"Denizcilik, ihracat ulaşımının bel kemiği"

"Denizcilik, ihracat ulaşımının bel kemiği"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Tersane İstanbul’da düzenlenen "Türkiye Denizcilik Zirvesi"nin kapanış oturumunda konuştu.

Denizciliğin ihracat ulaşımının bel kemiği, olmazsa olmazı olduğuna dikkat çeken Bakan Karaismailoğlu, "2030 yılında ulaşılacak olan 3.5 milyar tonluk dünya ticaret hareketine mutlaka İstanbul’dan yön vermemiz gerekiyor. Yine dünyadaki 25 milyar tona ulaşacak ticaret hareketliliğinde Türkiye’nin ve İstanbul’un söz sahibi olması gerekiyor. O yüzden ciddi mega projelere hazırlıklı olmamız gerekiyor" dedi.

"Tersane İstanbul 2022 yılı sonunda etap etap hizmete girecek"

Tersane İstanbul’un etap etap 2022 yılı sonu itibariyle hizmete gireceğini vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, "Bittiği zaman özellikle müzeleri, tiyatro-sinema salonları, sosyal alanlarıyla burası İstanbul’a çok kıymet verecek yerlerden bir tanesi olacak. Buranın tersane vasfının olması ve denizcilikle bağlantısından dolayı Denizcilik Zirvesi’nin ilkini burada yapmayı tercih ettik. Her gelen arkadaşlarımız, ‘aa burada böyle bir yer mi vardı’ diye hayretle bakıyor. İnşallah bittikten sonra burası çok daha kıymetli bir yer olacak" ifadelerini kullandı.

Ulaştırma ve Haberleşme Şurası Ekim başında yapılacak

Ekim ayının başında yapılacak olan "Ulaştırma ve Haberleşme Şurası" hakkında da bilgiler veren Bakan Karaismailoğlu, tüm ulaşım modlarını uluslararası bir şurada tartışıp konuşacaklarını ve hazırlıkların sıkı bir şekilde sürdüğünü belirtti.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli bakanlıklarından biri olduğunu aktaran Karaismailoğlu, "Siz günün ihtiyaçlarına ve gelişen ihtiyaçlara, meydana gelecek ihtiyaçlara hazırlıklı olmak zorundasınız. Bu yüzden sizin bir master planınız olması lazım. Bu sırf denizde değil, karayolunda da, havayolunda da, raylı sistemlerde ve haberleşmede de bir master planınız olması lazım. Çünkü ihtiyaçlar gelişiyor, standartlar yükseliyor, teknolojiler gelişiyor, hareketlilik artıyor ve sürekli üzerine koyarak gidiyor. O yüzden sizin 5 yıllık, 10 yıllık ve 50 yıllık planlarınız olmak zorunda. Master plan olmadan devleti yönetmeniz mümkün değil. Özellikle kendi ülkemiz için söylüyorum. Bizim az paramız var ama bu az parayla maksimum fayda sağlamak zorundayız. Özellikle vakit ayırıp planlama aşamaları, etütleri ve projelendirme vasıflarını çok iyi yapmamız lazım. Onlara çok vakit ayırıp kısa sürede imalat yapmak lazım. Bu maksimum faydayı sağlamak için planlama aşamasını çok iyi planlamamız lazım" şeklinde konuştu.

adil-karaismailoglu-001.jpg

"Denizcilik, ihracat ulaşımının bel kemiği"

Denizciliğin ihracat ulaşımının bel kemiği, olmazsa olmazı olduğuna dikkat çeken Karaismailoğlu, şunları kaydetti:
"Dünya’da Çin’den Avrupa’ya yıllık 710 milyar dolarlık bir ticaret hacmi var. Türkiye’de Çin ile Avrupa arasındaki tam ortada Avrasya’nın merkezinde. Coğrafi konumumuzun avantajlarını mutlaka fırsata çevirmemiz gerekiyor. Bunu hem fırsata çevirmeniz gerekiyor hem de dünyadaki ulaşım hareketlerine yön vermeniz gerekiyor. Sizin küresel bir lojistik planlayıcı olmanız gerekiyor. Çünkü tam Avrasya’nın merkezindesiniz. Şu anda bile dünyadaki ticaret hacmi 12 milyar ton, bunun 1.7 milyar tonu Karadeniz’de dolaşıyor. Ama önümüzdeki 2030 yılında bunun 2 katına çıkması, dünyada 25 milyar tona Karadeniz etrafında da 3.5 milyar tona çıkacak bu yükün miktarı. Şu an Karadeniz’de ki bu ticaret gölünün tek çıkış ağzı İstanbul Boğazı, sonuçta burada bile şu anda yaşadığımız çok ciddi sıkıntılar var. Bu sıkıntıları bugün bile yaşıyoruz. Ama önümüzdeki 2030 yılına hazırlıklı olmamız lazım. 2030 yılında ulaşılacak olan 3.5 milyar tonluk dünya ticaret hareketine mutlaka İstanbul’dan yön vermemiz gerekiyor. Yine dünyadaki 25 milyar tona ulaşacak ticaret hareketliliğinde Türkiye’nin ve İstanbul’un söz sahibi olması gerekiyor. O yüzden ciddi mega projelere hazırlıklı olmamız gerekiyor."
Türkiye genelinde yapılan mega projelerden bahseden Karaismailoğlu, bu projelerin bir puzzle’ın parçaları olduğunu kaydetti.

denizcilik-zirvesi.jpg

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.