Otonom demiryolu vagonu ile daha fazla yük taşınabilecek

Otonom demiryolu vagonu ile daha fazla yük taşınabilecek

Amerikan şirketi Intramotev Autonomous Rail tarafından tasarlanan, pille çalışan otonom bir yük vagonunun prototipi paylaşıldı.

Louis, Missouri'de geliştirilen tanıtım aracı, 2022'nin ikinci çeyreğinde operasyonel sunuma hazır olacak. Bu projenin arkasındaki fikir, geleneksel lokomotifler. Uygulamada, düz bir vagon veya hazne gibi görünen her bir yükleme ünitesi, kendi pil takımıyla çalışan elektrikli bir mini tren gibi bağımsız olarak hareket edebilecek.

Teklif eden firmaya göre bu çözüm, hizmet esnekliği ve rekabetçi maliyetler açısından karayolu taşımacılığı ile aynı avantajlara sahip. O kadar ki, yakın mesafelerde karayolu modu ile eşit şartlarda rekabet edebilir durumda. (0-  1000 km arası). Intramotev tarafından önerilen motorlu yükleme ünitesi, lokomotif kullanımını gerektirmemesinin yanı sıra, sürücüsü olmadığı için davranış açısından da özerktir. Bir araya getirilen  bir  veya daha fazla vegon, müşterinin havaalanlarından veya bağlantılarından tam otomatik ve uzaktan kontrollü bir şekilde ayrılabilir ve ulaşabilir.

Bununla birlikte, prototipten olası operasyonel aşamaya geçmek için, bu taşıma modunu geleneksel ağdaki demiryolu hizmeti ile uzlaştırmak zor göründüğü için tanımlanacak teknik ve yönetsel bir işletim modeli geliştirmek gerekiyor. 

Intramotev'e göre, demiryolunun kısa mesafelerde ancak daha sık hizmet sunma kabiliyetini artırmak, yerel lojistik pazarlarda ve tam zamanında yer kazanabilir . Maliyetler ve teknik fizibilite ve bu formülün geleneksel demiryolu ağına ihraç etme olasılığı değerlendirilmeyi beklemektedir. Geçmiş yıllarda, Avrupa'da, Alman DB'lerinin CargoSprinter'ları gibi birden fazla yük taşıma birimi önerme olasılığı üzerinde çalışıldı, ancak prototiplerin ötesine geçilmedi.

otonom-vagon.jpg

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.