AB ülkelerinde trafik denetimi yapılacak

AB ülkelerinde trafik denetimi yapılacak

16/09/2022 00:00 - 22/09/2022 00:00 tarihleri arasında tüm Avrupa Birliği ülkelerinde, Focus on the ROAD (Yola odaklan) denetim kampanyası yapılacaktır.

Denetim polis trafik denetim ekipleri tarafından yapılacaktır. Normal günlük kontrol faaliyetlerinin yanında, özellikle sürücünün dikkatini dağıtacak faaliyetlere odaklanılacaktır.

Sürücünün dikkatinin dağılması, aşırı hızdan sonra, kazaların yaygın sebeplerinden biridir. Sürücünün dikkatinin dağılmasının, modern çağa ait bir problem olmadığı düşünülebilir. Ancak , cep telefonu gibi mobil cihazların karayolunu kullananlar tarafından yaygın olarak kullanılmaya başlanması ile, dikkatleri üzerine çekmiştir.

Cep telefonlarının kullanılmaya başlanmasından öncede , sürücünün dikkatinin dağılması konusu hep vardı. Bu kapsamda,tıraş olma, makyaj yapma, yeme, içme,  ve bunun gibi faaliyetler sayılabilir.  Bugünün araçları, sahip oldukları çeşitli elektronik cihazlar nedeni ile çok daha fazla dikkat dağıtıcı ortam sunmaktadır. Tüm bu faktörler,  trafikteki kulanıcıların dikkatini dağıtmaktadır. Trafikteki kullanıcılar dikkatlerini içinde bulundukları trafiğe odaklamalıdırlar.

Tüm sürücülere, bu süre zarfında dikkatlerini dağıtacak, cep telefonu kullanma, film izleme, yeme, içme, veya  başka dikkat dağıtıcı işlerle uğraşmamaları, daha dikkatli olmaları önerilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.