Demir Yoluyla Liman Bağlantılı Kombine Taşımacılık 12,3 Milyon Tona Ulaştı

Demir Yoluyla Liman Bağlantılı Kombine Taşımacılık 12,3 Milyon Tona Ulaştı

Demiryolu Taşımacılığı Derneği'nin (DTD) raporuna göre Türkiye’de geçen yıl ihracat kapsamında 5,8 milyon ve ithalat kapsamında 6,5 milyon ton olmak üzere toplam 12,3 milyon ton yük, liman bağlantılı demir yolu kombine taşımalarıyla hedefe ulaştı.

Bu Durum İntermodal Taşımacılığa Da Olumlu Yansıdı. Boltas Ceo’su Selman Çoban, Demir Yolu Yatırımlarının Hızlanmasıyla İntermodale Talebin Daha Da Artacağını Belirtti.

Demiryolu Taşımacılığı Derneği'nin (dtd) Raporuna Göre 2022 Yılında 5,8 Milyon Ton Liman Bağlantılı Kombine İhraç Taşıması Gerçekleştirildi. İthalat Kapsamında Da Toplam 6,5 Milyon Ton Kombine Yük Taşıması Yapıldı.
 

1697713524-selmancoban-boltas-ceo.jpg
 

Türkiye Avrupa Hattında Blok Trenleri İle Sağladıkları İntermodal Taşımalarıyla Öne Çıkan Boltas’ın Ceo’su Selman Çoban, Türkiye’de Demir Yolu İle Yük Taşımacılığına İlişkin Yatırımların Ve Verimliliğin Artması Halinde Kombine Ve İntermodal Taşımacılığın Daha Fazla Tercih Edileceğini Vurguladı. 

Liman bağlantılı kombine taşımacılık 12,3 milyon tona ulaştı

Son 10 Yılda Türkiye’deki İntermodal Taşımaların Sürekli Artış Gösterdiğini İfade Eden Çoban, “Dtd’nin Raporuna Göre Geçen Yıl İthalat Ve İhracat Olmak Üzere Toplam 12,3 Milyon Ton Liman Bağlantılı Kombine Yük Taşımacılığı Gerçekleştirildi. Yeni Demir Yolu Bağlantılarının Eklenmesiyle Bu Rakamın Her Geçen Yıl Artacağını Düşünüyoruz.” Dedi. 

Yeşil Mutabakat’a uyum için intermodal şart

Çoban, İntermodal Taşımaların Düşük Karbon Salımı Sebebiyle De Öne Çıktığını Belirterek, “Ab Yeşil Mutabakatı, İhracatta Fırsata Dönüştürebilmemiz İçin İntermodal Daha Önemli Hale Geldi. İntermodal Taşımacılıkta Daha Uygun Fiyatlamalar Ve Sabit Transit Süreler De Ticaretin Daha Akıcı Olmasını Sağlıyor.” Diye Konuştu.

Taşıma Hacimlerinin Yüzde 85’ini İntermodal Operasyonların Oluşturduğunu Söyleyen Çoban, Şunları Da Kaydetti:

İstanbul, Yalova, İzmir Ve Mersin’den Gerçekleştirdiğimiz Ro-ro Çıkışlarımız İle Fransa’nın Sete Limanı’na Veya İtalya’nın Trieste Limanı’na Ulaşıyoruz. İntermodal Hatlarımızda Kara Yolu, Deniz Yolu Ve Demir Yolu Servislerini Entegre Şekilde, Optimum Verimlilik Anlayışıyla Kullanıyoruz. 

Türkiye – Almanya Hattında Hem Ro-ro Bağlantılı Hem De Direk Kara Treni Seferleriyle Hizmet Veriyoruz. Bu Hatta Karşılıklı Tek Seferde Karbon Salımını 80 Ton Azaltıyorken, Yüzde 15-20 Civarında Maliyet Avantajı Da Sağlayabiliyoruz. Geçen Yıl İngiltere İntermodal Hattımızı Da Devreye Almıştık. Yeni İntermodal Güzergâhları Ve Rotaları İçin İse Çalışmalarımız Sürüyor.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.