Borusan ve İTÜ iş birliği

Borusan ve İTÜ iş birliği

Avrupa Birliği tarafından desteklenen Elektrikli Araç Platformu Projesi kapsamında şehir içi yük taşımacılığında elektrikli araçların yaygınlaşmasını ve etkin kullanılmasını sağlayacak online bir değişim platformu oluşturuluyor.

28.11.2018, İstanbul. Avrupa Birliği tarafından desteklenen Elektrikli Araç Platformu Projesi Türkiye’de Borusan Lojistik ve İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliği ile hayata geçiriliyor. Şehir içi yük taşımacılığında elektrikli araçların yaygınlaşmasını ve etkin kullanılmasını sağlayacak online bir değişim platformu oluşturulmasını kapsayan projeye Almanya, Danimarka, Polonya, Avusturya ve Türkiye’den kuruluşlar katılıyor. Elektrikli Araç Platformu Projesi’nde lojistik sistemlerdeki mevcut araç filolarının elektrifikasyonunu arttırarak ve elektrikli taşıtların verimli kullanılması için lojistik sistemlerin optimizasyonunu sağlayarak zorlukların çözümüne katkıda bulunmak amaçlanıyor.

Konuyla ilgili olarak 28 Kasım’da İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde Elektrikli Araç Platformu Türkiye Çalıştayı yapıldı. Elektrikli araçların bugünü ve geleceğinin konuşulduğu çalıştaya yerel yönetimler, akademisyenler ve sektör temsilcileri de katıldı.

Toplantıda ticari araçların günlük kullanım şekilleri ve seyahat pratikleri ile ekonomik ve çevresel nedenlerden dolayı elektrikli taşıtların kullanımına uygun olduğu vurgulandı. Ancak, elektrikli araç teknolojileri olmasına rağmen şehir içi taşımacılık ve şehir lojistiğinde elektrikli taşıtların kullanımının potansiyelin çok altında kaldığı ifade edildi. Etkinlikte ayrıca yük taşımacılığında elektrikli araç kullanımını teşvik etmek için alınması gereken önlemler ve uygulanması gereken politikalar konusunda görüş alışverişi gerçekleşti.   Çalıştayda konuşan Borusan Lojistik Bilgi Teknolojileri, İnovasyon ve Ar-Ge Genel  Müdür Yardımcısı ve İcra Kurulu Üyesi  Anıl Gül şunları söyledi:

Borusan Lojistik Genel Müdür Yardımcısı İcra Kurulu Üyesi S. Anıl Gül

sinan-anil-gul.jpg

“İngiltere merkezli IMS Research tarafından yayınlanan rapora göre, hibrid, pil veya yakıt hücresi ile çalışan elektrikli araç üretimi 2021 yılına kadar, 2010 yılına oranla 16 kat artış kaydederek 16 milyona ulaşacak ve küresel otomobil üretiminin yüzde 16'sına denk gelecek. Avrupa Birliği’nin 2030 yılı için 1990 yılı seviyelerine kıyasla sera gazı emisyonlarını % 40 oranında azaltmak hedefi aynı zamanda elektrikli araçlarda belirlenen sayılara ulaşılmasını da gerektiriyor.”

Gül sözlerini şöyle sürdürdü “Bu dönüşüm sürecinde, kamu, sanayi, araştırma merkezleri ve üniversitelerimizin bir araya gelerek belirleyecekleri hedefler ve yürütecekleri çalışmalar büyük önem kazanmaktadır. Borusan olarak biz; grubumuzun faaliyet gösterdiği alanlarda rekabet gücümüzü arttırmak ve yeni iş alanları yaratarak gelecekte yükselen sektörlerde belirleyici oyuncular arasında yer almak için kendi içimizde bir değişim ve gelişim süreci başlattık. Aynı zamanda bu dönüşüm sonrası ortaya çıkabilecek iş modelleri, üretim teknikleri ve en nihayetinde kişiselleşmiş ürünler geliştirebilmek için altyapı, bilgi birikimi, teknoloji geliştirme projelerini tetikliyoruz.”

Borusan Lojistik Elektrikli Araç Platformu Türkiye Çalıştayı toplantısı

İstanbul Ulaşım Daire Başkanı Yunus Emre Ayözen - İTÜNOVA Genel Müdürü Ercan Çitil - Borusan Lojistik Genel Müdür Yardımcısı İcra Kurulu Üyesi S. Anıl Gül

borusan-lojistik-elektrik-arac-platformu-turkiye-calistayi.jpg

 

 

borusan-elektrikli-arac-platformu-turkiye-calistayi.jpg

 

 

elektrikli-arac-platformu-turkiye-calistayi-borusan.jpg

 

Borusan Lojistik Genel Müdür Yardımcısı İcra Kurulu Üyesi S. Anıl Gül

sinan-anil-gul-borusan-lojistik.jpg

 

İTÜNOVA Genel Müdürü Ercan Çitil

ercan-citil-itunova.jpg

 

İstanbul Ulaşım Daire Başkanı Yunus Emre Ayözen

istanbul-ulasim-daire-baskani-yunus-emre-ayozen.jpg

 

TEHAD Başkanı Berkan Bayram

tehad-baskani-berkan-bayram.jpg

 

 

borusan-lojistik-elektrikli-arac-platformu-calistayi.jpg

 

 

borusan-lojistik-istanbul-teknik-universitesi-elektrikli-arac-platformu-turkiye-calistayi.jpg

 

Okan Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Ramazan Nejat Tuncay 

ramazan-nejat-tuncay.jpg

 

Projenin Proje Koordinatörü Sayın Dr. Jens Klauenberg

jens-klauenberg.jpg

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.