e-ticaret lojistiğine yeni nesil yaklaşım

e-ticaret lojistiğine yeni nesil yaklaşım

Türkiye’nin inovatif kargo sistemini hayata geçiren “Kargoist” büyüdükçe gelişen e-ticaret lojistiğindeki sorunlara yenilikçi çözümler hedefiyle yola çıktı.

Pandemi döneminin en çok büyüyen sektörü e-ticaret olurken, internetten sipariş oranı kısa sürede%159 büyüdü. E-ticaretle aynı paralelde büyüyen sektörlerden biri olan last mile (Bir depoya getirilen malların tam olarak paketlenmesini ve doğrudan müşteriye gönderilmesini sağlayan bir tedarik zinciri yönetiminin son ayağıdır) alanında hizmet veren Kargoist, özellikle e-ticaret taşımacılığına teknolojik yenilikler getirerek pazarda adından söz ettirmeyi başardı. 
 
Pandeminin başladığı 2020’de yüzde 300, devamındaki 2021’de yine aynı başarı yüzdesiyle yüzde 300 büyüme gösteren, geçen yıl sadece 9,5 milyon e-ticaret ürünü taşıyan Kargoist, bu büyümeleri esnek yapısı ve her daim hizmet kalitesini ön planda tutmasına borçlu. 
 
Kargoist’in kurucularından İsak Temel bu başarıyı “Türkiye pazarının en önde gelen dağıtım hizmet sağlayıcılarından biri haline gelmemizin en önemli noktalarından biri de organizasyonel yapımız ve müşteri beklentilerinin üstünde hizmet anlayışını benimsememizdir. Kargoist olarak, İstanbul’da başlayan yolculuğumuz, şu anda 25 ilde 46 şubesiyle 1000’in üzerindeki çalışma arkadaşlarımızla birlikte hız kesmeden devam ediyor, ayrıca 2023 yıl içerisinde 81 ile yayılacak şekilde planlamalarımızı gerçekleştirdik” sözleriyle açıkladı. 
 

isak-temel.jpg

 
GELİŞİMLER YAZILIMLARLA DEVAM EDİYOR 
 
Bilişim Vadisi’nde ayrıca taşıma yönetim sistemi, rotalama ve depo yazılımları da tamamlanırken bu yazılımlar sayesinde end-to-end sürecinin kusursuz işlemesi ve iş ortaklarıyla yapılacak dağıtımın mükemmelleşmesi sağlanacak.
 
Kargoist’in kurucularından Alim Yazlı, firmanın başlatmayı düşündüğü projelerini şu sözlerle açıkladı: “2022 yıl sonunda sürdürülebilirlikte devreye almaya planladığımız diğer projelerimizi Kargoistbox kutuları ile teslimatlara başlamak, esnaf noktalarından teslim alınmasına teşvik etmek, 2023 yıl içerisinde paket dağıtımlarında elektrikli araç kullanımını %25’in üzerine çıkarmak."
 

alim-yazli.jpg

 
TÜRKİYE’DE BİR İLK: SCOOTERLA DAĞITIM
 
 Kargoist’in yenilikleri sadece yazılımda değil saha uygulamalarında da aktif. Türkiye’de ilk kez scooter ile dağıtım yapan firma olan Kargoist bu sayede şehir içinde daha hızlı ve daha pratik bir dağıtım ağına kavuştu. 
 
E-ticaret dağıtımındaki sorunlara esneklikle çözümler getirmeyi hedefleyen firmanın teslimat opsiyonlarını geliştirmeye yönelik çalışmaları devam ederken, paket özelliğine göre taşımacılık için de yenilikçi çözümler geliştiriliyor. 
 

kargoist7697.jpg

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.