Arkas; Denizcilik, Lojistik ve Liman Hizmetleri Zinciri ile Logistech’te

Arkas; Denizcilik, Lojistik ve Liman Hizmetleri Zinciri ile Logistech’te

Arkas, 27 Eylül- 29 Eylül 2023 tarihlerinde düzenlenen Logistech Fuarı’nda ana iş kolları olan Denizcilik, Lojistik ve Liman ve Terminal İşletmeleri grubundaki şirketleri ile yerini aldı ve hizmetlerindeki yenilikleri tanıttı.

İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür Ve Sanat İşleri Ticaret A.ş. (izfaş) Tarafından İkinci Kez Düzenlenen Logistech Lojistik, Depolama Ve Teknolojileri Fuarı Depolama Ve Teknoloji Fuarı, Katılımcı Ve Ziyaretçilerine Lojistik Sektörüne Ait Tüm Tedarik Ve İhtiyaç Zincirinin Bir Arada Olduğu Bir Deneyim Sunuyor.              

Fuar’a 63 Şirketi İle 8300 Kişiye İstihdam Sağlayan Arkas’ın, Ana İş Kolları Olan Denizcilik Grubu, Lojistik Grubu, Liman Ver Terminal Hizmetleri Grubu Şirketleri Arkas Line, Arkas Lojistik, Shipeedy Lojistik, Arkas Rail, Marport Autoport, Limar Ve Railport İle Arkas’ın Entegre Hizmet Zinciri Ve Yenilikleri Anlatıldı. Fuarın İlk Gününde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İkinci Gününde İse Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernard Arkas Standları Ziyaret Etti. 

Arkas Line’da Yeşil Taşımacılık 

Arkas Line Ceo’su Can Atalay, Arkas Line Olarak Arkas Holding’in Uluslararası Taşımacılıktaki 76 Yıllık Tecrübesini Arkamıza Alarak Bugün Geldiğimiz Noktada 47 Gemimizle Türkiye’nin En Büyük Konteyner Gemi Filosuna Sahibiz. Kendi İşlettiğimiz Gemilerle Karadeniz, Akdeniz Ve Batı Afrika Limanları Arasında Haftalık Düzenli Hat Taşımacılığı Yapıyoruz” Diyerek Arkas Line Hakkında Bilgi Verdi. 

Atalay “2023 Senesinde Önceliğimizi Mevcut Servislerimizin Performansını Arttırmak Olarak Belirlemiştik. Haftalık Servis Vermekte Zorlandığımız Bazı Hatlara İlave Gemiler Sokmaya Başladık. İlave Gemiler Bize Senede Yaklaşık 30.000 Teu Yeni Kapasite Yaratacak. Yeni Hatlar İçin De Çalışmalarımız Devam Ediyor. Sene Sonunda Yeni Rotamızı Açıklayacağız. 

Dünyada Çeşitli Faktörler Tedarik Zincirlerinde Değişime Sebep Olacak. Literatürümüze Yeni Giren ‘’friendshoring – Allyshoring (müttefik Ülkelerden Üretim Ve Kaynak Sağlama) – Reshoring (ülke İçi Üretime Dönmek) – Nearshoring (tedariği Yakın Ülkelerden Sağlamak)’’gibi Kavramlar Bu Değişimin Habercileri. Türkiye Coğrafi Konumu Ve Kaliteli Üretimiyle Birçok Yatırımı Çekebilecek Potansiyele Sahip. Artan Üretim Türk Denizcilik Sektörüne De İvme Kazandıracaktır. Aa Bu Çıkışı Yakalayabilmek İçin Denizde Ve Karada Yatırımlara Şimdiden Başlamak Gerekiyor” Dedi

arkas-logistech-2.jpg

Atalay, “arkas Line Olarak Uzun Vadeli Sürdürülebilirlik Ve Emisyon Hedefleri Doğrultusunda Filodaki Gemileri Yenilemeyi Sürdürüyoruz. Buna İstinaden Öncelikli Olarak Filomuzdaki Cıı Performansı Düşük Olan Gemilerin Eco-design Ve Yeni Yakıt Teknolojilerine Uyumlu Alternatif Gemi Yatırımları İle Güncellenmesi Ajandamızda Yer Alıyor. Teknik Ve Operasyonel İyileştirmelerimiz, İşletmemizin Çevresel Etkisini Azaltma Hedefimize Yardımcı Olurken Gelecek Nesillere De Daha Sürdürülebilir Bir Dünya Bırakma Hedefimize Ulaşmamızı Sağlayacağı Kanaatindeyiz. Diğer Yandan Gündemimizde Alternatif Yakıtları Kullanabilen Gemi Siparişleri Tabii Ki Var. Ancak Yakıt Tedariğindeki Belirsizlikler Ve Yatırımların 20 Sene Gibi Uzun Vadelere Yayılıyor Olması Sebebiyle Arkas Line İçin “en Doğru” Seçenekleri Değerlendirme Sürecimiz Halen Devam Ediyor” Dedi. Arkas’ın Sürdürülebilirlik Hedeflerine Uygun Olarak Önemli Ve Somut Bir Adım Attıklarını Belirten Atalay, Un Global Compact’a Üye Oldukları Bilgisini Paylaştı. 


Arkas Denizcilik Grubu’nun Sürdürülebilirlik Ajandasında Yer Alan Ve Yol Haritasında Bulunan Temel Argümanlar Arasında Karbon Nötr Olmak, Tedarik Zinciri Sürdürülebilirliği, Çalışan Güdüleme Ve Topluluk Katılımı Bulunuyor. Suyun Öneminin Arttığı Günlerde Bir Projesi Özellikle Dikkat Çekiyor. 2006’da Turmepa İş Birliğinde Başlatılan Arkas Turmepa Iı Atık Alım Teknesi Projesi İle Bugüne Kadar 2 Milyon 120 Bin Litre Atık Su Toplanarak 17 Milyon Litre Deniz Suyunun Temiz Kalmasını Sağlandı.

Arkas Lojistik Uluslararası Arenada


Arkas Lojistik Dünyanın En Önemli Üretim Merkezlerinden Biri Olarak Ön Plana Çıkan Türkiye’de Güçlü Organizasyon Yapısı İle Yatırımlarına Ve Büyümesine Devam Ediyor.
Arkas Holding Lojistik Grubu Başkanı Onur Göçmez, “dünyanın En Önemli Pazarlarında Da Ofislerimizi Artırıyoruz. Abd’den Çin’e Kadar Uçtan Uca Lojistiği Destekleyen Yatırımlarla Global Pazarlardaki Varlığımızı Güçlendiriyoruz. Mart 2023’te Abd New Jersey’de Açtığımız 3 Bin Metrekarelik Kapalı Depomuzla Ve Ofisimizle Ülkenin Her Bölgesine Kapı Teslim Ftl/ltl Son Taşıma, Depolama Ve Gümrükleme Hizmeti Sunuyoruz. Global Pazarlardan Abd’ye Gidecek Yüklemelerde De Lojistik Çözümler Üretiyoruz. Lojistik Grubu Olarak En Önemli Yatırımlarımızdan Biri De Hindistan. Yeni Ticaret Koridorlarında Ön Plana Çıkan Hindistan Global Bir Oyuncu Olmamızda Etkili Olacak. Avrupa’da En Çok Türk Firmasının Faaliyet Gösterdiği Romanya’da Bir Ofis Açtık. Gerek Türkiye İle Romanya Gerekse Romanya İle Avrupa Ülkeleri Arasındaki Lojistik Faaliyetlerde De Olacağız. Diğer Yandan Avrupa’nın En Büyük Lojistik Pazarı Ve İhracat Merkezlerinden Polonya’daki Ofisimizle İle De Türkiye-polonya, Avrupa-polonya, Abd-polonya, Uzakdoğu-polonya Arasında Lojistik Köprüler İnşa Edeceğiz” Diye Konuştu. 

arkas-logistech-3.jpg

İntermodal Servislerini Genişletiyor

Arkas Lojistik’in Avrupa’da İntermodal Servislerini De Genişlettiği Bilgisini Paylaşan Onur Göçmez, “son Olarak Duisport Ve Hupac Arasında İntermodal Taşımacılığı İçin Hizmet Sözleşmesi İmzalandı.
Halkalı-duisport Terminali Arasında Karşılıklı Tren Seferleri Düzenleniyor. Böylece Almanya’nın Yanı Sıra Belçika Ve Hollanda Gibi Avrupa’nın Çeşitli Ülkelerine Yük Taşımacılığı Kolaylaşıyor.
Diğer Taraftan Sürdürülebilirlik Anlamında Üreticimize, İhracatçımıza Yeşil Lojistik Çözümleri De Sunmuş Oluyoruz. Yatırımlarımızda İklim Krizinin Olumsuz Etkilerini Önemsiyoruz Ve Bu Doğrultuda Adımlar Atıyoruz” Dedi. 

Arkas Rail ile Sürdürülebilir Lojistik


Göçmez Sözlerine Şöyle Devam Etti, “sürdürülebilir Lojistik İçin Bizi Heyecanlandıran Ve Hazırlık Yaptığımız Diğer Şirketimiz İse Arkas Rail. 2025 Yılında 5 Lokomotif Teslim Alacağız. 38,5 Milyon Dolarlık Yatırımla Alınan Lokomotifler Elektrikle De Çalışabiliyor. Çevreci Lokomotifler Türkiye’nin Sanayi Şehirlerinden Limanlara İthalat-ihracat Konteynerlerini Taşıyacak. Böylece Müşterilerimize Daha Düşük Maliyetli, Hızlı Ve Güvenli Bir Taşıma Hizmeti Sunmuş Olacağız. Ayrıca, Shipeedy Lojistik İle De Denizyolu Parsiyel Yük Gönderimi Yaparak, E-ticaret Platformlarına Ve Kobi’lere Yönelik Hizmet Vermeye Devam Ediyoruz.”

Dijital Hız Tasarruf Getirdi


Sektörde Özellikle Pandemi Sonrası Hızla Gelişen Teknoloji İhtiyacına Dikkat Çekerek Bu Alanda Sundukları Çözümleri Anlatan Göçmez, “arkas Lojistik Ve Shipeedy Lojistik İnternet Siteleri Yenilendi. Anlık Fiyat Teklifi Alınabiliyor Ve Talep Oluşturuluyor. Ar-cell Dijital Takip Sistemi İle Hem Sürücü Hem De Araç Verileri Anlık İzlenebiliyor. Sistem Sayesinde Geçen Yılın Ağustos Ayından Bu Yılın Ağustos Ayına 8 Milyon Tl’lik Yakıt Tasarrufu Sağladık. Bununla Birlikte Hız İhlallerinde De Yüzde 74’lük Oranında İyileşme Yakalandı. Dijitalleşme Sayesinde Çevre Ve Can Güvenliği Alanında Somut Kazanımlar Elde Ettik. Ar-cell Tarafından Geliştirilen “akım Kontrol Sistemi” İle Reefer Konteynerlerdeki Ürünlerin Sıcaklığı Yükleme Anından Teslimat Noktasına Kadar Kesintisiz Ve Anlık İzlenebiliyor. Sonraki Adımda Bu Sistemi Ar-cell Mobil Uygulamasına Yerleştirerek Müşterilerimizin Dijital Doğrulama İle Tüm Süreci Online Takip Etmesini Sağladık” Dedi. 


Liman ve Terminal Hizmetleri Grubunda Yatırımlar Devam Ediyor 


Arkas Holding Liman Ve Terminal İşletmeleri Grup Başkanı Özgür Kalelioğlu, "marport Olarak, Yeni Nesil Terminal İşletim Sistemi Ve Öncü Yatırımları İle Türkiye’de Birçok İlke İmza Atmaya Devam Ediyoruz. 2021 Yılında Başlayan 2024 Yılı Sonunda Tamamlanması Hedeflenen Modernizasyon Ve Genişleme Projesi Kapsamında 7 Numaralı Rıhtımı 360 Metreden 450 Metreye Çıkardık. 6 Numaralı Rıhtımın İse Güçlendirme Çalışmaları Başladı. Proje Tamamlandığında 400 Metre Rıhtım Uzunluğu İle Bu Rıhtımda Da Mega Gemilere Hizmet Vereceğiz. Son Olarak 2023 Yılında Verdiğimiz Dört Yeni Ssg Siparişi İle Ssg Sayımızı 10’dan 14’e Yükselterek Tüm Rıhtımlarda Ssg İle Hizmet Vermeyi Hedefliyoruz” Diye Konuştu. 

arkas-logistech-4.jpg


Özgür Kalelioğlu, Sözlerine “diğer Yandan Dünyanın En Büyük İntermodal Lojistik Terminali İşletmecisi Duisport Ortaklığı İle Doğu-batı Ticaret Koridorunda Yeni Bir İntermodal Lojistik Terminali Olarak Konumlandırdığımız Railport Yatırımımız Devam Ediyor. Toplam 337 Bin Metrekarelik Bir Alanda Hizmet Verecek Ve Demir İpekyolu (bakü-tiflis-kars) İle Asya; Avrupa Demiryolu İle De Avrupa Birliği Ülkeleri Arasında Bağlantı Kuracak Olan Railport, Asya İle Avrupa, Avrupa İle Balkan Ve Orta Asya (cıs) Ülkeleri Arasında Gerçekleşecek Taşımalarda Köprü Görevi Görecek. Asya İle Avrupa’yı Birbirine Bağlayacak Olan Yatırımımız, Maliyet Avantajı Sağlayan, Çevreye Saygılı, Teslimat Sürelerinde Avantajlar Yaratan Ve En Önemlisi De Ülke Ekonomimize Önemli Katma Değerler Sağlayan Yeni Bir Hizmet Anlayışını Beraberinde Getirecek” Dedi.


Limancılık Sektörüne Yatırım Yapan İlk Şirket Olarak 1996 Yılında Faaliyete Geçen Arkas Grup Şirketlerinden Limar Hakkında Da Bilgi Veren Kalelioğlu, “özel Sektörün Dinamizmi İle Hızlı, Güvenli Ve Ekonomik Liman Hizmetlerini Türkiye’nin 12 Farklı Limanında Kendi Ekip Ve Ekipman Desteğimiz İle Sağlarken, Ayrıca Bu Hizmet İçin Özel Olarak Oluşturduğumuz Yazılım Aracılığıyla Müşterilerimize En Kolay Çözümleri Sunuyoruz” Dedi. 


 

 


       

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.