Belçika, ikinci nesil takografı olmayan Türk Nakliyeciye haksız ceza kesiyor

Belçika, ikinci nesil takografı olmayan Türk Nakliyeciye haksız ceza kesiyor

AETR Konvansiyonu, uluslararası karayolu taşımacılığında çalışan mürettebatın çalışma koşullarını ve bu kapsamda takograf kullanımını düzenleyen bir sözleşmedir. Ülkemiz de söz konusu sözleşmeye taraf ülkeler arasındadır.

Bu kapsamda, 16 Haziran 2010 tarihinden sonra tescil edilen ve uluslararası taşımacılık faaliyetinde bulunan yeni tescil edilen araçlar dijital takograf kullanmaya başlamıştır. Söz konusu takograf cihazları AETR Konvansiyonu kapsamında birinci nesil dijital takograf olarak tanımlanmaktadır ve tüm araçlarımız 10 Ekim 2021 tarihi itibarı ile dijital takografa geçti.

AB ülkelerinde ise, 15 Haziran 2019 tarihinde yeni tescil edilen araçlarda 2 nci Nesil dijital takograflar zorunlu olmuştur. AETR sözleşmesine taraf ülkeler ile AB arasında, AETR Sözleşmesinin değiştirilmesi konusunda müzakereler devam etmektedir. Bu konuda uzlaşma sağlanıp değişiklikler taraflar tarafından onaylanmadan, 2 nci nesil dijital takografların AETR ülkelerinde kullanılması mümkün değildir, yasaktır. Buna rağmen, bazı AB ülkelerinde (özellikle Belçika’da) takograf denetimi yapılan bazı Türk araçların, ikinci nesil dijital takograf olmadığı gerekçesiyle cezai müeyyide uygulandığı bilgisine ulaşıldı.  Söz konusu denetimlerde, yetkililer tarafından 15 Haziran 2019 tarihinden sonra tescil edilen Türk plakalı araçlara ikinci nesil dijital takografın bulunması gerektiği belirtilmiş ve bu doğrultuda cezai müeyyide uygulandı.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği'ne iletilen bilgilendirmelere istinaden; Türk araçlarına uygulanan söz konusu haksız cezalara ilişkin IRU ve Avrupa Komisyonu nezdinde girişimler yapılmış olup ikinci nesil dijital takograf bulunmaması nedeniyle uygulanan cezaların haksız olduğu teyit edildi.

Bu çerçevede, firmalarımızın yurt dışında ikinci nesil dijital takograf bulunmaması nedeniyle cezaya maruz kalması durumunda (Daha önce yazılmış cezalar dahil), Uluslararası Nakliyeciler Derneği'ne bilgi vermeleri ve itiraz yoluna başvurmaları sonucu kesilen cezalar geri alınabilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.