2.el otomobillerde Dijital Pasaport dönemi başlıyor !

2.el otomobillerde Dijital Pasaport dönemi başlıyor !

Crasmile ve Otomoto, 2.el araba pazarında devrim yaratmak istiyor. Böylece müşteri güvenilir, teknik açıdan verimli kullanılmış bir araba satın alabilir.

Carsmile, Otomoto ve MC2 Innovations, Dijital Araç Pasaportunu yarattı. MC2 Innovations başkanı Anna Streżyńska, "Blockchain teknolojisi ve ISO standardizasyonuna göre kapsamlı araç muayenesinin birleşimi sayesinde, Dijital Araç Pasaportu otomobilin teknik durumunu tartışılmaz ve dokunulmaz bir şekilde belgeleyecek " şeklinde açıkladı. CEPiK'in ortaklaşa oluşturduğu mObywat projesinin yanı sıra Araç hizmet geçmişinde dijitalleştirme sorumlusuydu. Ona göre, arabanın teknik durumunu doğrulayan en güvenilir ve kapsamlı belge olacak.

cyfrowy-paszport-carsmail-1.jpg

MC2 Innovations başkanı da Polonya'da her yıl yaklaşık 2,5 milyon ikinci el araç alım/satım işleminin yapıldığını hatırlattı. Bu pazarın sorunu bilgi yanlışlığı- satıcı, arabanın teknik durumu hakkında alıcıdan daha fazlasını biliyor. Sonuç olarak, her iki taraf da birbirine güvenmez ve örneğin daha ucuz ve eski bir aracın satın alınmasına yol açabiliyor,

Dijital araç pasaportunun yaratıcıları tarafından yaptırılan araştırma, 2.el arabalarda  yanlış bilgiyle satın alımların yüzde 75 olduğunu gösteriyor. Alıcıların yüzdesi, satın alma tarihinden itibaren altı ay içinde arabayı tamir etmesi gerektiğini gösteriyor. Ve her saniye gizli bir kusur sorunu yaşanıyor. Ankete katılanların yüzde 70'i  satışa sunulan arabaların gerçekte olduğundan daha iyi göründüğü konusunda hemfikir.

cyfrowy-paszport-carsmail-3.jpg

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.