AnadoluJet, 60’ncı Uçağını Filosuna Dahil Etti.

AnadoluJet, 60’ncı Uçağını Filosuna Dahil Etti.

Türk Hava Yolları'nın prestijli markası AnadoluJet, filosuna dahil ettiği 60’ncı uçağını düzenlediği özel bir törenle kutladı.

anadolujet-60-ucak-02.jpgDüzenlenen etkinlikte değerlendirmelerde bulunan Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat; “Türk Hava Yolları markamızın planlama ve stratejik hamleleri ülkemizi küresel havacılığın merkezlerinden biri haline getirdi. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önümüze koyduğu ‘’ hava yolunu halkın yolu yapma’’ hedefine uygun olarak, Anadolu’nun dört bir yanına yapılan havalimanı yatırımlarıyla sektörümüzün büyümesinde başrolü üstlendik ve insanımızı hava yoluna güçlü bir biçimde bağladık. Bu bağlamda, gökyüzündeki yükselişimizde kilit rol oynayan, dünyanın dört bir yanında başarıya ulaşmamızda emeği olan filomuza yeni uçaklar katıyoruz. Filomuzda bulunan uçak sayısını 6 kat artırdık ve markamız 200 uçağa ulaşabilecek potansiyele sahip. Önümüzdeki yıl AnadoluJet filomuzun yüzde 45’i, bugün lansmanını gerçekleştirdiğimiz bu yeni nesil uçaklarımızdan oluşacak. Bunun yeni destinasyonlar, yeni başarılar demek olduğunu iyi biliyoruz. Geçmiş dönemde yaptığımız planlamalar meyvesini güçlü bir şekilde verdi. 2022 yılının ilk 11 ayında AnadoluJet ile 14 milyonun üzerinde yolcu taşıdık ve yılı 15 milyondan fazla yolcu sayısıyla bitirmeyi hedefliyoruz. Filomuza katılacak yeni uçakların bizi hedeflerimize, misafirlerimizi ise sevdiklerine güvenle kavuşturacağından eminiz.” dedi.

AnadoluJet, 2020 yılı haziran ayı itibarıyla dış hat açılımıyla birlikte filosunu yenileme ve büyütme çalışmalarına başladı. Filoyu genişletirken ‘’ Büyürken insanı ve çevreyi düşünmek’’ sloganından hareketle de yakıt verimliliği yüksek yeni nesil uçaklar ile karbon ve gürültü emisyonlarını azaltmayı hedefledi. 60 uçağın 14’ü yeni nesil Boeing Max ve Airbus Neo’lardan oluşan filonun, büyüme hedefleri doğrultusunda önümüzdeki yıl 77 uçağa çıkması planlanıyor ve bu uçakların %45’inin yeni nesil uçaklardan oluşacağı belirtiliyor.anadolujet-60-ucak-01.jpg

Yeni Nesil Uçak ile 240 Yolcu Seyahat Edebilecek.

Yeni nesil uçaklar, AnadoluJet’in misafirlerine sunduğu uçuş konforunu bir üst seviyeye taşırken, koltuk kapasitesinde de önemli bir katkı sağlayacak. Operasyonlarını 176 ile 211 yolcu kapasiteli uçaklarla icra eden marka, yeni uçaklarda 240 yolcuya kadar ayrıcalıklı seyahat deneyimi sunacak.

AnadoluJet halihazırda, iç hatlarda 41, dış hatlarda ise 26 ülkede 41 noktaya sefer düzenliyor. Başarılı marka, 2022 yılının ilk 11 aylık periyodunda tarifeli seferlerde yüzde 81,3 dolulukla dış hatlarda 5,1 milyon, iç hatlarda 9 milyon olmak üzere, toplam 14,1 milyon yolcu taşıdı. Önümüzdeki yıl filoya katılacak yeni uçaklarla, iç hatlarda yüzde 52, dış hatlarda ise yüzde 22 olmak üzere toplamda koltuk arz kapasitesinin yüzde 41 oranında artırılması hedefleniyor. 2023 yılı planları doğrultusunda Ankara Esenboğa Havalimanı’nda yüzde 78, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda da ise yüzde 35 oranında sefer artışı planlanıyor. 

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.