"Çip sıkıntısı Covid pandemisinden daha kötü"

"Çip sıkıntısı Covid pandemisinden daha kötü"

Otomotiv sektöründe yaşanan ve hala çözülemeyen çip eksikliği, araç lojistik şirketlerinin varlığını tehdit etmeye başladı.

Küresel mikroçip kıtlığı, Covid pandemisinden bile daha yıkıcı bir krize neden olmaya başladı. Almanya'da otomotiv sektörünün satışlarda tahmini 4,5 milyar avro kaybetmesi nedeniyle şirketlerin rezervleri son 18 ayda tüketildi veya yok edildi. Bu nedenle Avrupa Araç Lojistiği Derneği olan ECG, otomobil üreticilerini, piyasalar yeniden istikrara kavuşana kadar ikramiye-kaza performans önlemlerini askıya almaya ve ihaleleri ertelemeye çağırıyor.

ECG Derneği Başkanı Wolfgang Göbel, "Sorun, şirketlerin planlama becerilerinin eksikliği değil, diğer endüstrilerin yarı iletken ürünler için rekabet etmesi ve küresel talebin öngörülebilir gelecekte, arzı aşacağı gerçeğidir" dedi. Sonuç olarak, otomotiv sektöründe çok kısa sürede çok büyük miktarlarda miktar dalgalanmaları yaşanıyor ve bu da kapasite planlamasını neredeyse imkansız hale getiriyor.

Otomotiv üreticileri planlama alanını daraltıyor

Otomotiv endüstrisindeki müşterilerle yapılan uzun vadeli sözleşmeler de operasyonel planlama alanını daralttı. Üreticiler, dengeleyemeyecekleri önemli ek maliyetlerden kaçınmak için gerçek zamanlı olarak üretim hakkında daha kesin bilgilere, aynı zamanda teslim süreleri ve nakliye sıklığına ihtiyaç duyacaktır.

Derneğe göre, ECG üyeleri Avrupa'daki araç sektörünün yüzde 80-85'ini temsil ediyor. Buna treyler üreticileri, BT şirketleri ve denetim şirketleri de dahildir. EKG'ye göre, yaklaşık 23 milyar avro toplam ciro üretiyorlar, sektörle ilişkili şirketler üzerindeki ekonomik etkinin 60 milyar avro olduğu tahmin ediliyor. 145.000'den fazla Avrupalı, araç lojistiği endüstrisinde doğrudan, 300.000'i ise dolaylı olarak istihdam edilmektedir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.