100 milyon Dolar yatırım aldı Dijital Nakliye ağı TruKKer'ı kurdu

100 milyon Dolar yatırım aldı Dijital Nakliye ağı TruKKer'ı kurdu

8 ülkede dijital yük borsası sektöründe 2016 yılından beri faaliyet gösteren Trukker'ın Genel Müdürü Hakan Arıkan, sorularımızı yanıtladı

Öncelikle TruKKer’i tanıyabilir miyiz? Ne zaman, nerede kuruldu? 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde 2016 yılında kurulan TruKKer, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'nın ilk dijital yük toplama ve en büyük lojistik ağına sahip, her geçen gün gelişen teknolojiyi kullanarak yeni nesil lojistik ekosistemi inşa etmek üzere sınırları sürekli zorlayan bir şirket. TruKKer’ın odağında, lojistik gibi çok önemli bir sektöre “dijital çözümler” getirmek bulunuyor. Yük sahibi müşterilerimize ve araç sahibi şoförlere; hızlı, güvenilir, yenilikçi çözümler sunma misyonuyla hareket ediyor, iş ortaklarımıza sağladığımız avantajlarla da pazarın güçlü bir oyuncusu olmayı hedefliyoruz.

TruKKer olarak bugün BAE, Suudi Arabistan, Mısır, Ürdün, Umman, Bahreyn, Pakistan ve Türkiye olmak üzere toplam 8 ülkede faaliyet gösteriyoruz.

Dijitalleşmeyi odağına almış bir şirket olarak teknolojik altyapınızdan biraz bahseder misiniz? Nasıl bir iş modeliyle çalışmalarınızı yürütüyorsunuz?

Yük sahibi müşterilerimiz ile araç sahiplerini aynı platformda buluşturarak arz ve talebi eşleştiren “dijital yük toplama” iş modelini uyguluyoruz. Bu modelle, taşıyıcılar ve işletmeler için eksiksiz bir hizmet portföyü sunarak tüm taraflar için ortak verimlilik sağlıyoruz. Böylece uygun fiyatlı ve güvenli hizmet alabilen yük sahibi müşteriler, araç sahiplerine hızlı bir şekilde ulaşabiliyor. Araç sahipleri de yüklerini kolaylıkla organize edebiliyor.

Tahmine dayalı analiz odaklı eşleştirme modeliyle, müşteri talebini aldığımız anda hazır olan, erişilebilir kamyonları, filolardan ve bireysel kamyon sahiplerinden temin ediyoruz. Araç sahipleri, TruKKer web sitesinde doğrudan talep oluşturuyor. Ardından WhatsApp Bot uygulamasını kullanarak veya direkt kanallarımıza başvurarak sisteme dâhil olabiliyor. Kaydolduktan sonra, şirket içi ürün yükleme panosu uygulaması aracılığıyla satıcılar, kendilerini kamyon tipi filolarıyla kaydedebiliyor ve detaylı bilgiler ekleyebiliyor. Bir sürücüye bir yük atandığında, operasyon ekibimiz WhatsApp Bot aracılığıyla sürücüye ulaşıp iletişim kurabiliyor. Belirlenen bir kamyonun kolayca izlenmesine yardımcı olan bu yenilik, özellikle uluslararası taşımacılıktaki yolculuklar için güvenilir, yararlı ve ucuz bir iletişim çözümü sunuyor.

TruKKer Türkiye ne zaman, hangi hedeflerle kuruldu ve nasıl konumlandırıldı? 

TruKKer Türkiye, Ağustos 2021’de kuruldu. Şirketimiz bu açılımla hem Türkiye pazarında ciddi bir aktör olmayı hedefledi hem de ülkemizi, Avrupa pazarına ilk adımı atacağı ve Doğu Avrupa, CIS ve ötesindeki büyümeyi yöneteceği bir merkez olarak konumlandırdı. Bunun yanında, TruKKer Türkiye ile şirketin kendi yazılım altyapısı, teknolojisi ve iş yapma biçiminin Avrupa pazarıyla da entegre edilmesi amaçlandı.

Türkiye, doğu ile batı arasında çok önemli bir noktada yer alıyor. Ülkemizden Avrupa'ya birçok ticaret ağı var. Bunun yanında, doğudan batıya giden pek çok ticaret ağı da Türkiye'nin üzerinden geçiyor. Çin ile Avrupa arasında oluşan lojistik ağın önemli oyuncularından biri olması noktasında Türkiye’nin konumunun farkında olarak, tüm bu strateji ve operasyonları Türkiye merkezli yönetmeyi planlıyoruz. 

Türkiye’deki bir yılınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bir yıl gibi kısa süre içerisinde birçok büyük firma ile çalışmaya başladık, yurt içinde 81 şehre, yurt dışında 42 ülkeye ulaştık. 

TruKKer Türkiye olarak ilk yılın sonunda başta belirlediğimiz hedefleri bugün itibariyle dörde katladık. Dolayısıyla Türkiye pazarına girerken hedeflediğimiz birçok şeyin ötesinde başarılar elde ettik. Aynı zamanda da pazara girerken hedeflediğimiz gibi Türkiye üzerinden Avrupa ve Türki Cumhuriyetler odaklı operasyonlarda da ciddi mesafe kat ettik. Bunun yanında Türkiye'nin kendi içindeki taşımalarda da önemli firmalarla iş ortaklığı anlaşmaları yaptık, onlara hizmet vermeye başladık. Bu şekilde baktığımızda hedeflerimizin tamamını gerçekleştirmiş, hatta hedeflediğimizin de üstüne geçmiş bulunmaktayız. Bu da sonraki adımlarımızı hayata geçirmek ve planlamak için bizi daha da fazla heyecanlandırıyor.

Bu sene İstanbul’a ek olarak Bursa ofisimizi de açtık. Mevcuttaki ofislerimizin yanı sıra; İzmir, Ankara, Adana ve Mersin’de yapılanmaya gitmek 2023 hedeflerimizin içerisinde yer alıyor. Türkiye içindeki ofislerimiz ve kuracağımız ülke ofisleriyle; hali hazırda güçlü olduğumuz Orta Doğu’yu, üretici konumundaki Çin, Hindistan gibi ülkeleri batı ile bağlayan lojistik ağının en büyük dijital platformu olmayı amaçlıyoruz. Yıl sonuna geldiğimizde 2021'i kapattığımız ciroyu yaklaşık 10’a katlamayı hedefliyoruz. 

TruKKer 2022 yılı içinde iki yatırım aldı. Bunlar hakkında bilgi verir misiniz? Son aldığınız 100 milyon dolar yatırımla hedefleriniz nelerdir?

Bu yılın Mart ayında 96 milyon dolarlık seri B yatırımı almıştık. Eylül ayında da C serisi yatırım turunda 100 milyon dolarlık finansman sağladık. TruKKer'ın güçlü teknoloji ekibi, en başından beri bu sektörde yaygın olan kritik “performans ve güvenilirlik” sorunlarını ortadan kaldırmak için verilerin gücünü akıllı bir şekilde kullanmaya odaklandı. Seri C turunda elde ettiğimiz bu başarıyla birlikte teknoloji yatırımlarımızı artırıp Türkiye üzerinden ve komşu ülkelerden yaptığımız ticareti daha da büyüteceğiz. Yatırımın çok büyük kısmını teknolojiye, yeni pazarlarda var olmaya ve insan kaynağına kullanacağız. 

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.