştirmesi yönünde mutabakata varıldı.

Nakliyeciler; Söz konusu toplantının gerçekleştirilebilmesi için desteklerinden ötürü başta Belgrad Büyükelçimiz Sayın Hami Aksoy olmak üzere; Büyükelçilik personelimize sektörümüz adına teşekkürlerimizi sundular.

und-sirbistan-guvenlik-ve-ozel-trafik-kontrol-dairesi-ile-takograf-cezalarini-gorustu.jpeg

Toplantıya; UND İcra Kurulu Başkanı Alper Özel, UND İcra Kurulu Üyesi Kadir Çirkin, Belgrad Büyükelçiliği Konsolosu Oytun Çelik, Belgrad Büyükelçiliği İçişleri Müşaviri Albay Ali Gökhan Kayılı, Sıla Yolu Projesi Koordinatörü Üçüncü Sınıf Emniyet Müdürü Okan Kaplan katılım gösterdi.

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.